1. TRAGIKUS HAJÓBALESET VERŐCÉNÉL
A Hableány pontosan öt évvel ezelőtti tragédiája óta nem történt olyan súlyos hajószerencsétlenség Magyarországon, mint a hétvégén, amikor hét magyar fiatal halt meg. A motorcsónakjuk szombat éjszaka rohant Verőcénél egy hatalmas szállodahajóba, amelynek kapitánya lehet, hogy észre sem vette az ütközést. A motorcsónak darabokra tört és azonnal elsüllyedt, a nyolc utas közül mindössze egy olasz férfinek sikerült kijutnia a partra, ő egyelőre semmire sem emlékszik, súlyos sérülésekkel kórházban ápolják. A szerencsétlenül jártak – egy 18 éves, egy 20 és egy 28 éves nő, valamint egy 19 éves, egy 30 éves és két 39 éves férfi – egy buliból akartak a motorcsónakkal hazamenni, állítólag két tapasztalt hajós is volt köztük. Az áldozatok között van egy testvérpár és egy szerelmespár is: a 20 éves lánynak a 19 éves fiú a baleset előtt fél órával kérte meg a kezét. A szállodahajó a baleset után továbbhaladt, a rendőrség Komáromnál állította meg, a kapitányt a rendőrség segítségnyújtás elmulasztása miatt hallgatta ki, majd őrizetbe vette.
2. LÉGISZERENCSÉTLENSÉGBEN MEGHALT AZ IRÁNI ELNÖK
Kivételesen nem amerikai vagy izraeli beavatkozás, hanem csupán a rossz idő okozott súlyos veszteségeket Iránnak, amikor egy helikopterbalesetben meghalt az ország elnöke és külügyminisztere is. A két vezető és kíséretük egy azeri látogatásról repült vissza, amikor a gép lezuhant a ködben a hegyek között. A szerencsétlenség annyiban nem okoz hatalmas vezetői válságot Iránban, hogy az országot amúgy sem az elnök, hanem a legfőbb vallási elöljáró irányítja, bár a most elhunyt keményvonalas Ebrahim Raiszinak volt esélye arra, hogy ő legyen majd a már 85 éves Ali Hamenei ajatollah utóda.
3. NETANJAHUNAK HÁGÁBA KELL MENNIE?
Óriási vihart kavart a hágai nemzetközi törvényszék főügyésze, aki elfogatóparancs kiadását kérte az izraeli miniszterelnök, az izraeli hadügyminiszter, továbbá a Hamász három legfőbb vezetője ellen. Izrael és az Egyesült Államok felháborodottan tiltakozik, mert szerintük ezzel a pakisztáni származású brit főügyész, Karim Khan egyenlőségjelet tesz a terrorszervezet és Izrael közé. Ugyanakkor tiltakozik a Hamász is, mert szerinte meg a hóhér és az áldozat közé kerül egyenlőségjel. Az európai államok többsége nem foglal állást, mondván tiszteletben tartja a bíróság függetlenségét. A következő lépés – amely akár hónapokig tarthat –, hogy a bírák megvizsgálják az indítvány megalapozottságát. A főügyészt támogató nemzetközi szakértői testület szerint mindenesetre alapos a gyanú, hogy Benjamin Netanjahu kormányfő és Joáv Gallant háborús bűncselekményt követett el a gázaiak ellen. Ha kiadják az elfogatóparancsot, a bíróság joghatóságát elismerő államoknak el kell fogniuk a területükre látogató gyanúsítottakat.
4. FICO ÁLLAPOTA JAVUL
Tovább javul a múlt héten meglőtt szlovák kormányfő állapota. Robert Fico magánál van és kommunikál környezetével. A politikusra 71 éves merénylője öt lövést adott le, ebből négy eltalálta, a legsúlyosabb a belső szerveit ért lövés volt. A parlamenti pártok közös nyilatkozatot adtak ki, amelyben felszólítják magukat, a sajtót és a civil szervezeteket a gyűlöletkeltés beszüntetésére és a Fico által megnyert választás eredményének elfogadására. Egy neves újságíró máris bocsánatot kért Ficótól, a kormány egyik legvitatottabb tagja, a hadügyminiszter pedig cserébe az újságírókat követte meg. A szlovák belügyminiszter közben jelezte, vizsgálják annak esélyét is, hogy a merénylő talán mégsem magányos elkövető volt.
5. NÉGYPÁRTI VITA DEUTSCH ÉS MAGYAR NÉLKÜL
A radikális jobboldali Toroczkai László tűnt a nyertesnek az EP-listavezetők első vitáján, amit a Partizán rendezett élőben. A Fidesz-listavezető Deutsch Tamás nem ment el az ellenségesnek ítélt fórumra, míg a politikai karrierjének berobbanását éppen két Partizán-interjúval megalapozó Tisza párti Magyar Péter a Fidesz távolmaradása miatt maradt távol. A Mi Hazánk és a DK vezette baloldal első embere, Dobrev Klára mellett így a momentumos Donáth Anna és a kutyapárti Le Marietta vett részt a beszélgetésben, amely néhol éles, néhol vicceskedő volt, a távolmaradók folyamatos kritizálásával – Toroczkai pedig jól használta ki, hogy ő volt a színpad egyetlen jobboldali szereplője. Közben megvannak a jövő csütörtöki köztévés vitának a műsorvezetői a saját bevallása szerint is Orbán-rajongó Németh Balázs és Novák Katalin exállamfő kommunikációs igazgatója, Volf-Nagy Tünde személyében.
