1. KISSÉ MEGFÁRADT ORBÁN ÉS MELONI KAPCSOLATA
Sorra járja a legfontosabb európai országok vezetőit Orbán Viktor, mielőtt júliustól Magyarország átvenné az unió soros elnökségét: most éppen Giorgia Meloni olasz miniszterelnök volt soron, aki egészen mostanáig a magyar miniszterelnök legfontosabb külföldi szövetségesének számított. Az illegális migráció elleni harcban, a gyerekvállalás támogatásában és az európai versenyképesség növelésében most is nagy volt az egyetértés, mint ahogy nem csökkent a különbség Ukrajna kapcsán sem. Nincs változás abban sem, hogy a Fidesz képviselői nem csatlakoznak a Meloni pártjával fémjelzett európai parlamenti frakcióhoz, ami óriási csalódás és kudarc a magyar kormánypártnak. A jelenlegi állás szerint kettőjüknek nincs ahhoz ereje, hogy megfúrják a jobbközép, a balközép és a liberálisok alkuját, akiknek európai vezetői ma megegyeztek a legfontosabb brüsszeli posztok elosztásában, köztük Ursula von der Leyen bizottsági elnök újrázásában. Az egyezséget a heti uniós csúcson hivatalosan is nyélbe üthetik. Közben kiderült, hogy Orbán előző külföldi útján, Németországban az őt az Eb-meccsről kísérő kocsioszlop egyik rendőrmotorosa halálos balesetet szenvedett, mert egy idős német nő szabálytalanul a konvoj elé kanyarodott.
2. HÉTFŐTŐL VÉGE A KÖTELEZŐ BOLTI AKCIÓZÁSNAK
Július 1-jétől megszünteti a kormány a boltoknak kötelező akciózást, viszont tovább működtetik az online árfigyelő rendszert, amitől azt remélik, hogy megmarad, sőt élénkül a kiskereskedelmi árverseny. A kötelező akciózást tavaly júniusban vezették be, és augusztusban 15 százalékra emelték a mértékét, az akciózásba bevont termékek körének kibővítésével együtt. A kötelező akciók miatt ma is vannak olyan termékek, amelyeket 15 százalékos veszteséggel értékesítenek az üzletek, miközben a saját hasznukat a többi termék drágításával biztosították. A kötelező akciózást számos szakember bírálta, a kormány szerint azonban elérte célját, de létjogosultsága az infláció leszorításával megszűnt.
3. AZ ÜZEMANYAGÁR MEGINT A RÉGIÓ FELETT
Hetek óta folyamatosan drágul az üzemanyag, ma pedig ismét árakat emeltek a töltőállomásokon: keddtől a benzin és a gázolaj is 2-2 forinttal drágul, 608, illetve 629 forintra. A statisztikai hivatal adatai szerint a magyarországi árak követik a régiós ármozgásokat, és a hazai kutak árai nagyjából megegyeznek mind a régiós-, mind a szomszédos országok áraival: a KSH szerint múlt héten a benzin átlagosan 609, míg a gázolaj 608 forint volt a szomszédos országokban, a régiós átlagok ennél 10-15 forinttal voltak alacsonyabbak. Ezt azért árnyalja, hogy napi tapasztalataink szerint Horvátországban dízelt már 543, míg Szlovéniában 580 forintért is lehet venni. Nagy Márton gazdasági minisztériuma a választások előtt még azt hangsúlyozta, hogy a „kormány csökkentette az árakat”, azóta nem igazán szólalnak meg, pedig néhány hét alatt 30 forinttal is emelkedtek az árak.
4. LECSAP A SZUVERENITÁSVÉDELEM
Korrupcióellenes nemzetközi civil szervezettel szemben indított egyedi, átfogó jellegű vizsgálatot a februárban létrehozott Szuverenitásvédelmi Hivatal. A Lánczi Tamás vezette intézmény célkeresztjébe a Transparency International magyar irodája került, a kormány által életrehívott hivatal szerint a Transparency külföldről származó támogatások felhasználásával a választói akaratot befolyásolni szándékozó tevékenységet folytat és támogat. A hivatal gyanújával kapcsolatban hatvankét kérdést tesz fel, amelyre harminc napja van az ngo-nak válaszolni. A Transparency jelezte, hogy válaszolni fognak, annak ellenére is, hogy a vádakat megalapozatlannak tartják, a hivatal létrejöttét pedig alaptörvényellenesnek.
5. LÁZÁR ÚGY MEGY, HOGY KÖZBEN MARAD
Bejelentette a Fidesz egyik nagyágyúja, hogy a 2026-os következő parlamenti választáson már nem indul egyéni választókerületi versenyben. Lázár János építési és közlekedési miniszter 2002 óta parlamenti képviselő, Hódmezővásárhely és Makó körzetében, tíz évig volt Hódmezővásárhely polgármestere is, de városát nem tudta most sem visszahódítani a Fidesz Márki-Zay Pétertől, miközben az országgyűlési kerületben maga Lázár legutóbb is fölényesen győzött. A politikus szerint itt a megújulás ideje, a jövőben ő már nem akar választókerületével foglalkozni, ám ez nem jelenti közéleti ambíciói feladását, magát 49 évesen a legjobb formában látja a politikában.
