1. KLÍMACSÚCS AZ OLAJKUTAK ÁRNYÉKÁBAN
Megkezdődött az ENSZ 28. klímacsúcsa, amelyen az előző 27-nél gyorsabb megoldásokat kellene találni a globális felmelegedés megállítására. A világszervezet főtitkára szerint a bolygó jelenleg az iparosodás előttinél három fokkal melegebb irányba tart, ami katasztrófa lenne. Az eredeti cél még másfél fok volt, ez azonban mára teljesen illuzórikussá vált. Annyit már az első nap sikerült elérni, hogy elfogadták egy alap létrehozását, amely a klímaváltozás okozta katasztrófáknál nyújtana segítséget a szegény országoknak. A két héten át tartó tanácskozásnak azonban már a dubaji helyszíne is komoly vihart kavart: az Egyesült Arab Emirátusok a világ egyik legnagyobb olajkitermelője, és pont az állami olajcég vezetője a konferencia elnöke.
2. GÁZÁBAN NEM LŐNEK, DE MINDENHOL MÁSHOL IGEN
Újabb 24 órával meghosszabbították a gázai tűzszünetet. Akárcsak legutóbb, most is az utolsó pillanatokban sikerült megállapodnia Izraelnek és a Hamásznak a folytatásról: így már egy hete tart a fegyvernyugvás és az izraeli túszok, illetve a palesztin foglyok elengedése. A harcok azonban csak Gázában állnak: Jeruzsálemben a Hamász két fegyverese tüzet nyitott egy buszmegállóban várakozókra, három embert – két nőt és egy idős rabbit – megöltek, mielőtt szolgálaton kívüli katonák végeztek volna velük. Ez egy nappal azután történt, hogy izraeli katonák egy 8 és egy 14 éves palesztin fiút lőttek agyon egy akcióban a ciszjordániai Dzsenínben. Ciszjordániában a Hamász október elejei terrortámadása óta az izraeli katonák 230, az izraeli telepesek 8 embert öltek meg, az áldozatok közt 63 gyerek van. Az izraeli telepesek erőszakos cselekményei miatt Washington is többször határozott fellépést kért az izraeli kormánytól, amelynek viszont a telepesek az egyik legnagyobb támogatói.
3. MEGHALT KISSINGER, A KÜLPOLITIKA NAGYMESTERE
Százéves korában elhunyt Henry Kissinger volt amerikai külügyminiszter, a modern amerikai diplomácia atyja. Heinz Alfred Kissinger néven született 1923-ban Németországban, a bajor Fürthben, s haláláig a helyi focicsapat nagy szurkolója maradt. 1938-ban menekült el családjával a zsidóüldözések elől az USA-ba, New Yorkban telepedve le. Politikatudományt tanult a Harvardon, s könyvei miatt került Nixon elnök mellé tanácsadónak, majd külügyminiszternek, mely posztot Ford elnök alatt is megtartotta. Pragmatikus hidegháborús diplomáciája történelmi jelentőségű kínai kapcsolatokat, arab-izraeli közvetítést, a vietnámi háború lezárását eredményezte, utóbbiért Nobel-békedíjat kapott. Kissinger később tanácsadóként is több republikánus elnököt segített. Könyvei a nagyhatalmi politika, a nemzetközi kapcsolatok és a diplomáciatudomány kiemelkedő munkái.
4. WALESA: HŐSBŐL VÁDLOTT
Vádat emeltek a kelet-közép-európai rendszerváltás ikonja, Lech Walesa ellen. A lengyel ügyészség szerint a Szolidaritás Nobel-békedíjjal kitüntetett alapítója hamisan vallott ügynökmúltjáról. Még 2016-ban kerültek elő dokumentumok Walesa együttműködéséről a kommunista titkosszolgálattal, ám az iratokon szereplő aláírásokat a volt lengyel államfő nem ismerte el sajátjának, amit azonban a szakértők később megcáfoltak. Ennek alapján született a mostani vádemelés, s az ugyan nem valószínű, hogy ténylegesen letöltendő börtönbüntetést kapna Walesa, de a bírósági ügy még tovább rombolhatja nimbuszát.
5. MEGHOSSZABBÍTOTTA A KORMÁNY A KAMATSTOPOKAT
A kis- és középvállalkozások hiteleinek kamatstopját 2024. április elsejéig, a lakossági- és a diákhitelekét pedig 2024. július 1-ig hosszabbította meg a kormány – hangzott el a mai kormányinfón. Gulyás Gergely miniszter elmondta, hogy az Európai Unió asztalán lévő két ügyben, amely az unió költségvetésének módosításáról és Ukrajna EU-s csatlakozásáról szól, a kormány úgy döntött, hogy előkészítetlenségük miatt Magyarország nem szavazza meg. Bejelentették azt is, hogy a kórházi várólisták gyorsítása érdekében a Belügyminisztérium egy akciótervet készít öt kiemelt műtéti kategóriában a várakozási idő lerövidítésére.
