2025. 07. 19. szombat

1. A NÉMET AUTÓT SZERETJÜK, A NÉMET POLITIKÁT NEM

Tovább bővül a kecskeméti Mercedes-gyár, ami újabb négyezer munkahelyet fog teremteni – ezt maga Orbán Viktor mondta el, miután látogatást tett a stuttgarti cégközpontban, ahol elmondása szerint megcsodálhatta a legújabb, még titkos modelleket is, amelyeket Magyarországon is fognak gyártani. A magyar miniszterelnök ezután Berlinbe utazott, ahol találkozott a német kancellárral, méghozzá öt napon belül harmadszor, hiszen előzőleg a brüsszeli csúcson és a német–magyar Eb-meccsen is beszéltek. A megbeszélésen a magyar uniós elnökség tervei szerepelnek. A magyar miniszterelnök a találkozó reggelén élesen bírálta Németország politikáját, Olaf Scholz kancellár és baloldali-zöld-liberális kabinetje pedig egyébként is a magyar kormánypropaganda kedvenc célpontjai közé tartozik. Ugyanakkor Berlin és Budapest együtt próbálta – sikertelenül – megakadályozni, hogy Brüsszel büntetővámokat vessen ki a kínai elektromos autókra. A kínai autógyártók most arra akarják rávenni Pekinget, hogy válaszul a hagyományos európai autókat büntesse vámokkal.

2. AZ ÚJ SZLOVÁK KORMÁNYFŐ BÖRTÖNBE KÜLDENÉ ELŐDJÉT

Még mielőtt Magyarország július 1-jével átvenné az EU soros elnökségét, a jelenlegi elnök, Belgium gondoskodik róla, hogy a jövő héten megkezdődjenek a csatlakozási tárgyalások Ukrajnával és Moldovával, és így legalább a kezdetet ne tudja Budapest megfúrni. A NATO-ban is felgyorsultak az események: a román elnök visszavonta a pályázatát a főtitkári posztra, így a holland Mark Rutténak nem maradt ellenfele, októbertől ő lesz a szervezet új első embere. A kinevezését a saját jelöltet indító románokon kívül a két leginkább oroszbarát kormány, a magyar és a szlovák ellenezte a legtovább. Robert Fico kormánya annyira utálja Ukrajna támogatását, hogy most büntetőfeljelentést tett elődje és a védelmi miniszter ellen, amiért vadászgépeket és légvédelmi rendszereket adtak át Kijevnek, s ezzel a feljelentés szerint védtelenné tették a hazájukat.

3. HÁBORÚS HANGULAT, AMERRE CSAK PUTYIN JÁR

Nemcsak Európában, de Ázsiában is növeli a feszültséget az ukrajnai háború, most éppen a Koreai-félszigeten. Miután ugyanis a Phenjanba látogató orosz elnök kölcsönös védelmi és segítségnyújtási megállapodást kötött a harmadik generációs észak-koreai diktátorral, a felháborodott Dél-Korea felvetette, hogy akkor újragondolják, hogy nem kéne-e mégis fegyvereket küldeniük az ukránoknak. Amire viszont Vlagyimir Putyin azzal kontrázott, hogy akkor viszont majd ők nagyon hatékony orosz fegyverekkel fogják ellátni északot. A feszültség növekedése a két Koreát elválasztó tűzszüneti vonalon is tapintható: három héten belül már harmadszor lépték át észak-koreai katonák a határt és csak figyelmeztető lövésekre vonultak vissza.

4. KEVESET KERESÜNK ÉS KEVESET IS FOGYASZTUNK

Az átlag magyar dolgozó 444 ezer forintot keresett áprilisban a statisztikai hivatal adatai szerint. A közepes kereset nettója 360 ezer volt. A reálkereset viszont egy év alatt 9,5 százalékkal nőtt az infláció előző év azonos időszakához mért 3,7 százalékos növekedése mellett. Mindeközben megérkeztek az első reakciók az Eurostat jelentésére, miszerint mi költünk legkevesebbet – az uniós átlagnak csupán 70 százalékát – fogyasztásra. A jegybank az inflációval, illetve a reálkeresetek csökkenésével magyarázza a rossz adatot, a GKI szerint viszont a reálkereset átlaga nőtt, csak az emberek túlnyomó része nem ezt tapasztalja. A kormány szerint viszont „a családok egyre többet fogyasztanak”, és az Eurostat adatainak félreértelmezésének tartja azt az állítást, hogy a magyarok a legszegényebbek az unióban, ugyanis a családok jövedelmük egyre növekvő részét fogyasztás helyett megtakarításra fordítják.

