1. AUSZTRIA TOVÁBB VÉTÓZZA A SCHENGENI BŐVÍTÉST
Ausztria nem enged Ursula von der Leyen kérésének, hogy minél hamarabb fogadják be Romániát és Bulgáriát a belső határok nélküli schengeni övezetbe. Az Európai Bizottság elnöke évértékelő beszédében szólította fel a vétózó tagállamokat (az osztrákokat és a hollandokat) ellenállásuk azonnali feladására, ám az osztrák belügyminiszter már jelezte, jelenleg nem látják értelmét a schengeni övezet kiterjesztésének, mert éppen több ellenőrzésre van szükség, mint kevesebbre az emelkedő illegális migráció miatt. Az osztrák ellenállás nem független az ország előtt álló parlamenti választásoktól, amelynek kampányában a kormányzó konzervatív Néppárt kemény fellépéssel próbálja elvenni a migrációs témát a közvéleménykutatásokban vezető ellenzéki, radikális jobboldali Szabadságpárttól. Ausztria hajthatatlanságára reagálva a román miniszterelnök jelezte, kártérítési pert indítanak Bécs ellen, ha kitart a vétó mellett.
2. CSAK A MAGYAROK HARMADA SZAVAZNA A FELVIDÉKI MAGYAR PÁRTRA
A legfrissebb szlovákiai pártpreferencia-felmérés szerint a magyar nemzetiségű polgárok döntő többsége továbbra sem szavazna a Szövetség néven induló magyar nemzetiségi összefogásra a szeptember végi szlovák parlamenti választásokon. Jelenleg mindössze 35 százaléknyi magyar választaná a Szövetséget, ami amúgy 4 százalékos emelkedés augusztushoz képest, de ez még mindig messze van a parlamenti küszöbtől. A Szövetségből kivált Híd/Most új vegyespártját már csak a magyarok 6 százaléka támogatja. A felvidéki magyar szavazók között a második legnépszerűbb a nőfaló házelnök Boris Kollár Sme rodina nevű formációja, amit a Fico-féle Smer követ 9 százalékkal.
3. TRUMP UTÁN BIDEN A BÍRÓSÁGON
Eddig Donald Trump volt az, aki büntetőügyeivel olyan helyzetekbe került, amilyenbe előtte amerikai exelnök még soha, most azonban a Biden család is igyekszik újat mutatni. Korábban soha nem fordult elő, hogy egy hivatalban lévő elnök gyermekével szemben emeljenek vádat, most ez történt Joe Biden fiával. A botrányos életű Hunter Bidennek illegális fegyverbirtoklás miatt kell bíróság elé állnia, ugyanis egy pisztolyvásárlásnál letagadta, hogy kábítószerfüggő. Ahogy Donald esetében, valószínűleg Hunternél sem fog megállni a perek száma egynél, egy adócsalást is vizsgálnak az ügyészek. A jövő évi elnökválasztásra készülve a képviselőház republikánusai Hunter Biden zűrös ukrajnai üzleti ügyeit akarják felhasználni arra, hogy vádemelési eljárást indítsanak apja, az újrainduló elnök ellen, aki szerintük még alelnökként segítette a fia ügyleteit, és ezzel hivatali visszaélést követett el.
4. ÖRMÉNY-AMERIKAI KÖZELEDÉS
Örményország többé nem támaszkodhat csak Oroszországra, mint biztonságának garantálójára – fogalmazott most még a korábbiaknál is egyértelműbben az örmény miniszterelnök, jelezve, hogy végképp törés következett be a nemrég még megbonthatatlan szövetségben. Nikol Pasinján nyilatkozata közben zajlik egy olyan örményországi hadgyakorlat, amelyben először vesznek részt amerikai katonák is. Az örmények azután fordultak el az oroszoktól, hogy azok nem akadályozták meg, hogy az azeriek három évvel ezelőtt visszafoglalják az örmény kézre került területeiket. Az örmények attól félnek, hogy a következő azeri támadás ellen sem lesznek elegen az orosz békefenntartók, és további örmények lakta területeket veszítenek el. Egyébként a minap jelentették be, hogy az azeri kézre került területek újjáépítésében magyar cégek, köztük Mészáros Lőrincé, is részt vesznek. Magyarország az Orbán-kormány hatalomra kerülése óta a muszlim Azerbajdzsán egyik legszorosabb európai szövetségesének számít a keresztény, oroszbarát Örményországgal szemben.
5. SZIJJÁRTÓ TÖRÖKÖT FOGOTT MÉSZÁROSNAK
A magyar külügyminiszter a leggazdagabb magyarral közösen hozott tető alá egy vasúti üzletet Törökországban. Az isztambuli tárgyaláson Szijjártó Péter és Mészáros Lőrinc együtt állapodtak meg a magyar milliárdos V-Híd nevű vasútépítő csoportja és a közlekedési infrastruktúrával foglalkozó török Gülermak óriásvállalat szövetségéről, amely a jövőben közösen vesz majd részt nagy vasútépítési beruházásokban. Szijjártó jelezte, hogy a török partnerrel az első magyar vasútépítő cég lépett nemzetközi színtérre.
