1. BALOGNAK IS MEGKEGYELMEZTEK
Balog Zoltán marad a magyar református egyház első embere, miután az esperes-gondoki értekezlet szimpátiaszavazáson kiállt mellette. A korábbi csúcsminiszter és Orbán-bizalmas vált a Novák Katalin lemondását hozó kegyelmi botrány egyik kulcsszereplőjévé, miután a hírek szerint az államfő tanácsadójaként ő járt el informálisan a komoly erdélyi kapcsolatrendszerrel bíró gyermekintézeti vezetőhelyettes felmentése érdekében. A református püspök Balog a botrány elől egy kolostorba vonult elmélkedni, s levélben jelezte, hogy nem ő terjesztette fel az államfőnek a kegyelmi kérvényt, ám ma az egyházi zsinat előtt számot kellett adnia az ügyben játszott szerepéről, ahol meggyőzte a többséget. Közben az elnöki hivatal leszögezte, Novák sosem találkozott a kegyelmet kapó tanárral és feleségével. A kegyelemben részesített Kónya Endre is megszólalt és elmondta, meghurcolt áldozatnak tartja magát, nem követte el, amiért elítélték.
2. ROGÁN CÉLKERESZTBEN, INFLUENSZER-TÜNTETÉS IS LESZ
Nem lanyhuló lendülettel támadja a közösségi médiában az Orbán-rendszert a NER-rel szakító Magyar Péter, a közéletből távozó Varga Judit korábbi igazságügyminiszter exférje. Magyar visszautasította a gazdasági tárca közleményét, mely szerint banki igazgatósági tagságából jóval a kegyelmi botrány előtt már visszahívták. Bejegyzéseiben a jogász most Tiborcz István gazdagodását és Rogán Antal rejtőzködését kritizálta, de Orbán Viktor közelgő évértékelőjéhez is ígért témát. Rogánról közben megjelent egy cikk, amely bemutatja, hogyan jutott bizalmasához 3 milliárd forint a letelepedésikötvény-biznisz kínai kulcsszereplőjétől. Nem tétlenkednek a YouTube legsikeresebb influenszerei sem, akik a virtuális térből a Hősök terére lépnek pénteken, ahol tüntetést tartanak a gyermekek védelmében, a szervezők közt van Pottyondy Edina, Gulyás Márton, Baukó Attila Azahriah és Osváth Zsolt is. Közben a Klubrádió is bekerült az elnöki lemondás kapcsán a hírekbe, az elnök-vezérigazgatója ugyanis egy írásában lekurvázta Novákot és Vargát. Arató András később nagy nehezen elnézést kért.
3. NEM TALÁLT MAGÁRA A MAGYAR GAZDASÁG
Elemzők szerint csak minimálisan nőhetett tavaly az utolsó negyedévben az előzőhöz képest a magyar gazdaság, amely a harmadik negyedévben jött ki a közel egyéves recesszióból. A megtorpanás, lassulás mögött az ipar gyengélkedése állhat, amit megerősítenek a statisztikai hivatal friss, részletes adatai is: decemberben az ipari termelés volumene 13,7 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól az októberi 3,2 és a novemberi 5,5 százalékos visszaesést követően. Az év utolsó hónapjában a húzóágazat járműgyártás 9 százalékkal zsugorodott éves szinten. Szakértők szerint a 2021-es 7,1, 2022-es 4,6 százalékos növekedés után a magyar GDP tavaly 0,7 százalékkal csökkenhetett az előző évhez képest. Az idén 3 százalék körüli növekedésre lehet számítani.
4. 650 FELETT A DÍZEL LITERJE
Szerdától ismét emelkednek a hazai üzemanyagárak, a hazai kutakon literenként 607 forintot kell majd fizetni a 95-ös benzinért, míg a gázolaj ára várhatóan 651 forint lesz. Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter a napokban arra hívta fel a Magyar Ásványolaj Szövetség vezetőinek a figyelmét, hogy a megfizethető üzemanyag a családok védelme mellett a fogyasztás helyreállításához, így a tervezett 4 százalékos gazdasági növekedés eléréséhez is szükséges, ezért a benzinárat lefelé kellene korrigálni.
5. 92 MILLIÁRD KÉT KATONAI REPÜLŐÉRT
300 millió dollárba – vagyis 92 milliárd forintba – kerülhetett az a két katonai szállító-repülőgép, amelyek megvételéről még 2020 végén állapodott meg a kormány a brazil Embraer céggel. Az árat akkor nem hozták nyilvánosságra, az most a brazil kormány honlapjára kirakott közleményből derült ki. Mint ahogy az is, hogy az egyik gép már elkészült, próbautat is tett, és idén megérkezik Magyarországra. A szállító-repülőgép rossz terepviszonyok mellett is le- és fel tud szállni, nagy létszámban képes sérülteket szállítani és vészhelyzeti kimenekítésre is alkalmas.
