1. MAJDNEM EGY ÉVE CSÖKKEN A MAGYAR REÁLKERESET
A KSH adatai szerint júliusban 15 százalékkal nőttek ugyan a keresetek, de az Európai Unióban továbbra is rekorder infláció miatt a reálbérek 2 százalékkal csökkentek. Ez utóbbi adat azt jelenti, hogy tavaly szeptember óta csökken a magyar keresetek vásárlóereje. A statisztikai hivatal közlése szerint az átlagos bruttó bér 559 ezer, míg a kedvezmények nélkül számolt nettó bér 372 ezer forint volt júliusban. Ami ennél egy fokkal szemléletesebb, hogy a bruttó mediánkereset 450 ezer forint volt, míg a kedvezmények figyelembevételével számított nettó mediánkereset 311 ezer forint volt – azaz a munkavállalók fele ennél kevesebb pénzt vitt haza júliusban.
2. SZUVERENITÁSVÉDELEMMEL INDUL AZ ŐSZI ÜLÉSSZAK
A magyar kormányt semmi sem sürgeti a svéd NATO-csatlakozás támogatásában – jelentette ki az Országgyűlés most kezdődött őszi ülésszakának nyitányán a miniszterelnök. Orbán Viktor azt is közölte, hogy Magyarország előbb kiköveteli a tiszteletet Svédországtól. Az ülésszak fő témája a kormány szerint az „ország függetlenségét megóvó törvénycsomag” lesz, amivel a „külföldről pénzelt, álcivil szervezeteket” kívánja szigorúbb szabályok közé szorítani. Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője kifejtette, hogy olyan szervezetekről van szó, mint amik „Karácsony Gergely környékén is felbukkantak”. A jövőben ezekre a szervezetekre, amelyek választáson indulnak, ugyanazok a szabályok vonatkoznának, mint a pártokra.
3. POLGÁRŐRÖKNEK IS KÖTELEZŐ LESZ A HATÁRVÉDELEM
Migránsok támadtak rendőrökre a magyar-szlovák határon, miután Ipolyszögön megállítottak egy gyanús kisteherautót. Az abból előkerült emberek menekülés közben támadóan léptek fel, s ezért figyelmeztető lövés is dördült. Az északi határhelyzet a szlovák választási finis egyik fő támájává vált, Boris Kollár házelnök és a legerősebbnek mért pártot vezető Robert Fico egy vitában egyetértettek, hogy vissza kell állítani a Magyarországgal közös határ ellenőrzését. Itthon a BM közzétette migrációs törvényjavaslatait, amelyben a polgárőrség számára is kötelező feladattá tenné a határvédelmet, a kiemelt határvadász szolgálati pótlék bevezetésével. A déli határnál egyébként az elmúlt egy hétben 4300 migráns próbált átjutni a kerítésen. Orbán Viktor az Országgyűlésben 168 súlyos támadásról beszélt a déli határnál, hozzátéve, hogy a migránsok erőszakossága egyre nő.
4. MÁR MINDEN A KAMPÁNY RÉSZE LENGYELORSZÁGBAN
Az ukrán háború és a migráció egyaránt az október közepi lengyel választások kampánytémája. Morawiecki lengyel kormányfő felszólította az ENSZ-ben őket kritizáló Zelenszkij ukrán elnököt, hogy soha többé ne sértegesse a lengyeleket, majd a gabonaimport tilalma mellé leállította a fegyverszállításokat Kijevnek, amit mára Duda lengyel államfő enyhített, csak a legújabb technikákra vonatkoztatva. Közben az ukrán államfő Amerikából hazafelé leszállt Lengyelországban, de csak civilekkel találkozott. Az ellenzék kampányában a nemrég kirobbant bevándorlási vízumbotrányt (amelyben lengyel külképviseleteken árultak munkavállalási engedélyeket) tolja a kormányra, amely ellencsapásként az ellenzékkel kampányoló világhírű rendező, Agnieszka Holland új, Zöldhatár című filmjét támadja, mert az igen kritikus a lengyel hatóságok és a hadsereg menekültügyi fellépéseivel. Egy ellenzéket támogató napilap pedig a kormánypártot irányító Kaczynski 2019-es varsói toronyépítési kenőpénzügyéről ír.
5. HÁBORÚ EGY KOLOSTORBAN
Ismét súlyos fegyveres összecsapás volt Koszovó szerbek lakta északi részén, ahol május óta nem csillapodnak a kedélyek, amikor több tucat magyar békefenntartó is megsebesült az összecsapásokban. Ezúttal egy hidat zárt le mintegy harminc szerb fegyveres, akik utána összecsaptak a helyszínre érkező rendőrökkel, egyet meg is ölve közülük. A túlerő elől menekülve aztán bevették magukat a közeli középkori ortodox kolostorba, amelyet szabályosan megostromoltak az egyenruhások. A tűzharcban legkevesebb három szerb fegyveres meghalt. A rendőrök később lezárták és átkutatták a települést, ahol elmondásuk szerint több száz fegyvert találtak elrejtve.
