1. RAKÉTÁK ITT IS, OTT IS
Úgy látszik, most már ez lesz a normális: megint nemcsak orosz drónok támadtak ukrajnai célpontokat, hanem ukrán drónok is oroszországiakat. Ezúttal nem Moszkvát, hanem a határhoz közelebbi célpontokat, köztük egy olajfinomítót, amely ki is gyulladt. Az ügyben megszólalt Washington is, eszerint az USA egyáltalán nem támogatja az oroszországi célpontok választását, a brit külügyminiszter szerint viszont ez teljesen elfogadható lépés az orosz agresszió ellen. Kijev egyébként nem ismeri el, hogy ő állna a támadások mögött.
2. USA: 2025-IG FELFÜGGESZTIK AZ ADÓSSÁGPLAFONT
Az utóbbi napokban az amerikai adósságplafon-tárgyalások határozták meg a nemzetközi pénzpiac hangulatát. A hónapok óta tartó patthelyzet azzal fenyegetett, hogy az USA csődhelyzetbe kerül június elején, ha nem tudja kifizetni kötelezettségeit. Különösen aggódva figyelte Kína és Japán az amerikai adósságplafon-tárgyalásokat, náluk van az amerikai adósságállomány több mint negyede. Szombaton végre megállapodást kötött Joe Biden elnök és Kevin McCarthy, a Kongresszus republikánus házelnöke a 31,4 ezer milliárd dolláros adósságplafon 2025-ig tartó felfüggesztéséről. Az erről szóló törvényjavaslatot tegnap 7:6 arányban fogadta el a Házszabályi Bizottság, így szinte biztos, hogy lapzártánk után a kongresszuson is átment.
3. CSAK IDŐ KÉRDÉSE
Előbb-utóbb minden diktátor elszigeteltsége véget ér: most éppen Venezuela elnöke léphet ki a karanténból. Nicolás Madurót melegen fogadta az új, baloldali brazil elnök a kontinens legnagyobb államában megrendezett latin-amerikai csúcstalálkozón. Lula da Silva fel is szólalt a Venezuelát sújtó amerikai szankciók ellen. Az előző, szélsőjobboldali brazil államfő szóba sem állt a tíz éve hatalmon lévő és a kőolajnagyhatalom országot nyomorba döntő venezuelai vezetővel. Tavaly ráadásul vezetőváltás volt Venezuela másik nagy szomszédjában, Kolumbiában is, ahol szintén egy szélsőbalos volt gerilla került hatalomra, így a másik nagy ellenség is megszelídült. Nemrég ugyanez történt a még régebb óta páriának számító szír elnökkel: Bassár al-Aszadot az Arab Liga csúcstalálkozóján fogadták vissza, miután az arab országok vezetőinek el kellett fogadniuk, hogy a véreskezű diktátor megnyerte a szír polgárháborút, így továbbra is hatalmon fog maradni.
4. AKIK ISMERIK, FÉLNEK TŐLE
Olyan sűrűn érkeznek a különféle tudósok nyílt levelei a mesterséges intelligencia veszélyeiről, mintha már robotok írnák őket. A legújabb nyilatkozatot egy San Francisco-i szervezet tette közzé olyan elképesztően neves aláírókkal, mint a Google DeepMind vagy az OpenAI vezére, továbbá a legfontosabb számítástechnikai díjakkal kitüntetett kutatók. A levél legsokkolóbb következtetése: az emberiség elpusztulása szempontjából ugyanolyan kockázatnak kéne tekinteni az MI-t, mint az atomfegyvereket vagy a világjárványokat. Bár az aláírók között ott vannak az MI létrehozásában legnagyobb szerepet játszó szakemberek, más tudósok eltúlzottnak tartják ezeket a félelmeket.
5. MECCSEN ÜNNEPEL: ORBÁN VIKTOR 60
Ma 60 éves Orbán Viktor, a miniszterelnököt már kora hajnalban dallal köszöntötték a kormánya ellen virrasztással tüntető diákok. A kormányfő egyébként ma munkával ünnepel, egyetlen születésnapi szokását tartja ezúttal is: meglátogatja édesanyját, a családi programok hétvégére maradnak. A futballfanatikus politikus azért kapott ajándékot a sorstól, hiszen ma este játszák a Puskás Arénában a Sevilla-AS Roma Európa-liga-döntőt, amelyet Orbán Viktor a helyszínen néz meg. A 60 éves vezető eddig ötször alakított kormányt, amivel történelmi rekorder már; először 35 éves korában választották meg miniszterelnöknek, ezzel pedig a második legfiatalabb volt itthon a poszton, Hegedűs András után.
