1. MAGYARUL, HA NEM LESZ PÉNZ, NEM LESZ ELNÖK
A magyar kormány egyelőre visszafogottan, de azzal fenyegeti az Európai Bizottságot, hogy meg fogja fúrni Ursula von der Leyen újrázását, ha Magyarország nem kapja meg az eddig visszatartott uniós pénzeket. Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója egy brüsszeli interjúban egyrészt arról beszélt, hogy már nagyon oda kéne adni a magyaroknak járó EU-pénzt, másrészt bírálta az újrázásra készülő bizottsági elnököt, akit egyébként a magyar külügyminiszter is élesen támadott. Magyarországnak nincs vétójoga a következő elnök személyét illetően, de a kormány bízik abban, hogy a középtől jobbra álló pártok elég jól fognak szerepelni a jövő évi EP-választásokon ahhoz, hogy beleszólásuk legyen a folyamatba. Ugyanakkor viszont a jelenlegi Európai Parlament éppen arra szorítja a bizottságot, hogy minél keményebb legyen a magyarokkal. A parlament költségvetés-ellenőrző bizottsága most vitatta meg a még májusi budapesti látogatásuk alapján készült jelentéstervezetet, s az általános vélemény, hogy Magyarország messze nem tett eleget a pénzek felszabadításához.
2. VISSZAKOZHAT NAPELEM-ÜGYBEN A KORMÁNY
Nem kizárt, hogy a kormány mégsem változtatja meg a napelemeseket érintő elszámolást. Lantos Csaba energiaminiszter tervét most Kocsis Máté Fidesz-frakcióvezető támadta meg, arra kérve a minisztert, hogy mégse kelljen a napelemesek számára szerződésekben lefektetett előnyös éves elszámolásról áttérni a hátrányos havi szaldóelszámolásra. A kormánypárt szembehelyezkedése nyilvánvalóan a 215 ezer érintett háztartásban élő szavazópolgárok erejét mérte fel az egyéni parlamenti képviselőkhöz érkezett panaszok alapján. A Lantos-tervvel azok a napelemesek járnának a legrosszabbul, akik a nyári napelemes-energia betáplálással a téli fűtésköltségeiket enyhíthetik azáltal, hogy éves elszámolással a rezsitámogatott határértéken belül tudnak maradni. A visszakozás kommunikációs megoldására utal Kocsis azon megjegyzése is, miszerint a havi elszámolás „brüsszeli direktíva” lenne.
3. A FORINT SEM ÖRÜLT A BÜDZSÉ FORRÁSÉTVÁGYÁNAK
2022 első feléhez képest ötszörösére nőttek idén június végéig az állami Eximbank hitelkihelyezései, így hitelállománya már meghaladja a 2250 milliárd forintot. A kihelyezések majdnem felét a Baross Gábor újraiparosítási hitelprogram adta, a piaci hitelezés gyakorlatilag összeomlott. Az EXIM piaci részesedése a vállalati hitelezésben az év végi 9,5 százalékhoz képest már elérte a 14,5 százalékot. Maradva a hitelezésnél: 700 milliárddal (a GDP közel 1 százalékával) emelik a központi költségvetés forrásigényét, bár a kormány egyelőre nem változtatott az idei 3,9 százalékos hiánycélján. Ez egyébként az uniós források további tolódására utalhat. Ma el is indult egy tízéves eurókötvény kibocsátása, devizából ugyanis már 230 milliárd forinttal nagyobb forrásbevonással számolnak. A hírekre a forint is több mint egy százalékkal, 387 fölé gyengült az euróval szemben.
4. NEM HALVÁNYUL LÁZÁR HORTHY-CSODÁLATA
Horthy Miklós kivételes államfő, igaz magyar hazafi és hős katona volt – Lázár János építési és közlekedési miniszter fogalmazott így Kenderesen a volt kormányzó újratemetési évfordulója kapcsán, kissé bizarr módon egy vasúttörténeti kiállításon (lásd: deportálások). A gyakran megjelenésében is a két világháború közti úri világot idéző Lázár egyébként 2019-ben is hasonló szavakkal emlékezett Horthyra, vagyis a politikushoz való viszonya töretlenül eltér a távolságtartóbb és semlegesebb Fidesz-fősodortól. Lelkesedése most sem maradt reakció nélkül: Frölich Róbert főrabbi antiszemita Horthy-idézetekkel emlékeztette a minisztert a kormányzó bonyolult megítélésére.