6. TÖRTÉNELEMTANÁROKAT KÉPEZNEK TOVÁBB SCHMIDT MÁRIÁÉK
Egy olyan alapítvány tart továbbképzéseket a történelemtanároknak, amelynek főigazgatója és egyik kurátora a kormányfővel szoros barátságot ápoló Schmidt Mária történész, akinek a lánya látta vendégül adriai nyaralójában Orbán Viktort augusztusban. A tanárokat két NER-közeli négycsillagos szállodában képzik online tananyagra – személyes részvétel mellett. A képzésekért tanáronként összesen 285 ezer forintot fizetnek. Mivel a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány ötszáz fővel számolt, ez nettó 142,5 millió forintba került a költségvetésnek.
7. MEGZABOLÁZOTT KÖRNYEZETVÉDELMI HATÓSÁGOK
Nem köteles többé szankciót kiszabni a hatóság környezetvédelmi szabályszegés esetén, sőt kifejezetten tilos korlátozni, felfüggeszteni vagy jogellenes tevékenységtől eltiltani azokat, akik környezetvédelmi jogsértést követnek el, de szerződésben vállalják annak helyrehozását – ez a lényege annak a kormányrendeletnek, amit a háborús veszélyhelyzetre hivatkozással hoztak, és szeptember 22-től hatályba is léptettek úgy, hogy a már megvalósult jogsértésekre is alkalmazni kell. Az utóbbi időben a hazai akkumulátoripari cégekkel szemben, ha meglehetősen bátortalanul is, de azért fellépett egy-két hatóság, a bátonyterenyei akkumulátor-feldolgozó üzem tevékenységét például fel is függesztették. Ilyesmire a jövőben nem nagyon lesz példa, hiszen mostantól, ha egy aksigyár szerződést köt arra, hogy megszünteti a mérgező anyagok kibocsátását, a hatóság tehetetlenül nézheti az újabb környezetkárosító tevékenységeit.
8. KIZÁRÁSOKHOZ VEZETETT A MAGYAR TALÁLÉKONYSÁG
Film és fotográfia, két terület, ahol egy-egy friss botrány nem öregbíti a magyarok jó hírét. Egy hollywoodi forrás szerint kizárták Návai Anikó riportert a Golden Globe-díj szervezetéből, két másik eddigi szavazótársával együtt a cég magatartási kódexének megsértése miatt bocsátották el, miután kivizsgálták a viselkedésükkel kapcsolatos panaszokat. Návai évtizedek óta a díjról döntő Hollywood Foreign Press Assocation tagja volt, a szervezet idén alakult át kereskedelmi vállalkozássá. Návaival két évvel ezelőtt a Nők Lapja azért szakította meg a kapcsolatot, mert egy exkluzív anyagként prezentált Scarlett Johansson-interjújáról kiderült, korábbi nyilatkozatokból ollózta össze. Közben az Év csillagászati fotósa nemzetközi versenyben jól szereplő Hoszáng Péter éjszakai tájképéről derült ki, hogy azt egy apajpusztai és egy rigai felvételből trükközte össze, amiért utólag kizárták a versenyből.
9. A KERESZTAPA HALÁLA
Meghalt az utolsó igazi szicíliai keresztapa. A 61 éves Messina Denaro harminc éven át sikeresen bujkált az igazságszolgáltatás elől, míg aztán idén januárban elfogták egy palermói magánklinika előtt, ahol kezeltette a rákját, amely aztán most végzett is vele. Már apja is a Cosa Nostrának dolgozott, Messina állítólag 15 évesen gyilkolt először, s azzal dicsekedett, hogy élete során saját kezűleg is annyi embert ölt meg, hogy egy egész temetőre elég lett volna, nem is beszélve az általa megrendelt gyilkosságokról. Valószínűleg ő volt az utolsó, aki az elmúlt évtizedek összes nagy maffia-bűntényéről tudott, s a nyomozók félelme szerint ezeket magával is vitte a sírba.
10. 25 DEKA METEOR, MARADHAT?
Sikeres volt a NASA akciója, amellyel rekordmennyiségű, negyedkilós mintát sikerült venni egy Földet is fenyegető aszteroidáról. Az 500 méter átmérőjű Bennu kisbolygó hat évente halad el viszonylag közel a bolygónk mellett, s további érdekessége, hogy kőzeteiben sok a szén, ami a földi életnek is az alapja. A mostani misszió hét éve indult, akkor lőtték fel azt az űrszondát, amely 2018-ban érkezett meg a Bennu közelébe, két évig kísérte, amíg aztán megfelelő közelségbe került, hogy mintát vegyen róla. Végül 2021-ben indult vissza a földre, hogy a kapszula most, a terveknek megfelelően az amerikai hadsereg egyik sivatagi bázisánál landoljon.