1. BIDEN KIÜTÉSSEL GYŐZTE LE MAGÁT Rémálomszerűen alakult a demokratáknak az első elnökjelölti tévévita. A 81 éves Joe Biden ugyanis még a legpesszimistább jóslatoknál is gyengébben szerepelt, főleg a másfél órás párbaj elején: elhaló hangon, a fonalat többször elveszítve próbálta cáfolni kihívója, a mindössze három évvel fiatalabb Donald Trump támadásait. Különösen lesújtók voltak azok a képek, amikor szájtátva, merev tekintettel hallgatta Trump mondanivalóját. Pedig Bidennek csak annyi lett volna a feladata, hogy fizikailag alkalmasnak mutassa magát az elnökségre. Ez azonban olyannyira nem sikerült, hogy a szánalomra méltó produkció után a demokraták közül többen felvetették, még így az utolsó pillanatban is…
Hónap: 2024 június
1. ORBÁN VISSZAVÁG MELONINAK? Párizsban és Brüsszelben folytatta Európa körbeszáguldását a magyar miniszterelnök, aki a magyar soros elnökség átvétele előtt így a német és az olasz kormányfő után a francia elnökkel is találkozott. Orbán Viktor és Emmanuel Macron között a legtöbb dologban nincs egyetértés, de abban igen, hogy Európa gazdaságát versenyképesebbé kell tenni, s a magyar kormányfő megígérte, hogy ez központi célja lesz az elnökségnek. Ma pedig már Brüsszelben kezdődött kétnapos uniós csúcs, amelynek legfontosabb célja, hogy megegyezzenek a brüsszeli vezetők személyében. A középjobb, a középbal és a liberálisok alkuját Orbán pimaszságnak nevezte és közölte, hogy egyetlen jelöltet sem támogat.…
1. ÚJ VÁLASZTÁS HELYETT KARÁCSONY-TETOVÁLÁS A Kúria a választási bizottság döntését helybenhagyva nem rendelt el új főpolgármester-választást Budapesten, így Karácsony Gergely újabb ötéves városvezetői mandátumát immár a bíróság is megerősítette – a döntés különlegessége, hogy a felülvizsgálatot a 41 szavazatnyi többséggel nyertes, nem pedig a vesztes kezdeményezte. A Kúria egyébként az alulmaradt Vitézy Dávid kérelmét is elutasította, aki két kerületben ismételte volna meg a választást. Karácsony nem fellebbez az Alkotmánybírósághoz, Vitézy mérlegeli. Bárhogy is dönt, Karácsony Gergelyt nemcsak a közgyűlésben láthatja, hanem egy tetoválószalon dolgozójának lábán is, aki poénból magára pingáltatta a főpolgármester választási plakátképét „Daddy” felirattal, s az alkotást…
1. KISSÉ MEGFÁRADT ORBÁN ÉS MELONI KAPCSOLATA Sorra járja a legfontosabb európai országok vezetőit Orbán Viktor, mielőtt júliustól Magyarország átvenné az unió soros elnökségét: most éppen Giorgia Meloni olasz miniszterelnök volt soron, aki egészen mostanáig a magyar miniszterelnök legfontosabb külföldi szövetségesének számított. Az illegális migráció elleni harcban, a gyerekvállalás támogatásában és az európai versenyképesség növelésében most is nagy volt az egyetértés, mint ahogy nem csökkent a különbség Ukrajna kapcsán sem. Nincs változás abban sem, hogy a Fidesz képviselői nem csatlakoznak a Meloni pártjával fémjelzett európai parlamenti frakcióhoz, ami óriási csalódás és kudarc a magyar kormánypártnak. A jelenlegi állás szerint kettőjüknek…
1. OSZTÓDÁSSAL SZAPORODNAK A jelek szerint nemhogy egyesülne, de még tovább darabolódik a szélsőjobb az Európai Parlamentben. Szuverenisták néven akarnak frakciót alapítani azok a szélsőségesek, akik a két másik szélsőjobbos frakciónak is túl szélsőségesek: Magyarországról például a Mi Hazánk. Az ő egyetlen képviselőjük csatlakozna 15 némethez, hat lengyelhez, három bolgárhoz és még pár jelentéktelen pártocskához. Ugyanakkor nem csak a szélsőjobb morzsolódik: a liberálisoktól kilépett hét cseh képviselő, így a liberálisoknak már esélyük sincs megtartani a harmadik helyüket a frakciók erősorrendjében, ami komoly problémát jelenthet az EU vezető posztjainak elosztásánál is, hiszen az elvileg a jobbközép, a balközép és a liberálisok…
