1. NIDZSAKORMÁNY BRÜSSZEL ÉS WASHINGTON ELLEN
Bár tisztújító kongresszusnak hívták, sok tisztújítás nem történt a Fidesz hétvégi nagyrendezvényén. Kihívója nem is volt, így a Fideszt egy hároméves megszakítással harminc éve vezető Orbán Viktort újabb két évre pártelnökké választották, aki már előre közölte, hogy 2025-ben sem számít kihívóra. Nem változott az alelnökök – Gál Kinga, Kubatov Gábor, Kósa Lajos és Németh Szilárd – személye sem. A kongresszus összes felszólalója a nyugati politikai elitet támadta, a legélesebben szokás szerint Kövér László választmányi elnök, aki Andropov ’56-os szovjet nagykövethez, későbbi pártfőtitkárhoz hasonlította a mostani budapesti amerikai nagykövetet. Maga Orbán pedig Brüsszel, Soros és a magyar baloldal ekézése közben elmondta, hogy a legnehezebb két éven van túl az ország, ám innen már újra felfelé vezet az út. A kabinetjét a külpolitikai harcokat megvívó nindzsakormánynak nevező kormányfő szerint a zöldenergia előállítása és tárolása lesz a legfontosabb gazdaságfejlesztési kérdés Magyarországon.
2. ELFAJULÓ LENGYEL-UKRÁN KAMIONHÁBORÚ
Már háromezer, javarészt ukrán teherautó vesztegel a lengyel-ukrán határ lengyel oldalán a hazai fuvarozók blokádja miatt. A lengyel sofőrök azért kezdtek tiltakozásba, mert azt érzik, kormányuk nem védi meg őket a külföldi versenytársak térnyerésével szemben az orosz-ukrán háború kitörése óta. A kamionosok az Ukrajnába vezető utakon eddig három átkelőt torlaszoltak el, tíz nap alatt 15-30 kilométeresre duzzasztva a határokon a más mellett humanitárius szállítmányokból is álló kamionsorokat, de a két kormány egyelőre nem tudott megállapodásra jutni. A lengyel sofőrök viszont elszántak, már a legforgalmasabb határállomás blokádjára készülnek. Ráadásul csatlakoztak hozzájuk a szlovák sofőrök is, így viszont már a működő záhonyi magyar átkelőn is kritikus a helyzet, tíz kilométeres sorral.
3. BOLTBEZÁRÁSI HULLÁM KÍSÉRI A VÁLSÁGOT
Fél év alatt 4500 üzlet zárt be, az év közepén 103 ezer kiskereskedelmi egység működött Magyarországon a statisztikai hivatal jelentése szerint. Átlagos körülmények között évente két-háromezer bolt szűnik meg, idén ennek időarányosan a három-négyszerese zárt be. A múlt év közepétől számított tizenkét hónap alatt hétezer üzlet tulajdonosa húzta le a rolót, ami 7 százalékos bezárási aránynak felel meg. A legfőbb ok a kiskereskedelmi forgalom visszaesése, igaz, hogy nyáron mérséklődött a visszaesés, azonban szeptemberben ismét esett a forgalom augusztushoz képest, főleg az élelmiszerboltok teljesítettek rosszabbul.
4. NEHEZEBB DOLGA LESZ A KATONÁNAK
Nem áll meg a haderőreform, bevezetik a „különös szolgálati rendet”, ami a szolgálatteljesítési idő törvényben meghatározott módjától való eltérést jelent, alkalmazását pedig a honvéd vezérkari főnök parancsban rendelheti el. A kétmondatos módosítás nem részletezi, mi alapján és mennyi időre szólna, de az irány sejthető abból a júniusi kormányrendeletből, amely veszélyhelyzetekben már korlátozza a katonák jogait. További lépésként tervezik a honvédségnél a sávos fizetés, a teljesítményértékelés bevezetését és a túlórázás átalakítását is.
5. LUXUSTÖMLÖCBŐL SZABADULT A MAGYAR ELIT ELÍTÉLT
Több mint három év börtönbüntetés után kedvezménnyel szabadult Kocsis István, a rendszerváltás utáni évtizedek egyik legbefolyásosabb menedzsere, aki az állami vagyonkezelő mellett többek között a Magyar Villamos Művek vezetője is volt. Kocsis bűnszervezetben elkövetett gazdasági bűncselekményekkel 15 milliárd forintos kárt okozott az MVM-nek. A hét évig tartó per végén 2019 novemberében ítélték öt év szabadságvesztésre, amit a kecskeméti „parkettás” börtönben hajtottak végre. Ezt úgy érte el, hogy 2019 végén a fia vett a nevére egy kis kecskeméti panellakást, ahova átjelentkezett a leányfalui többhektáros birtokának villájából. A luxusfogház rács nélküli ablakos, saját kulccsal zárható szobájában Kocsis börtönbéli rekreációját és kényelmét saját tévé, parkosított udvar, és teniszpálya szolgálta. Büntetése alatt is igény tartottak a tudására, így többször is részt vett kormányzati szakmai találkozókon.
