2025. 07. 18. péntek

1. PUTYIN ÖTÖDSZÖR

Ahogy az várható volt, fölényesen nyerte meg az orosz elnökválasztást Vlagyimir Putyin, bár a választás szó erős túlzás, hiszen veszélyes ellenfél nem kerülhetett fel a szavazólapra. 88 százaléknyi szavazatot a Szovjetunió összeomlása óta egyetlen vezető sem gyűjtött be, s ha a 71 éves Putyin befejezi mostani, ötödik elnöki ciklusát, az azt jelenti, hogy Sztálinnál is hosszabb ideig lesz hatalmon. Az elégedett Putyin kivételesen szólt egy szót börtönben meghalt ellenfeléről is, amikor közölte, ő ki akarta cserélni Alekszej Navalnijt Nyugaton raboskodó oroszokra, de „történt, ami történt”. Nyugati vezetők egyértelműen bírálták, és színháznak nevezték a választást, India és Kína viszont gratulált Putyinnak. A legkeményebb hangot szokás szerint Emmanuel Macron francia elnök ütötte meg, amikor még Putyin újabb atomfenyegetésére válaszul kijelentette, a franciák nem félnek, és nekik is van atomfegyverük.

2. ORBÁN BRÜSSZEL ELFOGLALÁSÁRA KÉSZÜL

Az elmúlt évek ünnepi szokásával szakítva Orbán Viktor ezúttal nem vidéken, hanem a március 15-i forradalom szimbolikus helyén, a Múzeumkertben mondott beszédet, amely tartalmában a megszokott elemeken túl (a diktatúráknak ellenálló magyar alkat, migránsok, háborúba préselés) a hazai ellenzéknek az árulók sorsát jövendölte, míg a nyugati világról azt mondta, év elején még egyedül voltunk, év végére viszont a szuverenistáké lesz a többség. Orbán szerint el kell foglalni Brüsszelt, s a nyári EP-választások megváltoztatják a világot – egyébként ezt mondta 2019-ben is a legutóbbi európai voksolás előtt. Március 15-e alkalmából Kossuth-díjat kapott mások mellett Cakó Ferenc grafikus, Leslie Mandoki zenész, Tolcsvay László zeneszerző, Visky András író és Trill Zsolt színész. Széchenyi-díjas lett Bihari Mihály jogtudós, Hermann Róbert történész, Szabó Gábor fizikus és Simon István biofizikus is.

3. ZÁSZLÓBONTÁS, MAJD JELENETEK EGY HÁZASSÁGBÓL

Ellenzéki oldalon a NER-ből kiábrándult állami hivatalnok, Magyar Péter nyerte meg az ünnepi mozgósítást: jól szervezett zászlóbontó nagygyűlésére több tízezren gyűltek össze az Andrássy úton. A kegyelmi botrány mellékszereplőjeként feltűnt jogász elindítja a Talpra, magyarok! közösséget, pártban is gondolkodik, s a jelenlegi ellenzéket meghaladó Fidesz-ellenes erő élére szeretne állni; a júniusi európai választásokon is indulna, bár az idő rövidsége miatt ehhez előbb találnia kell egy már bejegyzett pártot. A rendezvény sikere után azonban gyorsan egész más témákkal kellett foglalkoznia: arról posztolt, hogy nőverő lejárató propaganda készül ellene. Kiderült ugyanis, hogy a hvg újságírója kapott egy rendőrségi infót, hogy még 2020-ban Magyar erőszakosan lépett fel feleségével, Varga Judittal s az igazságügyi minisztert védő testőrökkel szemben. Magyar szerint tényleg rossz volt a házasságuk, de ő nem volt erőszakos, s feljelentést tett a rendőri kiszivárogtatás miatt. Bejegyzésére válaszul, hosszú hetekig tartó közösségi médiás hallgatása után, Varga egy párkapcsolati erőszakról szóló filmet tett közzé, amin Magyar még jobban felháborodott. A ne féljetek jelszóval kampányoló Magyar egyszersmind azt is bejelentette, az életét érő fenyegetések miatt mégis elfogadja a 24 órás személyi védelmet.

4. KOVÁCS ZOLTÁNRA CSERÉLIK SZENTKIRÁLYI ALEXANDRÁT

Lemondott a kormányszóvivői posztról Szentkirályi Alexandra, miután ő lesz a kormánypártok főpolgármester-jelöltje a júniusi önkormányzati választáson. A kormányinfókon a helyét a jövőben Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért felelős államtitkár veszi át. A jogász végzettségű, Tarlós István alatt főpolgármester-helyettesként is dolgozó Szentkirályi a honvédelmi miniszter, Szalay-Bobrovniczky Kristóf felesége. A versenyt azonban még befolyásolhatja, ha a Fidesz és az ellenzék között mozgó Vitézy Dávid úgy dönt, elindul az LMP jelöltjeként.