1. A NÉMET AUTÓT SZERETJÜK, A NÉMET POLITIKÁT NEM Tovább bővül a kecskeméti Mercedes-gyár, ami újabb négyezer munkahelyet fog teremteni – ezt maga Orbán Viktor mondta el, miután látogatást tett a stuttgarti cégközpontban, ahol elmondása szerint megcsodálhatta a legújabb, még titkos modelleket is, amelyeket Magyarországon is fognak gyártani. A magyar miniszterelnök ezután Berlinbe utazott, ahol találkozott a német kancellárral, méghozzá öt napon belül harmadszor, hiszen előzőleg a brüsszeli csúcson és a német–magyar Eb-meccsen is beszéltek. A megbeszélésen a magyar uniós elnökség tervei szerepelnek. A magyar miniszterelnök a találkozó reggelén élesen bírálta Németország politikáját, Olaf Scholz kancellár és baloldali-zöld-liberális kabinetje pedig…
1. INKÁBB HAT ROMÁN, MINT TIZENEGY MAGYAR Miután kiderült, hogy nem veszik fel a Fideszt az általa kinézett európai pártcsoportba, a párt közölte: nem is akar oda menni. A középjobbtól jobbra álló konzervatív frakció bejelentette, hogy az új tagok csatlakozásával lehagyta a liberálisokat, és a parlament harmadik legnagyobb ereje lett. Az újak között vannak a román szélsőjobboldal képviselői is, rájuk hivatkozva írta ma Kocsis Máté fideszes frakcióvezető, majd Deutsch Tamás listavezető is, hogy melléjük sohasem ülnénk be. Előzőleg azonban már a csoport legfontosabb politikusának számító olasz kormányfő kikosarazta az őt hónapok óta ostromló Fideszt. A jelenleg egyetlen szóba jöhető frakció…
1. TRUMPOT MÁSOLJA A MAGYAR UNIÓS ELNÖKSÉG A szükséges legkisebb átszabással Donald Trump korábbi elnöki kampányszlogenjét veszi át mottóként a magyar uniós elnökség, amit a nemzetközi sajtó azonnal trollkodásnak is nevezett. A júliustól induló féléves magyar EU-elnökség jelmondata ugyanis a „Make Europe Great Again” lesz, amit Bóka János uniós miniszter a bejelentéskor a „Tegyük naggyá Európát” formulával magyarított. A magyar elnökség logója pedig a Rubik-kocka nemzeti színekkel és uniós csillag-címerrel mixelt verziója, amelynek szimbolikája a bűvös kocka látható három oldalának teljes 27 mezőjére is utal – éppen ennyi tagállama van az EU-nak. A magyar kormány Trump-barátsága mellett focimániáját sem hazudtolja…
1. NÉLKÜLÜNK OSZTJÁK A POSZTOKAT Hajszál híján meglett a megállapodás az EU új csúcsvezetőiről, de aztán a tagállamok és a pártok vezetői úgy döntöttek, inkább még alkudoznak tíz napot a következő csúcsig. Pedig megvolt a többség, hogy Ursula von der Leyen (néppárti nyugati nő) vezesse tovább a bizottságot, a portugál Antonio Costa (szocialista déli férfi) a tagállamok vezetőit tömörítő tanácsot, az észt Kaja Kallas (liberális keleti nő) legyen a külügyi főképviselő, s az Európai Parlament elnökeként pedig maradjon hivatalban a máltai Roberta Metsola (néppárti déli nő). Ám az Európai Parlamentben a legtöbb képviselővel rendelkező középjobb néppárt (a Fidesz egykori, a…
1. BÉKECSÚCS A HAVASOKBAN A résztvevők többségének nagy egyetértésével zárult a svájci békecsúcs, ami nem is csoda, hiszen Oroszországot nem hívták meg, Kína meg nem ment el. De még a jelenlévők közül is néhányan – például India, Dél-Afrika és Szaúd-Arábia – nem írták alá a zárónyilatkozatot, amely az ukrajnai háború egyetlen lehetséges befejezésének a teljes orosz kivonulást látja. A dokumentumot viszont aláírta Szijjártó Péter magyar külügyminiszter. Előzőleg Moszkva egy olyan békejavaslatot terjesztett elő, amely viszont éppen az eddigi orosz hódítások elismerését tekinti a tárgyalások minimumfeltételének. Közben kiderült az is, hogy Oroszország komoly adóemelésekkel fogja finanszírozni a háborút. A NATO főtitkára…