1. SÚLYOS UKRÁN VESZTESÉGEK
Az ukránoknak megint sikerült csapást mérniük a Krím-félszigetet Oroszországgal összekötő hídra. Feltehetően vízi drónnal, leginkább egy jetskihez hasonló eszközzel idéztek elő robbanást, bár azt egyelőre nem látni, a kercsi híd tartószerkezete is károsodott-e, vagy viszonylag könnyű kijavítani a kárt. A szimbolikus sikerélményekre szükségük is van az ukránoknak, akik amerikai lapértesülések szerint az ellentámadásukban elvesztették a nyugatról kapott új felszerelésük egyötödét, főleg a harckocsik hullottak az orosz aknamezőkön, miközben az orosz vonalak áttörése még mindig nem látszik. Nem a kercsi robbantással összefüggésben, de Moszkva hivatalosan is bejelentette, hogy véget vetett a megállapodásnak, amelynek köszönhetően Ukrajna gabonát exportálhatott a Fekete-tengeren keresztül. Az egyezséget annak idején tető alá hozó Erdogan török elnök szerint azonban van még remény a megmentésére, ha nem, az az egész világon emelné az élelmiszerárakat. Közben az ungvári egyetem készített egy közvélemény-kutatást, amely szerint a kárpátaljai magyarok nem értenek egyet a magyar kormány politikájával, amely csak humanitárius segélyt küld Ukrajnába. A megkérdezettek több mint fele kérne fegyvereket is, negyedük nem. Abban viszont teljes az egyetértés a magyar kormánnyal, hogy háromnegyedük azonnali tűzszünetet szeretne.
2. HARMINC FOKOS BALATON
Vasárnap volt az év eddigi legmelegebb napja Magyarországon, a Dél-Alföldön mért több mint 38 fokkal. A Balaton hőmérséklete meghaladta a 29 fokot. Keddtől szerencsére jön egy kisebb lehűlés. Amire viszont hiába várnak a Földközi-tengeri országok, sőt az alvilág kutyája, azaz a Cerberus hőhullám után itt van Kharón, az alvilág ladikosa, vagyis ezt a nevet kapta az az Afrika felől érkező anticiklon, amely Olaszországban akár 45 fok fölötti hőmérsékletet is hozhat a héten. A hőség egyetlen pozitívuma, hogy Európa napelemes energiatermelése is az egekbe szökött: az első félévben is 11 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi szintet, szakértők szerint ez fog még tovább emelkedni július-augusztusban.
3. ELLENTÜNTETŐK NÉLKÜLI NYUGODT PRIDE
A szervezők szerint 35 ezer felvonulóval, egyébként pedig békésen, jelentéktelen kis ellentüntetésekkel zajlott le az idei Budapest Pride. Az LMBTQ-közösség éves demonstrációja alkalmából coming outolt a korábbi katolikus pap, Hodász András. Azért volt némi ellenzéki politikai vita is a Pride kapcsán, ugyanis a kamionnal kivonuló Momentum kritizálta a DK szerény és visszafogott részvételét a rendezvényen. A vonuláson felszólalók mind elítélték a könyvek kötelező fóliázását, Karácsony Gergely főpolgármester beszédében Budapestet olyan szigetnek nevezte, ahol szeretik a kisebbségeket, ő például éppen annyira, mint a saját családtagjait. A rendezvény után az amerikai nagykövet tartott Pride-hónapbúcsúztató bulit.
4. NÉMET-MAGYAR FUTBALLHÁBORÚ
Levélben tiltakoztak a német labdarúgó másodosztályban szereplő Fortuna Düsseldorf szurkolói az ellen, hogy csapatuk ma Ausztriában megmérkőzzék a Puskás Akadémiával. A német klub a szokásos nyári felkészülési meccsek keretében kötött le egy találkozót a magyar bajnoki negyedik felcsútiakkal, amit az ultrák politikai alapon kifogásolnak. Érveik szerint a felcsúti klub a korrupció terméke, s az autokrata, antidemokratikus, intoleráns világnézetű Orbán Viktor csapata ellen játszani ellentmond a német klub értékrendjének.
5. AZ ÁLLAMFŐ SZERET KÜLÖNGÉPPEL REPÜLNI
Amióta Novák Katalin elnök lett, összesen háromszor utazott kereskedelmi repülőjárattal, a többi 41 esetben mindig az állami tulajdonban lévő Airbust használta. A Sándor-palota nyilvántartása szerint ez azonban csupán 115 millió forintba került: az elnöki hivatal minden egyes utazásnál kiszámolja a köztársasági elnökre eső utazási költséget, amelyek döbbenetesen kedvezőek tudnak lenni. Így csupán 12 ezer forintos költség jutott Novákra, amikor Portugáliába utazott, Londont és Izraelt is kevesebb mint 18 ezer forintból járta meg, de a négynapos kanadai útnál is csak 61 ezer forintot tüntettek fel rá eső költségként. Összehasonlításul: Kövér László házelnök 2022 év eleje óta hétszer volt hivatalos volt külföldi úton a honvédségi Airbus-géppel.
