2025. 07. 16. szerda

1. HARCIAS KATONÁK A KÓRHÁZBAN

Az izraeli katonák behatoltak a napok óta körbezárt gázai kórházba. Átkutatják az épületkomplexumot, hogy bizonyítékokkal támaszthassák alá állításukat, hogy a kórházat a Hamász központként használta. Ezt a többször hangoztatott állítást a terrorszervezet eddig mindig cáfolta, most először viszont az amerikai kormányzat is megerősítette saját hírszerzési forrásaira hivatkozva. Az öt hete tartó izraeli akció gázai áldozatainak a száma már 11 ezer felett jár, ami azt jelenti, hogy minden kétszázadik gázait megöltek. Közben tovább folynak az alkudozások egy esetleges tűzszünetről és annak áráról: a legújabb katari verzió szerint 50 elengedett túsz három nap szünetet érne.

2. UKRÁN HÍDFŐ A DNYEPER TÚLSÓ PARTJÁN

Oroszország elismerte, hogy az ukrán erőknek sikerült átkelniük a Dnyeperen a front dél-nyugati szakaszán, és hídfőállást tudtak létrehozni a folyó eddig orosz kézen lévő balpartján. Ugyanakkor Moszkva azt ígéri, hogy vissza fogja szorítani az ukrán csapatokat. Az ukránok tavasszal és nyáron többször is átkeltek a folyón, de ezek az akciók eddig mindig nagyon rövid életűnek bizonyultak. Kérdés, hogy ezúttal meglesz-e a szükséges erejük a hídfőállás megtartására és kibővítésére, az mindenesetre nem túl biztató, hogy Németország elismerte, nem fogja tudni határidőre leszállítani a megígért egymillió tüzérségi lőszert. A távoli jövőre viszont annál magabiztosabban ígérnek: a 2024-es négymilliárdos német katonai segélyt például Berlin máris nyolcmilliárdra duplázta.

3. HA NEM SZORULNAK RÁ, AKKOR IS SEGÍTÜNK

Bár annak idején a harmadik világ szegény és üldözött keresztényeinek a megsegítésére hozta létre a kormány, a Hungary Helps Ügynökség a legtöbb pénzt egy nálunk valamivel gazdagabb és valamivel vallásosabb keresztény országban költötte. A szervezet legnagyobb projektje tavalyelőtt, tavaly és idén is az volt, hogy a 2020 decemberi horvátországi földrengés után elvállalta egy templom és egy iskola újjáépítését. Az utóbbi nyolc és félmilliárd forintból januárra készen lesz, az előbbi viszont annyira nehézkesen alakult, hogy a horvátok inkább megcsinálták olcsóbban maguk, a magyaroknak pedig adtak egy másik templomot, amire mintegy másfél milliárd fog elmenni.

4. ELTÖRLIK A KÖTELEZŐ MUNKAHELYI ORVOSI VIZSGÁLATOT

A kormány a kötelező munkahelyi orvosi vizsgálat eltörlésére készül. Ezt egy salátatörvényhez benyújtott módosító javaslattal akarja elérni, amit Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes nyújtott be, mégpedig a munkáltatók és a munkavállalók adminisztratív terheinek csökkentésére hivatkozva. A módosítás hátterében az a cél is állhat, hogy a kormány ezzel az intézkedésével orvosi kapacitásokat akar átirányítani a doktorhiánnyal küzdő betegellátó rendszerbe. Bizonyos, jogszabály által meghatározott munkaköröknél továbbra is kötelező lesz az orvosi vizsgálat, valamint a munkáltatók is dönthetnek úgy, hogy orvosi vizsgálatra küldik dolgozóikat.

5. JÖN AZ ÚJ OTTHONFELÚJÍTÁSI PROGRAM

Jövőre új életet lehelnek bele, vagyis az építőipar örömére is visszatérhet a kormány otthonfelújítási támogatása. Az építési vállalkozók szervezetét vezető Koji László tudomása szerint a csok plusz kísérőjeként 2024 első negyedévében indul az új otthonfelújítási program. Koji szerint tízből nyolc magyar energiahatékonysági felújítást végeztetne, ha megtehetné. Az építési vállalkozók a vissza nem térítendő támogatások helyett a kamattámogatott hitelkonstrukció mellett vannak, azért, hogy a legszélesebb kört hozzák helyzetbe. Érthető törekvésük, hiszen az építőanyag-gyártók és kivitelezők idén 20 százalék feletti bevételkieséssel számolnak, az ágazat rendelésállománya 30 százalékkal csökkent, 2024-ben rajtuk is segítene a program folytatása.

