1. ZELENSZKIJ ELŐSZÖR ENSZ-KÖZGYŰLÉSEN
Megkezdődött New Yorkban az ENSZ közgyűlése, ez lesz a háború kitörése óta az első, amelyen az ukrán elnök személyesen részt vesz. Zelenszkij Biden amerikai elnökkel is találkozik, hogy meggyőzze, igenis halad előre az ukrán offenzíva, egymás után foglalnak vissza falvakat. New York tele lesz a világ vezetőivel, ott van a brazil, a török, az izraeli első ember is, hiányzik viszont a kínai, az orosz és a francia elnök. Magyarországot a külügyminiszter képviseli, aki dacolva a többi EU-vezetővel már jó előre közölte, hogy igenis találkozni fog orosz kollégájával. A napokban a helyszínen a legtöbb magas rangú megbeszélést a világ leggazdagabb embere tartotta: Erdogan török elnök egy Tesla-gyárat, Netanjahu izraeli kormányfő antiszemitizmus elleni fellépést kért Elon Musktól, akit Szaúd-Arábia is szeretne rávenni elektromos autók ottani gyártására.
2. EGEKBEN A MAGYAR BENZIN, ITT A HORVÁT ÁRSAPKA
Lassan gazdasági szabály lesz, ha szerda, akkor tovább emelkednek a magyar üzemanyagárak: holnaptól a benzin 7, a gázolaj 10 forinttal drágul, így a benzin átlagára 662 forintra, míg a gázolajé 686 forintra nő – előbbi üzemanyagfajta egyetlen hónap alatt 21, utóbbi 41 forinttal drágult. Elemzők szerint egyre tragikusabb a kép, mert az olajfinomítók nehezen tudnak elegendő gázolajat termelni, ami súlyos hiányhoz vezethet az iparban és a közlekedésben – ez pedig az inflációt is erősíti. Eközben Horvátországban – éppen az infláció elleni harc jegyében – ársapkát tett a kormány egy sor termékre, az alapvető élelmiszerektől egészen a WC-papírig. A tervek szerint év végéig akár 1000 termék árát is leszállíthatják a tavaly december végi szintjükre.
3. LEMONDOTT A KUTYAPÁRT ÁLTAL ÁTVERT FIDESZES
Azonnali következményekkel járt annak a hangfelvételnek a nyilvánosságra kerülése, amelyen a Fidesz XVIII. kerületi polgármester-jelöltje ötmillió forintot ajánl kampánytámogatásként egy kutyapárti aktivistának, ha az szintén elindul a DK-s polgármesterrel szemben jövőre. A Fidesz mai közleménye jelzi, hogy Lévai István Zoltán lemondott választókerületi elnöki tisztségéről, és kilépett a pártból is. A bejelentés arra nem tér ki, Lévai marad-e képviselő az önkormányzatban, netán annak Fidesz-frakciójában. A csőbe húzott politikus bukása után – a kutyapárti aktivista érdeklődést színlelve találkozott kétszer Lévaival, felvéve beszélgetéseiket – a Kétfarkú Kutyapárt viccelődve úgy reagált: várják a kávézást a további 22 fővárosi kerület fideszes jelöltjeivel is.
4. HATALMAS HADGYAKORLATOT TART A HONVÉDSÉG
Évtizedek óta nem volt akkora komplex magyar hadgyakorlat, amilyen novemberben lesz az ország nyolc helyszínén. Böröndi Gábor vezérkari főnök szerint nagyságrendjében a 2015-ös valódi katonai fellépés, a déli határkerítés felépítése volt akkora mértékű feladat a honvédség számára, mint a most tervezett gyakorlat. A novemberi műveletek célja, a harcászati manővereken túl, felmérni azt, miként képes együttműködni a hadsereg és a civil közigazgatás. A vezérkari főnök egy interjúban jelezte azt is, a fiatalítást célzó leépítések után stabilizálódott a honvédség létszáma, bizonyos tiszti, altiszti kategóriákban pedig növekszik.
5. BUDAPESTEN KÉT LAKÁSBAN 176 MIGRÁNST TALÁLTAK
Úgy tűnik, a határra épített kerítés se képes védelmet biztosítani az országhatárt illegálisan átlépő migránsok tömegeivel szemben. A szlovák-magyar határt a szlovákok már katonákkal védik, az elmúlt napokban pedig két fővárosi lakásban csaknem kétszáz illegális bevándorlót talált a rendőrség. Hétfőn egy VII. kerületi Holló utcai lakásban 86 illegálisan itt tartózkodó migránsra leltek, zömében török állampolgárokra, köztük negyven gyermekre. Néhány napja pedig Orbán Viktor kormányfő házától néhány száz méterre, egy Béla király úti társasházi lakásban találtak 90 illegális bevándorlót, ők ugyancsak töröknek, illetve kurdnak vallották magukat.
