1. MOST MÁR TÉNYLEG TÁMADNAK
Az ukrán elnök hivatalosan is elismerte, hogy elindult az ukrán ellentámadás. Egyelőre átütő sikerről nem lehet beszélni. Az oroszoknak a múlt heti gátrobbantással valószínűleg sikerült megakadályozniuk a negyedik, herszoni támadási irányt, a maradék három közül pedig eddig csak a donyecki esetében jutottak előrébb az ukrán erők, amelyek négy falut szabadítottak fel. Ugyanakkor az is valószínűsíthető, hogy a jól beásott orosz katonák több nyugatról kapott ukrán tankot is megsemmisítettek, ha nem is annyit, mint amennyit mondanak. Közben az orosz hadsereg vezetése próbálja maga alá vonni az egyéb orosz fegyvereseket, egy új törvény szerint minden milíciának írásbeli együttműködést kell kötnie a hadsereggel. A csecsen egységek már megtették ezt, a legfontosabb ilyen alakulat, a Wagner-zsoldoscsapat viszont nem hajlandó rá.
2. AKKUMULÁLÓDÓ AKKUMULÁTORGYÁRAK
Újabb kínai akkumulátorgyár jön Magyarországra – ezt Szijjártó Péter külgazdasági miniszter jelentette be Facebook-oldalán a hétvégén. Szerinte nagy megtiszteltetés, hogy a CATL és az EVE Energy nálunk épít aksigyárat és hogy egy másik, ugyancsak a top tízbe tartozó elektromos akkumulátorgyártó vállalat befektetését is hamarosan bejelentik. „Magyarország a negyedik helyen szerepel világviszonylatban az akkumulátorgyártás terén, és amint ezek a befektetések befejeződnek, a második lesz” – mondta Szijjártó. Azt még nem árulták el, melyik település örülhet – vagy szomorkodhat.
3. TÖBB IS VESZETT MÁR MOHÁCSNÁL
Csaknem másfél milliárd forintba fog kerülni annak a 300 méter autópályának a megépítése, amely egy tervezési hiba miatt maradt ki az M6-os mohácsi csomópontjánál. A gyorsított közbeszerzési pályázatot az osztrák Strabag nyerte meg 1,4 milliárd forintos ajánlatával. A galibát az okozta, hogy a kimaradt szakaszra is koncessziós szerződést kötött a Gyurcsány-kormány még 2007-ben, így a koncessziós társaságnak volt rá építési engedélye. Az igazi botrány tehát nem az, hogy egy szakasz utólag készül el, hanem inkább az, hogy a határ túloldalán 1,1 milliárd forintba kerül egy kilométer sztráda megépítése, míg a magyar területen hasonló terepviszonyok mellett ez 4,4 milliárd.
4. KEVESEN SZAVAZTAK, DE ŐK ÖSSZE-VISSZA
Nehéz bármilyen általános következtetésre jutni a hétvégén lezajlott három önkormányzati választás kapcsán. Tatabányán önkormányzati képviselőt kellett választani egy eddig mindig Fidesz által vitt kerületben. A Fidesz jelöltje 56-39-re páholta el az egyesült ellenzékét, úgy, hogy a választók kétharmada otthon maradt. A Zala megyei Pacsán polgármesterre voksoltak, az 1341 választópolgár 60 százaléka ment el és a többség simán újraválasztotta az előző független polgármestert, hiába támogatott a kormány egy másik, névleg szintén független jelöltet. Békés egyik egyéni választókörzetében fideszes képviselő mondott le, ám utódja nem a fideszes jelölt lett, hanem a szavazatok több mint felével a Mi Hazánk indulója. Mindezt 16 százalékos részvétel mellett.
5. A RENDEZŐ KRITIKUSRA TÁMADT, A BLOKÁD NYERT
Kultúrharc a mosdó előtt: lenácizta és a földre lökte a Népszava filmkritikusát a Magyar Mozgókép Fesztiválon a Blokád című film rendezője, Tősér Ádám, aki utólag telefonon elnézést kért a sértettől. A rendező indulatát a kritikus jelzői váltották ki, melyek történelemhamisító kurzusfilmként írták le a rendszerváltás utáni nagy taxissztrájk politikai hátterét bemutató Blokádot, amely a támadás után a fesztivál legjobb játékfilmjének díját kapta Veszprémben. A filmes kultúrharc amúgy a közösségi médiában is dúl a napokban, ahol a kormányközeli producer, Rákay Philip vív posztpárbajokat Nagy Ervin, Hámori Gabriella, Gryllus Dorka és Sárosdi Lilla színészekkel, tehetség és hatalom témájában.