5. ELTÖRLIK A BUDAPESTI KAMIONSARCOT

Már csak az év végéig szedhet a fővárosi önkormányzat útdíjat a Budapestre behajtó teherautók után, a Kúria ugyanis részben megsemmisítette a kamionok és tehergépkocsik megadóztatásának szabályozását. A behajtási díj rendeletét még 2011-ben hozta az önkormányzat, a budapesti kormányhivatal pedig 2023-ban támadta meg azzal az indokkal, hogy ilyen adókivetési joga nincs a fővárosnak, csak forgalomkorlátozásokat hozhat saját hatáskörben. Ezután a budapesti közgyűlés azt kérte a kormánytól, hozzon törvényt a települések díjmegállapítási jogáról, eddig ez nem történt meg, viszont a kabinet fizetőssé tette a Budapestet elkerülő M0-ás körgyűrűt – a főváros így most nem is az elvesztett 1,8 milliárdos bevételt tartja a fő gondnak, hanem a kamionok várható bezúdulását a városba.

6. ÉV VÉGÉIG MARAD A KAMATSTOP

Meghosszabbítják a jelzáloghiteles lakosságnak a kamatstopot 2024 végéig, jelentette be a nemzetgazdasági miniszter. Nagy Márton elmondta, hogy a döntés 300 ezer családot érint, több mint 1250 milliárd forintos tőketartozásukat védi a kamatstop, ami a bevezetése óta eltelt két és fél év alatt 266 milliárdos megtakarítást jelentett számukra. Ugyanakkor az intézkedés a bankrendszernek 400 milliárdba került a kis- és középvállalkozások március végén megszüntetett kamatstopjával együtt. A mostani hosszabbítás újabb tízmilliárdos bevételkiesést okoz a bankoknak.

7. NER-PROPAGANDÁBÓL 9,5 MILLIÁRDOS OSZTALÉK

Balásy Gyula 9,5 milliárd osztalékot tehetett zsebre a kormányzati propagandát gyártó New Land Media nevű cégéből, amely tavaly 78,5 milliárdos forgalommal 9,537 milliárdos adózott eredményt ért el. Amióta a Nemzeti Kommunikációs Hivatal – a Rogán Antal miniszter felügyeletével – központosítva intézi az állami megrendeléseket, ömlenek a milliárdok a Balásyék által gyártott reklámkampányokra. Balásy 2019-2022 között 29 milliárdnyi osztalékot vett fel a New Land- és Lounge-cégcsoporthoz tartozó cégeiből.

8. MAGYAR PÉTER BALHÉBA KEVEREDETT

Dulakodásba keveredett egy belvárosi szórakozóhelyen Magyar Péter. Egy fiatal társasággal bulizott, amikor észrevette, hogy egy férfi videót készít róluk, és a Tisza párt elnökének Facebook-bejegyzése szerint kamerázás közben trágár szövegekkel provokálta is. Magyar elvette tőle a telefonját, emiatt dulakodás alakult ki, végül biztonsági emberek jelentek meg, akikkel a politikus – szemtanúk elmondása szerint – indulatosan beszélt, mire a biztonságiak Magyar Pétert a nyakánál fogva vezették ki a szórakozóhelyről. A kerületi kapitányság garázdaság és rongálás gyanúja miatt nyomozást rendelt el.

9. MILÁK EB-GYŐZTES ÉS HASÍT TOVÁBB

Záporoznak a magyar érmek a belgrádi vizes Európa-bajnokságon, úszóink közül Milák Kristóf címet védve aranyérmes lett 100 pillangón, Kós Huber pedig a második. Késely Ajna 800 gyorson lett első, Kapás Boglárka viszont elsíratta hetedik helyét, klasszikus számát utoljára úszta le, az olimpia után pedig visszavonul. Női 200 háton ezüst- és bronzérmet hoztak a magyarok, a 4×100-as vegyesváltó is harmadik lett, 100 női gyorson is van magyar bronz. Gyorsúszásban is jól mentünk, a női váltó aranyérmes lett 100 méteren, míg Németh Nándor ezüstérmes. A mai 200 pillangós férfi elődöntőkből a szám olimpiai bajnoka és világcsúcstartója, Milák Kristóf második idővel jutott a fináléba, ahol Márton Richárd is ott lesz.

10. MEGHALT DONALD SUTHERLAND

Hosszan tartó betegség után 88 évesen Floridában elhunyt a kanadai színészóriás Donald Sutherland, halálhírét szintén neves színész fia, Kiefer Sutherland jelentette be, aki szerint apjáé egy jól megélt élet volt. És valóban: az 1935-ben született művész leküzdötte a gyermekbénulás következményeit, aztán mérnökként indult karrierje, de a színészet iránti vonzódása miatt Angliába költözött, ám ottani kudarcai miatt végül Hollywoodba érkezve futott be olyan filmekkel, mint A piszkos tizenkettő, a Kelly hősei és a M.A.S.H. Emlékezetes mozija az Átlagemberek Robert Redforddal, de dolgozott az olasz rendezőóriás Federico Fellinivel is a Casanova címszerepében. Mindeközben Sutherland Oscar-díjat sosem nyert, sőt nem is jelölték a kitüntetésre, végül „csak” életműdíjat kapott 2017-ben, de két Golden Globe-díjat azért nyert.

Comments are closed.