2025. 07. 17. csütörtök

1. ÚJABB CSÚCSON A MAGYAR TŐZSDE

Újabb történelmi rekordot döntött a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX, amely átlépte a 65 ezer pontos határt. A nemzetközi befektetői hangulat továbbra is pozitív, ez pedig a pesti tőzsde vezető részvényein is meglátszik: idén eddig csak a MOL nem tudott érdemben nőni, az OTP és a Richter 7-9 százalékkal ér többet a január eleji árfolyamokhoz képest, míg a Magyar Telekom több mint 12 százalékot erősödött. A BUX a régiós tőzsdék közül is kiemelkedően teljesít: az év elejéhez képest immár több mint 7 százalékos pluszban van. Összehasonlításul idén eddig az osztrák ATX 2 százalék körüli mínuszban, a cseh PX közel 2 százalékos pluszban, míg a lengyel WIG 20 több mint 4 százalékos mínuszban áll január elsejéhez képest.

2. EGYRE GYANÚSABB A MAGYAR ENERGIAINFLÁCIÓ

Az uniós statisztikai hivatal szerint hónapokig nagyobbak voltak a KSH által közölteknél az energiainflációs adatok, ezért az Eurostat egyeztetést kért a statisztikai hivataltól, amelyet szerinte egyébként is a kormánytól független szervezetté kellene alakítani. A probléma az, hogy a KSH a fűtési szezon beindulása után is hónapról hónapra csökkenő energiaárakról számolt be, ezzel pedig 2023 utolsó négy hónapjában felülbecsülte az inflációnak az előző év azonos hónapjához viszonyított alakulását. Korábban még soha nem fordult elő, hogy négy egymást követő hónapban az elemzők által előre jósolt és a KSH által utólag közölt infláció közül mindig az utóbbi legyen alacsonyabb. Ráadásul ennek az új trendnek a kezdete pont egybeesett a KSH-nál végrehajtott vezetőváltásokkal, s az új vezetők már rendre a kormány által elvárt inflációs adatokat szállították.

3. NORVÉG HELYETT FIDESZES CIVILEK

Bár Városi Civil Alapnak hívják, a Fidesz-közeli Civil Alap pontosabb elnevezése lenne annak a pénzkeretnek, amit eddig három évben osztott ki a kormány. Egy most elkészült elemzés szerint a 2021-ben, 2022-ben és 2023-ban szétterített összesen 14 milliárd forint 87 százaléka került fideszes politikusokhoz kapcsolható civil szervezetekhez. A legeklatánsabb példa talán Németh Szilárd rezsibiztosé, aki a Kozma István Magyar Birkózó Akadémia, a Csepel Sport Club és Csepel Torna Club alapítványaival összesen 84 milliót kapott. Az alapot a kormány egyébként azt követően hozta létre, hogy összerúgta a port Norvégiával a Norvég Alapból a magyar civilszervezeteknek szánt támogatások kiosztásának módja miatt, és mivel a norvégok nem engedtek a nyomásnak, a teljes 77 milliárd odaveszett.

4. MENTŐSÖK A PRÉS ALATT

Az Országos Mentőszolgálat főigazgatója levélben zsarolta meg a mentősöket azzal, hogy megvonja tőlük az engedélyt a másodálláshoz, ha nem jelentkezik elég orvos és mentőtiszt az új ügyeleti rendszerbe. Márpedig úgy tűnik, nemcsak a háziorvosok vonakodnak az ügyeleti ellátástól, hanem a mentősök is. A mentőtiszteket ráadásul egy halottvizsgálatra kiképző tanfolyam elvégzésére is kötelezték, aki ezt nem teljesíti, attól is megvonhatják az engedélyt. Hogy a mentőszolgálattal még az új ügyeleti rendszer nélkül is problémák vannak, arra egy hétvégi botrány is utal, amely valószínűleg a benne érintett ismertségének köszönheti kipattanását. A Curtis művésznéven alkotó rapper ugyanis megírta, hogy rosszul lett édesanyjához a mentő három óra után érkezett ki, majd másnap a betegszállító a bezárt lakás ajtaja előtt hagyta egy köntösben és mezítláb az idős asszonyt. A mentőszolgálat vizsgálatot indított, a betegszállító cég pedig bocsánatot kért és kirúgta az alkalmazottat.

5. KOSZOVÓ FEBRUÁRTÓL EURÓRA VÁLT

Február elsejétől a vitatott státusú, Szerbiától elszakadt, a világ nagyobbik része által elismert albán miniállam, Koszovó bevezeti hivatalos pénznemként az eurót. Ekkortól már kizárólag az európai pénzzel lehet fizetni az országban, ami azonban óriási felháborodást okozott Szerbiában, hiszen Koszovó északi részén a kisebbséggé vált szerbek fele dínárban kapja juttatásait az anyaországtól és ott a szerb pénz az általánosan használt fizetőeszköz. Vucsics szerb államfő szerint a lépés aláássa a rendezést és szerbek kiűzésére irányul, míg az EU biztosa párbeszédet sürget és hivatalos állásfoglalást ígér.

