2025. 07. 18. péntek

1. VAN, MIKOR ELÉG, HA A KORMÁNY SZÉPEN KÉR

Nem nyúl a benzinárakhoz a kormány, ugyanis elégedett a kereskedők elmúlt hetekben tanúsított hozzáállásával, miszerint önkéntes alapon csökkentették áraikat, hozzáigazítva ezzel azokat a kormány által referenciaként kitűzött régiós átlagárakhoz. Nagy Márton miniszter szerint azzal, hogy péntektől a benzin literje 616, a gázolajé 607 forint lesz, az áprilisi csúcsokhoz képest 5-8 százalékkal csökkentek a hazai üzemanyagárak. Sőt, a kormány elfogadta a kereskedők kérését, így a jövőben az átlagárak meghatározásánál csak a szomszédos országokét veszik alapul – így a lengyel, a cseh és a bolgár töltőállomások árai kikerülnek a számításokból –, ezt az átlagárat pedig már elérték a magyar kutak.

2. ÓRIÁSIT ZUHANT A MAGYAR IPAR

Márciusban 10,4 százalékkal csökkent az ipari termelés az egy évvel korábbihoz képest, ez még úgy is hatalmas visszaesés, hogy tavaly ilyenkor három nappal többet dolgoztunk. A KSH adatai szerint a feldolgozóipar valamennyi ágazatában csökkent a termelés, de leginkább a jármű- és a villamos berendezés gyártásában volt jelentős a visszaesés. Az idei első negyedévben 4,1 százalékkal volt kisebb az ipar kibocsátása, mint 2023 azonos időszakában. Január-februárban pedig 0,9 százalékkal múlta alul az előző év azonos hónapjait, mikor is a feldolgozóipar tizenhárom területe közül hétben csökkent a termelés, leginkább, 11,7 százalékkal a gépgyártás esett vissza.

3. MAGYAR PÉTER ÚJRAHASZNOSÍTOTT LISTÁJA

Megvan a NER-ből távozott Magyar Péter Tisza Pártjának 12 fős budapesti listája, amely takarékossági elven készülhetett, miután felerészben megegyezik a párt szintén 12 emberes EP-választási listájának névsorával. Mindkét listát Varga Judit exférje vezeti, mindkettőn szerepel egy tiktokos orvos-influenszer, egy uniós exdiplomata, egy jelenleg is Brüsszelben dolgozó jogász, egy programozó matematikus és egy villamosmérnök. Nem hagyta szó nélkül a budapesti névsort Karácsony Gergely főpolgármester sem, szerinte mind Magyar Péter, mind Vitézy Dávid indítanak listáikon „korrupció gyanújába keveredett lobbistákat”. Magyar konfliktusba került a belügyi tárcával is, amely abszurdnak nevezte azon állítását, miszerint országjárása gyűlési helyszínein a titkosszolgálat blokkolni kezdte az internetszolgáltatást, bizonyítékként pedig rendőrségi adóvevő fotóját mellékelte.

4. JÖNNEK A KÉK CÉDULÁS VÁLASZTÁSOK

Színekkel reformálják meg az eddig sima fehér magyar szavazólapokat a június 9-i választásokon, ahol eleve együtt lehet voksolni az Európai Parlamentre és a hazai önkormányzatokra, így bizonyos településtípusoknál négy-öt szavazócédulát is kézhez kaphatnak a választók. A lapok megkülönböztetését júniusban színes kerettel segítik: az EP-szavazólap kék, a polgármesteri sárga, a főpolgármesteri rózsaszín, a megyei és fővárosi listás szavazólap pedig szürke keretet kap, míg az egyéni képviselői cédula marad szimplán fehér, valamennyi nemzetiségi szavazólap pedig egyszínű zöld papíron lesz.

5. PARÁZS VITA A BKK-RENDÉSZET ÖTLETÉRŐL

Vitézy Dávid főpolgármester-jelölt kitart a fővárosi kampány legnagyobb vitáját kiváltó programpontja mellett, amely BKK-rendészettel oldaná meg, hogy a tömegközlekedést a hajléktalanok ne használhassák szállásként. Nemcsak a főpolgármester csapott le „a villamos nem hajléktalanszálló” kijelentésre, a fővárosi szociális szektorban is megütköztek rajta. Főleg a hagyományosan liberális vezetésű Menhely Alapítványnál, amelynek elnöke szerint van már létező megoldás a problémára, mégpedig a járművezető jelez a BKK diszpécserszolgálatnak, amely ezt továbbítja a hajléktalanellátónak, amely ha indokolt, küldi a krízisautót, hogy elvigyék az illetőt.

6. VAGYONKEZELŐ ALAPÍTVÁNYA IS LETT MÉSZÁROS LŐRINCNEK

Az örökkévalóságról elnevezve hozta létre saját vagyonkezelőjét a miniszterelnök gyerekkori barátja, Mészáros Lőrinc, Magyarország leggyorsabban leggazdagabb embere. Az Eternitas Vagyonkezelő Alapítványt, amelynek maga Mészáros a kurátora, május 2-án jegyezték be. Még nem tudni, mekkora vagyont, illetve hány céget menekített be Mészáros az alapítványba, de a törvényi előírás szerint egy ilyen vagyonkezelő alapítvány legalább 600 millió forintnyi értékkel hozható létre. Az alapítvány célja a kedvezményezett anyagi jólétének, vagyoni biztonságának hosszú távú biztosítása, a vagyon egységének megőrzése. Mészáros vagyonának értékét körülbelül 600 milliárd forintra becsülik.

