2025. 07. 15. kedd

1. MAGYARORSZÁGON ALIG VAN UKRÁN MENEKÜLT

Összességében Németország, lakosságarányosan Csehország fogadta be a legtöbb ukrán menekültet, Magyarország mindkét mutatóban az EU-s tagállamok sereghajtói között van – legalábbis az unió statisztikai hivatalának legfrissebb jelentése szerint. A június végi adatok alapján valamivel több mint négymillió ukrán kért menedéket az EU-ban, valamint Norvégiában és Svájcban, a felük Németországban (1,1 millió), illetve Lengyelországban (egymillió). Magyarországon a 32 ezret sem érte el a számuk, ugyanakkor elképzelhető, hogy hozzánkba olyan kárpátaljai magyarok érkeztek nagy számban, akiknek van magyar állampolgárságuk is, így nem kellett menekültként regisztráltatniuk magukat. A jelek szerint hivatásos politikusoknak is gondot okoz tisztán látni, hogy akkor most ki a kárpátaljai magyar és ki az ukrán, legalábbis Gyopáros Alpár kormánybiztos, fideszes parlamenti képviselő egy kommentjében nem magyar embernek nevezte Ukrajna leendő budapesti nagykövetét, a magyar nemzetiségű Sándor Fegyirt.

2. NEGYEDÉVES REKORDNYERESÉG AZ OTP-NÉL

A várakozások feletti, 284 milliárd forintos rekordnyereségről adott hírt az OTP bankcsoport második negyedéves beszámolójában. Majdnem sikerült az első negyedéves nyereséget is megduplázni, végül 96 százalékkal nőtt a profit. Éves összevetésben ötszörösére nőtt a nyereség. A külföldi érdekeltségek a nyereség 69 százalékát hozták. A szlovén Nova KBM egyedül 34 milliárd forintot meghaladó többletet szállított. Az ukrán, illetve orosz leánybankok 17,8 és 33,3 milliárd forintnyi összeggel járultak hozzá a konszolidált adózás utáni eredményhez. Az OTP Magyarországon elért nyeresége 73,6 milliárd forint volt. Az OTP csoport mérlegfőösszege 20 százalékkal, 37 ezermilliárd forint közelébe nőtt. A saját tőke már a 3600 milliárd forintot közelíti.

3. VEZETŐK ÉS FÉLVEZETŐK

Az Egyesült Államok és Kína között dúló hidegháború újabb lépéseként Washington további szálakat vág el a világ két legnagyobb gazdasága között. Joe Biden amerikai elnök kiadott egy új rendeletet, amely Kínába irányuló befektetéseket tilt meg, illetve korlátoz. A célkeresztben informatikához, félvezetőkhöz, mesterséges intelligenciához köthető területek állnak. A lépést nemzetbiztonsági okokkal indokolták, azaz nem szeretnék, hogy a nagy rivális megszerezze a legfejlettebb amerikai technológiákat, és azokat hadserege fejlesztésére használja. Ugyanakkor Kína szerint legalább annyira gazdasági lépésről van szó, mint nemzetbiztonságiról, csak azt nehezebb volna nemzetközi jogilag megvédeni.

4. LIBRI ÉS ZENEAKADÉMIA: A HATÁRIDŐ NEM A NER ERŐSSÉGE

Két különböző eset is azt mutatja, hogy hadilábon áll a NER gépezete a határidőkkel: azzal gyűlt meg a baja ugyanis az MCC-Libri tranzakciónak éppen úgy, mint a Zeneakadémia vezetői pályázatkiírásának is. Előbbi esetben a Tőzsdei Egyéni Befektetők Érdekvédelmi Szövetsége emelt panaszt, hogy sérültek a kisbefektetők jogai a Libri felvásárlása során, mégpedig azért, mert az új többségi tulajdonos MCC nem tájékoztatta a törvényes 15 napos határidőn belül a kisrészvényeseket a tulajdonszerzésről. A kisebbségvédelmi rendelkezést megsértő állapotra engedékenyen reagált az MCC, s a határidőn túl is elfogadja a kisrészvényesek eladási szándékát piaci áron. Fájhat a feje Csák János kulturális miniszternek is, miután csak szóban vonta vissza a Zeneakadémia első rektori pályázatát, ám az írásban ott maradt a kihirdető portálon a határidő végéig, s valaki be is adta jelentkezését a korábbi feltételek mellett, írásos elismervénnyel. Csakhogy közben egy másik portálon már megjelent az új pályázat kiírása is.

5. A BM MÉG TÖBB TERHET RAKNA A HÁZIORVOSOKRA

Egy társadalmi egyeztetésre bocsátott belügyminisztériumi rendelet-tervezet szerint ezentúl csak a háziorvoson keresztül lehetne időpontot foglalni többek között nőgyógyászati, urológiai, szemészeti szakorvosi ellátásokra, amikre eddig közvetlenül is lehetett jelentkezni. Ez jelentős további terhet róna a háziorvosokra, akik a belügyi tárcának írt beadványukban tiltakoznak az új szabály ellen. 5800 háziorvos évente 70 millió alkalommal találkozik a páciensekkel, ha még az időpontfoglalási rendszer is a nyakukba szakad, az harmadával is megnövelheti az orvos-beteg találkozások számát és a doktorok most is komoly adminisztrációs terheit.