6. HÍRESSÉGEK INGYENTANÁCSAI AZ ÁLLAMFŐNEK
Díjazás nélkül segíti Novák Katalin tevékenységét az a 16 ismert személyiség, akiket hivatalba lépésének első évfordulóján mutatott be a Sándor-palotában a köztársasági elnök. Az államfőt ingyen segítő tanácsadói csapatban ott van mások mellett Lackfi János költő, Czeizel Barbara gyógypedagógus, Vizi. E. Szilveszter korábbi MTA-elnök, Hegedüs Éva bankvezér, Máté Bence természetfotós, Gundel Takács Gábor tévériporter, Kovács Katalin kajakos, Szörényi Levente zenész, Martonyi János korábbi külügyminiszter. Mellettük az államfői hivatal állományában napi operatív munkát végezve 17 vezető-főtanácsos dolgozik, az ő bérezésükről nem közölt adatokat a hivatal.
7. ÁLLAMI KÉZBEN A VÉDŐNŐI ELLÁTÁS IS
Július 1-től átveszi az állam a védőnői ellátást az önkormányzatoktól és azt az Országos Kórházi Főigazgatóság irányításával működteti. A védőnők szövetségének vezetője szerint az átállás megfelelően zajlik, ugyanakkor a Magyar Önkormányzatok Szövetsége (MÖSZ) attól tart, hogy az európai szinten is unikális védőnői szolgálat eltűnik az állami süllyesztőben. Nem biztos hogy minden védőnő elfogadja az állam által diktált feltételeket, így a vállalkozói státusz feladatását vagy a kiterjedt adatszolgáltatási kötelezettséget. Több településen is megütközést váltott ki, hogy a védőnőknek a személyiségi jogokat súlyosan érintő kérdőíveket kell kitölteniük. Eszes Béla, a MÖSZ társelnöke szerint a védőnők sorozatos felmondása miatt a szolgáltatás meggyengülhet, hiszen már most is minden tizedik védőnő hiányzik a rendszerből.
8. BORKAI ZSOLT SURRANÓPÁLYÁN VISSZATÉRT
Az adriai hajós szexorgia elsöpörte a politikai életből Győr polgármesterét, a tornász olimpiai bajnok Borkai Zsoltot, ám a 2019-es városvezetői lemondás után most rajtaütésszerűen pozíciót szerzett a város sportéletében a volt MOB-elnök, aminek láthatóan nem igazán örülnek korábbi fideszes párttársai sem. Borkait választották meg a Győri Atlétikai Club új elnökének, miközben az önkormányzata fideszes alpolgármesterét szánta a posztra, az addigi elnök lemondása után, ám a szakosztályok Borkainak szavaztak bizalmat, miközben feltűnése hírére a távozó elnök is visszakozott volna. A városvezetők szerint jogsértő volt az elnökválasztó küldöttgyűlés puccsa, Borkai viszont azt mondja, majd a bíróság ítéli ezt meg. A holdraszállásra utalva szerényen azt is hozzátette a klubfoglaláshoz, hogy „kis lépés Borkai Zsoltnak, nagy lépés a győrieknek”.
9. PERÚJÍTÁST KÉR A TERÉZ KÖRÚTI ROBBANTÓ
Perújítást kezdeményezett a Teréz körúti robbantás elkövetése miatt életfogytiglani fegyházbüntetésre ítélt P. László ügyvédje, aki nyolc új igazságügyi szakvéleménnyel igyekszik alátámasztani védence ártatlanságát. A 2019-ben hozott jogerős ítélet indokolása szerint P. László 2016-ban egy, a Teréz körúton elhelyezett bombával életveszélyesen megsebesített két rendőrt, majd e-mailt küldött a Belügyminisztériumnak, ebben leírta, hogy készítette a bombát, és azt, hogy lesznek követelései. Egy másik, utóbb megtalált, el nem küldött e-mailben újabb robbantásokkal fenyegetve egymillió eurót követelt (volna). Az új szakértői vélemények szerint például a kamerafelvételeken látszó elkövető jóval alacsonyabb, mint a 185 centi magas P. László, a bomba helyszínen talált maradványai nem egyeznek azzal a recepttel, amit P. László a beismerő vallomásában leírt és túlságosan szabályosan helyezkedtek el P. László DNS-ét hordozó bűnjelek.
10. A NÉMET HEGYMÁSZÓ LEGENDA IS A HIMALÁJA ÁLDOZATA
Az 54 éves, hegyivezetőként és síoktatóként is ismert Luis Stitzinger egyedül, oxigénpalack nélkül vágott neki a 8586 méter magas Kancsendzöngának, azt tervezte, hogy sítalpakon ereszkedik le a világ harmadik legmagasabb hegycsúcsáról. Korábban hét nyolcezres hegyről ez már sikerült neki, most nem. Múlt csütörtökön nyilvánították eltűntnek, a holttestét 8400 méteren találták meg, és öt serpa hozta le. Idén már 17-en haltak meg vagy tűntek el a Himalájában, köztük a magyar hegymászó, Suhajda Szilárd.