6. JEGYBANK MELLÉ ITT A TEJBANK
A kormány nemzeti anyatejbankot állít fel az anyatejellátás jobb megszervezése érdekében. Orbán Viktor a feladatot Pintér Sándorra bízta, aki októberig kidolgozza az anyatejbegyűjtő állomások részletes jogi és finanszírozási tervét. A Nemzeti Anyatejbanknak 2026. december végéig kell létrejönnie. A belügyminiszter már bele is vágott az anyatejes feladatba, társadalmi egyeztetésre bocsátotta rendelettervezetét, amely szerint az állam 3500 forint helyett 5400 forintot fizetne egy liter anyatejért. Az anyatejet – orvosi javaslatra – a 8 hónapnál fiatalabb csecsemők ingyen kapják Magyarországon.
7. A HÁLÁT MÁR NEM PÉNZBEN MÉRIK
Vesztegetés elfogadása miatt 250 egészségügyi dolgozó ellen kezdeményezett eljárást a Nemzeti Védelmi Szolgálat. A hálapénz elfogadása 2021 óta bűncselekménynek minősül. A hálapénz kriminalizálása az orvosok béremelésével egy időben történt, és ettől kezdve szúrópróbaszerűen teszteléssel ellenőrzik, hogy betartják-e a törvényt. A többség igen, ugyanis ’21 márciusa óta csak 105 ügyben, mintegy 250 egészségügyi dolgozó ellen indult eljárás vesztegetés elfogadása miatt, ugyanakkor a betegek, vagyis a vesztegetők eddig többnyire megúszták, nyilvánvalóan az ellenőrzés módszere miatt. A vesztegetésért börtön jár annak is, aki adja és annak is, aki kapja a hálapénzt. A hálát maximum a minimálbér 5 százalékánál, azaz 13 ezer forintnál nem drágább ajándékkal lehet törvényesen kifejezni.
8. LEMONDÁS A GATTYÁN-PÁRTBAN IS
Ahogyan a sikertelenül szereplő ellenzéki pártok többségénél, úgy a Gattyán György milliárdos vállalkozó, az ötödik leggazdagabb magyar által szervezett Megoldás Mozgalomnál sem maradt személyi következmények nélkül a választási vereség. A mozgalom eddigi elnöke, Huszár Viktor bejelentette lemondását, aminek fő okaként azt jelölte meg, hogy az önállóan induló MEMO a 2022-es listás 1,1 százalékról 0,4 százalékos szavazati arányra esett vissza. Közben elfogynak az újságírók Gattyánék tavaly vásárolt Frisshírek nevű portáljánál a leépítések miatt, a videótartalmakért felelős Havas Henrik internetes műsora viszont tovább fut.
9. ZELENSZKIJ TISZTOGAT
Az ukrán elnök leváltotta azt a tábornokot, aki a déli és keleti front parancsnoka volt, vagyis azé a területé, ahol az elmúlt hónapokban a legnagyobb sikereket érték el az orosz erők. Volodimir Zelenszkij egyszersmind óriási tisztogatást rendelt el az állami testőrségnél, amelynek két ezredesét még múlt hónapban vették őrizetbe, mert állítólag merényletekre készültek ukrán vezetők ellen. Az elnök most bemutatta a testőrség új vezetőjét, akinek az lesz a feladata, hogy átvilágítsa és megszűrje a szervezetet. Közben Hágában két újabb orosz vezető ellen adott ki elfogatóparancsot a nemzetközi törvényszék. Szergej Sojgu volt védelmi minisztert és Valerij Geraszimov vezérkari főnököt az ukrán civilek ellen elkövetett támadások miatt szeretnék felelősségre vonni.
10. SZABADON TIZENKÉT ÉV UTÁN
Véget ért a történelem egyik legnagyobb adatszivárogtatójának kálváriája: Julian Assange az amerikai hatóságokkal kötött vádalkujának köszönhetően hazatérhet ausztráliai otthonába. A most 53 éves férfi alapította a Wikileakst, amely 2010-ben több millió amerikai katonai dokumentumot hozott nyilvánosságra. Assange úgy érvelt, hogy az iratok megmutatják az amerikai katonai beavatkozás igazi arcát Irakban és Afganisztánban, Washington szerint viszont rengeteg embert sodort életveszélybe, s az amerikai katonát, akitől az adatok származtak, életfogytiglani börtönre is ítélték. Assange az amerikai kiadatás elől Ecuador londoni nagykövetségére menekült, ahol hét évet húzott le, majd kiadatási őrizet következett szintén Londonban öt éven át. Végül az amerikaiak megunták a végtelen jogi hercehurcát és most megegyeztek vele, hogy ha elismeri a bűnösségét, akkor ők megelégszenek azzal az öt évvel, amit Londonban elzárva töltött.