1. HA KEDD, AKKOR SZUPERTRUMP
Véget ért a republikánus előválasztási verseny, Donald Trump utolsó kihívója is feladta a versenyt. Nikki Haley azután kényszerült erre, hogy a szuperkeddnek nevezett előválasztási dömpingben a 15 államból mindössze egyben, Vermontban sikerült győznie. Mivel a demokrata előválasztásokon Joe Biden aratott még ennél is elsöprőbb győzelmeket, így most már legfeljebb biológiai akadályai lehetnek, hogy a 81 éves elnök és a 77 éves volt elnök között megismétlődjék a négy évvel korábbi párharc.
2. BORÚS ADATOK A MAGYAR GAZDASÁGRÓL
Zuhan a magyar export, megállt a boltok forgalmának emelkedése és az ipari termelés is zsugorodott januárban. Decemberben már minimálisan emelkedett a kiskereskedelmi forgalom, azonban csak stagnálást mértek januárban az előző hónaphoz képest, megakadt a fellendülés, ráadásul az előző évi januárral összevetve is csak 0,6 százalékkal nőtt a forgalom. Az iparban már 2022 eleje óta jobb esetben stagnálás látható, és az évkezdet sem vetít előre derűs képet, ami az idei növekedési célokat illeti, ugyanis januárban 1,1 százalékkal csökkent a termelés volumene decemberhez képest, éves bázison pedig 3,6 százalékos volt a visszaesés. Hónapok óta zsugorodik az áruexportunk is, ami szintén visszaveti a magyar GDP-t, januárban éves bázison 7,4 százalék volt a csökkenés mértéke, viszont a külkereskedelmi mérlegünk a decemberi mínusz után ismét pluszba fordult.
3. NEHEZEN TŰRI A REVOLUTOT AZ MNB
Sokadszorra adott ki figyelmeztetést a határon átnyúló pénzügyi szolgáltató Revolut Bank működésében rejlő kockázatokra az MNB, most éppen azután, hogy a litvániai székhelyű szolgáltató aktív betétgyűjtésbe kezdett Magyarországon, kedvező, inflációt követő kamatokat ígérve. A jegybank továbbra is azt szeretné elérni, hogy a Revolut kérjen magyarországi leánybanki engedélyt, ezáltal a hazai betétbiztosítási rendszerhez csatlakozna és a jegybanki felügyelet alá is kerülne, és az ügyfelek a litván és angol nyelv helyett magyarul is intézhetnék esetleges jogvitáikat. A Revolutnak már egymillió magyar ügyfele van, a számlájukon lévő pénz biztonságát a litván jegybank felügyeli, míg a Revolut Bank üzleti megbízhatóságát ez év január elseje óta az Európai Központi Bank ellenőrzi.
4. MÚZEUMI KERINGŐ, ZENEAKADÉMIAI FORRONGÁS
Úgy néz ki, megéri Tiborcz Istvánnal párban épületalbumok szerzőjének lenni, ugyanis hiába kezdte meg ma főigazgatói munkáját a nemzeti múzeumban Demeter Szilárd, a NER egyik kultúrideológusa nyártól továbbáll, hogy egy összevont nagy múzeumi központ élére lépjen. Utódja pedig az a Zsigmond Gábor lesz, aki a közlekedési múzeum második embereként vált a kormányfő milliárdos vejének rendszeres írótársává. Közben Csák János kulturális minisztériumának friss terve mégsem költöztetné Debrecenbe a természettudományi múzeumot, helyette az egykori Kilián-laktanyába kerülhet. Nincs nyugalom állítólag a Zeneakadémián sem, ahonnan szakemberek sora távozik a kancellár vezetési stílusa miatt, aki visszautasítja, hogy bármi baj lenne vele.
5. PLUSZPONTOT ÉRHET A TEMPLOM A FELVÉTELIN
Változtatott a kormány az egyetemi felvételi rendszer pontszámítási rendszerén. Maximális 500 pontból 400-at továbbra is a tanulmányi és érettségi eredmények alapján lehet megszerezni, ám a plusz 100 pont megszerzésének feltételeiről mostantól az egyetemek maguk dönthetnek. Elképesztően tarka, sok esetben extrém feltételeket sikerült kitalálniuk a pluszpontokért, ráadásul ezek intézményenként különbözőek lehetnek. Van, ahol a fizetős előkészítőkért jár a többlet, van ahol templomi szolgálatért, illetve egyházi iskolában tett érettségiért jár, de hat hónapos katonai szolgálatért is adnak akár 32 pontot is. Van olyan egyetem, ahol azért is jár a pluszpont, ha a szülő, vagy a nagyapa is odajárt hajdanán, de arra is van példa, ahol a megfelelő vármegyét igazoló lakcímkártyáért 50 pluszpont jár, annyi, mint amennyiért másutt egy felsőfokú nyelvvizsgát kell igazolni.
