2025. 07. 15. kedd

1. AZ ÁLLAM AJÁNLATOT TETT A BUDAPEST AIRPORTRA

Hivatalos ajánlatot nyújtott be a Budapest Airport többségi tulajdonjogának megvásárlására a magyar állam. A tranzakció értéke becslések szerint 4 milliárd euró lehet. Az állam 51 százalékos tulajdonrészt szerezne, a fennmaradó 49 százalékot pedig egy másik, eddig meg nem nevezett repülőtér-üzemeltető szerezheti meg. Nagy Márton miniszter megerősítette a hírt a tárgyalásokról. Az Orbán-kormány által nemzetstratégiai fontosságúnak tartott Liszt Ferenc repülőteret még a Gyurcsány-kormány idején privatizálták. Jelenlegi többségi tulajdonosa a német AviAlliance GmbH.

2. BERUHÁZÁSOKAT EMELT ÉS SÜLLYESZTETT ORBÁN

A kormányfő rendelettel több nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházást sorolt vissza „normális” kategóriába. Néhány vasúti fejlesztés mellett ezek között van például az új budapesti Duna-híd, a Gellért-hegyi közpark megújításának előkészítése, a Hortobágyi Deportálások Emlékhelye és a Recski Nemzeti Emlékpark fejlesztése is. Ugyanakkor a munkahelyteremtés miatt nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségűvé nyilvánított egy Debrecen mellé tervezett munkásszállót. A miniszterelnök jegyzi azt a határozatot is, amely közösségi fejlesztésekről szóló korábbi döntéseket von vissza, amelyek érintik a Városliget átfogó hasznosítási koncepcióját, a Gellért-hegyi sikló kivitelezését, az Egészséges Budapest Program Dél-budai Centrumának helyszínét, s a budapesti vasúti pályaudvari rendszer fejlesztését.

3. TOVÁBBRA IS A MÉLYBEN A BOLTOK FORGALMA

A KSH friss adatai szerint sorozatban nyolcadszor csökkent a kiskereskedelmi forgalom éves bázison: tavaly júliushoz képest ezúttal 7,7 százalékkal esett vissza az üzletek forgalma. Az előző hónaphoz képest 0,2 százalékos volt a visszaesés, azaz megállni látszik a zuhanás, júniusban például havi bázison már növekedést mért a statisztikai hivatal. A legnagyobbat az üzemanyag-kiskereskedelemben csökkent a forgalom júliusban. 2023 eddig óriási pofon a kiskereskedelmi ágazatnak: július végéig az éves forgalom majdnem 10 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakáétól.

4. 7620 DOLGOZÓ HIÁNYZIK AZ OKTATÁSI ÁGAZATBAN

Ma még nincsenek pontos adatok a pedagógushiányról a közoktatásban, mert szeptember végéig kell nyilatkozni a tanároknak új státuszuk elfogadásáról. Eközben az üres álláshelyekre vonatkozó második negyedéves KSH-összesítés, amely nemzetgazdasági áganként közöl adatokat, azt mutatja, hogy 7620 munkahely betöltetlen az oktatásban, jóllehet egy évvel korábban még több, 7973 munkavállaló hiányzott, de az adatsorból az is kiolvasható, hogy 2019-ben még csak 4543 volt a hiány. Az egészségügyi és szociális ágazatban évek óta 9 ezer feletti a létszámhiány. A nemzetgazdaság egészét tekintve pedig a versenyszférában 53 ezer, míg az állami szférában 24 ezer álláshely betöltetlen.

5. AUTÓS KOMPORSZÁG

Magyarországnak jó a német és kínai autógyárak közötti erős együttműködés, mert mi mindkettőjükkel jó viszonyban vagyunk, és éppen ezért ellenezzük az európai és kínai gazdaság szétválasztására irányuló törekvéseket – erről beszélt Szijjártó Péter külgazdasági miniszter a Münchenben most zajló autóipari kiállításon. A világ autóiparának egyik legfontosabb rendezvénye elképesztő ázsiai előretörést hozott. A kiállítók több mint 40 százaléka Ázsiából érkezett, a legutóbbi (két évvel ezelőtti) rendezvényhez képest a kínai kiállítók száma megduplázódott. Német autóipari szakemberek nem győzik kongatni a vészharangot, hogy elveszítik a versenyképességüket a sokkal olcsóbb elektromos modelleket kínáló távol-keleti konkurenciával szemben.

