1. MEGINT NEM LESZ VÁLASZTÁSI VITA
Mégsem ül le vitázni az Európai Parlamenti-választások ellenzéki listavezetőivel a Fidesz-lista élén álló Deutsch Tamás. Hiába ígérte meg néhány hete, Magyar Péter kihívására (ugyan ő Orbánt és Gyurcsányt invitálta volna), hogy ott lesz egy ilyen vitán, most visszautasította a Partizán tévécsatorna felkérését. Május 17-én így Dobrev Klára, Donáth Anna, a kutyapártos Le Marietta, Magyar Péter és Toroczkai László csap össze. Deutsch arra hivatkozik, „sorosista, dollárbaloldali, háború- és genderpárti” közeghez nem asszisztál. Eközben a Fidesz önti a pénzt a Facebook-hirdetésekbe, a kampány első hetében a műfajt szintén kedvelő DK-t ezerszeres költéssel pipálták le. Az ukrán határ melletti községben, Jándon viszont a hagyományos üzenetekben hisznek: a faluvégi magyaros üdvözlő táblákat a visszavonuló fideszes polgármester Orbán Viktor kedvenc angol szlogenjeire cserélte – No migration, no war, no gender –, állítólag a település elsöprő többségével egyetértésben.
2. MAGYAR-HADHÁZY FEGYVERSZÜNET
A korrupciós harcra mindent feltevő Hadházy Ákos kritikája nyomán a hétvégén találkozott egymással a független parlamenti képviselő és az új pártot szervező Magyar Péter, akit Hadházy korábbi diákhitel központ vezérigazgatói ténykedése miatt támadott, mondván, több büntetőjogilag gyanús, túlárazott szerződést írt alá korábban Magyar. Most azonban eljött a tűzszünet ideje, egyet nem értésük fenntartása mellett nem foglalkoznak egymással a júniusi választásokig. Magyar egyébként péntek este is vezényelt egy tüntetést a Belügyminisztérium előtt, ezúttal szerényebb érdeklődés mellett, viszont lendületét fenntartva utána egy titkos kormányhatározat megszerzésével jött elő, amellyel 48 értékes állami ingatlant hirdettek meg eladásra. A Tisza-párt egyébként online is hiperaktív, csatornát nyitott egy videojátékosok által kedvelt platformon is, a Discord az a közösségi oldal, amelyet a Fidesz még nem talált meg a kommunikációjához.
3. GYEREKTÁBOROZTATÁS CSAK ERKÖLCSIVEL
Csak erkölcsi bizonyítvánnyal rendelkezők táboroztathatják majd a gyerekeket a most benyújtott gyermekvédelmi törvény módosítása szerint, amely a köztörvényes bűncselekményekért korábban elítélteket akarja kizárni a gyerekek körül munkát vállalók köréből. A szabály érvényes lesz a középiskolás, főiskolás, egyetemista önkéntesekre és a civil segítőkre is. Betartását a fogyasztóvédelmi hatóság fogja ellenőrizni, amely adatot igényelhet majd a bűnügyi nyilvántartásból, és a jogsértő táboroztatóval szemben szankciókat is alkalmazhat. Szakmai szervezetek szerint indokolatlanul szigorú az új szabály, ami megnehezíti az önkéntesek toborzását.
4. BENZINKÚT: EGYRE KÖZELEBB A RÉGIÓS ÁTLAGÁR
Ahogy közeledik a kormány által adott határidő, úgy közelednek az üzemanyagárak is a régiós átlaghoz, de azért még mindig nem érték el őket. Szerdától a benzin és a gázolaj is 3-3 forinttal lesz olcsóbb, így a benzin átlagára 644, míg a gázolajé 630 forint lesz. Ez még azonban mindig a régiós átlag felett van, amely az ásványolaj-szövetség múlt pénteki adatai szerint 638, illetve 624 forint volt. De legalább a villamosenergia és a gáz nálunk volt a legolcsóbb az EU statisztikai hivatala szerint. 100 kWh áram 11,3 euróba került 2023 második felében Magyarországon, míg az uniós átlagár 28,5 euró volt, de például a németek több mint negyvenet fizettek. A gázról tavalyi első féléves adatokat közöltek, eszerint az – szintén 100 kWh-ra vetítve – 3,3 euró volt, míg az uniós átlag 11,9-re jött ki.
5. TERJEDNEK A PALESZTINBARÁT EGYETEMI TÜNTETÉSEK
A rendőrségi fellépés nem vetette vissza az amerikai egyetemi tüntetéseket, éppen ellenkezőleg: összesen már ezer körül jár az őrizetbe vett palesztinbarát tüntetők száma, s a mozgalom már az Egyesült Államok szinte minden egyetemén megjelent. Sőt, már Amerikán kívül is terjed: a legnevesebb francia egyetemen, a Sorbonne-on ma a párizsi rendőröknek kellett oszlatniuk. Az amerikai diáktüntetők legfőbb követelése, hogy a hatalmas vagyonnal rendelkező egyetemek ne fektessenek be Izraelhez köthető tevékenységekbe, de ehhez a követeléshez sokszor antiszemita jelszavak is társulnak, az egyik tüntetésvezető például most elnézést kért, amiért zsidók gyilkolására szólított fel. Közben a Hamász közétett egy videót, amelyen az látszik, hogy még életben van az októberi terrortámadásban elrabolt túsz, a magyar állampolgársággal is rendelkező 47 éves Omri Miran.