5. A HEGYEN ZÁRT KLUB, A TENGEREN SAJÁT LUXUSJACHT
A NER-hez tartozó gazdasági és politikai elit tagjai mostantól a kíváncsi tekintetektől elzárva köthetnek jó üzleteket a miniszterelnök vejének köszönhetően. Tiborcz István megnyitotta a svábhegyi Botaniq Budai Klubot, amit az angolszász privát klubok mintájára csak tagságival lehet majd látogatni. Első körben a titkos felvételi bizottság szavazatával jóváhagyott 75-100 tagot veszik fel, nekik belépési díjat és éves tagdíjat kell fizetniük. NER-rangja alapján alighanem az elsők közt lesz tag Mészáros Lőrinc, aki az érdekeltségébe tartozó, tetemes veszteséget termelő, jegybank által is bírságolt Euroleasing bankleányvállalaton keresztül valóban a tulajdonosa a 27 milliárdért vett luxusjachtnak – ezt maga az MNB-elnök Matolcsy György közölte, aki amúgy ugyancsak jó eséllyel pályázhat a Tiborcz-klubtagságra.
6. NEM ÉLETBIZTOSÍTÁS AZ ÁLLAMOSÍTÁS A POSTÁNÁL
Nyílt eljárásban értékesíti a Magyar Posta Életbiztosító Zrt.-ben és a Magyar Posta Biztosító Zrt.-ben tulajdonolt 66,9 százalékos üzletrészét az állami tulajdonú Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt. A Posta Biztosító visszavásárlásáról tavaly év végén született kormánydöntés, az államosítás áprilisban jött létre. A kormány már korábban deklarálta, hogy nem akarja hosszú távon megtartani többségi tulajdonjogát a biztosítótársaságokban, csupán a biztosítási piac konszolidációját kívánta elősegíteni a tulajdonosi szerepvállalással. A tervek szerint a kiválasztott vevővel 2024 elején kötnek szerződést, immár újra a magánszférában.
7. NAGYRA HÍZTAK A FOGYASZTÓSZERÜKTŐL
Európa eddigi legértékesebb cége gyönyörű luxusruhákat árult, az új legértékesebb cég viszont gyógyszert, hogy bele is férjünk ezekbe a ruhákba. A Wegovy nevű fogyasztóinjekciójával szép lassan az egész világot meghódító dán gyógyszercég, a Novo Nordist részvényei még tovább szárnyaltak, most, hogy a készítményt Nagy-Britanniában is engedélyezték. Ezzel a vállalat értéke meghaladta az eddigi európai első LVMH francia luxuscégét, amely a nevében szereplő Louis Vuitton táskák, Moet pezsgők és Hennessy konyakok mellett még több tucatnyi luxusmárka tulajdonosa, olyanoké, mint a Dior, a Givenchy vagy a Bulgari.
8. THAI RECEPT: AZ ELLENZÉK ELLENZÉKE
A régi ellenzék kiegyezett a hatalommal, hogy már így együtt tegyenek keresztbe az új ellenzéknek: ez a tanulsága a mai thai kormányalakításnak, amely több hónapos politikai manőverezés végén következett be. Thaiföldön májusban tartottak választásokat, amelyet meglepetésre egy teljesen új liberális, a király hatalmát megkérdőjelező erő nyert meg, ezt azonban az országot irányító király és a hadsereg nem engedte kormányra kerülni. A hatalom erői így inkább összeálltak a választáson második helyezett ellenzéki párttal, amelyet pedig addig gyűlöltek és üldöztek. A király még kegyelmet is adott a párt milliárdos alapítójának, Takszin Sinavatrának, aki másfél évtizedes száműzetésből tért haza. A létrejött 11(!) párti koalíciónak kéne életet lehelni a lassan egy évtizede gyengélkedő gazdaságba.
9. CSALÁDFA-KUTATÁS AZ MLSZ ÚJ STRATÉGIÁJA
Ami a magyar gazdaságban az ázsiai vendégmunkások behozatala, az a magyar futballban a honosítás koncepciója. Ennek jegyében pedig már az új Willi Orbánt és Callum Stylest keresi a Magyar Labdarúgó Szövetség. Az MLSZ elnökségi ülésén a sportigazgató jelezte, hogy külföldön akarják felkutatni az olyan tehetséges játékosokat, akiknek akár csak egyetlen felmenőjük is magyar – az említett német focista Orban, illetve angol játékos Styles már így került a magyar válogatottba. Van egyébként már példa a törekvésre az utánpótlásban is: a Manchester City akadémistája, a 17 éves, színesbőrű Michael Okeke már be is mutatkozott az U18-as magyar nemzeti csapatban.
10. MAGYAR NYILAZOTT ELŐSZÖR A VILÁGON EGY KILOMÉTERNÉL MESSZEBBRE
Több mint egy évtizede halmozza a csúcsokat a világban egy hajdúnánási íjász, aki most a világon elsőként lőtt kézi íjjal 1000 méter fölé a World Archery rekordlövő versenyén. A tradicionális távlövő Mónus József új világrekordja az USA Utah államának sivatagos területén 1007,41 méter lett saját készítésű íjával. A Fehér Farkasnak becézett sportember előtte Nevadában már szintén világcsúcsot döntött 963 méterre szálló nyílvesszőjével. A hagyományőrző íjász régi nagy terve a Boszporusz átnyilazása.