6. DEMOGRÁFIAI SZEMPONTBÓL VACAK OKTÓBER VOLT
Az előző hónapokhoz képest októberben felgyorsult a népességfogyás, 7089 gyermek született és 10 706 fő halt meg a statisztikai hivatal adatai szerint. Július és szeptember között havonta kevesebb, mint kétezerrel csökkent a népesség, októberben viszont 3617-tel lettünk kevesebben. Tavaly októberhez képest a születések száma 5,9, míg a halálozásoké 6,7 százalékkal csökkent. Idén október végéig 71 778 gyerek született és 104 404-en haltak meg, vagyis 32 626-tal csökkent a népesség, ez olyan, mintha kihalt volna Gödöllő. Az idei első tíz hónapban a teljes termékenységi arányszám 1 nőre becsült értéke 1,52 volt, az egy évvel korábbinál (1,53) is kevesebb. Idén október végéig 44 372 házasságkötést regisztráltak, 23,5 százalékkal kevesebbet, mint az előző év azonos időszakában.
7. ÉSZAK-MAGYARORSZÁGON KEVÉS NŐ VAN ÁLLÁSBAN
Magyarországon 9 százalékpont körül van a férfiak és nők foglalkoztatási aránya közötti különbség az Eurostat 2022-es adatai szerint – a férfiak javára. A két véglet Budapest és Észak-Magyarország volt: a fővárosban 6,5, míg az északi régióban 13,5 százalékponttal több férfi dolgozott, mint nő, utóbbi régióban a nők foglalkoztatottsága nem érte el a 63 százalékot. Az uniós átlag egyébként 10,7 százalékpont volt, 0,2-vel alacsonyabb, mint egy évvel korábban. Európában vannak ennél rosszabb arányok is – jellemzően a mediterrán térség –, de van olyan régió is – például a skandinávoknál –, ahol már nincsen különbség a férfiak és a nők közti foglalkoztatottságban. Az uniós törekvés az, hogy 2030-ra 5,8 százalékpontra csökkenjen a nemek közti különbség.
8. MAFFIAÁLLAM VAGY POLGÁRI DEMOKRÁCIA?
Hat éve még a magyarok ötöde, ma már egyharmada érzi úgy, hogy maffiaállamban él. A Medián megismételte azt a 2017-es közvéleménykutatását, amelyben a megkérdezetteknek a jelenlegi rendszerre jellemző kifejezéseket kellett kiválasztaniuk. Hat éve még a polgári demokráciát jelölték be a leggyakrabban, ma a maffiaállam vezet, szorosan a nyomában az „önkényuralom” és a „diktatúra”. A fideszes szavazók kétharmada szerint viszont továbbra is polgári demokráciában élünk, s csak 6 százalékuk szerint maffiaállamban. Az ellenzékiek pont fordítva látják, 6 százalékuk szerint ez polgári demokrácia, és 57 százalékuk szerint maffiaállam. A holland Twente Egyetem kutatói a szabadságjogok közül az akadémiai szabadság érvényesülését vizsgálták a 27 uniós tagállamban, és arra jutottak, hogy 11-ben magas szintű az akadémiai szabadság, 7-ben megfelelő, 9-ben pedig az átlagnál kevésbé érvényesül – és a sereghajtó Magyarországon messze a legrosszabb a helyzet.
9. OLCSÓBB VOLT A SZÍNHÁZ DK-TAGOKNAK
Kedvezménnyel járhattak a budapesti Katona József Színház előadásaira az ellenzéki Demokratikus Koalíció tagjai. A katarzis akár harminc százalékkal is olcsóbban járt novemberben a DK-soknak a fővárosi fenntartású belvárosi teátrumban, amit 28 esetben igénybe is vettek. A botrány kitörése után a ferencvárosi polgármester nagyon súlyos ügynek nevezte a gyakorlatot, mivel a városházán a kulturális irányítás éppen a DK kezében van. A színház belső vizsgálatot indított, két munkatársát figyelmeztetésben részesítette, egy vezető beosztású dolgozó pedig távozott az intézménytől. A színház azzal védekezik, hogy nem csak a DK-nak, hanem rengeteg más érdeklődő szervezetnek és intézménynek is adtak kedvezményt a NAV-tól a Mol-on át számos iskoláig.
10. TÉL, HÓ, MEGBÉNULT BUDAPEST
A hóesés szokás szerint váratlanul érte az országot, Budapesten sok helyen megbénult a közlekedés, buszjáratokat kellett törölni vagy terelőútvonalakra átirányítani. Pénteken a havazásból szinte mindenhol eső, ónos eső lesz. A balesetveszély miatt több helyen korlátozhatják a teherautók forgalmát.