2025. 07. 15. kedd

1. ELMOSTA AZ ESŐ SZLOVÉNIÁT, A HORVÁTOK IS VÍZ ALATT

Szlovénia történetének legnagyobb természeti katasztrófáját okozták a hétvégi súlyos esőzések. Az ország kétharmadát sújtó viharok okozta áradások, földcsuszamlások hidakat sodortak el, települések kerültek víz alá, szombaton az ország fő közlekedési ütőerét, a Maribor-Ljubljana autópályát is lezárták a vízátfolyások miatt. A villámárvizeknek halálos áldozatai is vannak, a kár több százmillió eurós, egy sérült szennyvízvezeték miatt ökológiai vész is fenyeget Kranj környékén. Szlovénia után Horvátországban is kritikus a helyzet a tetőző Száva folyó mentén, ahol evakuálni is kellett egyes településeken.

2. AZ ÉV VIHARA BUDAPESTEN, REKORDSZINT A RÁBÁN

Egyhavi csapadék zúdult Budapestre és környékére vasárnap hajnalban, Pestlőrincen 50 mm csapadékot mértek. Az éjjeli-reggeli viharhullámok és villámlások az idei eddigi legerősebb intenzitásúak voltak. Rengeteg fa dőlt az utakra, pincéket árasztott el a víz, a tűzoltók 2200 bejelentést kaptak, akadozott az agglomerációs vonatközlekedés, leállt a Ferihegyi repülőtér, a XVII. kerületben még ma is voltak olyan utcák, ahol nem állt helyre az áramszolgáltatás. Napok óta zárva van a Magyar Nemzeti Galéria is, technikai okokból, ami sajtóhírek szerint komoly beázásokat jelent. Áradnak a délnyugat-magyarországi folyók, a Rába Körmendnél 5 méter feletti vízszinttel rekordmagasságnál jár.

3. A KISEBB BERUHÁZÁSOKHOZ IS ADNAK ÁLLAMI TÁMOGATÁST

Mától a korábbi négymilliárd forintos helyett már 1,2 milliárdos beruházásokhoz is lehet állami támogatást igényelni, akár 50 százalékos mértékig, ami jelentős segítséget jelent a kisebb településeken – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági miniszter. Egyszerűsítik a biztosítéki rendszert, a fővárosban is támogatják az energiatermelő beruházásokat, és az ország egész területén elérhetővé válik egy újfajta támogatás a környezetkímélő gazdasági beruházásokhoz. Mindeközben sikerült jó pozíciót elérnie Magyarországnak egy uniós rangsorban: a foglalkoztatottak adatait összesítő július eleji Eurostat-jelentésben a négy legjobb eredményt felmutató ország közé kerültünk. Míg az unió lakosságának 18 százaléka inaktív – vagyis se az oktatásban, se a munkaerőpiacon nem jelenik meg –, addig nálunk ez az arány 13,65 százalék, csak a csehek, az észtek és a svédek vannak előttünk.

4. ALKOTMÁNYBÍRÓSÁG ELŐTT A FŐVÁROSI KÖZTERÜLETEK ÁLLAMOSÍTÁSA

A Fővárosi Törvényszék az Alkotmánybírósághoz fordult, hogy az semmisítse meg azt a tavaly júliusban hatályba lépett törvényt, amely államosított három, korábban a főváros tulajdonában lévő közterületet: a Podmaniczky Frigyes teret, a Vörösmarty teret és a Széchenyi István teret. A pert a Fővárosi Önkormányzat indította a magyar állam ellen, mert alkotmánysértőnek ítélte, hogy megfosztották a tulajdonától. Az állam egyébként a tereket – a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőn keresztül – szinte azonnal ingyenes vagyonkezelésbe adta 99 évre a fideszes vezetésű V. kerületi önkormányzatnak.

5. MÉSZÁROS ÚJ JACHTJA, TIBORCZÉK MILLIÁRDJAI

A korábbinál is drágább jachton fotózták le Mészáros Lőrinc családját. Az új hajó, a Rose d’Or 12 vendég fogadására alkalmas, a legénysége 13 fős is lehet. Két medence is van a fedélzeten, az ára 27 milliárd forint lehetett. Mészáros, akit sokan a kormányfő strómanjának tartanak, több mint 600 milliárdos magánvagyont gyűjtött össze néhány év alatt főleg túlárazott állami közbeszerzésekből. Közben oknyomozó újságírók az Orbán Ráhel–Tiborcz István házaspár vagyongyarapodásáról készítettek összefoglalót. A leglátványosabb és egyben a legtitkosabb luxusingatlan-fejlesztéseikből állítottak össze egy 36-os listát, amelyek bizonyíthatóan a Tiborcz-kör tulajdonában vagy kezelésében állnak. A fejlesztések forrásait vizsgálva arra jutottak, hogy a Tiborcz-csoport 30 milliárd forintos vissza nem térítendő állami támogatáshoz, bő 133 milliárdnyi kormányzati tőkeinjekcióhoz, majd’ 29 milliárd forint MFB-kölcsönhöz és 151 milliárd „baráti” hitelhez jutott.

