2025. 07. 15. kedd

1. EGYRE MESSZEBB JUTNAK AZ UKRÁN DRÓNOK

Egyre több és egyre távolabbi orosz célpontokat érnek el az ukrán drónok, amelyek az elmúlt éjszaka eddigi legszerteágazóbb bevetésüket hajtották végre. Összesen hat orosz régiót ért csapás, az Ukrajnától hatszáz kilométerre található Pszkov repterén például két katonai szállítógépet ért találat, Brjanszkban egy katonai mikroelektronikai gyárat, Kalugában egy nagy üzemanyag depót találtak el, mialatt az oroszok az elmúlt időszak legnagyobb légitámadását intézték Kijev ellen. Közben eltemették a nagy magasságból alázuhant orosz zsoldosvezért, Jevgenyij Prigozsint. Az orosz elnök nem volt ott egykori szövetségese, egyben valószínű áldozata gyászszertartásán. A Kreml szerint az orosz vezetésnek nincs köze az egy héttel ezelőtti balesethez, de azért a brazil repülőgép gyártójával közölték, nem vehet részt a vizsgálatban.

2. HETVENMILLIÓS NÉZETTSÉGNÉL ORBÁN INTERJÚJA

Megizzadnia nem kellett, mint minisztereinek a BBC morózus HARDtalk műsorában, inkább a péntek reggeli közrádiós lojalitás légkörében fejthette ki világpolitikai nézeteit Orbán Viktor az amerikai jobboldali média fenegyerekének. Tucker Carlson interjúja viszont hatalmas nézettséget hozott a magyar kormányfőnek, a Twitterről X-re átkeresztelt platformon mától elérhető félórás beszélgetést hírlevelünk kiküldéséig már több mint 70 millióan tekintették meg, ennél csak az egy hete futott Trump-interjú ment nagyságrendekkel nagyobbat, a maga 262 milliós nézettségével. Maga az Orbán-beszélgetés újdonságokat legfeljebb hangsúlyokban tartalmazott – például Trump exelnököt úgy jellemezte, hogy ő mentheti meg a nyugati világot, s talán az emberiséget is. Orbán azt a meggyőződését is kifejtette, hogy tartós béke csak akkor lehet, ha az oroszokat is bevonják az európai biztonsági rendszerbe, s hazugság, hogy az ukránok megnyerhetik ezt a háborút.

3. ERŐSÖDÖTT A FORINT, TOVÁBB DRÁGUL AZ ÜZEMANYAG

Egy hónapos csúcsra erősödött a forint, miután szerdán a hét eleji 384 forintos árfolyam után 379 alá csökkent az euró jegyzése. Elemzők szerint ennek oka a jegybank keddi kamatcsökkentése, és a kedvezőtlen amerikai makrogazdasági adatok miatt gyengülő dollár. Hiába a forinterősödés, az üzemanyagok tovább drágulnak: szerdán 5, pénteken pedig további 4 forinttal emelkedik a gázolaj ára – a benziné nem változik –, így péntektől a benzin literje átlagosan 642, míg a gázolajé 655 forint lesz. Az elmúlt bő három hónapban a benzin körülbelül 15 százalékkal, míg a gázolaj 20 százalékkal drágult.

4. A JOBBIK KILÉP AZ ELLENZÉKI EGYÜTTMŰKÖDÉSBŐL

A Jobbik nem lesz többé a jövőben az ellenzéki összefogás része – erősítette meg a párt stratégiaváltását annak elnöke. Gyöngyösi Márton a választási kudarc után került az egykor szélsőségesen radikális erő élére, s azt nevében is kiegészítette a Konzervatívok jelzővel. A korábban antiszemita kijelentéseket is tevő Gyöngyösi immár önálló jobbközép pártot építene, amibe szerinte nem fér bele a tavalyi elhibázott együttműködés baloldali és liberális pártokkal. A Jobbik jövőre az önkormányzati választásokon a nagyobb településeken pártlogó nélkül indítja jelöltjeit, a helyi ügyek elsőbbségével indokolva a visszahúzódást.

5. MÉSZÁROS LENYOMTA A FELCSUTIAKAT

Két év visszaesés után ismét a Mészáros-csoport került az élre azon a listán, amit a legértékesebb családi cégekből állít össze a Forbes. Mészáros Lőrincék cégeinek értéke tavaly 171 milliárd forinttal nőtt, és ma már 526 milliárdra becsülik. A második helyen a Felcsuti családhoz köthető, ipari alkatrészeket és fűtőkészülékeket gyártó holding áll, becsült értéke 408 milliárd, a harmadik pedig a Csányi család élelmiszerpiacon működő Bonafarm-csoportja, amely 320 milliárdot ér. A felmérés családinak tekintett minden olyan céget, ahol a tulajdonosi körben, illetve a vezető menedzsmenttagok között vérségi rokonság van, s legalább ötven százalékban az adott család tulajdonában áll.