6. VAN, AKINEK 30 MILLIÓT IS MEGÉR EGY BUDAI GARÁZS
Megnőtt hazai ingatlanpiac garázséhsége: 1700 garázst kínálnak eladásra, kétszer annyit mint egy éve, ám az árak nem csökkentek, hanem nőttek. Indokolhatná ezt az infláció is, de a szakértők szerint inkább az az oka, hogy a parkolóhelyek számának csökkenésével emelkedtek a parkolási díjak, és az értékesebb autókat egyre többen szeretnék biztonságban tudni. A nagyvárosokban átlagosan 10, Budapesten 11 százalékkal nőttek egy év alatt a garázsárak. Viszont az elmúlt két évben a fővárosban már 39 százalékkal: 2021-ben még csak 5,9 millió forint volt az átlagos ár, ma már 7,2 millió. A városrészek között is nagy a különbség: az I. kerületben 30 milliót is kifizetnek egy garázsért, a módosabb kerületekben 11,9 és 15 millió forint között van az átlagár. Érdekesség, hogy a havi bérleti díj viszont megmaradt 25 ezer forint körül.
7. FIZETÉSKÉPTELENEK IVÁNYI GÁBOR INTÉZMÉNYEI
Már a dolgozóknak is alig tudnak fizetést adni az Iványi Gábor által vezetett Magyar Evangéliumi Testvérközösség által működtetett intézmények. A lelkész-elnök elmondása szerint már működni is éppen csak tudnak, az alkalmazottak fizetés helyett egy nemrég létrehozott krízisalapból kapnak támogatást. A többek között hajléktalankórházat, iskolákat és szociális intézményeket működtető egyház súlyos anyagi gondjainak hátterében az áll, hogy egy törvénymódosítással évekkel ezelőtt megvonták tőlük az egyházi státuszt, ami miatt eladósodtak. Iványi szerint, ha a kormány kifizetné nekik, amivel tartozik, nem lenne baj, ezzel szemben a kormány álláspontja az, hogy mindent megkapnak, ami jogszabály alapján nekik jár.
8. ROMÁN FÖLDGÁZMEZŐ SCHENGENÉRT CSERÉBE
Miközben Románia perrel fenyegette meg Ausztriát, mert az megvétózza csatlakozását a schengeni övezethez, az új román szocdem kormányfő a korbács és cukor együttes taktikáját alkalmazza. Marcel Ciolacu a romániai extraprofit-különadó csökkentését kérő osztrák OMV energetikai nagyvállalat vezetőit fogadva nemet mondott, ám jelezte: a cégvezetés lobbizzon az osztrák kancellárnál a schengeni vétó visszavonásáért, s akkor kedvezőbb lesz a légkör az OMV számára fontos romániai üzleti ügyekben is. Márpedig van még erős ütőkártya Ciolacu kezében, ez pedig a román offshore-törvény, amely jelenleg akadályozza az OMV fekete-tengeri Neptun Deep gigaprojektjét egy hatalmas földgázmező kiaknázására. A Románia tízévi ellátását biztosító mélytengeri gázkészletet az OMV a román állami energiavállalattal közösen tárná fel, ennek gazdasági részleteit vonta be az alkudozásba a román vezető.
9. KANADÁBÓL NÉZVE BÉRGYILKOS DEMOKRÁCIA
A világ legnépesebb és a világ legnagyobb területű demokráciája közötti diplomáciai háborúvá dagadt egy távoli kanadai városban hónapokkal ezelőtt elkövetett tisztázatlan gyilkosság. Egy indiai származású szikh aktivistát lőttek le egy szikh templom előtt még júniusban, de botrány most lett belőle, amikor a kanadai miniszterelnök nyilvánosan annak a gyanújának adott hangot, hogy a merénylet mögött India áll. India ezt kikéri magának, bár az áldozatot terroristának tartja, mint minden szikhet, aki független szikh államot szeretne. A szópárbaj ma már diplomaták kölcsönös kiutasításával folytatódott, miközben az is kiderült, hogy két másik szikh aktivista is gyanús körülmények között halt meg néhány hónapja, az egyik Nagy-Britanniában, a másik Pakisztánban. A jellegzetes turbán- és szakállviseletükről könnyen felismerhető szikhek legnagyobb diaszpórája a kanadai, az ott élő másfél millió indiai fele szikh, ami egyben komoly választói csoport is a negyvenmilliós országban.
10. A FELKELŐ NAP AZ AGGOK ORSZÁGÁRA SÜT
Japán lett a világ első olyan állama, ahol már minden tizedik ember betöltötte a nyolcvanadik életévét. A legfrissebb japán statisztikák a szigetország félelmetes elöregedését mutatják: a lakosság 29 százaléka 65 éves vagy idősebb, míg a világban Japán után következő Olaszországban és Finnországban ez 24,5, illetve 23,6 százalék. Japán abból a szempontból jól kezeli a helyzetet, hogy sehol sincs ennyi idős ember állásban, viszont a gyermekvállalási kedv élénkítésében semmilyen eredményt nem sikerült elérniük. Tavaly kevesebb, mint 800 ezer gyerek született a 125 milliós országban, ami újabb történelmi mélypont. A japán miniszterelnök egy beszédében úgy vélte, a társadalom a működőképesség határán van.