2025. 07. 15. kedd

1. ROSSZ HÍREKET KAPOTT A MAGYAR IPAR

Idén eddig csak visszaesést mért a statisztikai hivatal az ipari termelésben, így volt ez júliusban is: 2,6 százalékkal csökkent a termelés éves összevetésben, viszont az előző hónaphoz mérten már 2,8 százalékos emelkedést regisztrált a KSH. Összességében az év első hét hónapjában 4,5 százalékkal volt kisebb az ipari termelés, mint 2022 azonos időszakában. Bizakodásra adhat okot, hogy a rendelésállomány növekszik – főként a járműgyártásban, ahol a kibocsátás is bővült júliusban –, ugyanakkor Németországból, Magyarország legfontosabb kereskedelmi partnerétől borúsabb hírek érkeztek, miután a helyi statisztikai hivatal közölte, hogy a várakozásoknál is nagyobb mértékben, 0,8 százalékkal csökkent júliusban az ipari termelés, a júniusi 1,4 százalékos havi csökkenést követően.

2. EGYSZERRE 800-AN VESZÍTIK EL MUNKÁJUKAT GÖDÖLLŐN

Bezárja a gödöllői kábelkorbácsgyárát a Lear Corporation autóipari multicég, több mint 800 embert bocsátanak el, ezt egy szerdai munkásgyűlésen jelentették be a dolgozóknak. A gyárbezárás oka az, hogy Magyarországon már túl drága a munkaerő az ennyire egyszerű munkákhoz. A cég öt évvel ezelőtt zárta be 500 fős gyöngyösi üzemét, és a gödöllőinél is voltak már korábban is több száz fős elbocsátások. Az anyavállalat az utóbbi időkben Szerbiában, Marokkóban és Tunéziában nyitott üzemeket.

3. FEDDÉS MÉSZÁROSNAK, MEGÁLLJ AMERIKÁNAK

Kétfrontos verbális harcba kezdett a karcos megállapításairól hírhedt parlamenti elnök. Kövér László egyszerre feddte meg a leggazdagabb magyart és a budapesti amerikai követet. Kövér egy interjúban egyetértett Gulyás Gergely miniszterrel Mészáros Lőrinc jachtja kapcsán, vagyis irányadónak érzi a kisebb hajó, nagyobb szerénység elvét. A házelnök szerint akkor is méltósággal és bölcsességgel kellene viselni az átlagból való kiemelkedés szerencséjét, ha mindehhez a politikának nem lenne köze, de látjuk, van. Kövér David Pressmant „állítólagos amerikai követnek” nevezte, mert tevékenysége alapján nehezen tudja valódinak tekinteni. Ebben a témában Szijjártó Péter külügyminiszter még keményebben fogalmazott, amikor jelezte, Magyarország nem fogad el több demokráciával kapcsolatos kritikát az USA-tól, ahol ki akarják zárni a választási versenyből a legesélyesebb elnökjelöltet, Donald Trumpot.

4. LÉGICSAPÁS EGY PIACRA

Az utóbbi idők legtöbb civil áldozatát követelte az az orosz légicsapás, amely egy kelet-ukrajnai front közelében lévő kisváros piacát érte fényes nappal. Eddig 17 a halálos áldozatok száma, a sebesülteké 34. A támadás egybeesett az amerikai külügyminiszter kijevi látogatásával. Antony Blinken újabb milliárd dolláros amerikai támogatáscsomagot jelentette be, de a legnagyobb visszhangot az váltotta ki, hogy a csomag részeként Washington szegényített urántartalmú lövedékeket is küld. Ezeket nagy súlyuk miatt vetik be tankok ellen, és nem nukleáris fegyverekről van szó, a sugárzásuk is kisebb a természetben megtalálható uránénál, de az elnevezésük miatt mégis nagyon rossz a renoméjuk.

5. ELŐ A MAO-ZUBBONYOKKAL!

Bár nagyrészt Kínában gyártják őket, a kínai vezetők mégsem bíznak bennük: Peking megtiltotta a központi kormányzat tisztviselőinek az iPhone-ok használatát. A kínai márkákat favorizáló lépés visszavágásként is értelmezhető, amiért az Egyesült Államok (és más nyugati országok) egyre keményebben lépnek fel a kínai számítástechnikai cégek ellen, amelyek szerintük túlságosan be vannak kötve az országot irányító kommunista párthoz, ezért nemzetbiztonsági veszélyt jelentenek. A lépés egyszersmind újabb jele, hogy gyengülnek a Nyugatot és Kínát összekötő gazdasági szálak. Erre – és az egyre szigorodó kínai diktatúrára – utal egy új kínai törvénytervezet is, amely meglehetősen tágan fogalmazva büntethetővé tenné a „kínai nemzeti érzést sértő, a nemzet szellemét aláaknázó” ruhák viselését, akármik is legyenek azok.