6. NEW YORK MEGSZÜNTETI A 30 NAPNÁL RÖVIDEBB LAKÁSKIADÁSOKAT

Az Airbnb kénytelen volt leállítani a rövid távú szállásfoglalásokat New Yorkban, miután a város életbe léptette a tömegturizmus elleni új szabályokat. Az önkormányzat azért korlátozta a 30 napnál rövidebb online lakásbérlést, mert ezek elterjedése felverte a bérleti díjakat és lakáshiányhoz vezetett. A változtatások azt célozzák, hogy a lakások valóban lakóhelyként működjenek, ezért a nagy szállásfoglaló oldalakon mostantól csak egy hónapnál hosszabb időre lehet kivenni a városban lakást. Vannak kivételek, rendkívül szigorú regisztrációs folyamat után, de New York az eddigi kínálatból csak fél százaléknyit, 275 ingatlant hagyott jóvá 30 napnál rövidebb kiadásra – ezeknél a vendéglátónak jelen kell lennie a turista ott tartózkodása alatt, mert egész lakás vagy ház eleve nem adható ki mostantól rövidebb időre. Magyarországon eddig a budapesti VI. kerület próbálkozott Airbnb-korlátozással, amely társasházi hozzájárulást kért volna, de azt a kormányhivatal nem fogadta el.

7. KAFTÁN HELYETT ISKOLAKÖPENY

Azért, hogy a francia iskolák megmaradjanak franciának, lehet, hogy olyanná kell váljanak, mint a britek. Macron francia elnök közölte, megfontolja, hogy elkezdjenek kísérletezni egyes iskolákban egyenruha bevezetésével, vagy minden tanulóra vonatkozó dress code előírásával, ami akár farmer és póló is lehet, csak egységes legyen. Óriási a vihar ugyanis a muszlim nők által előszeretettel hordott női ruha, az abaja villámgyorsan elrendelt és végre is hajtott kitiltása miatt az iskolákból. Az első tanítási napon a mintegy 12 millió francia tanulóból 300-an jelentek meg abajában, de amikor rájuk szóltak, a többség levette a ruhadarabot, 67-en viszont nem engedelmeskedtek, így hazaküldték őket egy levéllel a kezükben, amiben a kormányzat elmagyarázza a szüleiknek, miért olyan fontos az állam és egyház szétválasztása. A muszlim szervezetek és jogvédők felháborodottan tiltakoznak, és nem valószínű, hogy az egyenruha megenyhítené őket, hiszen az iskolai uniformist 1968-ban törölték el a franciáknál, és a visszaállítását eddig csak szélsőjobboldali politikusok követelték.

8. BENEDEK MIKLÓS LETT A NEMZET SZÍNÉSZE

A Kossuth-díjas Benedek Miklóst választották maguk közé a Nemzet Színészének a címet viselő tizenegyek. A 76 éves színművész a júliusban elhunyt Balázsovits Lajos után kapta meg az elismerést, ami egyszerre tizenkét 62 évesnél idősebb művészt illet meg. Benedek Miklós édesapja, Tibor szintén színész volt, fia pedig a 2020-ban elhunyt háromszoros olimpiai bajnok pólós, Tibor. Az új Nemzet Színészének játékát kulturáltság, fegyelem, stílusérzék, fanyar humor és okos irónia jellemzi.

9. REKORDIGAZOLÁS AZ NB I-BŐL FUTBALL TOPLIGÁBA

A vételár még nem nyilvános, de piaci becslések szerint tízmillió euró körüli végső árral a magyar labdarúgó NB I eddigi legdrágábban értékesített játékosa lehet a 18 éves fradista Lisztes Krisztián, akit a tavalyi Európa Liga-győztes Eintracht Frankfurt igazolt le. Lisztes édesapja 1997 és 2006 között a Stuttgart, a Werder és a Mönchengladbach színeiben 207 Bundesliga-mérkőzésen lépett pályára, fia pedig egy év múlva csatlakozik majd a frankfurtiakhoz, akikkel öt évre szerződött a zöld-fehérek U21-es válogatott támadója. Az üzlettel a Ferencváros Besic, Nagy Ádám, Somália, Uzuni és Laiduni után a hatodik futballistáját adja el topligákba.

10. KESERÉDES GYŐZELMEK

A spanyol női focisták után most a török női röplabdásoknál mutatkozik meg, hogy a sportból milyen könnyen lehet politika, az ünneplésből pedig botrány. A világbajnok spanyol focistanőt szájon csókoló és ezért felfüggesztett szövetségi elnök ugyan még mindig nem mondott le, de a válogatott szövetségi kapitányát most a világbajnoki cím ellenére leváltották, miután először kiállt az elnök mellett, akivel jó kapcsolatot ápolt. Ahogy a spanyol nők először nyertek foci vb-t, úgy a török röplabdásnők is először lettek hétvégén Európa-bajnokok, de az ünneplésben nagyon sok konzervatív muszlim török egyáltalán nem osztozik. Az ok, hogy a csapat egyik legnagyobb sztárja, Ebrar Karakurt leszbikus. Márpedig Erdogan elnök legutóbbi választási kampányának célpontjában épp a szexuális kisebbségek álltak. Egy Erdogan-párti vezető nyíltan ki is jelentette, hogy Karakurtot ki kéne rúgni, mert csak összemocskolja a válogatottat, s a játékost állandóan támadja a kormányközeli média is.

Comments are closed.