6. A 17 EZER LÉLEGEZTETŐGÉP ORSZÁGA MARADUNK

Raktárakban porosodik az a 17 ezer lélegeztetőgép, amit a Covid-járvány idején, 2020-ban vett a kormány 300 milliárd forintért. Úgy volt, hogy majd értékesítenek belőle, ám egy darabot sem adtak el, de nem is tervezik értékesítésüket. Már a járvány idején nyilvánvalóvá vált, hogy fölöslegesen vettek ennyi lélegeztetőgépet, mert túlbecsülték, mennyire lesz szükség. A szövevényes céghálózat mellett, amelynek közvetítésével beérkeztek a gépek, még inkább zavarossá teszi az ügyet, hogy az azt nyélbe ütő és sokmilliárdos hasznot bezsebelő cég váratlanul felszámolásba fordult, a beszerzést bonyolító külügyi tárcánál pedig a dokumentumok egy részét egyszerűen ledarálták.

7. SZLOVÉN AKKU-ÚJRAHASZNOSÍTÓ GYÁR BORSODBAN

Évente tízezer tonna akkumulátor újrahasznosítására képes gyárat épít egy szlovén cégcsoport a borsodi Alsózsolcán. Ez tízmilliárd forintos értékével minden idők legnagyobb magyarországi szlovén beruházása, amelyet a magyar kormány 4,7 milliárddal támogat, hogy kétszáz új munkahely létrejöttéhez is hozzájáruljon. A befektetést Szijjártó Péter külgazdasági miniszter jelentette be a szlovéniai Bledben, s nyilván az ilyenkor várható lakossági tiltakozásoknak elébe menve jelezte: a szlovénok a magyar környezetvédelmi szabályoknál négyszer szigorúbb előírásokat használnak. Az üzemben egyébként 40 tonna veszélyes hulladékot tárolnának egyszerre. A folyamatos gyárépítésekkel Szijjártó miniszter szerint hazánk hamarosan a világ második legnagyobb elektromos akkumulátorgyártójává emelkedik.

8. HATVANBAN MÁR ÚJ A JÁRÓBETEG-IDŐPONTRENDSZER

A járóbetegek várakozási idejének csökkenését fogja eredményezni az az új elektronikus rendszer, amelynek segítségével időpontot lehet foglalni az orvosokhoz. A hatvani rendelőintézetben már élesben üzemel, és azt várják tőle, hogy javuljon az egészségügyi ellátás szervezettsége. Az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térre (EESZT) épülő országos, egységes járóbeteg-időpontfoglalási rendszert országszerte 90 rendelőben vezetik be, feladata lesz az is, hogy nyomon kövesse az ellátás fontosabb mozzanatait. A rendszert az Egészségablak alkalmazáson keresztül lehet követni, eddig több mint 2,3 millióan töltötték le.

9. NEM MINDEN METOO

Kevin Spacey esete után egy újabb nagy zaklatási ügyről derült ki, hogy nem történt bűncselekmény. Az egész német zeneipar kezdett önvizsgálatba, amikor a Rammstein együttes énekeséről tavasszal több nő is kijelentette, hogy a koncertek után rendszeresen szerveztetett orgiákat, ahol bedrogozott nőkkel, köztük kiskorúakkal került szexuális kapcsolatba. A berlini rendőrség azonban most megszüntette a nyomozást, mert csak olyan tanúi voltak, akik hallották, hogy ilyen történt, de olyan embert, aki büntetőeljárásban is vállalta volna, hogy vele szemben elkövetett valamit Till Lindemann, nem találtak.

10. AFRIKA RETRÓ: ÚJRA ITT A PUCCSOK KORA

Újabb nyugat-afrikai országban történt katonai puccs, ezúttal azonban nehéz együttérezni az őrizetbe vett elnökkel, lévén egy második generációs diktátorról van szó. Ali Bongo 2009, azaz apja halála óta uralkodik a két és fél milliós, de olajban gazdag Gabon felett, és a jelek szerint nem sikerült megdöntenie apja 42 éves elnökségi csúcsát – helyette inkább őt döntötték meg. Az ország irányítását átvevő katonák szándékairól eddig keveset tudni, az emberek mindenesetre örülni látszanak, hogy egy újabb elcsalt választás nyomán a katonák megszabadították őket a dinasztiától. Az elmúlt három év tempójában amúgy utoljára a hetvenes-nyolcvanas években követtek el sikeres puccsokat a kontinensen, Gabon már a hatodik volt francia gyarmat, ahol katonák zavarják el a (jellemzően franciabarát) elnököt.

Comments are closed.