5. MINISZTER ÍGY MÉG NEM MÁSÍTOTTA MEG ÍGÉRETÉT

Mégse lesz ingyenes a jogosítvány megszerzése a középiskolásoknak. Tuzson Bence igazságügyi miniszter saját magát igazította helyre, amikor estére megmásította a reggel beharangozott jó hírét, hogy szeptember 1-től az állam ingyenesen biztosítja a jogosítványt – az elméleti és gyakorlati órákat és a vizsgákat is – a középiskolásoknak. Az új bejelentés szerint csak próba jelleggel, pár kiválasztott helyen indítják el a gyakorlati oktatás megszervezését, de a céljuk az, hogy a jövőben (majd valamikor) ezt teljes körűvé tegyék. A KRESZ és az egészségügyi oktatás pedig úgy válik szeptembertől ingyenessé, hogy a középiskolai oktatás részévé válik.

6. SVÁJCBA MENEKÍTI VAGYONÁT A MAGYAR SPAR

Fél a Spar a magyar kormánytól, ezért a salzburgi központú kereskedelmi csoport átszervezte működését, melynek eredményeképp Svájcba menekített ki egyes vagyonelemeket Magyarországról. Az anyacég vezérigazgatója szerint megüzenték nekik, hogy ha Orbán Viktor egyik rokona részesedést szerezne a vállalatukban, akkor „sokkal könnyebb lenne a helyzet”. Hans Reisch szerint különadókkal és árbefagyasztással „zaklatják” a nagy élelmiszerláncokat – így a magyar piacon második legnagyobb Spart is, amely emiatt Brüsszelnél is panaszt tett. A Nemzetgazdasági Minisztérium visszautasította a vádakat: Nagy Márton tárcája szerint az extraprofitadókat az EU bírósága is jogszerűnek találta, a Sparnak meg inkább az a baja, hogy túl drága, és ezért nem bírja a versenyt a konkurenseivel.

7. EURÓPAI-EGYIPTOMI MEGÁLLAPODÁS A MIGRÁCIÓ ELLEN

Újabb diktatúrával állapodott meg az Európai Unió, hogy így enyhítse a kontinensre nehezedő migrációs nyomást. A brüsszeli bizottság vezetője, Ursula von der Leyen, az olasz, a görög, a ciprusi, az osztrák és a belga kormányfővel együtt utazott Kairóba, hogy ott hároméves megállapodást írjanak alá, amelynek révén a pocsék gazdasági helyzetben lévő, az extábornok el-Sziszi vezette Egyiptom 7,4 milliárd eurós forráshoz jut.

8. HATALMI ÁGAK SZÉTVÁLASZTÁSA HORVÁT MÓDRA

Előrehozott parlamenti választásokat írt ki a horvát elnök, akiről gyorsan kiderült, hogy a voksoláson ő lesz a legfőbb ellenzéki párt miniszterelnök-jelöltje. Bár a parlament mandátuma csak ősszel járt volna le, a képviselők egyhangúlag a feloszlatás mellett döntöttek, hogy még a júniusi európai parlamenti választások előtt dönthessenek a szavazók a kormányról is. Az Andrej Plenkovic irányította jobboldali kormány vezet a felmérésekben, de a kimenetel egy pillanat alatt bizonytalanná vált, amikor a szociáldemokraták bejelentették, hogy Zoran Milanovic államfő lesz a kormányfőjelöltjük. Aki ráadásul közölte, nem mond le, államfőként csinálja végig a kampányt, amelynek végén így akár saját magának adhat kormányalakítási megbízást.

9. MEDVETÁMADÁSOK SZLOVÁKIÁBAN

Megvadultak a medvék az Alacsony-Tátrában: előbb egy belarusz nőre és barátjára támadt rá egy állat a Chopok síterepeiről ismert Deménvölgyben, a nő menekülés közben szakadékba zuhant és életét vesztette. Majd másnap a közeli Liptószentmiklóson támadt emberekre egy medve, ötnek okozott könnyebb sérülést, közülük ketten kerültek kórházba, egy nő a vállán, egy férfi a fején sebesült meg. Végül a rendőröknek sikerült visszaterelni az erdőbe az állatot, s most csapdákkal, kamerákkal és járőrözéssel próbálják megelőzni a hasonló eseteket. Azt is bejelentették, Szlovákia Romániával együtt Brüsszelhez fordul, hogy az unió sorolja alacsonyabb kategóriába a medvéket, hogy vadászattal ritkíthassák a populációt. Kutatók szerint amúgy a medvék nem szaporodtak el, létszámuk állandó, jelenleg 1275 körül van.

10. TIZENKÉT ÉV UTÁN ÚJRA OLIMPIÁN A FÉRFI KÉZISEK

A negyedik helyezést hozó londoni részvétel után két hiányzás jött, de most megint olimpiára utazhat a magyar férfi kézilabda-válogatott. Chema Rodriguez válogatottja a tatabányai olimpiai selejtezőtornán tényleg az utolsó pillanatokra hagyta a döntést: a Portugália ellen ki-ki meccs végén káprázatosat fordítva, a szélső Imre Bence és Bartucz kapus vezérletével 30-27-re nyertek, így a magyar férfi kézilabda kilencedik olimpiája következik nyáron.

Comments are closed.