6. NYUGDÍJASOKKAL PÓTOLJÁK A HIÁNYZÓ TANÁROKAT
Az előző tanévhez képest 45 százalékkal több nyugdíjas pedagógus dolgozik a közoktatásban, február eleji adat szerint már csaknem 6300-an vannak. Az oktatásügyet irányító belügyi tárca adatai szerint a 2022/2023-as tanévben még csak 2500 nyugdíjas pedagógust alkalmaztak az iskolákban, míg az óvodákban körülbelül 1800-at, vagyis összesen 4300-at. Ez azt jelenti, hogy a közoktatásban dolgozó 122 ezer pedagógus 5 százaléka már nyugdíjasként dolgozik. A kormány ösztönzi is az idős tanárokat a munkavállalásra, mégpedig azzal, hogy nyugdíjuk megtartása mellett akár teljes állásban is taníthatnak.
7. EURÓPA JOBBRA FORDUL
A szélsőjobboldali pártok lesznek a júniusi európai parlamenti választások nagy nyertesei, derül ki egy felmérésből, amelyet öt kulcsfontosságú országban készítettek. Eszerint a franciáknál a Marine Le Pen vezette párt minden eddigi rekordot megdöntve a szavazatok harmadát is megszerezheti, de ugyanígy a legnagyobb uniós országban, Németországban is minden eddiginél nagyobbat dobhat a szélsőjobb: az AfD-t 17 százalékra mérik. Az olaszoknál meg már eleve ők vannak kormányon, így nem is meglepetés a várható jó szereplésük, mint ahogy a hollandoknál is ők nyerték a legutóbbi választásokat. Az öt országból egyedül a lengyeleknél esett vissza a populista jobboldal. A középjobbtól jobbra állókat két frakció képviseli az EP-ben, a Fidesz a választások után a kettő közül a mérsékeltebb konzervatívok közé akar beülni, de ott például a NATO-csatlakozás halogatása és az oroszbarát politika annyira felháborította a svéd tagpártot, hogy közölték, ha a Fidesz jön, ők kilépnek.
8. A SVÉD NŐK LETŐZSDÉZTÉK A PARKETTRÓL A FÉRFIAKAT
A svéd tőzsdén már nemhogy a női egyenjogúság nem lehet téma, sőt sokkal inkább a férfiak teljes veresége bontakozik ki, legalábbis a női befektetők részvényeinek hozamát vizsgálva. Az északi ország hazai részvényportfólióinak sikereit a nemekre vetítve az látszik, hogy a tőzsdék női szereplői 2022-ben átlagosan 15,1 százalékos hozamot értek el, míg a férfiaknál 10,3 százalékos volt az átlaghozam. Az eredmény azért is különleges, mert az adatok 2016-os nyomon követése óta korábban mindig a férfiak teljesítettek felül. A trendfordulás egyik oka a tőzsdékre belépő nők számának rohamos emelkedése, a másik pedig befektetési lélektanuk: ők inkább kockázatkerülők, s hagyományos nagy multik papírjaiba fektetnek, nem pedig a férfiak által preferált feltörekvő újabb cégekbe.
9. FOCI ÉS POLITIKA
Végképp teljesen maga alá temette a politika a legnagyobb amerikai sporteseményt, az amerikai foci éves döntőjét, a Super Bowlt, amely amúgy minden idők legnézettebb amerikai műsora lett a Holdra szállás óta. Az esemény után egy nappal elnézést kért családtagjaitól az elnökválasztási versenyben legjobb független jelöltnek mért Robert F. Kennedy, akinek a meccsen bemutatott reklámfilmjében a főszereplő egykori elnök nagybátyja, John F. Kennedy volt, amit a Kennedy-klán sok tagja eléggé zokon vett. Eközben a szélsőjobbos összeesküvés-hívők azért érezhették igazolva magukat, mert a mérkőzést az a Kansas nyerte, amelynek egyik legjobb játékosa Amerika első számú popcsillagának, Taylor Swiftnek a párja, de az elmélet szerint pusztán azért, hogy a duó így sikeresebben kampányolhasson majd Joe Biden újraválasztásáért.
10. PAKISZTÁNI PATT
Egyelőre nem látni, ki lesz Ázsia egyik legfontosabb országának, egyik atomhatalmának a miniszterelnöke, a pakisztáni parlamenti választások ugyanis teljes patthelyzetet eredményeztek. A legjobban a különféle (koholt?) vádak alapján börtönbe zárt populista politikus Imran Hán támogatottjai szerepeltek. Ám mivel a pártjuk be lett tiltva, ezért csak függetlenként indulhattak, és így nem kaphattak a pártlistás mandátumokból, s nem tudták megszerezni a többséget. A második, harmadik, negyedik helyen befutott és engedélyezett pártok persze összefoghatnak, de az azt jelenti, hogy a legnépszerűbb győztest szorítják ki a hatalomból.