6. IRAK NEM A TOLERANCIA FÖLDJE
Akár 15 éves börtönnel sújtható bűncselekménnyé nyilvánította a homoszexualitást az iraki parlament és ez már a Nyugatnak tett engedmény, az eredeti javaslatban ugyanis még a halálbüntetés szerepelt. A börtönhöz már az is elég, ha egy férfi nőiesen viselkedik. A próféták, az imámok és a szentek földjén nincs helye a homoszexualitásnak – hangzik az indoklása a drákói szigornak, amely ellen természetesen tiltakoztak a nyugati államok. Az irakiak hozzáállásáról az is sokat elmond, hogy a hétvégén egy merénylő agyonlőtte az ország egyik legfőbb TikTok-sztárját: a 30 éves nő előszeretettel hordott az iszlám által előírtnál merészebb ruhákat.
7. LEMONDOTT A MUSZLIM SKÓT
A skót miniszterelnök távozik, bár nem akart, a spanyol viszont nem megy, bár állítólag szándékában állt. A skót nacionalistákat képviselő, pakisztáni gyökerű Humza Yousaf – a viszkik földjének első muszlim vezetője – azért távozik alig egy év után, mert fölrúgta a kisebbik koalíciós partner zöldekkel kötött klímavédelmi megállapodást, mire azok kisétáltak a kormányból, amely így elvesztette többségét. A spanyol kormányfő viszont azt jelentette be, hogy mégis marad a posztján, miután múlt héten még gondolkodási időt kért a lemondásra a felesége ellen indult korrupciós vizsgálat miatt. Pedro Sanchez szerint az elmúlt napokban annyi támogatást kapott, hogy nem dönthetett másképp, ráadásul a feleség elleni vádak tényleg elég zavarosak.
8. GYEREKEK KÉSEKKEL
Első fokon 25 év fegyházra ítélték azt a fiatalt, aki négy évvel ezelőtt a Deák téren halálra szúrt egy 21 és egy 16 éves fiút. Az állami gondozásban felnőtt Cs. Krisztián barátaival éppen 18. születésnapját ünnepelte, amikor belekötöttek a téren a gördeszkapályánál egy másik társaság tagjaiba. A másod- és harmadrendű vádlott 7 és fél, illetve 5 évet kapott. Ehhez képest szinte szerencsés kimenetelű volt az a szurkálás, amely ma reggel történt a Győr melletti Bőny általános iskolájában. Egy hatodikos lány szúrta hátba az osztálytársnőjét, az életveszélyben lévő sérültet mentőhelikopterrel vitték kórházba. A 12 éves elkövető halállistát írt azokról az osztálytársairól, akiket meg akart ölni, és a közösségi oldalon is fegyverrel pózolt.
9. NÉGYMILLIÁRDOS BÉKE AZ OPERÁBAN – KIOSZTOTTÁK A FONOGRAM-DÍJAKAT
Visszavonták sztrájkfelhívásukat az operaházi szakszervezetek, miután aláírták az új kollektív szerződést Ókovács Szilveszter főigazgatóval. Az új kollektív szerződés a béremelés mellett évi 280 ezer forintos cafeteriajuttatást is tartalmaz. A megállapodás szerint júliustól 10 százalékkal, októbertől 20 százalékkal emelik a béreket. A könnyűzenében közben kiosztották az idei Fonogram – Magyar Zenei díjakat. Az év hazai pop-rock albuma díjat az X-faktoros Kocsis Paulina nyerte, az év alternatív lemeze a Carson Comáé lett. Rúzsa Magdi Elmegyek című dala kapta a közönségdíjat, míg az év rapperének a Pogány indulót tette meg a Magyar Hangfelvétel-kiadók Szövetségének zsűrije.
10. AZ INTER ÉS A PSG BAJNOK, CITY-ARSENAL HAJRÁ
A hétvégén behozhatatlan előnye miatt bajnok lett az Internazionale a Serie A-ban, a Paris Saint-Germain pedig a Ligue 1-ben. Az Inter huszadik olasz scudettóját szerezte, a PSG a tizenkettedik francia elsőséget. Nem nagyon vehető már el az arany a spanyol élvonalat fölényesen vezető Real Madridtól sem, míg a Premier League élcsoportja nagy izgalmakat ígér a finisben: Szoboszlai Dominik Liverpoolja alighanem kiszállt a versenyből, amelyet a Manchester City és az Arsenal vív szoros küzdelemben.