6. KISAJÁTÍTÁSOK SZEGÉLYEZIK A BUDAPEST-BELGRÁD VASUTAT

Hatalmas léptékű, több száz ingatlant érintő kisajátításra készül a kormány a Budapest-Belgrád vasútfejlesztési beruházás műszaki paramétereinek változása miatt. Az építési tárca indoklása szerint a több ezer ingatlant érintő módosítások a felsővezeték-oszlopok elhelyezéséből, zajvédő falak építéséből, kapcsolódó utak helyigényéből adódnak. Az állami kisajátítások főleg a sűrűn lakott budapesti és Pest megyei vágányszakaszokat érintik, de dömsödi, kiskőrösi és kiskunhalasi zártkerti ingatlanok is az építkezés útjában állhatnak, amelyekért igazságügyi szakértők által ajánlott kártalanítási összegeket fizet az állam. Eközben több halasztást követően kiderült, a hét év szünet után Szeged és Szabadka között újrainduló vasúti személyforgalom november 28-án startol el.  

7. 700 MILLIÁRD MÉSZÁROSÉKNAK AUTÓPÁLYA-KONCESSZIÓBÓL

Évente 19,6 milliárdos hasznot könyvelhet el az a Mészáros Lőrinc-féle vállalat, amely tavaly szeptemberben vette át koncessziós szerződéssel 35 évre az állami gyorsforgalmi utak üzemeltetését az államtól. A három és fél évtized alatt így legalább 684 milliárd forintot kereshet a Szíjj László és Mészáros Lőrinc NER-miliárdosok tőkealapjainak tulajdonában álló cég. Az már pontos adat, hogy ezek a magántőkealapok 2022 szeptemberétől év végéig már 15 százalékos profitrátát élvezhettek a konstrukcióval. A koncessziós szerződés szerint Mészárosék érdekeltségei nem csupán üzemeltetik – kilométerenként 96,2 millió forintért évente – a gyorsforgalmi úthálózatot, hanem az első tíz évben 550 kilométer utat is építenek még.

8. A SOTE KAPJA MEG KRAUSZ FERENC KUTATÓKÖZPONTJÁT

Tovább reformálja a kormány az egykori akadémiai kutatóintézetek hálózatát, méghozzá az egyetemek és a gazdaság szorosabb összekapcsolásának indokával. Csák János innovációs miniszter törvényjavaslata a Magyar Kutatási Hálózatot átkereszteli angolra, HUN-REN mozaiknévvel (Hungarian Research Network), s a jövőben az eddigi kilenc tagú irányítótestület helyett annak elnöke maga dönthet kutatóhelyek szervezéséről, megszüntetéséről. A törvényjavaslat részeként a friss Nobel-díjas Krausz Ferenc budapesti Molekuláris Ujjlenyomat Kutató Központját a SOTE-t fenntartó alapítvány kapja meg, annak érdekében, hogy 2030-ra legyen a világ száz legjobbjába tartozó magyar egyetem is.

9. KIDOBTÁK AZ AUDIBÓL A KORRUPT SZAKSZERVEZETISEKET

A győri Audi autógyár elbocsátotta sikkasztással gyanúsított és letartóztatott két szakszervezeti vezetőjét. Ezt megelőzően rendkívüli vezetőségi értekezleten lemondott az Audi Hungária Független Szakszervezet teljes elnöksége, tisztújítást kérve korrupt társaik miatt. Az érdekvédelmi szervezet ügyvédet bízott meg a tőlük eltulajdonított javak visszaszerzésére. Majdnem 600 millió forintról van szó, az egyik gyanúsított saját cégének utalt 500 milliót fiktív munkaigazolásokkal, amiből ingatlanokat vett, a másik pedig 70 milliónál többet költött el online szerencsejátékra.

10. DUNAI GŐZÖS LESZ AZ ÚJ KREINBACHER-ATTRAKCIÓ

A magyar állam a IV. Károly gőzhajó felújítására adott ötmilliárd forint turisztikai támogatást a pezsgőgyáros Kreinbacher József cégének, árulta el parlamenti bizottsági meghallgatásán Rogán Antal kabinetminiszter. A legnagyobb magyar gőzöst rendezvényközpontként és szállodahajóként használják majd. Az üzletember a Kisfaludy Programból kapott vissza nem térítendő megatámogatást azonos összegű önrésszel egészíti ki. Az utolsó magyar királyról elnevezett oldalkerekes termesgőzös 1917-ben készült el, túlélte a világháborúkat és a kádárizmust is, 1976-ig szolgált turistahajóként, később Szegeden lett belőle állóhajó, majd roncsállapotig lepusztult. Kreinbachernek nem ez lesz az első fővárosi turisztikai beruházása, ő nyitotta meg tavaly a budapesti Madame Tussauds panoptikumot.

Comments are closed.