1. ERDOGAN ALÁÍRTA, MAGYAR IGENRE VÁR A SVÉD NATO-CSATLAKOZÁS
Helyére kerülhet a svéd mozaik török darabja is, Erdogan államfő ugyanis nem éppen korán, másfél év huzavona után aláírta a skandináv ország NATO-csatlakozásának jegyzőkönyvét. A török elnök szignójával a nemzetgyűlés jóváhagyása maradt csak hátra, amit heteken belülre ígérnek. Ilyen ígéreteket persze a magyar parlament is tett már, de egyelőre a miénk a másik hiányzó elem a svéd NATO-tagság teljes ratifikálásához. Az ankarai hír után az ellenzéki MSZP kezdeményezte a napirendre vételről döntő házbizottság ülését, amit a Fidesz nem támogatott – amúgy az októberi-novemberi üléstervben konkrét dátum nélkül, de szerepel a javaslatról való szavazás. Orbán Viktor korábban azt mondta, nem mi leszünk a svéd tagság utolsó elfogadói – vagyis mintha két csiga versenyfutása zajlana a célegyenesben.
2. NÉGY EP-FRAKCIÓ NEM ENGEDNÉ A MAGYAR UNIÓS PÉNZEK FELSZABADÍTÁSÁT
Az Európai Néppárt, a szociáldemokraták, a liberálisok és az európai zöldek frakciói elégtelennek tartják a magyar igazságszolgáltatásban végrehajtott reformokat. Azt szeretnék, hogy a visszatartott 13 milliárd eurós forrás megnyitásával várják meg a magyar Országos Bírói Tanács tagjainak megválasztását, ami december elejéig is eltarthat. Attól tartanak ugyanis, hogy „megkérdőjelezhető eljárásban” nevezik ki őket. Azt is kifogásolják, hogy a Kúria elnöke határozatlan ideig töltheti be a tisztséget, s elmozdításához 2/3-os parlamenti többség kell, így amíg a Fidesz rendelkezik a mandátumok legalább 1/3-val, a végtelenségig változatlan maradhatna a helyzet.
3. ÖMLIK AZ OROSZ GÁZ MAGYARORSZÁGRA
A Gazprom a jövő télen is szállít majd többletgázt Magyarországnak. Az orosz cégóriás vezetője azt is jelezte, hogy a magyar gázszállítások már az idén is 1,3 milliárd köbméteres többletnél járnak. Mivel az Északi Áramlat gázvezetéket felrobbantották, az orosz gáz a déli útvonalon – a Török Áramlaton és annak Bulgárián és Szerbián átvezető ágán – érkezik, csakhogy Bulgária 30 százalékos felárat vezet be. Az ügy most az Európai Bizottság asztalán van, amelynek ez a partizánakció nem igazán tetszhet, mert azt nyilatkozták, hogy az EU Oroszországgal szembeni szankciós politikáját uniós szinten alakítják ki.
4. ORBÁN: MOSZKVA TRAGÉDIA VOLT, BRÜSSZEL PARÓDIA LETT
A magyar kormányfő a veszprémi várban, zárt körben tartott ünnepi beszédet a forradalom évfordulóján. Orbán Viktor szerint 1956 szellemében végzi majd a kommunisták utolsó menekülőútvonala, a mára mikroszkopikusra zsugorodott MSZP. Jutott kritika az EU-nak is, az egykori Moszkvát tragédiának, Brüsszelt kortárs paródiának nevezte – utóbbit viszont még kijavíthatónak, jövőre az EP-választásokkal. Az Oktogonon emlékező budapesti főpolgármester azt hangsúlyozta, városában ma a budapestiek vannak hatalmon, ő pedig létrehozza az ellenzéki pártok választási szövetségét. Gyurcsány Ferenc azt mondta, ma a DK őrzi az ünnep szellemét, míg Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester lyukas 56-os zászlóba varrt Kádár-címert ábrázoló Facebook-képével háborított fel jobboldaliakat.
5. TÜNTETÉSEKBE HAJLÓ MEGEMLÉKEZÉSEK 56-RÓL
Az 56-os forradalom ünnepének előestéjén a Műegyetem megemlékezését oktatók egy csoportja az intézmény csődközeli helyzetére hívták fel a figyelmet, ám a biztonsági emberek leszedték az „56 után volt BME, 2023 után is lesz?” szövegű molinójukat. Október 23-ára a tanárokat és diákokat tömörítő civilszervezetek hirdettek tüntetést. A Hősök terén gyülekeztek, ahol elindították a közoktatásról szóló 7IGEN nevű alternatív népszavazást, majd a tömeg átvonult az Oktogonra, ahol Karácsony Gergely mellett az akkugyárak károsultjai, Iványi Gábor és több tanár is beszélt. A Momentum ezúttal vörös festékkel öntötte le a Karmelitát körülvevő kordont, utalva a szerintük 1956-ot eláruló Orbán-Putyin találkozóra.
