1. PUTYIN UKRÁN VILLÁMLÁTOGATÁSA
Nem tudni ugyan pontosan mikor és hova, de újra a megszállt ukrán területekre látogatott az orosz elnök. Az oroszok egy videófelvételt készítettek az útról, amelyen Putyin főleg magasrangú katonák társaságában tanácskozik, előbb egy Herszon megyei teremben, aztán állítólag egy luhanszki bunkerben. Moszkva eredetileg azt mondta, hétfőn volt a látogatás, aztán kiderült, a felvételen elhangzik, hogy húsvét előtt, ami meg péntek, erre ezt a mondatot gyorsan kivágták. Sokkal kevésbé szívélyesen fogadták a magyar külügyminisztert a brit közszolgálati tévé adásában, ahol Szijjártó Péter többszöri kérdésre sem árulta el, hogy a magyar kormány az orosz vagy az ukrán győzelemnek örülne-e jobban. A harmadik utas magyar álláspont persze csak a szövetségesi körünkben egyedülálló, a világon nem: a baloldali brazil elnököt is éppen azért bírálja most élesen Amerika, mert mind a kínai, mind az orosz vezetőkkel tartott találkozóin sem volt hajlandó elítélni Moszkvát, és mielőbbi béketárgyalásokat sürget. Ennél még érdekesebb, hogy francia sajtóértesülések szerint Párizs Pekinggel közösen akarja tárgyalóasztalhoz ültetni, már a nyáron, az ukránokat és az oroszokat.
2. CZEGLÉDY NEM JÁTSSZA AZ ÖRDÖG ÜGYVÉDJÉT
Tagadja a DK-politikus és ügyvéd Czeglédy Csaba, hogy ő állt volna a titokzatos Ördög ügyvédje internetes oldal mögött, amely a 2019-es önkormányzati kampányban nyilvánosságra hozott egy videót Borkai Zsolt akkori győri polgármester adriai hajós szexorgiájáról. A titokzatos blog több bejegyzésben korrupciós vádakkal is támadta a polgármestert, aki ennek ellenére megnyerte a választást, ám azután ellehetetlenülése miatt lemondott és visszavonult a közélettől. Az ügyben a videó nyilvánosságra hozatala miatt most indult a bírósági tárgyalás, mert korábban a Veszprémi Járásbíróság ügyészi indítványra csak elmarasztaló büntetővégzést hozott Czeglédy ellen, méghozzá személyes adattal történt visszaélés miatt, ám ezt később hatályon kívül helyezte, utat adva a tárgyalásnak, ahol a DK-s politikus sajnálatát fejezte ki, hogy nem neki jutott eszébe ez az akció.
3. NEM SOHA, DE KÉSŐN
Eltartott egy ideig, de úgy tűnik, megvan az ellenzék új politikai szlogenje, ez pedig „az Orbán-infláció” szóösszetétel. A parlamenti ülésen a DK és a Jobbik felszólalói érzékelhetően összehangoltan használták felszólalásaikban a kifejezést. Az persze kérdés, hogy mennyi erejük és idejük lesz átvinni a közbeszédbe a szókapcsolatot, hiszen azt éppen akkor kezdik el használni, amikor az egy éve folyamatosan emelkedő infláció éppen túllendül a csúcsponton.
4. JELENTŐS BÉRPLAFON-EMELÉS A KORMÁNYZATBAN
Egy új kormányrendelet-tervezet szerint az eddiginél lényegesen – 33-66 százalékkal – magasabb fizetési csúcsot állapíthatna meg a kormány a minisztériumoknál és más kormányzati igazgatási szerveknél dolgozó vezetőknek. Például egy minisztériumi kormány-főtanácsos bruttó bérplafonja az eddigi 750 ezerről 1,25 millió forintra, míg egy főosztályvezetőnél ugyanez 2 millió forintra ugrana. A kormánytisztviselői bértábla legutóbb 2019-ben változott, a megyei és járási kormányhivatali tisztviselőknél legutóbb 2020-ban, majd 2022-ben volt átlagosan 10 százalékos emelés.
5. A BÖRTÖN ABLAKÁBA NEM SÜT BE A DOMINIKAI NAP
Dominikán fogták el, s haza is hozták az Európa legkeresettebb bűnözői között nyilvántartott debreceni csalót, akit itthon 15 év börtönre ítéltek több száz millió forint nyereséget hozó költségvetési csalás és pénzmosás miatt. A 43 éves debreceni D. Andrea 2012-ben tűnt el a hatóságok elől, s mint kiderült, Dominikán kezdett új életet, új családot alapítva, gyermeket is szülve. Tíz évvel később már egyáltalán nem számított arra, hogy nyomára bukkannak. A tengerparton fogták el, majd Spanyolországba vitték, onnan szállították most haza, hogy elkezdje büntetése letöltését Budapesten.
