2025. 07. 19. szombat

1. CSAK SVÉD BARÁTOKAT AKARTUNK SZEREZNI

Megtörtént a svéd miniszterelnöki látogatás, aminél jobban svéd miniszterelnöki látogatást még soha nem vártak. A skandináv ország NATO-csatlakozását jóváhagyó hétfő parlamenti szavazás előtt mind Orbán Viktor, mind Ulf Kristersson elszántan igyekezett mutatni, hogy minden rendben van a két ország kapcsolata között, mintha az elmúlt egy év halogatása meg sem történt volna. A magyar kormányfő elmondta, hogy „az elmúlt időszak bizalomépítésének minden lépését élvezte, mert a magyar külpolitika célja, hogy barátokat szerezzen”. A legfontosabb konkrét megállapodások közül pedig négy új svéd vadászgép érkezését jelentette be, valamint azt, hogy a már itt lévő Gripenekkel kapcsolatos szerződéseket is meghosszabbítják. Nyitnak egy közös, a mesterséges intelligenciával foglalkozó védelmi kutatóintézetet is.

2. BRÜSSZEL SEM MARAD KI A PEDOFIL RENDRAKÁSBÓL

Rendet kell tenni a gyermekvédelemben, szigorítások jönnek, ami újabb konfliktust jelent majd az EU-val, ígérte Orbán Viktor mai közrádiós nyilatkozatában. A miniszterelnök szerint át kell vizsgálni a gyermekotthonok vezetőinek alkalmasságát és hátterét, méghozzá sokkal alaposabban, mint eddig. Közben kiderült, hogy jövő héten akár feltételesen szabadlábra is helyezhetik a kegyelmi botrány kapcsán középpontba került bicskei pedofil intézetigazgatót, akinek fővárosi kitüntetését a friss vizsgálat hivatalszerűnek, de helytelennek minősítette. A pedofil férfi szakmai előéletét legutóbb egy gyermekvédelemben vezetőként vele is dolgozó pszichológus próbálta árnyaltabban megítélni egy interjúban, amiért a Pázmány egyetemen és a Sapientia hittudományi főiskolán is rögtön elveszítette oktatói állását. Egy másik gyermekmolesztálási ügyben pedig azért tudott megszökni a házi őrizetből a tanítványaival fajtalankodó tarpai fociakadémiai edző, mert szerverhiba miatt heteken át nem működött a rendőrségi nyomkövető rendszer.

3. EMELKEDIK A MUNKANÉLKÜLISÉG

Az elmúlt időszakban több csúnya makrogazdasági adat is érkezett az ipartól a lakásépítéseken át egészen a legfrissebb GDP-adatig. A tavalyi recessziós környezet a munkaerőpiacra is rányomta a bélyegét: a KSH adatai szerint a munkanélküliségi ráta megugrott januárban és a foglalkoztatás is csökkent. A statisztikai hivatal háromhavi mozgóátlagot vizsgál, a legfrissebb, november–januári időszakra pedig 4,6 százalékos munkanélküliségi rátát mért – ez 0,6 százalékponttal magasabb az előző évinél, de ami sokkal szembetűnőbb, hogy a tavaly március–májusi időszak óta folyamatosan növekszik, és az év végén ez az emelkedő trend még fel is gyorsult. Ugyanez látható a foglalkoztatottsági adatoknál: szeptember–november óta folyamatosan csökken a foglalkoztatottak átlagos létszáma.

4. A FELSŐ TÍZEZER VAGYONA NEM ÉREZTE MEG A RECESSZIÓT

Egy átlagosnak mondott, „felső tízezerhez” tartozó családnak ma 660 millió forintnyi befektetése van, ingatlanban körülbelül egymilliárd forintja, egy közel kétmilliárdot érő cége, és van félmilliárd forintja külföldön a bizalmi vagyonkezeléssel foglalkozó Apelso-csoport adatai szerint. Tehát a leggazdagabb magyarok átlagosan 4,1 milliárd forint felett diszponálnak és ők birtokolják a lakosság teljes, örökölhető vagyontömegének 15 százalékát. Ez a réteg – mely döntően családi vállalkozásból szerezte a vagyonát – az elmúlt három kihívásai ellenére is 40 százalékkal gazdagodott, és a kezében összpontosul a teljes hazai cégérték fele.

