2025. 07. 16. szerda

1. ZAJLIK A SZÁRAZFÖLDI OFFENZÍVA

Folyik az izraeli hadsereg előrenyomulása a Gázai övezet északi részén, ahol a vártnál hosszabb előkészületek után végül csak megkezdődött a szárazföldi offenzíva. Az ENSZ közgyűlése humanitárius tűzszünetre szólította fel Izraelt, a határozat ellen 14 ország szavazott: a nyugatiak közül csak az Egyesült Államok, Ausztria, Csehország, Horvátország és Magyarország voksolt nemmel. Egyre gyakoribbak az összecsapások a másik palesztin területen, Ciszjordániában is, ahol palesztin fegyveresek és tüntetők támadnak izraeliekre, miközben zsidó telepesek megpróbálják kihasználni a zűrzavart és újabb területeket igyekeznek megszerezni. A világszerte zajló demonstrációk és ellendemonstrációk között a legmeglepőbb helyszín az orosz Kaukázus volt, ahol Mahacskala repterén muszlim tömeg próbált rátámadni az izraeli légitársaság beérkező járatának utasaira. Végül a rendfenntartóknak nagy nehezen sikerült megfékezniük őket.

2. BÉREMELÉS VAGY MUNKAERŐ-IMPORT – EZ ITT A KÉRDÉS

A fizikai munkások átlagos bruttó órabére 1855 forint volt 2023 harmadik negyedévében. Ez 17,4 százalékos növekedést jelent a tavalyi év azonos időszakához képest. Az átlagos órabér Közép-Magyarországon és a fővárosban meghaladta a 2500 forintot, Észak-Magyarországon 1600, míg a többi régióban 1700-1900 forint között alakult. A multiknál a középvezetők bruttó 700 ezer és egymillió forint között keresnek, 9,2 százalékkal többet, mint a tavalyi év harmadik negyedévében. Ha 20-30 százalékkal magasabbak lennének a bérek, nem lenne szükség ennyi vendégmunkásra, hangzott el egy szakmai konferencián. A munkaerőimport egyébiránt már 15 EU-n kívüli országból is engedélyezett, akár 500 ezren is jöhetnek kormányközeli források szerint. A vendégmunkásokért szinte verseny folyik, a Fülöp-szigeteki dolgozókért már Ausztriával is meg kell küzdeni.

3. A FUNDAMENTÁT IS BEKEBELEZI MÉSZÁROS BANKJA

A Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó Magyar Bankholding veszi meg a 670 milliárd forintos eszközállományú Fundamenta-Lakáskasszát német tulajdonosától. A három magyar lakáskassza közül így a legnagyobb az MHB Bankhoz kerül. Az OTP- Lakástakarékpénztár 500 milliárdos eszközállománnyal, míg az Erste Bank 170 milliárddal rendelkezik. A Fundamenta tavaly 4,5 milliárd forint adózott eredményt ért el. A kormány 2018 októberében megszüntette a lakástakarék-pénztári konstrukció évi legfeljebb 72 ezer forintos állami támogatását.

4. ÚJABB 15 MILLIÁRD MENT EL ÁLLAMI KOMMUNIKÁCIÓRA

Ismét a NER-közeli Balásy Gyula cégeihez került a harmadik negyedévben kommunikációra fordított 15,5 milliárd forint. A Rogán Antal által vezetett Miniszterelnöki Kabinetiroda alá tartozó Nemzeti Kommunikációs Hivatal által állami cégek, intézmények és minisztériumok megbízásából kötött szerződésekről közzétett tájékoztatás szerint Balásy cégein kívül más nem is indult ezeken a tendereken. A hivatal az első negyedévben 14, a másodikban negyedévben 13 milliárd forintot költött el hasonló célokra, így ez év októberéig összesen csaknem 43 milliárd ment el az állami kommunikációra.

5. KIPERELTE A DK A KÖZMÉDIÁS VEZETŐK FIZETÉSI LISTÁJÁT

Havi három és félmillió forint bruttó az MTVA-vezérigazgató Papp Dánielnek, 2,1 millió a legjobban fizetett képernyősnek, Lánczi Tamásnak, 1,6 millió Németh Zsolt hírigazgatónak és a rádiós Siklósi Beatrixnak – perelt és nyert a Demokratikus Koalíció, miután a közmédia nem volt hajlandó nyilvánosságra hozni vezető munkatársai bérezését. Az elzárkózást azzal a bizarr indoklással tette, hogy a fizetéseket megismerve a kereskedelmi tévék kedvezőbb ajánlatokkal elcsábíthatnák szakembereiket – nos, a bíróság döntése most hét vezető esetében közérdekre hivatkozva megszüntette a titkolózást. Innentől érdemes figyelni, ki akar ráígérni Császár Attila vagy Meszes Boglárka 1,3 milliós szerkesztői-műsorvezetői fizetésére, esetleg elcsábítani a kétmillió felett kereső Nagy Katalin brüsszeli tudósítót. Az adatokat kiperelő DK egyébként önmagával nem szűkmarkú, ha ugyancsak az állam állja a cechet: képviselői költik a legtöbbet irodabérlésre, Gyurcsány Ferencnek például a Teréz körúti pártközpontban havi bruttó 850 ezerért fizetnek egy 124 négyzetméteres helyiséget. Ezen az áron Tóth Bertalan MSZP-elnök öt vidéki irodát tart fent.

