1. ÁRADNAK A LETARTÓZTATÁSOK

Szorul a hurok Hankó Balázs exminiszter körül, miután őrizetbe vették és gyanúsítottként kihallgatták Óbuda korábbi fideszes polgármesterét. Bús Balázs az elmúlt években a Nemzeti Kulturális Alap alelnöke volt, posztjáról akkor mondott le, amikor a választás után kitört a botrány a fideszes köröknek kiosztott 17 milliárd forintnyi NKA-támogatás miatt. Bús letartóztatását hűtlen kezelés miatt kezdeményezték a hatóságok, a NAV nyomozói további hat embert is őrizetbe vettek, ők az NKA és a kulturális minisztérium alkalmazásában álltak, s a támogatások odaítéléséről döntő grémium tagjai voltak, köztük Ughy Attila korábbi fideszes képviselő és polgármester, valamint a támogatáskezelő főigazgatója. Az ügyben a Fidesz „modernkori ÁVH-t” kiáltott, az ellenzéki párt szerint az NKA pályázatai nyilvánosak voltak csaknem 1100 nyertessel, ám a Tisza „pártirányítás alá vonta a rendőrséget és ügyészséget”.

2. VIDÁM GÖDÖLLŐI NÉGYEK

Konkrétumok nélkül, de jó hangulatban tartották meg a visegrádi országok vezetőinek csúcstalálkozóját, az elsőt a magyar kormányváltás óta. Magyar Péter a gödöllői kastélyban látta vendégül lengyel, cseh és szlovák partnerét, s mindannyian egyetértettek abban, hogy újra életet kell lehelni az elhanyagolt együttműködésbe. A magyar kormányfő ennek érdekében egy Varsó-Prága-Pozsony-Budapest gyorsvasút terveit adta át, amelyhez szerinte Brüsszeltől kéne pénzt szerezni. Amúgy is az EU következő költségvetése körüli harc lesz a V4-es összefogás egyik fő terepe, s Magyar szerint egy év múlva már látszanak is az első eredmények. A jó hangulathoz az is hozzájárult, hogy nem beszéltek kényes témákról, például a felvidéki magyarokat sújtó jogszabályokról és földelkobzásokról.

3. A SZTRÁJKTÓL A TILTÁSIG

Nemcsak Magyarországon zajlik a közmédia átalakítása: a cseheknél például az ott dolgozók általános sztrájkba is kezdtek a kormány tervei ellen tiltakozva. A jobboldali populista kormány ugyanis el akarja törölni a népszerűtlen előfizetési díjakat, s bevezetné a közvetlen állami finanszírozást, amivel az újságírók szerint kiszolgáltatottá tenné az intézményt a kormányzati nyomásnak. Egy országgal közelebb, Szlovákiában eközben a közösségi média szabályozása van terítéken: 2027-től ugyanis a világ egyre több országához hasonlóan elzárnák az Instát, Facebookot és társaikat a 16 éven aluliak elől.

4. MEGGYŐZŐDÉSBŐL LELOBOGÓZTA A HIDAT

Fokozott ellenőrzést rendelt el a Pride-felvonulás napjára a budapesti rendőrfőkapitány a június 27-i LMBTQ-esemény előtti estétől a rendezvény utáni reggelig, a cél „a jogsértő cselekmények megelőzése”. Ilyenre volt példa az elmúlt napokban, miután vasárnap délutánra eltűntek a Pride-hónapot szimbolizáló szivárványos zászlók az Erzsébet hídról, s több videó tanúsága szerint egy férfi egyenként a Dunába hajigálta a lobogókat. A rendőrség rongálás bűntettének gyanújával előállította otthonából az 58 éves mogyoródi elkövetőt, a híd alatt leparkoló férfi elismerte tettét, amit ideológiai meggyőződésével indokolt. Ehhez támogatókat is talált, a Mi Hazánk ugyanis kifizeti helyette az eljárás és büntetés költségeit.

5. NEM SZABADUL A MOL A PRÉSBŐL

A kormány kiterjeszti a kőolajtermék-előállító Mol extraprofitadóját. A törvénymódosító javaslat szerint a Brent és az orosz Urál olaj hordónkénti árkülönbözete után fizetendő adó növekszik: a kettő és öt dollár közötti különbségre ötven százalékos, az öt dollár feletti részre pedig továbbra is 95 százalékos adókulcsot alkalmaznak. A kiterjesztett különadó augusztustól érvényes és a 2027-es adóévre is fenntartják, amely az előzetes hatásvizsgálat szerint idén 6,25 milliárd, jövőre 15 milliárd forint bevételt hoz a büdzsének.

