1. VAN, AHOL ORBÁN-IDÉZETEKKEL INDULT A TANÉV
Vége a nyári vakációnak, kezdődik az új tanév, amely 180 napig tart az általános iskolákban. A 2023-24-es oktatási évben hosszabb lesz a téli és a tavaszi szünet is, ellenben a nyári egy héttel később, június 22-én kezdődik majd. A tavaszi érettségik május 3-án kezdődnek. Változnak a felsőoktatási felvételi szabályok is, eltörlik például az eddig jogszabályban rögzített minimum-ponthatárokat, s az intézmények maguk is adhatnak 100 pontot az 500-as rendszerben. A legnagyobb indulatot a pedagógusok most bevezetett új életpálya-törvénye okozza, az új jogviszony elfogadásáról vagy a felmondásról szeptember 29-ig kell a tanároknak nyilatkozniuk: lesz átvezényelhetőség, fegyelmi eljárás, éves értékelés, cserébe magasabb bért ígér a kormány. A legbizarrabb tanévnyitó a 22,5 milliárdból felújított csepeli Jedlik Ányos Gimnáziumban volt, ahol Orbán Viktor egyik 2020-as beszédéből vett hét idézetet tettek ki a lépcsőház falára.
2. ELHÚZÓDÓ RECESSZIÓ BÉNÍTJA A GAZDASÁGOT
Kevesebbet vásárolunk, és egyre kevesebbet halmozunk fel. Már negyedik negyedéve recesszióban van a magyar gazdaság. A statisztikai hivatal második negyedéves GDP-adatai szerint 2,3 százalékkal esett vissza a magyar gazdaság. Az ipar teljesítménye 5,7, a feldolgozóiparé 4 százalékkal csökkent, A mezőgazdaság viszont 67,9 százalékkal, ami az idei csapadékos időjárásnak köszönhető a tavalyi aszályos év után, ám az ágazat súlya oly csekély, hogy komolyan nem befolyásolja a gazdaság eredményét. Az egészségügy jól teljesített a 10,2 százalékos növekedésével, a magánszolgáltatóknak köszönhetően. A kereskedelemben 12,6, a turizmusban és vendéglátásban 2,9, a logisztikában 6,2 százalékos volt a visszaesés. A háztartások fogyasztása a nem tartós- és féltartós termékeknél 9, illetve 4,2 százalékkal esett vissza. A bruttó felhalmozás 21,3 százalékkal csökkent. Ha a harmadik negyedévben sem indul be a gazdasági növekedés, a kormány az idei költségvetés módosítására kényszerül.
3. DRÁGULTAK A BKV-JEGYEK
Mától a vonaljegy 450 forintba kerül, ha a buszon a sofőrtől vesszük, akkor 600-ba kerül. A 10-es gyűjtőjegy ára 4 ezer forint. A bérletek ára változatlan marad. Karácsony Gergely főpolgármester elmondása szerint a közösségi közlekedés fenntartása érdekében tíz év után azért kellett emelni jegyek árát, hogy a bérletekét ne kelljen, és ingyenes maradhasson a 14 év alattiak és az álláskeresők utazása is. A régi vonaljegyek 2024. augusztus 31-ig használhatók fel.
4. KUMULÁLÓDNAK AZ AKKUFESZÜLTSÉGEK
Csütörtök este kis híján tettlegességig fajult az az alsózsolcai lakossági fórum, amelyen szlovén beruházók igyekeztek elfogadtatni a legmodernebb technológiájú, akku-újrahasznosító üzemük érkezését. Volt, aki az üzem alatt fekvő szigorúan védett vízbázist féltette, a polgármester a környezetvédelmi hatástanulmányt hiányolta, de voltak olyanok is, akik hangot indulataiknak. A fórum végén biztonságiak menekítették ki a beruházókat. Az alsózsolcai fórum előtti napokban olyan jegyzőkönyvek kerültek nyilvánosságra, amelyek a komáromi akkugyár januári balesetéről szóltak, ahol többen azért lettek rosszul, mert súlyosan rákkeltő gáz szabadult el nehéz légzést, torokkaparást, szédülést, hányást okozva. A munkások veszélyeztetését 1,6 milliós bírsággal úszta meg a cég. Közben kiderült az is, hogy az abasári elhagyott raktárban lévő 11 ezer hordó veszélyes hulladék a hírhedt bátonyterenyei akku-feldolgozóból származik, és még a feliratokat is meghamisították rajtuk., ezért több mint 100 millió forintos büntetést szabtak ki.
5. ONE LESZ A VODAFONE-BÓL
Hivatalossá vált, amit már korábban sem cáfolt a 4iG: miután a cégcsoport két másik országban is One néven futtatja a mobilszolgáltatását, Magyarországon is erre nevezik át a hónapokkal ezelőtt megvásárolt magyar Vodafone-t. A cégcsoport az integráció felgyorsítása és a márkaváltás miatt több személycserét is bejelentett. Érkezik a céghez a Telekomnál és a Yettelnél is megfordult Mohamed El Sayad, aki a 4iG kereskedelmi stratégiai igazgatói posztját tölti be a mai naptól, feladatai közé tartozik az új márka, a ONE bevezetése is. Bányai Tamás lesz a Vodafone Magyarország új vezérigazgatója, elődje, Blénessy László a 4iG technológiáért felelős vezérigazgató-helyettese lesz, míg a Vodafone vezérigazgató-helyettesének és a DIGI ügyvezető igazgatójának Tábori Tamást nevezték ki.
