1. EGY IGEN, EGY NEM BRÜSSZELBŐL
Az Európai Bizottság jóváhagyta az új paksi blokkok kivitelezésének módosítását – jelentette be a külügyminiszter. Szijjártó Péter szerint a kilenc évvel ezelőtt kötött kivitelezési és pénzügyi szerződések felett eljárt az idő, és a beruházás gyorsítása érdekében változtatni kellett rajtuk. A Moszkvával egyeztetett módosításhoz azonban Brüsszelnek is hozzá kellett járulnia. Az új blokkok üzembe helyezésének új céldátuma most a 2030-as évek eleje. Miközben tehát atomerőmű-ügyben az EU rugalmasnak bizonyult, a befagyasztott forrásokat illetően továbbra sem látszik engedni. A bizottság költségvetési biztosa úgy nyilatkozott, hogy Magyarország messze van még attól, hogy megkapja a pénzeket. Az osztrák Johannes Hahn szerint, ha Magyarország a szavak helyett nem bizonyít végre tettekkel is, akkor az egész eljárás átcsúszhat a következő Bizottság felállítása utáni időszakra, ami 2024 második felét jelentené.
2. KITÁLALT PRIGOZSIN: ITT AZ ELSZÚRTUK-BESZÉD
Elszúrtunk mindent, összetojtuk magunkat, legitimáltuk Ukrajnát, ebből a meghasonlásból még 1917-es forradalom is lehet – magán kívül senkit sem kímélő nagyinterjút adott az orosz-ukrán háború állásáról a Wagner-zsoldoshadsereget vezető Jevgenyij Prigozsin, aki teljesen alkalmatlannak tartja Sojgu védelmi minisztert és az orosz hadsereg vezetőjét, s abban sem biztos, hogy a Wagner által nekik most átadott Bahmutot meg tudják tartani. Prigozsin szerint a Wagner-seregről szóló híreket cenzúrázza az orosz sajtó, viszont ő – minden kritikája mellett – Putyinnak engedelmeskedik. Arról is beszélt, hogy a háború vége könnyen lehet a 2014-es határok visszaállítása is, ha Kína nem ültet le mindenkit időben tárgyalni.
3. EDDIG MINDEN TRUMPNAK KEDVEZ
Minden idők egyik legrosszabb startjával indult Donald Trump elsőszámú kihívójának kampánya. Ron DeSantis már hónapok óta lebegtette indulását, ám ezalatt a floridai kormányzó támogatása folyamatosan esett a republikánusok körében, miközben az újrázni kívánó exelnöké folyamatosan nőtt. Végül DeSantis úgy érezte, már semmiképp nem várhat tovább, és a világ elsőszámú celeb-vállalkozójának, Elon Musknak adott Twitter-beszélgetésben jelentette be indulását. Ám a beszélgetést technikai hibák kísérték, az interjú a hanghibák, akadozások és rendszerösszeomlások miatt szinte követhetetlen volt. Nem csoda, hogy később Trump és Joe Biden hivatalban lévő elnök egyaránt kigúnyolta DeSantist, akinek a támogatottsága a republikánus előválasztásokon jelenleg húsz százalék körül áll, míg Trumpé bőven ötven felett van.
4. MINIMÁLBÉRRETTEGÉS A VÉDELMI BÜDZSÉ ÁRNYÉKÁBAN
Elkészült a következő évi költségvetés, Varga Mihály pénzügyminiszter pedig ma jelezte: a hiánycél 2,9 százalék. Idén 1,5, jövőre 4 százalék körüli lehet a gazdasági növekedés, 6 százalékos infláció mellett. A büdzsét 385 forintos euróárfolyam mellett tervezték meg. A kormányinfón „védelmi költségvetésnek” nevezte a 2024-est, mert úgy kalkulálnak, hogy elhúzódik az orosz-ukrán háború, ezért 1300 milliárd forint fölé emelkedik a honvédelmi alap kerete, ami a GDP 2 százalékát is meghaladja. Apropó infláció: a drágulás olyan mértékű az idén, hogy akár év közbeni minimálbér-emelésre is szükség lehet – erről már nem a pénzügyminiszter, hanem az egyik szakszervezet vezetője beszélt csütörtökön. Ugyanis a szakszervezetek és a munkáltatók a 2023-as minimálbér- és bérminimum-emelésről szóló megállapodásban rögzítettek, hogyha magasabb lesz a fogyasztói árindex a vártnál, akkor újra asztalhoz ülnek év közben.
5. MEGVAN SCHADL UTÓDJA, A GAZDI TAGAD
Lupkovics Beáta lett a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar új elnöke, aki a korrupciós ügyben megvádolt Schadl György utódja, győzelme annyiban meglepő, hogy mindössze egy éve nevezték ki önálló bírósági végrehajtónak, előtte a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei közgyűlés jegyzőjeként dolgozott, egyébként Varga Judit miniszter egyetemi évfolyamtársa volt Miskolcon. Közben a Schadl-Völner-ügy is folytatódott ma a bíróságon, méghozzá a lehallgatási jegyzőkönyvekben Gazdiként szereplő, előzetesben lévő régi ismert alvilági figura, R. Róbert meghallgatásával, aki tagadta, hogy bárkit megvesztegetett volna, így a korábbi államtitkár Völnert sem, őt nem is ismeri személyesen.