6. TITOKBAN JÁRT MAGYARORSZÁGON A KÍNAI UJGUR TARTOMÁNY KORMÁNYZÓJA
Titokban Magyarországra látogatott szeptember elején a súlyos emberi jogi jogsértésekkel vádolt Erkin Tuniy, az Ujgur Autonóm Terület, vagyis a kínai Hszincsiang kormányzója. A szeptember 4-e és 6-a között lezajlott látogatásról a kínai állampárt lapja számolt be. Tuniy kormányzóval Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter, Magyar Levente és Sztáray Péter államtitkárok mellett Lezsák Sándor az Országgyűlés alelnöke és Dunai Mónika képviselő is találkozott. A Tuniy által vezetett tartományban az ENSZ jelentése szerint emberiség elleni bűncselekményeket követtek el az ujgurok ellen, és rendőrállamot építettek ki a megfigyelésükre és internálásukra. Emberi jogi aktivisták és politikusok tiltakozása miatt korábban Tuniy nagy-britanniai, belgiumi és franciaországi látogatását is lemondták.
7. BUKDÁCSOLVA INDUL A TANÉV
Míg a soroksári gimnáziumból egy végrehajtó rakta ki a diákokat a tantestülettel együtt, a józsefvárosi Bauer Sándor utcai iskolában az évnyitó előtti napon derült ki, hogy el sem kezdődhet a tanítás, mert olyan kevesen iratkoztak be, hogy a legtöbb évfolyamon nem tudnak törvényes létszámmal (legalább 14 fővel) osztályt indítani. A diákokat IX. kerületi iskolákban helyezték el. Közben a tanárok megkapták a közalkalmazotti jogviszonyukat köznevelési foglalkoztatotti jogviszonnyá átalakító új szerződéseket, amiket szeptember 29-ig kell aláírniuk. Az első reakciók alapján újabb felmondási hullám várható. Aki nem írja alá a szerződést, a ledolgozott évektől függően egy-három havi végkielégítést kap. Míg a tanárok jelentősebb béremelésére nincs pénz a büdzsében, a kormánynak sikerült találni plusz 3,5 milliárd forintot a hitoktatás támogatására az eddigi 17 milliárdos keretösszeg mellé.
8. ÚJRA MEGCSAPOLTÁK A REZSIVÉDELMI ALAPOT
Az Orbán Viktor által jegyzett, csütörtökön kihirdetett kormányhatározat 32 milliárd forintot csoportosított át a rezsivédelmi alapból az ipari fogyasztók veszélyhelyzeti rezsitámogatásával összefüggő, egyéb működési célú kiadására. A pénz az Energiaügyi Minisztériumhoz került. A 2600 milliárd forintos rezsivédelmi alapból eddig körülbelül 1200 milliárd forintot osztottak ki, a pénzek több mint tizedét, csaknem 130 milliárdot nem egyértelműen azonosítható rezsivédelmi célokra költötte a kormány.
9. NEM ÚSSZA MEG A 2,5 MILLIÁRDOS BÍRSÁGOT A BOOKING
A Booking még 2020 áprilisában kapott egy 2,5 milliárd forintos GVH-bírságot, amit három év alatt sem tudott „elengedni”, ugyanis továbbra sem tett le arról, hogy faragjon a büntetés mértékén. Idáig, ugyanis a Fővárosi Törvényszék a héten tárgyalta az ügyet, és elutasította a keresetet, ráadásul az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek. A szállásfoglaló portál üzemeltetőjét agresszív értékesítési módszerek miatt büntette meg a hatóság. Az akkori döntés értelmében tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatot folytatott a cég a fogyasztókkal szemben azzal, hogy például megtévesztően hirdette egyes szálláshelyeit ingyenes lemondási lehetőséggel, vagy agresszív, pszichés nyomással késztette a felhasználókat mihamarabbi foglalásra.
10. MÉG NEM TALÁLJÁK AZ IDEGENEKET
UFO-kutató igazgatót nevezett ki az amerikai űrkutatási hivatal, de nem hozzák nyilvánosságra a kilétét, mert meg akarják védeni az UFO-hívőktől. A NASA vezetője ezt akkor jelentette be, amikor ismertette azt a jelentést, amelyet egy független szakértőkből álló csoport készített az „azonosítatlan rendellenes jelenségekről”. A kutatástól egyébként nem lettünk okosabbak, a konklúzió ugyanis az, hogy nem bizonyítható, hogy a megvizsgált esetek földönkívüliekkel kapcsolatosak lennének, ugyanakkor a jelentés további mélyreható vizsgálatokat sürget, a hivatal vezetése pedig megígérte: bármit is találnak, nem titkolják el a közönség elől.