6. ÚJABB ÁLLAMI VERESÉG A KÖNYVESBOLTBAN
Nem jó ómen a kormányzat számára, ha jogi hivatalnoknyelve egy könyvkiadó irodalmi ravaszságával ütközik meg a bíróságon: megint pert nyert a Líra-bolthálózat a fogyasztóvédelmi hatóság bírságolását megtámadva. A téma ezúttal is a gyermekvédelmi törvény, amelyre hivatkozva most az „öncélúan ábrázolt nemváltást” vetették a terjesztő szemére egy be nem fóliázott ifjúsági kötet kapcsán. Az ítéletben ismét közrejátszott a nyelvészkedés: legutóbb egy vessző elmaradása tette kétértelművé a jogszabályt, most pedig a „valamint” szó pontatlan használata. Ezúttal viszont a bíró azt is hangsúlyozta, hogy egy könyvet nem lehet egyetlen oldal alapján minősíteni, s maga a kötet egésze nem öncélú nemváltó propaganda.
7. MOST TEJFELDOLGOZÓT VETT KÖVES SLOMÓ
Megvette a tejfeldolgozójáról híres Alföldi Garabonciás Kft-t a Köves Slomó vezette Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH). Az izsáki üzemcsarnokban továbbra is kézműves jellegű, kecske- és tehéntejből készült prémium minőségű Garabonciás-termékeket állítanak majd elő, de kóser eljárással. Fejlesztéseket is terveznek, modernizálják a kecskefarmot és saját tehenészetet hoznak létre. A kormánnyal jó viszonyt ápoló EMIH jelentős ingatlanvagyonra fejte meg az államot, többnyire ingyen. Az alumíniumfeldolgozó üzletágba is befektető Kövesék üzleti számításai azonban nem mindig jönnek be. Az EMIH-hez köthető csengelei kóser baromfi vágóhíd például teljes kudarc lett, pedig a 2017-ben indult 2,8 milliárd forintos beruházáshoz több száz milliós vissza nem térítendő állami támogatást is kaptak, ám a vágóhíd működése alatt végig veszteségesen működött és tavaly be is zárt.
8. KÍNA RENDŐRÖKET TELEPÍT HOZZÁNK
Szerbia után a magyar városokban is megjelennek járőröző kínai rendőrök. A magyar-kínai közös járőrszolgálatról februárban állapodott meg Pintér Sándor belügyminiszter pekingi kollégájával. A hivatalos indoklás az itteni kínai állampolgárokkal történő kommunikáció hatékonyabbá tételét hangsúlyozza, hasonlóképpen egy-egy osztrák-magyar vagy horvát-magyar közös idegenforgalmi rendőri fellépéshez. A kritikusok viszont attól tartanak, Kína inkább a befektetései nyomában érkező állampolgárait akarja ellenőrizni, amiképpen illegális rendőrörsök hálózatát is működteti a diaszpórában emberjogi jelentések szerint. Egy spanyol jogvédő szervezet azt állítja, hogy ilyenek évek óta működnek Budapesten is, ahol papíron adminisztratív ügyeket intéznek kínaiaknak.
9. MÁRCIUS AZ OROSZ HÁBORÚS BŰNÖSÖKÉ
Másodszor bocsátott ki elfogatóparancsot a hágai nemzetközi büntetőbíróság orosz vezetők ellen, ám ennek sincs több gyakorlati jelentősége, mint az első alkalomnak. Tavaly márciusban Putyin elnök és az ukrán gyerekek Oroszországba hurcolását irányító megbízottja, Marija Lvova-Belova neve került fel a hágai dokumentumra, most egy orosz tábornokkal és egy admirálissal bővült a lista. Mindkettőjük ellen az a vád, hogy szándékosan az ukrán civil infrastruktúra ellen intéztek csapásokat. Közben Kijev kapitulált a tüntető európai, azon belül főleg a lengyel gazdák előtt, beleegyezett ugyanis, hogy júniustól korlátozza az Európába irányuló tojás-, cukor- és baromfiimportját, sőt az egyes tagországok az ukrán gabona behozatalát is megtilthatják. Cserébe az ukránok szeretnék, ha végre orosz mezőgazdasági termékek se juthatnának el Európába.
10. HAITIN MINDIG LEHET MÉG ROSSZABB
A maffiaállam kifejezésnek ad szó szerint értelmet egy haiti bandavezér, aki elfoglalta a karibi szigetország fővárosát, és megtiltotta az éppen külföldön tartózkodó elnöknek, hogy hazatérjen. A nyugati félteke legnyomorultabb országában a Barbecue becenévre hallgató, rendőrből lett gengszterfőnök csapatai először a rendőrőrsöket és a főbb börtönöket támadták meg, ahonnan több ezer társukat szabadították ki. A repteret azonban a rendőröknek sikerült megvédeniük, ennek ellenére az elnök nem mer visszamenni, Barbecue fenyegetése szerint a hazatérés polgárháborúhoz és népirtáshoz vezetne. A helyzetet bonyolítja, hogy az elnök nem is igazán elnök, csak ügyvezető, ugyanis elődjét három éve meggyilkolták kolumbiai zsoldosok, de hogy kinek a megbízásából, az máig nem derült ki.