6. A FIDESZES PESTY MÁR NER-ORKOKRÓL BESZÉL
Lendületben maradva egymás után adja a nagyinterjúkat az ellenzéki sajtóban a magát örök Fidesz-szimpatizánsnak tartó Pesty László filmproducer. A NER-milliárdosok nyilvános kritizálását a nyári tusványosi találkozón elkezdő Pesty azóta folyamatosan rálicitál saját kritikus jelzőire, ha Mészáros Lőrincről vagy Szíjj László hatalomközeli milliárdosokról kérdezik. A legfrissebb megszólalásában NER-lovagok helyett NER-orkokról beszélt, Mészárost fogalmazni nem tudó, kockázatot nem vállaló üzletembernek, Szíjjt pedig egyszerűen gyáva malacszeműnek nevezte, valamint decemberig több korrupciós ügy nyilvánosságra kerülését ígérte.
7. ROMÁNIA MAGYAR SEGÍTSÉGGEL ÚJRA MEGPRÓBÁLJA
Temesvárról üzent a magyar külügyminiszter Ausztriának, hogy ne akadályozza meg ismét idén ősszel Románia csatlakozását a schengeni övezethez. Szijjártó Péter a román közlekedési miniszterrel való találkozója után közölte, hogy a Schengen-tagság a két ország közötti határon tíz új átkelési pont létrejöttét és a várakozás megszűnését jelentené. Legutóbb tavaly decemberben dönthettek a tagállamok Horvátország, Románia és Bulgária csatlakozásáról, ám csak a horvátoknak adtak zöld jelzést, a hollandok a bolgároknál, az osztrákok pedig a bolgároknál és a románoknál vétóztak, kifogásolva a rajtuk keresztül érkező illegális migránsokat.
8. HOLTOMIGLAN HOLDTODIGLAN
Bár otthon sem volt soha ez az erőssége, Oroszország most a megszállt ukrán területeken tart választásokat. Négy régióról van szó, amelyeket az orosz parlament annektált, bár ezt nemzetközileg szinte senki nem ismerte el, ráadásul ez a négy régió nincs is teljes egészében az orosz csapatok uralma alatt. Itt lehet szavazni a Moszkva által gondosan kiválasztott kormányzójelöltekre. Egy másik esetből is látszik, hogy Oroszországban nem a szavazók dolga a hibázó vezetőket megbüntetni: a tíz nappal ezelőtt kínos kudarccal végződött orosz holdraszállási kísérlet egyik vezetőjéről most közölték, hogy gombamérgezésben életét vesztette. Az eset annyiban meglepő, hogy az utóbbi időben váratlanul elhalálozott oroszok inkább magas épületekből zuhantak ki.
9. EGY LÖVÉSBŐL TÖBB ÖNGÓL
Soha nem importált még annyi áramot Németország, mint most augusztusban. Az atomerőművek idei lekapcsolása nemcsak ahhoz járult hozzá, hogy az Európa éltanulójából sereghajtójává vált német gazdaság válságba jusson, de környezetvédelmileg sem segített: az augusztusi statisztikák szerint az importált áram több mint ötöde külföldi atomerőművekből származott, további egynegyede pedig a globális felmelegedésért felelős szénhidrogénekből. Vagyis most a németek az összes (import és saját) felhasznált áram négy százalékát külföldi atomerőművekből kapják, míg a hazai erőművek leállításuk előtt 2,5 százalékkal járultak hozzá az országban elfogyasztott villamosenergiához.
10. BELEHÚZOTT A ZSINÓRBAN ÖTÖDSZÖR CSOPORTKÖRÖS FRADI
Legerősebb kiemeltként első kalapból húzva a Ferencváros labdarúgócsapata az Európai Konferencia Liga csoportkörének sorsolásán az olasz Fiorentinát, a belga Genket és a szerb Csukaricskit kapta nem könnyű ellenfelekként. A Zalgiris Vilnius elleni kettős győzelemmel (7-0) egymás után ötödik szezonban kerültek nemzetközi kupa főtáblájára a zöld-fehérek, idén csak a harmadik számú sorozatban. Az FTC-n kívül más magyar csapatnak ez egyszer sem sikerült ez idő alatt, a magyar bajnokság így a huszonötödik az UEFA-erősorrendben a kontinensen, a régióból megelőzi az osztrák, horvát, szerb, lengyel, cseh és román liga is. Az egyetlen, amiben mi vagyunk a toronymagas elsők Kelet-Közép Európában, az a légiósok 40 százalékos aránya az NB I-ben.