6. HIÁBA NŐTTEK A BÉREK, AZ INFLÁCIÓ FELFALTA
A KSH adatai szerint augusztusban a bruttó átlagkereset 555,9 ezer forint, míg a kedvezmények nélkül számolt nettó 370 ezer, azokkal együtt pedig 383,5 ezer forint volt. A keresetek egy év alatt majdnem 15 százalékkal nőttek, viszont a még mindig uniós rekorder infláció miatt a reálkeresetek 1 százalékkal csökkentek. A kedvezményekkel számolt nettó mediánja 312,3 ezer forint volt – azaz a munkavállalók fele ennél kevesebbet, míg a másik fele többet keresett. A kereseti adatokat összevetve egy másik friss statisztikával kiderül, hogy az átlagos nettóval (370 ezer forint) számolva az ország legdrágább utcájában egy 50 négyzetméteres lakásért 28 évet kellene dolgozni – ha eközben az árak és a keresetek nem változnának. A legdrágább utca az országban a XII. kerületi Költő utca a 2,5 millió forintos négyzetméterárával, míg a legolcsóbb a Somogy megyei Nágocs Táncsics Mihály utcája, ahol a négyzetméterár mindössze 5 ezer forint.
7. KEVESEBB TÚSZ, TÖBB HALOTT
A korábbi kettő után újabb két zsidó túszt engedett el a Hamász, amelyik még így is körülbelül kétszáz elrabolt embert tart fogva a Gáza alatti alagútrendszerben. A két idős asszony egyike elmondta, hogy a terroristák nagyon jól bántak vele. Ugyanakkor az izraeli kormány újabb felvételeket tett közzé a két héttel ezelőtti mészárlásról és elfogott terroristák vallomásairól. Ezekből az derül ki, hogy a támadókat főnökeik kifejezetten biztatták arra, hogy civileket fejezzenek le, nőket erőszakoljanak meg. Egy terrorista elmondta, hogy az öldöklés közben dicsekedve felhívta az anyját, hogy már tíz izraelit ölt meg, és az anyja nagyon elégedett volt. Gázában a folyamatos izraeli légicsapásokban már hatezerhez közelít a halálos áldozatok száma, köztük több mint kétezer gyerek. Nemcsak a háború, a kultúrharc is folytatódik. Lemondott Európa legfontosabb számítástechnikai konferenciája, a Web Summit elnöke, miután arra célzott, hogy Izrael háborús bűnöket követ el, amire több nagy szponzor az Amazontól a Google-ig azonnal törölte részvételét. A világ leghíresebb klímaaktivistáját pedig Izrael törölte az iskolai tananyagból, miután Greta Thunberg kiposztolta, hogy szolidáris a palesztinokkal.
8. A SVÁJCIAK HOZTÁK AZ ÁTLAG EURÓPAI FORMÁT
Ahogy más európai választóknak, úgy a svájciaknak is elegük van a migrációból, és egyre kevésbé készek újabb és újabb környezetvédelmi áldozatokra. Az alpesi ország parlamenti választását szokás szerint a populista jobboldali néppárt nyerte, még javítva is legutóbbi eredményén. Tőle messze lemaradva jön a középbal, a középjobb és a liberális párt, eredményeik nem sokat változtak a négy évvel ezelőttihez képest. Nem úgy, mint a zöldeké, akik a voksolás legnagyobb vesztesei. A parlamenti választások jelentősége persze Svájcban csak mérsékelt, egyrészt a sok népszavazás miatt, másrészt mert a kormányban úgyis mind a négy nagy párt képviselői ott ülnek mindig.
9. AZ ARGENTÍNOK A MEGSZOKOTTAT VÁLASZTOTTÁK
Száguldó inflációval is lehet választást nyerni, legalábbis első fordulót, és Argentínában biztosan. A számtalan gazdasági problémával küszködő dél-amerikai ország elnökválasztásán ugyanis Sergio Massa jelenlegi pénzügyminiszter kapta a legtöbb voksot. A populista baloldali jelölt azonban négy hét múlva szorosabb második fordulóra készülhet, mert ellenfele, a rendszerellenes jobboldali közgazdász-tévésztár Javier Milei bízik a harmadik helyen kiesett középjobb jelölt szavazóinak támogatásában.
10. ELPUSZTULT A VILÁG VALAHA ÉLT LEGIDŐSEBB KUTYÁJA
Bobinak hívták, egész életét egy portugáliai faluban töltötte, sosem volt pórázon, és nem evett tápot sem: 31 év és 165 nap földi lét után elpusztult a világ eddigi legidősebb kutyája, amely ráadásul egy kistestűnek nem mondható alentejo masztiff volt, amely fajta átlagosan 12-14 évet szokott élni. Bobi eleve szerencsének köszönhette túlélését, mert almukat születésük után elpusztították, ő viszont egy farakás mögé bújva megmenekült, s akkor még kisgyermek gazdája nevelte fel. Az előző rekord-élettartamot egy Bluey nevű ausztrál pásztorkutya tartotta 29 és fél évvel.