6. NINCS MAGYAR VODAFONE-SZERZŐDÉS
Január végén az állami tulajdonú Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt. 323 milliárd forintért 49 százalékos tulajdonrészt szerzett a Vodafone-ban. Amikor Tóth Bertalan szocialista országgyűlési képviselő kikérte a szerződést, azt megtagadták tőle, így pert indított. A bíróságon most kiderült, nincs magyar nyelvű verzió, pedig törvény írja elő, hogy legyen ilyen, enélkül semmis a szerződés. Az ellenzéki politikus ezért felszólította a főügyészt, hogy indítson pert a semmisség megállapítására, ám Polt Péter megtagadta, mondván, az ügylet a nemzeti vagyon gyarapodására irányult. Csakhogy ez akkor derülne ki, ha nyilvános lenne szerződés, és bárki számára nyilvánvaló igazság lenne Polt állítása. A mai bírósági tárgyaláson vált világossá, hogy egy hónap alatt se volt képes a szerződést magyar nyelvre lefordítani az állami cég.
7. SZORONGÁSCSÖKKENTŐ-HIÁNY SZORONGAT
A külföldi gyártóhely gondjai miatt országos hiány van a legismertebb szorongáscsökkentő gyógyszerből. Sőt, az ellátás akadozása tovább gyűrűzik: van, ahol már az ezt helyettesítő készítmény is nehezen szerezhető be. Nem csak nálunk szoronghatnak gyógyszerük beszerzése miatt az amúgy is szorongásos betegséggel küzdők, a probléma ugyanis 17 európai országot érint. A jelenséget a távol-keleti gyógyszergyártás logisztikai nehézségei okozzák, miután a járványhullámok lezárásai megtépázták az ellátási láncokat.
8. MEGHALT A MINI ZENÉSZÓRIÁSA
Hetvenöt éves korában elhunyt Török Ádám zenészlegenda, Máté Péter-díjas és Fonogram-életműdíjas magyar fuvolista, énekes és dalszövegíró, a progresszív rockot, blues-rockot és jazz-rockot játszó Mini együttes alapítója és frontembere. Zenekarát 1968-ban alapította, s átalakulásokkal együtt végigkísérte karrierjét, amelyről azt mondta: divatokat nem követ, kompromisszumoktól mentes úton jár. Május 8-án az Erkel Színházban adott volna születésnapi koncertet.
9. NORMALIZÁLÓDÓ ORVOS-KORMÁNY VISZONY
Az orvosi kamara és a kormány elmúlt időszakban kiéleződő politikai konfliktusai ellenére ma délelőtt tárgyalóasztalhoz ült a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke, Kincses Gyula, valamint Takács Péter egészségügyi államtitkár, azért hogy az alapellátás és az ügyeleti rendszert áttekintve közelítsék az államtitkárság és a MOK helyzetértékelését és a megoldási javaslatokat. Takács jelezte, hogy azokon a területeken, ahol a MOK kritikát fogalmazott meg – ilyen például a háziorvosi rendszer finanszírozásának átalakítása – állandó munkabizottságot hoz létre az államtitkárságon belül.
10. MINDENRE LŐNEK, NEM MINDENKIÉRT TÜNTETNEK
Az amerikai bűnözési és társadalmi helyzetről árul el sokat három nem sokkal egymás után bekövetkezett tragédia. Missouriban egy 84 éves fehér férfi lőtt fejen egy 16 éves fekete fiút, aki – mint utóbb kiderült – az ikertestvéreiért ment, de rossz címet írt fel. A fiú túlélte a lövést, vélhetően emiatt volt csupán egyetlen rasszizmusellenes tüntetés. Közben New York államban egy 65 éves fehér férfi egy 20 éves fehér nőt lőtt le, amikor az három barátjával a kocsiban tévedésből a férfi házához vezető felhajtóra kanyarodott be. Itt nem voltak tüntetések. Végül Alabamában egy kisvárosban négy fekete fiatal halt meg egy lövöldözésben, amely egy fiú 16. szülinapi buliján tört ki. Az ünnepségen állítólag akkor szabadult el a pokol, amikor az anya el akarta küldeni azokat, akik fegyvert vittek magukkal.