6. NEM LESZ NÉPSZAVAZÁS A GYŐRI AKSIGYÁRRÓL
Megvan az alkotmányos csodafegyver az okvetetlenkedő helyiek népszavazási kísérletei ellen: a kiemelt beruházássá nyilvánítás. Az Alkotmánybíróság ugyanis alaptörvénysértőnek ítélte a Győri Törvényszék döntését, amely helyi népszavazásra engedte az akkumulátorgyár építésének megakadályozására irányuló kérdést. Az Alkotmánybíróság logikája szerint, mivel az Orbán-kormány nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségűnek minősítette az ipari park bővítését, így az nem lehet helyi közügy, így helyi népszavazást se lehet tartani róla.
7. AZ ÁLLAMNAK NAGYON FÁJ A FOGA A MEGTAKARÍTÁSAINKRA
Nagyon azt szeretné a kormány, hogy a magyar ember magyar állampapírba fektessen, amiben most a bankoknak is kötelező jó tanácsot adniuk. Épp az állampapírok kivételével néhány hete szociális adót (13 százalék) vezettek be a megtakarításokra, s most a Gazdaságfejlesztési Minisztérium bejelentette, hogy a bankoknak kötelező összehasonlítással tájékoztatniuk ügyfeleiket megtakarítási lehetőségeikről a kockázatmentes állampapírokra fókuszálva. A folyószámlákon összesen 7 ezer milliárd forintnyi le nem kötött pénzeszköz található, ez pedig napról napra értéktelenedik a jelenlegi inflációs környezetben.
8. ÓRIÁSI SIKER VOLT A CSONTVÁRY-KIÁLLÍTÁS
Minden idők egyik legnépszerűbb kiállítása lett a 200 ezres látogatószámmal vasárnap zárult Csontváry-kiállítás, amelynek különlegességét az adta, hogy a festőművész születésének 170. évfordulóján egyszerre mutatták be az életmű negyvenöt legfontosabb darabját. A Szépművészeti Múzeum, a Magyar Nemzeti Galéria és a pécsi Janus Pannonius Múzeum közös kiállításán látható volt többek között Csontváry Kosztka Tivadar híres Önarcképe és Magányos cédrusa, a nagy méretű Taorminai görög színház romjai, a Nagy Tarpatak a Tátrában című festménye és a Jajcei vízesés című alkotása. A kiállítás augusztus elején újra nyílik Pécsett az idén 50 éves Csontváry Múzeumban.
9. MEGHALT LATOR LÁSZLÓ KOSSUTH-DÍJAS KÖLTŐ
Elhunyt 95 évesen a magyar irodalom nagy öregje, Lator László költő, műfordító, esszéista, tanár. Lator 1927-ben Tiszasásváron született, ami akkor Csehszlovákia része volt, ma Ukrajnáé. Előbb műfordítóként jelent meg az irodalmi életben, később verseivel is, ám a cenzúra 1948-as tiltása miatt először 1969-ben jelentkezhetett saját kötettel. Lator László pedagógusként és az irodalom népszerűsítőjeként is nagy teljesítményt nyújtott: tanítványai közt van Tóth Krisztina, Szabó T. Anna, Lackfi János, Ferencz Győző, Imre Flóra. Legendás tévéműsora a szellemes játékokra épülő Lyukasóra volt Mészöly Dezsővel, Gyurkovics Tiborral és Lukácsy Sándorral.
10. EGY DAL ÉS EGY TÁSKA
Britként lett elismert francia filmszínésznő, de leginkább egy dalnak és egy táskának köszönhette világhírét: 76 évesen meghalt Jane Birkin. A dal a leghíresebb szerelmével, Serge Gainsbourg-ral felsuttogott Je t’aime…, amelyet túlfűtött erotikája miatt több országban is betiltottak. A női bőrtáska pedig az Hermes francia luxuscég Birkin nevét viselő darabja, amelyet a hetvenes-nyolcvanas években stílusikonként tisztelt színésznő ihletett. Bár később állatvédelmi okokból megpróbálta levetetni róla a nevét, de az továbbra is Birkinként fut, legolcsóbb darabjai is milliókba kerülnek, és éveket kell rájuk várni.