6. MEGÚJULVA NYIT MA A SZIGET FESZTIVÁL

Két év Covid-szünet után tavaly az újrakezdés volt, idén már a megújulás az óbudai Sziget Fesztivál szervezőinek szándéka. A mától nyitó egyhetes könnyűzenei csúcsrendezvény vendéglátása átalakul, látványvilága is felfrissül, eltűnnek a mobil vécék, jön a pormentesítés. Kordában tartják az élelmiszerárakat is, azok nem lehetnek magasabbak a budapesti hasonló kínálatnál, s mindenhol kell lenni úgynevezett budgetfoodnak, 2500 forintért. A főbb fellépők közt olyan nevek érkeznek, mint a Florence + the Machine, Imagine Dragons, David Guetta, a Mumford & Sons, Lorde, Macklemore és Billie Eilish. A fesztivál indulása előtt megszólalt annak alapítója, Gerendai Károly, aki 2017-ben eladta részét amerikai Providence Equity Partners befektetési alapnak. Gerendai szerint kizárt, hogy a Sziget valaha NER-kézbe kerülne, mert koronaékszerként tekintenek rá az amerikaiak, akik nyilvánvalóan csak más koncertfesztiváljaikkal együtt, hatalmas csomagban dobnák egyszer piacra.

7. A POLITIKAI UBORKASZEZON LUXUSJACHT-BOTRÁNYA

Ma délelőtt kihajózott a monacói kikötőből és a francia Riviéra partjai mentén halad a Rose d’Or luxusjacht, amelyen Mészáros Lőrinc oligarcha és családja tölti a szabadságát. Már kiderült az is, hogy a jachtot július elején az állam által megtámogatott MBH lízingcége nevére regisztrálták Máltán, szépséghiba, hogy ez a cég tavaly veszteséges volt, így bajosan tudta megvenni, sőt, fenntartani is a 27 milliárdot érő, és az üzemanyagot nagy étvággyal zabáló luxushajót. Egy jachtokkal foglalkozó szakportál azt állítja, hogy a Rose D’Or valódi tulajdonosa a magyar lízingcégen keresztül egy Putyin-barát orosz milliárdos, akit az ukránok amúgy szankciólistára raktak, de a magyar média inkább Mészáros cégére szavaz a tulajdonjogot illetően.

8. MERÉNYLETTEL KÉSZÜL ECUADOR AZ ELNÖKVÁLASZTÁSRA

Még dél-amerikai viszonylatban is drámai az a tempó, ahogy Ecuador, a földrész nemrég még egyik legstabilabb országa erőszakba süllyed: a választások első fordulója előtt két héttel egy kampányrendezvényen agyonlőtték az egyik elnökjelöltet. Fernardo Villavicencio a közvéleménykutatások szerint nem jutott volna be a második fordulóba, de a merénylettel el is dicsekedő kábítószerkartell így is túl soknak tartotta az oknyomozó újságíróból lett politikus fellépéseit, amelyekben rendszeresen beszélt a bűnszervezetek és a politikusok kapcsolatáról. Ecuador tragédiája, hogy viszonylag jó kikötői infrastruktúrája révén az Észak-Amerikába és Európába irányuló drogkereskedelem központi elosztóhelye lett, ahol a befolyásért véres háborút vívnak a helyi, a kolumbiai, a mexikói és az albán szervezetek. Emiatt az ország gyilkossági rátája tavaly megduplázódott és a legmagasabb lett Dél-Amerikában.

9. ÁTVETTE OLVASÓJEGYÉT, HORTHYVAL KEZDTE AZ OSZK 12 ÉVES LÁTOGATÓJA

Megkapta olvasójegyét az Országos Széchenyi Könyvtár legfiatalabb látogatója, aki korengedménnyel kölcsönözhet az intézményben. A tizenkét éves Sárközi Ármin levélben kérte az OSZK főigazgatóját, hogy tegyenek vele kivételt, ugyanis a szabályzat szerint kölcsönző olvasójegyet csak tizenhat éves kor felett adnak. A Factology elnevezésű ifjúsági tudományos blogot szerkesztő kisfiú azért akart a nemzeti könyvtár teljes jogú olvasója lenni, mert a szabadpolcokon, antikváriumban, könyvesboltokban számos őt érdeklő kiadványt nem lelt fel. A korrekorder kis olvasó első kölcsönzése Horthy Miklós emlékiratai volt.

10. KARÓRÁT KAPOTT A VÉGTAG NÉLKÜLI VILÁGBAJNOK

Érzékenynek és figyelmesnek nehezen mondható ajándékot kapott a para pályakerékpárosok világbajnokságának győztese. A 47 éves spanyol Ricardo Ten minden végtagját amputálták nyolcéves korában, miután hozzáért egy nagyfeszültségű vezetékhez, és testének 75 százaléka megégett. A pályakerékpározást hét éve kezdő, immár ötszörös bajnok az aranyérem mellé fődíjként egy Tissot karórát kapott, miután a vébé főszponzora a svájci óragyártó cég volt. A dobogón tanúsított reakciója szerint a spanyol sportember derűvel fogadta a morbid jutalmat.

Comments are closed.