6. ELTŰNT A MAGYAR HEGYMÁSZÓ AZ EVERESTEN
Tegnap indult a csúcstámadásra a Mount Everesten, hogy azt első magyarként oxigénpalack és teherhordó-segítség nélkül egyedül, tiszta mászással hódítsa meg a 41 éves békéscsabai Suhajda Szilárd hegymászó, akinek jeladója a csúcs alatt 50 méterrel küldött utoljára üzenetet, azóta viszont nem adott jelt magáról, másfél napja nem tudni róla semmit, túlélésének reménye óráról-órára egyre kisebb. Ma a Londonban élő kettős állampolgár, a csúcsra 11 napja legfiatalabb magyarként feljutott Price Márton Péter kérte meg az őt akkor felkísérő hegymászó céget a segítségre, ám annak ma a hegyre felérő csapata sem találta Suhajdát, viszont az alpinista feleségének közlése szerint serpák láttak egy emberi alakot a 7900 méteren fekvő 4-es tábor felett. Tavaly egyébként Suhajda megmászta a 8500-as Lhocét, és akkor két napig nem tudtak róla semmit.
7. NÉMETORSZÁG RECESSZIÓBAN
2022 utolsó negyedéve után az idei első negyedévben is csökkent Németország GDP-je, és ezzel technikai recesszióba került. A szövetségi statisztikai hivatal mai adata szerint a német GDP 0,3 százalékkal csökkent a január–márciusi időszakban az előző három hónaphoz képest, amikor 0,5 százalékos csökkenést mértek az előző negyedévhez viszonyítva. A német gazdaság legutóbb 2020-ban, a koronavírus-világjárvány első szakaszában volt ilyen helyzetben. A mostani visszaesés elsősorban az inflációval magyarázható, amely januárban és februárban 8,7 százalékos, márciusban 7,4 százalékos volt, visszavetve a lakossági fogyasztást és a kormányzati kiadásokat is. Ugyanakkor a hanyatlást tompította a beruházások élénkülése. A kormány arra számít, hogy a gazdaság már a második negyedévben kikapaszkodik a recesszióból.
8. MEGHALT TINA TURNER
A rock’ n’ roll királynőjeként emlegetett 83 éves énekes már évek óta súlyos betegen élt a Zürichi-tó partján. Miközben a színpadon csupa lendület és vidámság volt, magánélete tulajdonképpen tragédiák sorozata. Első férje (és zenésztársa), Ike Turner – akitől nemcsak a vezeték-, de a keresztnevét is kapta – rendszeresen bántalmazta. Válásuk után Tina azonban – mint az életben később még oly sokszor – talpra állt, és még nagyobb sikereket ért el szólóban, mint korábban férjével duettben. Jellegzetes rekedt hangjával ott szerepelt minden idők legjobb énekeseinek szinte minden listáján. Miközben nemzetközi szupersztár lett – akiről Barbie-baba és musical is készült –, egy német zeneproducer oldalán megtalálta a nyugalmat, ám ez sem jelentett felhőtlen boldogságot: mindkét saját gyermeke előbb halt meg, mint ő.
9. KIHÚZTÁK A SZÉKET A SZEKSZÁRDI POLGÁRMESTER ALÓL
Leváltotta Szekszárd fideszes polgármesterét a város képviselő-testülete, miután egy másodállása miatt összeférhetetlenséget állapított meg a városvezetőnél. A három éve egy ataxia nevű súlyos mozgás- és beszédkárosító betegséggel küzdő Ács Rezsővel 2021 óta saját pártja is szembefordult, miután a koronavírus-járvány végén gyakorlatilag saját személyére szabta át a városvezetés működtetését, majd összeveszett saját jegyzőjével is. Autokrata viselkedése miatt Szekszárdon összefogott ellene a kormánypárt és az ellenzék, de ő a főispán törvényességi felhívásának is fittyet hányt – mindezek után most a helyi vízmű-vállalatnál betöltött havi 300 ezres vezetői megbízatása miatt sikerült felállítani. Persze, ha sikerült egyáltalán, hiszen a polgármester a döntést nem fogadja el, s bíróságra megy, magát pedig a választásokig Szekszárd első emberének tekinti.
10. GATTYÁN ELADTA A KODOLÁNYI EGYETEMET
A webkamerás felnőtt-tartalmú szolgáltatásból a magyar TOP100 dobogójáig meggazdagodott Gattyán György eladta a Kodolányi János Egyetemet, amelyet Docler nevű cégcsoportja működtetett. Az üzletember 2020 márciusában három évre vállalta az 1992-ben alapított intézmény fenntartását, ezt betartva száll most ki. Ez idő alatt az egyetemen nőtt a hallgatói létszám, több racionalizálás történt, és tucatnyi új szak is indult. Az egyetem új tulajdonosa egy székesfehérvári kis- és középvállalkozásokból szervezett konzorcium lesz, amelynek tagjai több évtizedes tapasztalattal rendelkeznek az oktatás és a felnőttképzés területén is, hosszútávú stratégiai tervük van, és azt ígérik, hogy szeptembertől további ezer fővel növelik a hallgatók létszámát a székesfehérvári székhelyű, 2018 óta egyetemi rangú intézményben.