6. ZALÁN FUTÁSA

Költségvetési csalás miatt nyomoz a NAV a Magyar Színháznál. Az ügy két éve indult a kulturális tárca feljelentésére egy belső vizsgálat után, amely költségvetési csalás, hűtlen kezelés gyanúját tárta fel – gazdasági, produkciós és műszaki vezetőket említve érintettként. Az ügybe belebukott Zalán János igazgató, akit másfél év múlva, tavaly januárban Hankó Balázs miniszter a Kolibri Színház élére nevezett ki, botrányt kiváltva, ott harmincan fel is mondtak. Nagy Ervin színész, jelenlegi kulturális államtitkár annak idején a kinevezését „kulturális kegyelmi botránynak” nevezte. Zalán viszont most, a Magyar Színház ügyének sajtóbéli felmelegítése kapcsán bejelentette: feljelenti Eperjes Károly színművészt és Csák János volt kulturális minisztert. Azt állítja, hogy azután kezdődött a színházból való eltávolítási- és a karaktergyilkossági folyamat ellene, miután Eperjes Károly színész megfenyegette, mert visszautasította kérését a havi 1,5 milliós tanácsadói díjra.

7. A PUSKA ROSSZ VÉGÉN

Leváltották a Nimród Vadászújság főszerkesztői posztjáról Kovács Zoltánt, az Orbán-kormány nemzetközi kommunikációért felelős államtitkárát. A döntést az országos vadászati védegylet és a vadászkamara hozta, a „megváltozott külső körülmények” miatt felmondják a Nimród kiadói szerződését azzal a nonprofit céggel, amelyet öt évvel ezelőtt a nemzetközi vadászati kiállítás lebonyolítására hoztak létre, de még 2025-ben is hétszáz milliós támogatást kapott az államtól. A menesztésére reagálva Kovács sérelmezte, hogy nem hívták meg az ülésre és személyesen nem is közölték a döntést, pedig ő őszintén gondolta, hogy „a vadászat ügyében nincs pártpolitika, csak józan szakmai megfontolások”.

8. HAJÓ A VÉGE?

A tankerek akadálytalanul haladnak át a Hormuzi-szoroson, az olajár szépen csökkenve már 75 dollár alatt jár, de a helyzet nagyon ingatag, mert Amerika és Irán folyamatosan egymásnak ellentmondó bejelentéseket tesz a megállapodásukról. Teherán cáfolta az amerikai elnök állítását, hogy beleegyezett volna az atomfegyverei után kutató nemzetközi ellenőrök fogadásába. Azt is közölték, hogy Amerikának már nincs baja a rakétaprogramjukkal sem, bár eredetileg annak megsemmisítése volt a háború egyik fő indoka. Az is vitatott, hogy lesz-e később díj a szoroson áthaladó hajókra és ha igen, azt Irán szedi-e vagy Amerika, mint ahogy azt sem tudni, ki fektet pénzt a megállapodásban szereplő, az iráni újjáépítést segítő gigantikus pénzügyi alapba, ha egyelőre sem Amerika, sem az arab országok nem hajlandók erre. Közben Washingtonban a képviselőház után a szenátus is felszólította néhány republikánus átszavazónak köszönhetően Trumpot, hogy törvényhozási felhatalmazás nélkül ne háborúzzon.

9. FÖLÉNK BORUL A HŐKUPOLA

A hét második felében fokozatosan ereszkedik Magyarországra az a hőkupola, amely napok óta fojtogató hőségben tartja Nyugat-Európát. Franciaországban ez 44,3 fokos országos hőségrekordot eredményezett, s nálunk is elérheti a forróság a 40 fokot – vasárnap és hétfőn lesz a legpokolibb a kánikula, ekkor az egész országban 35 fok feletti hőmérsékletekre lehet számítani, június 27-től 30-ig harmadfokú lesz már a hőriasztás. Eközben országszerte vízkorlátozásokat vezetnek be, ilyen intézkedés történt egy megyeszékhelyen, Zalaegerszegen is, ahol tilos a locsolás és mosás, medencetöltés. Átmenetileg át kellett szervezni az Országos Onkológiai Intézet műtéti rendjét is a légkondicionáló rendszer meghibásodása miatt.

10. KÉT KÖRÖN TÚL A VÉBÉ

A házigazda USA és Mexikó, valamint Németország és Argentína a ma hajnalban lezárult második csoportkör után már biztosan megnyerte kvartettjét a labdarúgó világbajnokságon, s már továbbjutó Kolumbia, Franciaország és Norvégia is. Öt kieső is van már: Haiti, Tunézia, Jordánia, Panama, valamint az a Törökország, amely immár minden Németországban élő iszlám vallású, török származású válogatott játékost elszippantott új hazájából, ám hiába. A záró harmadik csoportkör meccsei egyszerre kezdődnek, vasárnap este rajtol majd a 32 csapatos egyenes kieséses szakasz. Rekordok mostanra is jutottak, Cristiano Ronaldo Kongó ellen volt eredményes, ezzel pedig az első játékos, aki hat vébén is szerzett gólt, méghozzá Eusébiót megelőzve a legtöbb portugál vb-találatot a focitörténetben. A Panamát verő horvát csapatban eközben Luka Modric 200. válogatott meccsén lépett pályára.