6. EGY KIS LÉPÉS VISSZA BRÜSSZEL FELÉ

A hosszú távolodás után még a konzervatív kormány alatt megkezdődött Nagy-Britannia újraközeledése az Európai Unióhoz. Mától két uniós programban is részt vesznek a britek, amelyekben az elmúlt három évben – a Brexitet követő viták miatt – nem tudtak. Az egyik a Horizon nevű tudományos együttműködés, a másik a Copernicus, amely az európai űrprogram Földet figyelő része. A briteknél jövőre lesznek választások, és az ellenzéki Munkáspárt toronymagasan vezet, valószínű győzelme esetén ismét szorosabbra fogja fűzni a szálakat az EU-hoz, bár újracsatlakozásról nincs szó, hiába támogatná ezt a közvélemény-kutatások szerint a britek többsége.

7. SZLOVÁK KATONÁK A MAGYAR HATÁRON

Ahhoz képest, hogy a magyar kormány (és a szlovák ellenzék szerint) a pozsonyi kormányt Soros György irányítja, elég drasztikus lépést jelentettek be: a Magyarország felől érkező migránshullám megfékezésére ötszáz katonát helyeznek készenlétbe, hogy ha kell, a magyar határra vezényelve segítsék a határt védő rendőrök munkáját. Ódor Lajos miniszterelnök elmondta, hogy miközben nyár elején hetente csak néhány száz menekült érkezett a szlovák-magyar határra, addig ma már néhány ezer. A szlovák kormány nem akar határellenőrzést bevezetni, de nagyobb lesz a rendőri és katonai jelenlét a határon. Egyes szlovák politikusok egyébként azzal gyanúsítják a magyar kormányt, hogy szándékosan terelik Szlovákia felé a menekülteket, hogy ezzel hozzák nehéz helyzetbe a kormányt, és segítsék az Orbán Viktorral jó viszonyt ápoló ellenzéket a három hét múlva tartandó választások előtt.

8. TENGERRE VÁGYIK A MAGYAR

Ezen a nyáron Horvátország volt a legnépszerűbb utazási cél a magyarok körében. Sokan választották az olasz és a görög tengerpartot is. Mindez a június és szeptember között kötött utasbiztosításokból derült ki. A negyedik helyen Ausztria áll, majd ugyancsak a tengerpartja miatt Spanyolország. A magyar tenger, úgy tűnik, rosszul zárja az idei szezont: a Balatonnál júliusban 8,4 százalékkal volt alacsonyabb a belföldi vendégéjszakák száma, mint egy évvel korábban és nagyjából ennyi az eddigi hét hónap összesített visszaesése is. Ezt nem tudta ellensúlyozni a külföldiek növekvő balatoni érdeklődése sem.

9. LÁZÁRNAK A MÁV EGYRE NAGYOBB FALAT

Szaporodnak azok a kisiklások, amelyek a MÁV helyzetének sínre tételét nehezítik. Ma reggeltől például a székesfehérvári vasúti csomópont bénult meg műszaki hiba miatt, a budapesti elővárosi vonatok csak Gárdonyig tudtak járni, a balatoni vonalakon pedig 60-120 perces késések voltak. Az állami vasúttársaság sorozatos hibái miatt Lázár János közlekedési miniszter menesztette a MÁV egyik vezérigazgató-helyettesét. Lázár helyettese pedig arról is beszélt, vannak, akik a vasút korszerűsítését szabotálják, ezért a minisztériumban is voltak kirúgások. A tárca vitában áll a Fidesz korábbi közlekedéspolitikusával, Vitézy Dáviddal is, aki érzelemvezérelt és kapkodó komnolytalanságnak tartja Lázárék lépéseit, akik Vitézyt viszont sértett embernek látják.

10. VONA GÁBORNAK IS LETT EGY PÁRTJA

Második Reformkor néven pártot alapított Vona Gábor. A Jobbik korábbi elnöke, akivel a radikális jobboldali erő néppártosodni kezdett és legjobb parlamenti eredményeit érte el, most öt év szünet után tér vissza a politikába. Pontosabban csak profi politikusként húzódott vissza, hiszen a Második Reformkor Alapítványt pártelnöki lemondása után rögtön létrehozta, aztán egyesületet alapított és közösségeket épített, amelyből elmondása szerint mostanra lett politikai identitás. A rövidítésében valamivel trendibben kinéző 2RK nevű új párt sem a kormányoldalhoz, sem a mai parlamenti ellenzékhez nem akar tartozni. A csalódottak, illetve az úgynevezett közép megszólításában Vonáék egyik fő riválisa alighanem a Kutyapárt lesz.

Comments are closed.