6. KEVÉS A FIATAL TANÁR MAGYARORSZÁGON
Az általános iskolákban már csak 6,7 százalék a 30 év alatti pedagógusok aránya, a 60 éven felülieké ennek bő kétszerese. A tanárok többsége 45-59 év közötti (37 ezer), de körükben is az 55-59 évesek vannak a legtöbben (13,7 ezren). A 30-nál fiatalabbak száma 4852 volt idén, míg az előző tanévben 4687, vagyis a számuk nőtt, de még mindig jelentősen elmarad a többi korcsoporttól.
7. ROSSZABBUL ÉLNEK A MAGYAR GYEREKEK
Jelentősen romlott a gyerekek helyzete tavaly Magyarországon egy gyermekjogi alapítvány jelentése szerint. Az infláció miatt a családok költségei jelentősen megnőttek, miközben az ingyenes szolgáltatások sok helyen nem megfelelőek, vagy nem is érhetők el. A férőhelyhiány miatt a gyerekek harmada nem járhat lakóhelyén óvodába. Nőtt a sajátos nevelési igényű gyerekek száma, akik gyakran csak magánúton jutnak szakemberhez. A krónikus beteg gyerekek aránya országosan nőtt, már az iskolások ötöde érintett. A mentális gondokkal küzdő gyerekek száma is emelkedett, miközben a pszichiátriai ellátás elérhetősége is korlátozott. Duplájára nőtt a gyermekpornográfia áldozatává váltak száma. A gyermekvédelmi rendszernek több mint 110 ezer veszélyeztetett gyerekről van tudomása.
8. KORMÁNY KONTRA MNB: EZÚTTAL NAGY MÁRTON SZÓLT ODA
A jegybank újabb 50 bázisponttal 7,25 százalékra csökkentette az alapkamat szintjét. A döntés a várakozásoknak megfelelt, a forint árfolyama sem mozdult meg érdemben, viszont kiéleződni látszik a régóta tartó konfliktus a jegybank és a kormány között: ezúttal Nagy Márton szólt be az MNB-nek. A nemzetgazdasági miniszter szerint a Matolcsy György vezette jegybank képtelen együttműködni a kormánnyal: „ez a hangnem, ami a napjainkban ott uralkodik, méltatlan az intézményhez”. Korábban enyhülni látszott a viszony – volt munkaebéd is –, de nemrég az MNB kritikákkal illette a kormány friss versenyképességi stratégiáját.
9. NÁDAS RÉMTÖRTÉNETE A NÉMET DÍJJAL
A baloldali identitáspolitika a nemzetközi irodalmi színtéren legismertebb és legelismertebb kortárs magyar írót érte utol: Nádas Péter azért nem kaphatott meg egy irodalmi díjat, mert a zsűri többsége kifogásolta, hogy fehér férfiról van szó. A berlini Világ Kultúráinak Háza által évente odaítélt rangos nemzetközi irodalmi díj 35 ezer euróval jár, s alapelve szerint odaítélésénél kizárólag a könyv minősége dönthet. Ám most két kurátor nyilvánosságra hozta, hogy ez tavaly egyáltalán nem így történt: elsősorban fekete nőket tettek a végső listára a zsűrizők, s hiába minősítették remekműnek a magyar író Rémtörténetek című új regényét, „kiváltságos fehér férfi” mivolta miatt nem nyerhetett. A tiltakozó kurátorok szerint politikai szempontok miatt lett a győztes egy szenegáli szerző, bár éles vita volt arról is, hogy művét fehérek fordították. Az intézmény mindent tagad, az idei zsűribe mindenesetre már nem került be a két kibeszélő tag.
10. MANCHESTERI GYŐZELEM ÉS VERESÉG
Negyedszázad után van újra olyan világbajnoka a profi boksz legnagyobb presztízsű súlycsoportjának, aki mind a négy szövetség övét viselheti. A nehézsúlyú (191 centis, 106 kilós) ukrán Olakszandr Uszik a Szaúd-Arábiában (hol másutt?) rendezett döntőben pontozással legyőzte a nála még nehézsúlyúbb (206 centi, 119 kiló) brit Tyson Furyt. A származása miatt Cigánykirálynak becézett manchesterit csak a gong mentette meg attól, hogy ne pontozásos, hanem kiütéses vereség legyen a vége. A manchesteriek vigasztalódhattak a focistáik sikerén: Pep Guardiola vezetésével a City sorozatban negyedszer nyerte meg a Premier League-et.