6. WORLD PRESS FOTÓKIÁLLÍTÁS CSAK 18 ÉVEN FELÜLIEKNEK

Becsapdázta az ellenzéki Mi Hazánk a magyar kormányt, amely korosztályos tiltást kényszerült alkalmazni a Magyar Nemzeti Múzeum egyik kiállításánál. Dúró Dóra parlamenti képviselő ugyanis a gyermekvédelmi törvény betartatását kérte egy felülvizsgálati eljárásban a kulturális tárcától, méghozzá a szeptember 22. óta látható World Press Photo idei tárlata esetében. A nemzetközi sajtófotók között ezúttal kiemelt téma az LMBTQ-kisebbséget érő erőszak, valamint szerepel egy meleg idősotthonban készült fényképsorozat is. A helyzetet vizsgálva Csák János kulturális miniszter nem tehetett mást a hatályos gyermekvédelmi szabályozás alapján, minthogy a még hátralévő néhány látogatási napra megtiltotta a jegyértékesítést 18 éven aluliak számára, és a kiállítótermekbe kikerült a 18-as piros karikás tábla.

7. AZ ALELNÖKBŐL NEM LESZ ELNÖK

Elkezdett fogyatkozni a republikánus elnökjelöltek mezőnye, miután behozhatatlannak tűnő előnnyel vezet mindenki előtt Donald Trump. Éppen volt alelnöke, Mike Pence közölte, kiszáll a versenyből. A Trump választási vereségét elfogadó, és ezzel a főnökével szembeforduló Pence-et a közvéleménykutatók öt százalék alá mérték, úgyhogy sokat nem fognak belőle profitálni a versenyben maradt Trump-ellenes jelöltek, akik közül a legjobbak is csak tíz százalék körül járnak, míg a volt elnök simán ötven százalék felett hasít. Az éllovasra eközben újabb bíró rótt ki nyilatkozási tilalmat, ezúttal éppen abban a perben, amely az elnökválasztási eredmények megmásításának szándéka miatt folyik.

8. KANADA ŐSLAKOSOKAT, AUSZTRIA MELEGEKET KÁRPÓTOL

A kanadai kormány 2,8 milliárd dollárt fizet kárpótlásként az ország őslakos csoportjainak. A 760 milliárd forintnak megfelelő összegből 325 őshonos népcsoport, törzs oktatását, kultúráját és nyelvét akarják feléleszteni. Justin Trudeau liberális kormánya így akar szembenézni a korábbi történelmi bűnökkel, különösen azzal az 1881 és 1996 közötti gyakorlattal, amely családjuktól elszakítva 150 ezer indián gyereket kényszerített bentlakásos katolikus egyházi iskolákba. Közben Ausztriában azok a melegek kapnak fejenként 3 ezer eurós kártalanítást, akiket az 1971 és 2002 között érvényes, később megsemmisített törvények alapján ítéltek el homoszexuális cselekmények miatt.

9. MAGIC JOHNSON LETT A NEGYEDIK DOLLÁRMILLIÁRDOS SPORTOLÓ

Két kosaras és egy golfozó után egy újabb kosaras lett a világ negyedik dollármilliárdos exsportolója. A Forbes szerint a 64 éves Magic Johnson vagyona 1,2 milliárd dollár, azaz körülbelül 460 milliárd forint, amivel Magyarországon a harmadik leggazdagabb ember lenne Mészáros Lőrinc és Csányi Sándor mögött. Eddig ezt a határt csak Michael Jordan, LeBron James és Tiger Woods érte el, összehasonlításképpen a leggazdagabb focisták, mint Lionel Messi vagy Cristiano Ronaldo ennek a vagyonnak nagyjából a felénél járnak, igaz van még idejük. Johnsonnak részesedése van három Los Angeles-i sportcsapatban, de vannak befektetései a Starbucksban, a Burger Kingben, a 24 Hour Fitnessben és egy életbiztosítóban is. Elmondása szerint sokkal gazdagabb is lehetne, de ő a Nike helyett anno a Converse-szel szerződött le – ha előbbit választja, szerinte ma 5 milliárd dollárral beljebb lenne.

10. MEGHALT A JÓBARÁTOK CHANDLERJE

Hiába játszott minden idők egyik legsikeresebb vígjátéksorozatában, szomorú élete volt a most elhunyt Matthew Perrynek. A Jóbarátok ugyan világhírt és rengeteg pénzt, valamint filmszerepeket hozott neki, de a 13 éves korától alkoholon, később gyógy- és kábítószereken is élő Perryn ez nem segített. Az 54 éves színész szervezetét teljesen tönkretették a szerek, saját jakuzzijában találták holtan, hogy pontosan mi történt vele, még vizsgálják.

Comments are closed.