6. NÉMETEK A SZÉLSŐJOBB ELLEN

Még a korábbinál is nagyobb, összesen több százezer embert vonzó tüntetések voltak hétvégén Németországban a szélsőjobboldali AfD párt ellen. Münchenben például le is kellett állítani a megmozdulást, mert a várt 25 ezer helyett több mint százezren érkeztek. A demonstrációkat az váltotta ki, hogy a közvéleménykutatásokban szárnyaló AfD néhány vezetője több millió bevándorló származású német deportálásáról beszélt egy konferencián. A párt elhatárolódott tőlük, de az eset újból felvetette az AfD betiltásának a lehetőségét.

7. EGY FÉRFI ÉS EGY NŐ

Kétszereplőssé szűkült az amerikai republikánus elnökjelöltek versenye, bár ez a kettő inkább csak másfél, akkora Donald Trump előnye a versenyben maradt Nikki Haley-val szemben. A harmadik jelölt, a floridai kormányzó Ron DeSantis ugyanis a holnapi New Hampshire-i előválasztás előtt közölte, hogy kiszáll a versenyből, s szavazóit Trump támogatására szólította fel. DeSantis bő egy évvel ezelőtt még a legesélyesebbnek tűnt, de aztán túl sokáig habozott, hogy bejelentse indulását, s mire megtette – ráadásul sok bakival –, addigra Trump visszaerősödött és porrá zúzta mindössze 45 éves ellenfelét, aki most azzal számol, hogy négy év múlva is elég fiatal lesz a jelöltséghez. Ha csak nem tudja megszorítani Trumpot, akkor szakértők Haley-nek is legfeljebb egy-két előválasztást adnak, amelyek után be kell dobnia a törülközőt.

8. TEMPLOM, MECSET, TEMPLOM

Személyesen az indiai miniszterelnök avatta fel azt a csaknem 80 milliárd forintból épült templomot, amely egyszerre jelképe a többségben lévő hinduk felemelkedésének és a kisebbségi muszlimok megalázásának. Az észak-indiai Ajódhja városában hindu tüntetők 1992-ben romboltak le egy XVI. századi mecsetet, amely szerintük arra a helyre épült, ahol Ráma istenség született, azaz ott az ő templomának kellene állnia. A mecsetrombolást követő zavargásokban mintegy kétezren – főleg muszlimok – haltak meg. Az új hindu templom mostanra készült el, még éppen időben a tavaszi indiai választások előtt, amelynek toronymagas esélyese Modi miniszterelnök és pártja, amely annak idején a mecsetrombolást szervezte, s amely pont azután kezdett el felemelkedni és a földrésznyi ország meghatározó erejévé válni.

9. TÍZ ÉV UTÁN MAGYAR FOCISTA A SPANYOL LIGÁBAN

Hétközben a spanyol kupában mutatkozott be, hétvégén pedig a La Ligában is debütált a 19 éves magyar U21-es válogatott labdarúgó, Yaakobishvili Antal. Az ifjú védő ráadásul abban a Gironában játszik, amely a bajnoki szezon csodacsapataként (most a Sevillát verték 5-1-re) vezeti a spanyol élvonal tabelláját. A katalán kiscsapatot a Real Madrid üldözi, amely csak három erősen vitatott VAR-ítélettel tudott fordítani otthon a bajnokság utolsó helyezettje ellen. A grúz apától Budapesten született, izraeli állampolgársággal is rendelkező, MTK-nevelés Yaakobishvili előtt éppen tíz éve Pintér Ádám mutatkozott be a Zaragozában, azóta magyar nem fordult meg ebben a topligában. A focista öccse, a 17 éves Yaakobishvili Áron pedig a Barcelona kapusa, szintén nagy ígéret.

10. MEGHALT A LEGENDÁS NYELVMŰVELŐ

Egész életében a magyar nyelv hagyományainak őrzésével foglalkozott, ma is éppen az Anyanyelvápolók Konferenciájára készült díszvendégként, de ott sorsszerű fordulatként a halálhírét voltak kénytelenek bejelenteni: 91 évesen elhunyt Grétsy László nyelvész, főiskolai tanár, a magyar nyelvművelés kimagasló, széles körben ismert alakja. A tudós akadémikus a magyar nyelv ápolásával kapcsolatos nézeteit számos televíziós műsorában fejtette ki, ilyen volt a Családi félkör, a Szójáték, az Anyanyelvi szószóló és az Álljunk meg egy szóra, melyet Vágó István kvízmesterrel közösen vezetett, nagy népszerűséget szerezve sorozatukkal. Sikeres élete alkonyán, 90 évesen nagy botrány közepette eltávolították a Magyar Nyelvőr folyóirat szerkesztőbizottságából.

Comments are closed.