6. EGYELŐRE A TÁRGYALÁSRÓL SE NAGYON TÁRGYALNAK

Béketárgyalásnak nehezen nevezhető béketárgyalások zajlottak Szaúd-Arábiában, lévén Ukrajna és a világ legfontosabb hatalmai ugyan ott voltak, Oroszországot viszont nem hívták meg. Az amerikai, kínai és indiai részvétellel lezajlott találkozó legfőbb célja így az volt, hogy megpróbálja elszigetelni és kicsit nagyobb nyomás alá helyezni Moszkvát, hogy aztán valamikor ősszel már tényleg rendes orosz-ukrán béketárgyalások kezdődhessenek. A másik fontos fejleménye az elmúlt napoknak, hogy az ukránok az orosz hadihajók elleni támadásokat kiterjesztették orosz kereskedelmi hajóra is: egy tartályhajót ért dróntámadás. Ezzel próbálnak visszavágni az ukrán kikötőkre zúduló orosz rakéták miatt, amelyek ellehetetlenítették az ukrán mezőgazdasági exportot.

7. KÉT PER: A BÖRTÖNTŐL AZ OPERÁIG

Újabb koncepciós perben ítélték újabb súlyos börtönbüntetésre Oroszország egyetlen számottevő ellenzéki politikusát. A már amúgy is börtönben ülő Alekszej Navalnij ezúttal szélsőséges cselekményekért kapott még 19 évet úgy, hogy maga a tárgyalás is a nyilvánosságtól elzártan egy börtönben zajlott. Eközben a világ egyik leghíresebb (orosz) szopránja pert indított a világ egyik leghíresebb (amerikai) operaháza ellen. Anna Nyetrebko azért követel kártérítést a New York-i Metropolitantől, mert az felmondta vele a közös munkát, amiért nem volt hajlandó elhatárolódni az Ukrajna ellen háborút indító Putyintól. Az osztrák állampolgársággal is rendelkező énekes korábban nemcsak a Kreml, hanem a kelet-ukrajnai orosz szeparatisták lelkes támogatója is volt.

8. RÓZSASZÍN DOLLÁROK

A Barbie rendezője lett az első nő, akinek egyedül – azaz férfi társrendező nélkül – elkészített filmje átlépte az egymilliárd dolláros jegybevételt. Ráadásul ehhez csak 17 napra volt szüksége a korábban független filmeken dolgozó Greta Gerwignek. A koronavírus-járvány óta egyébként ennek a határnak az áttörése mindösszesen öt filmnek sikerült, és a Barbie forgalmazói nagyon bíznak abban, hogy a rózsaszín film sikere most már tényleg azt jelenti, hogy az emberek újra elkezdenek moziba járni, úgy, mint a pandémia előtt.

9. KÍNOS AMERIKAI BÚCSÚ

A kanadaiak, a brazilok és a világ második legerősebb csapatának számító németek után, a toronymagas esélyes amerikaiak is kiestek a női labdarúgó világbajnokságon. Az eddigi nyolc vébén az amerikaiak mindig érmet nyertek, most pedig még a nyolc közé sem kerültek be, ráadásul a szereplésük miatt nemcsak szakmai, hanem nagyon sok politikai bírálatot is kaptak. A mérkőzések előtti himnuszéneklésnél a játékosok többsége tüntetően hallgatott, sőt, a többség az ilyenkor elvárt gesztust, a szívre tett kezet is elmulasztotta, ami kiváltotta a konzervatív drukkerek dühét. Ráadásul a svédek elleni kiesésnél a büntetőket hibázó egyik játékos Megan Rapinoe volt, aki nemcsak az amerikai női foci történetének talán legnagyobb játékosa, hanem a progresszív baloldal bálványa is, most pedig az elhibázott tizenegyes után kínosan nevetgélve fejezte be pályafutását, az amerikai jobboldal nem kis kárörömére.

10. MEGKERGÜLT TROLLÁ LETT AZ ATLÉTIKAI VB KABALÁJA

Furcsa, bár láthatóan megtervezett trollkodásokkal mutatkozott be a közönségnek a budapesti atlétikai vébé kabalaállata. A Youhuu névre keresztelt rackajuh jelmezébe bújt showman előbb a TV2 reggeli műsorának stúdiójába tört be adás közben „spontán” módon, hogy aztán a vendég Rubint Réka fitneszceleb fenekét is megpaskolja, aztán este már a felcsúti Pancho Arénában vitték le a gyepről a kezdőrúgásnál idétlenkedő figurát a biztonsági őrök. Az év legnagyobb sport világeseménye augusztus 19-én kezdődik az új Duna-parti stadionban, a vébé rendezésére 70 milliárd forintot költöttek, 400 ezer nézőt várnak, a közvetett és közvetlen bevételeket pedig 130 milliárdra becsülik.

Comments are closed.