1. EGY ÁLLAMBAN KIZÁRTÁK TRUMPOT A VERSENYBŐL
Az eddigi legkomolyabb bírói pofont kapta az amerikai elnökválasztás első számú esélyese, a számtalan perben vádlott Donald Trump. A coloradói legfelsőbb bíróság ugyanis egyetlen szavazattöbbséggel, de kizárta a volt elnököt a jelöltek közül, amiért az legutóbb nem ismerte el választási vereségét, hanem erőszakkal akart hatalmon maradni. Ugyanakkor ez távolról sem jelenti Trump elnöki álmainak a végét: a döntés csak Colorado államra és egyelőre csak a republikánus előválasztásra vonatkozik, amiben Trump Colorado nélkül is simán nyerésre áll. Ráadásul a fellebbezések miatt a végső döntést alighanem a konzervatív többségű szövetségi legfelsőbb bíróság fogja meghozni.
2. ORBÁN HALOTTNAK HITTE, DE FELÜLT
Hosszas egyeztetés után az EU mégis megállapodott az új migrációs csomagban, amelyet a magyar kormányfő már többször is halottnak nyilvánított. A parlament, a bizottság és a tagállamok vezetőinek egyezségét természetesen mindegyik résztvevő történelminek nevezte, és valóban jócskán átírja az eddigi szabályokat. Több segítséget ad az unión kívüli országokkal határos tagállamoknak, hogy fel tudjanak lépni az illegális migráció ellen, a menekültek szétosztásánál pedig aki nem fogad be, annak fizetnie kell. A menekültügyi szervezetek felháborodottan tiltakoznak a szigorítások ellen, ugyanakkor kérdéses, hogy az új rendszer mennyiben lesz képes a történelmi csúcs közelében lévő, idén már egymilliós migráció visszaszorítására, hiszen vannak országok (például Afganisztán, Szíria), ahonnan az érkezők többsége úgyis megkapja a menekültstátuszt, a legtöbb harmadik világbeli ország állampolgárait pedig elutasítás esetén se tudják visszatoloncolni.
3. INKÁBB A JOBBOLDALT VÁLASZTOTTA MACRON
Akárcsak Brüsszelben, Párizsban is sikerült nagy nehezen elfogadtatni az új migrációs törvényt, további hasonlóság, hogy itt is szigorításról van szó, aminek következtében itt is a szélsőjobboldalnak tett katasztrofális engedményekről beszélnek a baloldali pártok és a menekültsegítő szervezetek. A jogszabályt első körben közösen szavazta le a szélsőbaltól szélsőjobbig tartó ellenzék, mert az előbbi túl keménynek, utóbbi túl puhának tartotta, ami óriási pofon volt az ügyet prioritásként kezelő államfőnek. A liberális Emmanuel Macron ezek után úgy döntött, hogy szigorít a tervezeten, így azt már a jobboldal is támogatta. Sőt, a szélsőjobb is, ami viszont külön problémát jelentett, az államfő be is jelentette, hogy ha csak a szélsőjobb szavazataival megy át a javaslat, akkor nem fogja életbe léptetni, végül erre nem lett szükség. A legfontosabb szigorítás, hogy külföldiek csak akkor részesülhetnek szociális juttatásokban, ha legalább öt éve Franciaországban élnek vagy pedig legalább két és fél éve dolgoznak.
4. BOLGÁR VISSZAVONULÓ KELETI SZÉLBEN
Bulgária visszavonta azt a törvényt, amely megemelte volna az orosz gázszállítás tranzitdíját. Szijjártó Péter külügyminiszter jelezte, hogy a bolgár törvény súlyos kockázatokat jelentett volna Magyarország, Szerbia és Észak-Macedónia ellátásában, s miután a bolgárok kitartottak a díjemelés mellett, a magyar kormány kilátásba helyezte Bulgária schengeni csatlakozásának vétóját, ami már eredményre vezetett. Közben Magyarország az EU-tagok közül egyedüliként nem írta alá a Kína rovására az európai szélerőműveket támogató javaslatot Brüsszelben. A 26 másik aláíró tagállam vállalta, hogy legalább 2026-ig elég erőforrást fektetnek szélenergiába, a csomag több eleme a kínai cégek visszaszorítását célozza.
5. MÁR NEM A MAGYAR INFLÁCIÓ A LEGMAGASABB AZ EU-BAN
Az Eurostat legfrissebb adatai szerint novemberben Csehországban már magasabb volt az infláció, mint Magyarországon: az éves drágulás üteme itthon 7,7 százalékra csökkent, míg a cseheknél 8 százalék volt. Az élmezőnyben régiós országok találhatók még: a dobogóra 6,9 százalékkal a szlovákok és a románok fértek fel, megelőzve a lengyeleket (6,3), a horvátokat és a bolgárokat (5,5-5,5 százalék). A lista másik végén Belgium áll, ahol 0,8 százalékkal alacsonyabbak voltak az árak, mint egy éve. Az uniós átlag 3,1 százalék volt, ami a magyar infláció felét sem éri el. Magyarország egyébként kereken egy évig vezette az inflációs rangsort az EU-ban.