5. A RENDEZVÉNYEKET IS A HOLDUDVARI CÉGRE BÍZTÁK 82 MILLIÁRDÉRT

Tavaly is Balásy Gyula érdekeltségébe tartozó cégekkel végeztette el a Rogán Antal miniszter irányítása alatt működő Nemzeti Rendezvényszervező Ügynökség az állami szektor szinte valamennyi rendezvényének lebonyolítását: 33 szerződésből – két kisebb megbízást leszámítva –31-et a Lounge csoporthoz tartozó cégek kapták, összesen 82 milliárd forint értékben. Vagyis már nemcsak az állami kommunikációt intézteti Rogán Balásyékkal, hanem a turisztikai és a sportrendezvények szervezését is. A cégcsoport 2016 óta a kormányzati propaganda legnagyobb beszállítója, plakátkampányaikkal naponta találkozhatunk. Az elmúlt kilenc év alatt a Rogán-vezette tárca 1360 milliárd forintot fordított központosított kommunikációra, ebből 1000 milliárdot Balásy Gyula cégein keresztül költött el.

6. DIVATBA JÖTT A MINISZTERI BIZTOS

Az Orbán Ráhel baráti körébe tartozó Jakab Zsófiát nevezte ki a gazdaságfejlesztési miniszter a kreatívipar fejlesztéséért felelős miniszteri biztosnak. Nagy Márton a hatáskörébe került divatszektort globálisan gyorsan bővülő ágazatnak látja, s a nagy nemzetközi márkák magyar piacra lépésének ösztönzését várja új biztosától. A 33 éves Jakab Zsófia egyébként a Magyar Turisztikai Ügynökség egyik vezérhelyettese is 2021 óta, s mellette a Magyar Divat és Dizájn Ügynökség vezérigazgatója 2 millió forintos fizetéssel, a kormányfő lányának egykori évfolyamtársa, a nemzeti divatipari stratégia kidolgozója.

7. A KULTURÁLIS TÁRCA MOSTOHÁN BÁNIK A FÜGGETLEN SZÍNHÁZAKKAL

Két év alatt csaknem felére csökkent a független színházak által megpályázható kormányzati pénzforrás. A minősítéssel nem rendelkező előadó-művészeti szervezetek támogatására a Kulturális és Innovációs Minisztérium idén mindössze 830 millió forint összértékű pályázatot írt ki. A független színházak 2022-ben még 1,26 milliárd forintra pályázhattak, amit tavaly 850 millióra csökkentettek, és idén még ebből is lefaragtak 20 milliót. A budapesti független színházak 2022-ben még 533,5 millió forintos, tavaly 315 milliós, idén pedig már csak 286 milliós keretösszegre pályázhattak.

8. A FRADI KIESETT, A FIZETÉSEK NŐNEK

Egy évvel ezelőtt 3,8 millió forint volt a magyar labdarúgó NB I átlagfizetésének nagysága, azóta pedig már 4,5 millió forintot is elérte a játékosok jellemző keresete. És nem a jelenlegi helyzetről van szó, hiszen az adatok az UEFA pénzügyi jelentéséből származnak, utóbbi a 2022-es évre vonatkozóan. Akkor a magyar élvonal tizenkét csapata 99 millió eurót költött focistabérekre, ami 6,3 százalékos növekedés a megelőző szezonhoz képest – a szankciós gazdasági válság tehát a honi futballt megkímélte. Az NB I így a fizetések nagyságában a 18. az UEFA-tagországok között, a kelet-közép európai régióban pedig csak a lengyel és az osztrák ligákban költenek többet a játékosokra, viszont a klubkiadások legkisebb hányadát nálunk költik labdarúgók bérezésére a térségben. A magyar csapatok közül a legnagyobb büdzsével bíró Ferencváros tegnap simán, kettős vereséggel kiesett az Európai Konferencia-ligából a görög Olimpiakosz ellenében.

9. DE MI TÖRTÉNIK MINDEKÖZBEN KIRIBATIBAN?

A világ leismeretlenebb országai a kínai-amerikai nagyhatalmi vetélkedés legújabb szereplői: a csendes-óceáni Kiribatiban ugyanis kínai rendőrök tűntek fel, hogy segítsék a helyi biztonsági erők munkáját. Kiribatit ugyan alig százezren lakják, viszont az országot alkotó mintegy 30 atoll három és félmillió négyzetkilométernyi vízfelületen terül el, ami a világ egyik legnagyobb kizárólagos gazdasági övezete, ráadásul Kiribati van a legközelebb az amerikai Hawaiihoz is. Peking folyamatosan próbál biztonsági együttműködést kötni a csendes-óceáni országokkal, amit az Egyesült Államok és Ausztrália több-kevesebb sikerrel próbál megfúrni.

10. VÁLLALKOZÓK A HOLDON

Először sikerült egy magáncégnek űreszközt eljuttatnia a Holdra. Az amerikai, egész pontosan texasi vállalat Odysseus nevű, telefonfülke nagyságú robotja az égitest déli sarkának a közelében szállt le, ahol egyébként korábban más még nem. Amerika ezzel ötven éves szünet után juttatott ismét szondát a Holdra, s a mostani vállalkozás egyik legfontosabb feladata, hogy előkészítsen egy újabb amerikai Hold-expedíciót, immár emberekkel.

Comments are closed.