6. BORIS: A CSÚCSRÓL A MÉLYBE
Még tovább bukott a nem is olyan régen még Nagy-Britannia népszerű miniszterelnökeként tündöklő Boris Johnson, aki most bejelentette, visszaadja képviselői mandátumát is. Minden idők egyik legszórakoztatóbb, bár államférfinak aligha nevezhető politikusa ugyanazért távozik a képviselői székből, amiért tavaly a kormányfőit is ott kellett hagyja: a COVID-járvány lezárásai idején a miniszterelnöki hivatalban rendszeresek voltak a munka utáni iszogatások, összejövetelek, ráadásul Johnson még félre is vezette az ügyben a parlamentet. Nem alakul jobban a másik brit exnek, a volt skót miniszterelnöknőnek az élete sem. Nicola Sturgeon februárban mondott le és most őrizetbe is vették pártfinanszírozási csalások miatt, amelyet a gyanú szerint amúgy férjével együtt követett el.
7. A SHOW NEM MEGY TOVÁBB: MEGHALT BERLUSCONI
86 éves korában leukémiában elhunyt az olasz közélet egyik legszínesebb, ám legmegosztóbb személyisége, a háború utáni Itália leghosszabb ideig hivatalban lévő, háromszoros miniszterelnöke, Silvio Berlusconi. Örökmozgó üzletemberként ért először a csúcsra, s lett az ország egyik leggazdagabb embere, hatalmas médiabirodalommal. Csak 57 évesen lépett a politikai színtérre, a jobboldali Forza Italia párt alapítójaként, hogy ezután 60 nappal már meg is nyerjék a parlamenti választásokat, az ország modernizálására tett ígéreteit azonban soha nem tudta beváltani, egyedül a politikát tette sokkal színesebbé, személyesebbé és egyben felszínesebbé. Pályafutását végigkísérték a korrupciós ügyek és a szexbotrányok, de börtönbüntetést csak adócsalásért kapott 76 évesen, amit házi őrizetben töltött le. A futballtól és politikától is képtelen volt elszakadni: az AC Milan eladása után a harmadosztályból futtatta fel a ma Serie A-középcsapat Monzát, s halálakor is az olasz szenátus tagja volt, mint a legkisebbé vált kormánypárt vezetője.
8. NEGYVEN NAP A DZSUNGELBEN – TÚLÉLTÉK
Másodszor is megtalálták a kolumbiai dzsungelben bolyongó négy kisgyereket, de most már tényleg. A gyerekeket és édesanyjukat szállító kisrepülő negyven nappal ezelőtt zuhant le, az anya és a pilóta meghalt, de az egyik helyi törzsből származó, az őserdei életet kiválóan ismerő tizenhárom, kilenc, négy és egyéves gyerek túlélte a katasztrófát. Nem sokkal később az elnök boldogan jelentette be, hogy megvannak a gyerekek, ám kiderült, hogy ez tévedés volt, így a keresés (és a gyerekek hihetetlen küzdelme) az őserdőben tovább folyt. Egészen mostanáig, amikor is a hadsereg egyik mentőkutyája rájuk bukkant, mindössze öt kilométerre a roncstól. A helyiek szerint az anyjuk szelleme védte meg őket.
9. MANCHESTER CITY A FUTBALL TRÓNJÁN
A fogadóirodák toronymagas esélyeseként meglepően nehézkesen, de végül az Internazionale 1-0-s legyőzésével csak megnyerte a 2022/23-as labdarúgó Bajnokok Ligáját a Pep Guardiola által irányított Manchester City. Az arab tulajdonú dúsgazdag angol klubnak először sikerült csúcsra jutnia a BL-ben, így pedig idén mindent trófeát megnyert az angol bajnoki elsőséggel és kupasikerrel együtt. A három európai kupasorozat nagy vesztesei az olasz csapatok, amelyek mindhárom fináléban alulmaradtak, így két angol és egy spanyol elsőség született idén. Majdnem vesztes lett a BL-döntőt végül biztos kézzel vezető lengyel Szymon Marciniak is, aki az isztambuli meccs előtt egy lengyel szélsőjobboldali szervezésű rendezvényen tartott motivációs előadást, figyelmetlenségért azonban bocsánatot kért, így az UEFA végül nem vette el a téli vébé-döntőn is fújó bírótól a dirigálást.
10. A TENISZVILÁG TETEJÉN
Hivatalosan is Novak Gyokovics lett minden idők legnagyobb férfi teniszezője. A 36 éves szerb megnyerte a párizsi Roland Garrost, ami a 23. Grand Slam tornagyőzelme, miközben a nálánál idősebb spanyol Nadal csak 22-ig jutott és rövidesen visszavonul, a még idősebb svájci Federer pedig húsz nagy trófea után már meg is tette ezt. Gyokovics nem csak a legnagyobb, de a legellentmondásosabb is. A tavalyi tornákon oltásellenességével, most Párizsban politikai üzenetével sikerült vihart kavarnia, amikor a koszovói feszültségre reagálva egy francia kamera lencséjére ráírta, hogy Koszovó Szerbia szíve.