7. HOLOKAUSZTTAGADÓ VENDÉG A HOLOKAUSZT EMLÉKNAPJÁN

Vendégelőadó még nem kapott ekkora figyelmet a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen: nagy vihar lett abból, hogy az intézmény vezetői éppen egy radikális iráni exelnököt tartottak megfelelő személynek arra, hogy előadást tartson globális közös értékek témakörben. Mahmud Ahmadinezsád annak idején az iráni atomprogram lelkes támogatásáról, antiszemita kirohanásairól és az általa szervezett holokauszttagadó konferenciáról vált ismertté. A magyar kormánnyal amúgy roppant jó viszonyt ápoló izraeli kormányzat felháborodottan tiltakozott a holokauszt emlékének megtaposása miatt. Kevésbé meglepő, hogy a MAZSIHISZ is tiltakozik, ráadásul a látogatás egybeesett a magyar zsidóság kiirtásának emléknapjával. A kormány közölte, hogy Ahmadinezsád meghívásához semmi köze, az az egyetem dolga, amely viszont mélyen hallgat.

8. KÍNAI, SZERB, KÉT JÓ BARÁT

Igyekeznie kell holnaptól a magyar politikai vezetésnek, ha szívélyességben felül akarja múlni a szerbeket a kínai elnök fogadása kapcsán. Hszi Csin-ping és Aleksandar Vucsics államfők ugyanis Belgrádban közös jövőépítésről és átfogó stratégiai partnerségről szóló nyilatkozatokat, valamint 28 együttműködési megállapodást írtak alá. Vucsics egyenesen úgy fogalmazott, Kínában barátra talált Szerbia, ahol már három éve a kínaiak a legnagyobb befektetők, júliustól pedig életbe lép köztük a szabadkereskedelmi megállapodás. Hszi elnök szerint Szerbia az első európai ország, amellyel Kína közösséget épít „acélszilárdságú barátsággal”. Persze a magyar esélyek sem rosszak, a ma este érkező kínai elnök publicisztikát jegyez a kormánypárti Magyar Nemzet mai számában, jelezve, „együtt lépünk az arany vízi útra”, hasonló gondolkodással mélyítve a hagyományos barátságot, mely olyan, mint a tokaji bor: „illatos, édes, tartalmas és tartós”. Orbán Viktor és Hszi Csin-ping nyolcadik alkalommal találkoznak.

9. AMERIKA JAVÍTOTT AZ OROSZOK MEGÍTÉLÉSÉN

Nemcsak Izrael, de az Egyesült Államok nemzetközi megítélését is alaposan megrángatta a gázai konfliktus. Egy több mint félszáz országra kiterjedő nemzetközi felmérés szerint először ugyan a muszlim országokban fordultak el Amerikától, de mostanra az európaiak is követték őket. Joe Biden elnökké választása óta először megint több európainak van inkább negatív, mint pozitív véleménye Amerikáról, ami a Trump-kormányzat alatt amúgy a jellemző hozzáállás volt. Ezzel összefüggésben az Európán kívüli világban nagyot javult Oroszország és Kína megítélése: előbbinek szemmel láthatóan kezdik megbocsátani az ukrajnai háborút. De még Európában is jóval kisebb többség támogatja már az orosz és a kínai gazdasági szálak elvágását, mint két évvel ezelőtt. Magyarország persze így is egyedi eset: a felmérésben szerepelt európai országok közül egyedül nálunk akarja a többség megtartani az orosz gazdasági kapcsolatokat és a kínai relációban is rajtunk kívül csak a románok többsége gondolkodik így.

10. DURVA NÉMET KAMPÁNY

Egészen régi emlékeket idézően erőszakos lett a választási kampány Németországban, ahol egymást érik a jellemzően baloldali politikusok ellen jellemzően szélsőjobboldaliak által elkövetett támadások. Most például Franziska Giffey volt családügyi minisztert, jelenlegi berlini szocdem politikust egy könyvtárban tartott kampányrendezvényen ütötték fejbe egy kemény tárggyal, a tettes elmenekült. Röviddel korábban Drezdában fenyegettek meg és köptek le egy zöldpárti politikust, múlt héten ugyanott egy szocdem EP-képviselőjelöltet vertek meg brutálisan. Az elkövető egy 17 éves neonáci volt, aki előzőleg társaival egy zöld aktivistát is megsebesített. A rendőrség most megígérte, hogy jobban védi majd a politikusokat. A szélsőjobb más módon is a kampány egyik fő témájává vált: az AfD listavezetőjének brüsszeli irodájában ugyanis házkutatást tartottak a rendőrök, azzal gyanúsítják, hogy pénzt fogadott el az oroszoktól, titkára pedig a kínaiaknak kémkedett.

Comments are closed.