6. VOLT MINISZTER A LEGJOBBAN KERESŐ ÁLLAMI CÉGVEZETŐ
Orbán Viktor tavasztól várhatóan 6,5 millió bruttóra emelkedő fizetése sehol sincs korábban lemondott innovációs miniszterének, Palkovics Lászlónak az állami szektorban folyósított menedzseri jövedelméhez képest. Palkovics az N7 nevű védelmi ipari holding élén a jelenleg kapható legmagasabb fizetéshez, bruttó 5 millióhoz jut, mellette a zalai autóipari próbapálya ügyvezetőjeként további 2 millió 750 ezerhez, van még állása a győri egyetem kuratóriumának élén, a Rába járműgyár fb-jét is elnökli, van kutatóprofesszori címe is 900 ezerért – a végösszeg havi bruttó 10 millió felett van. A védelmi ipar jól fizet, a szektorban négy állami céget igazgató Trembeczki László 7,8 milliót vihet haza. Ők ketten keresnek legjobban az állami szférában. Legalább tíz olyan állami cég van – ilyen az MVM, a Szerencsejáték, a Nemzeti Sportügynökség, a MÁV, a Magyar Posta, az Eximbank is – ahol az első számú vezető bére eléri az 5 milliós bruttót.
7. LEMONDOTT A MOMENTUM ELNÖKE, VESZÉLYBEN UTÓDJA MENTELMI JOGA
Másfél év regnálás után lemondott az ellenzéki Momentum elnöke. Gelencsér Ferenc ezt azzal indokolta, hogy szeretné visszaadni a liberális párt vezetését a gyermeke születése miatt hátrébb lépő Donáth Annának, aki készen áll a visszatérésre. Közben csoportosan elkövetett, hivatalos személy elleni erőszak bűntette miatt Donáth Anna momentumos európai parlamenti képviselő és Gurmai Zita szocialista országgyűlési képviselő mentelmi jogának felfüggesztését kéri a legfőbb ügyész. A gyanú szerint a két politikus tavaly februárban Iványi Gábor karitatív szervezeteinek székházában másokkal együtt erőszakkal akadályozta a helyszínt biztosító pénzügyőrök munkáját, akik költségvetési csalás ügyében szálltak ki nyomozni. Iványi csak jogi képviselőjével lehetett volna jelen a szabályok szerint, ám ő szimpatizánsokat és újságírókat is be akart vinni a vizsgált irodákba, így a két politikusnőt is.
8. KARÁCSONYTUDATOSAK A MAGYAROK
A magyarok fele 20 ezret, 16 százaléka 20 és 30 ezer forint között, 6 százaléka 30 és 50 ezer között, 4 százaléka pedig 50 ezer forint felett költ idén a karácsonyi vacsorára. A megkérdezettek negyede semmit nem áldoz erre, mert vendégségbe megy, vagy más állja a költségeket, derült ki egy friss kutatásból. Az ajándékozás terén egyre tudatosabbak a magyarok: 35 százalékuk előre megbeszélt összeghatár alatt vásárolt ajándékot, 25 százalékuk hasznos dolgokat ad szeretteinek. Csupán öt százaléknyian kedveskednek saját készítésű ajándékkal, és csak 8 százaléknyian vallották be, hogy sokat költenek karácsonyra. A megkérdezettek 5 százaléka idén nem vesz ajándékot.
9. SIVATAGI ÜNNEP A BUDAI AGGLOMERÁCIÓBAN
Stratégiai fontosságú vízvezeték csőtörése miatt többnapos, akár vasárnapig tartó ivóvízhiányra kell számítani a budai agglomerációban: Érd parkvárosi részeiben, Törökbálint nagy részén és Diósd egy részén. A fővezeték javításához szükséges alkatrészt külföldről kellett megrendelni, s csak pénteken érkezik meg. Addig egy másik kisebb vezetéken töltik fel a víztárolómedencéket, amivel az elmúlt napokban még meg tudták oldani, hogy ne legyen sehol vízhiány. Csakhogy az elmúlt két éjjel újabb csőtörések keletkeztek, ezért keddre annyira lecsökkent a vízmennyiség a medencékben, hogy a térségben a hétvégéig is eltarthat a vízhiány.
10. ŐRIZETBE VÉTEL A SZÉKELYUDVARHELYI FALOMLÁS MIATT
Gondatlanságból elkövetett emberölés és testi sértés gyanújával őrizetbe vették a székelyudvarhelyi gimnázium diákotthonánál csatornázási munkálatokat végző cég vezetőjét. Elismerte, hogy utasította munkásait, több mint 2 méteres mélységig ássanak le az épület fala mentén, pedig a jóváhagyott terv szerint csak 1,1 méterig lett volna szabad. A diákotthon kétszintes épülete hétfőn omlott össze, amikor külső fala mellett a vízelvezető árkot ásták. A leomló fal bent négy diákot temetett maga alá: egy 17 éves fiú életét vesztette, a romok alól kimentett három lány közül az egyik továbbra is válságos állapotban van.