6. FÉL ÉVIG MŰKÖDÖTT A PÉKSÉG FÉLMILLIÁRDOS TÁMOGATÁSSAL
Jól kisütötték: a Hiventures állami befektetéskezelő – amely évekkel ezelőtt 35 milliárd forint uniós forrást osztott szét több mint 300 vállalkozás között – alighanem rosszul mérte fel az Empanada Story argentin pékségben rejlő üzleti lehetőségeket, amikor 500 milliós állami befektetéssel 40 százalékos üzletrészt szerzett a cégben. A vállalkozás 2018-ban jött létre, eleinte a házhozszállítás volt a profilja, majd 2019-ben megnyitotta első üzletét is a fővárosban, a Nagymező utcában. A céget a Heves megyei Kerecsendre jegyezték be, így részesülhetett uniós forrásból mint fejletlen régióban indult vállalkozás. A Nagymező utcai üzlet hamar lehúzta a rolót, tavaly nyáron a Nyugati téri aluljáróban nyitottak egy új pékséget, ám az is csak fél évig működött. A cég tavaly 182 millió forintos árbevétel mellett 170 milliós veszteséget termelt.
7. AZ ARGENTINOK A SOKKTERÁPIÁRA SZAVAZTAK
Teljesen új szabadpiaci kísérlet jöhet Argentínában, miután az első fordulós második hely után hatalmasat fordítva az ismeretlen közgazdászból lett tévészár elnökjelölt végül több mint tíz százalékkal verte meg az országot általában irányító baloldali-nacionalista peronisták emberét. Javier Mileit hol az argentin Trumpnak, hol az argentin Bolsonarónak nevezik a volt amerikai, illetve a volt brazil elnök után, de még náluk is sokkal színesebb és – gazdasági tervei miatt – érdekesebb személyiség. Radikális változásokat ígér: a dollár bevezetését, a központi bank bezárását, az állami kiadások brutális visszametszését. Kérdés, hogy nagyobb párttámogatás nélkül meg tudja-e valósítani a terveit, s hogy azok nem taszítják-e még mélyebb válságba az évtizedek óta krízisből krízisbe botladozó, infláció és elszegényedés sújtotta országot.
8. MOST A CSILLAGOS ÉG VOLT A HATÁR ELON MUSK SZÁMÁRA
Elérte a világűrt Elon Musk milliárdos techvállalkozó gigantikus rakétája és űrjárműve, a Starship. Ez félsiker a Mars-utazásról és a Holdra-szállásról nemcsak álmodozó üzletembernek, legalábbis az áprilisi első kísérlethez képest, amikor a rakétarendszer 4 perc repülés után 39 kilométer magasságban felrobbant. Ezúttal a második tesztpróbálkozás 8 percig tartott, s 146 kilométer magasságban történt a második fokozat robbanása. Musk SpaceX nevű vállalata 2019 óta végez különféle repülési teszteket a Starship-projekttel, s az ambíciózus terv szerint 2025-26-ban már legénységet vinne a Holdra az Artemis-program leszállóegységeként.
9. CSOPORTELSŐKÉNT A FUTBALL EURÓPA-BAJNOKSÁGON
Nemcsak kijutott, hanem csoportelsőként jutott ki a 2024-es németországi foci Eb-re a magyar válogatott, miután az utolsó selejtezőjén itthon 3-1-re megverte Montenegrót. Ráadásul úgy, hogy az ellenfél vezetett, de aztán a magyar csapatkapitány két perc alatt két gólt lőtt, az elsőt egy parádés szóló végén. Szoboszlai Dominik ezek után a lefújáskor még pálinkázni is kiment a szurkolókhoz. Ez azt is jelenti, hogy idén senki nem tudta legyőzni a magyar válogatottat, 12 meccsen maradtak veretlenek, amire húsz éve nem volt példa. Mögöttünk a csoportból a szerbek jutottak ki, de Magyarország többi szomszédja is jól áll eddig: az osztrákok, a szlovákok és a románok már kint vannak, az ukránoknál, a horvátoknál és a szlovéneknél a hátralevő utolsó meccs fog dönteni.
10. MEGHALT CSOMÓS MARI, A NEMZET SZÍNÉSZE
Hosszú betegség után elhunyt Csomós Mari. A Nemzet Színésze 80 éves volt, férje, Deme Gábor dramaturg korai halála után mindvégig magányosan élt, s mindene volt a színház, ahogy azt többször vallotta. A Kossuth-díjas színésznő Szerencsen nevelkedett, 1961-ben kezde tanulmányait a színművészetin, először Veszprémbe szerződött, operettszerepeket is játszott, majd Kecskemétre került, de leginkább Székely Gábor rendezői keze alatt bontakozott ki Szolnokon. Ezután mesterét követte a Nemzetibe, a Katonába, végül a Radnóti színpadára is. Példaképei Sulyok Mária és Dajka Margit voltak, s komoly filmes karriert is befutott a Jadviga párnájától a Sorstalanságig.