2025. 07. 18. péntek

1. A NATO-CSÚCSON IS FOLYTATÓDIK ORBÁN BÉKEMISSZIÓJA

Újabb légvédelmi rendszereket ígért Ukrajnának az amerikai elnök a NATO washingtoni csúcstalálkozójának előestéjén. Joe Biden beszédére az erőteljes volt a leginkább használt jelző a sajtóban, s valóban az erőmutatás volt a szónoklat legfőbb célja, na persze nem az oroszok, hanem az amerikai választók előtt. Biden és csapata ugyanis az elmúlt két hétben minden gondosan koreografált elnöki fellépéssel próbálja elfelejtetni a Trumppal folytatott tévévitát, ahol a nézők Biden személyében egy fizikailag és szellemileg is megroggyant öregembert láttak. Biden azóta többször is közölte, hiába kérik tőle, nem lép vissza, mert le tudja győzni Trumpot, egyértelműen kihívni pedig senki nem meri a hivatalban lévő elnököt. A NATO-csúcson egyébként ott van a magyar kormányfő is, aki találkozott a török elnökkel, s az orosz és ukrán vezetéssel egyaránt jóban lévő Erdogan támogatását kérte a békemissziójához.

2. MAGUNKRA MARADTUNK, VIKTOR!

A magyar kormányfő békemissziója a harctér helyett egyelőre főleg Brüsszelben érezteti hatását. Bár az továbbra sem valószínű, hogy elvennék a magyaroktól a soros elnökséget, annak szabotálásra máris vannak konkrét jelek. Az elnökség első eseménye az EU Versenyképességi Tanácsának budapesti ülése volt, amelyen a versenyképességet a félév egyik központi témájának kijelölő Magyarországon kívül mindössze hét állam vett részt miniszteri szinten. Az illetékes brüsszeli biztos nem jött, a legfontosabb országok arctalan minisztériumi tisztviselőket küldtek Nagy Mártonhoz. Az Európai Parlament alakuló ülésén sem sikerült egyelőre olyan időpontot találni, amikor Orbán Viktor soros elnökként felszólalhatna. S hiába lett az Orbán nevével fémjelzett Patrióták a harmadik legnagyobb csoport a parlamentben, s emiatt fontos parlamenti elnöki és bizottsági posztok is járnának neki, úgy tűnik, ezt megfúrja a többi párt, ahogy a Patrióták elődjénél is tették. A Tisza Párt viszont a Néppárt részeként kaphat egy bizottsági elnöki vagy alelnöki posztot.

3. MAGYAR JAVASLAT AZ EURÓPAI E-AUTÓZÁSHOZ

A kormány 11 pontos javaslatot mutatott be az Európai Unió soros elnökeként az elektromos járművek piacának fellendítésére. Eszerint az uniós polgárok 4500 eurós vásárlási támogatást kapnának, fejlesztenék a nyilvános töltőhálózatot, valamint a háztartási töltőállomásokra is 900-1500 euró támogatás bevezetését javasolják, de kötelező lenne az elhasznált akkumulátorok újrafeldolgozása is. A kormány célja ezzel az egységes EU-stratégia létrehozása, mert a szabályok országonként különbözőek – például e-autókkal nyilvános töltők hiányában nehézkes volt az országhatáron átnyúló közlekedés. A Szeged mellett gyárat építő BYD időközben bejelentette, hogy Törökországban is nyit egy gyárat: a kínaiak egymilliárd dolláros megállapodást kötöttek, évi 150 ezer autó készülhet majd – a jövőre már termelő szegedi gyáruk kapacitását 200 ezresre kalkulálták.

4. NAGY MÁRTON IRÁNYÍTJA A LÉGIIRÁNYÍTÁST

Az 1400 milliárd forintos visszavásárlás után a kormány fejlesztéseket tervez a ferihegyi repülőtéren, miután a magyar állam immár 80-20 százalékos arányban osztozik a repteret üzemeltető Budapest Airport Zrt részvényein a működtetést átvevő francia Vinci csoporttal. A tervek szerint a tavalyi 14,7 milliós utasszámot 2040-ig 25 milliósra bővítik, ehhez pedig új terminál épül új gyorsvasúttal. A reptéri cég vezetésébe bekerült NER-káderek, Parragh László és Guller Zoltán javadalmazását nem árulta el parlamenti kérdésre a közlekedési államtitkár. Nagy Márton gazdasági miniszter szerint egyébként a nyári hatalmas késésekért a légiirányítás a felelős, augusztustól ő felügyeli ezt a céget, a HungaroControlt, de hozzátette: a magyar légtérhasználat túl olcsó, ezért extra nagy a gépsűrűség. Gulyás Gergely miniszter inkább a légitársaságokat hibáztatja a káoszért, s hatalmas fogyasztóvédelmi büntetéseket helyezett kilátásba.

5. MEGSZORÍTÁSOK ÉS OSZTOGATÁSOK A BÜDZSÉBEN

Első látásra a büdzsé dagadó hiánya miatt farag le a kiadásokból a kormány, hogy teljesítse a 4,5 százalékra felemelt hiánycélt. A még áprilisban bejelentett 675 milliárdnyi beruházás elhalasztásának részeként most 370 milliárd elvonásáról rendelkeztek. Egyebek mellett a beruházási alapból, a nemzeti vagyonkezelőtől, a honvédségtől, a közúthálózat felújításoktól vontak el forrást. Közben azért 25 milliárdot adnak a hadiipari cégeknek, 8 milliárdot sporteseményekre és állami rendezvényekre. Vagyis mintha nem csak a spórolás lenne a célja a büdzsé kozmetikázásának, hiszen jut újabb 5 milliárd kormányzati kommunikációra és több mint kétmilliárd turisztikai célokra is.

6. HARMINCEZREN VÁRNAK MŰTÉTEKRE

Már több mint 30 ezer beteg vár valamilyen műtétre hatvan napnál régebben az állami egészségbiztosító adatai szerint. A kötelező (nyolcféle ellátást rögzítő) várólistákon is összesen 27 és fél ezren voltak júliusban, egy hónappal korábban még 26 ezren. Júliusban is térdprotézisre vártak a legtöbben – több mint 13 ezren –, 552-vel többen, mint egy hónappal korábban. Csípőprotézis-műtétre országszerte több mint 7200-an vártak, háromszázzal többen, mint júniusban. Az országos sportkórházban a várakozási idő az elmúlt félévben 360 nap volt, a soproni kórházban a 322, a nyíregyháziban 321. Szürkehályog-műtétre 4500 betegnek adtak fél éven túli időpontot országszerte.

7. TIBORCZÉ A KECSKEMÉTI KONZERVGYÁR

A kecskeméti konzervgyárat is megveszi a kormányfő veje. Egy versenyfelügyeleti engedélyezési eljárásból derült ki, hogy a Tiborcz István magántőkelapjába tartozó Agrár-Finance Kft. közvetlen irányítást szerezhet a kecskeméti konzervgyár felett. A gyár tavaly 20 milliárd forint árbevételt ért el, a harmadik legnagyobb hazai konzervgyár, termékeinek több mint 90 százalékát exportálja. Kecskeméten hatalmas és értékes területen fekszik, nagy része benyúlik a belvárosba, ami a Mercedes-gyár közelsége miatt önmagában is értékes fejlesztési lehetőséget jelent az ingatlanbizniszben is tevékeny Tiborcznak.

8. NŐK A BRIT KABINETBEN

A női nem került a főszerepbe az új baloldali brit kormány első hetében. Ennek kevésbé fontos, ám szórakoztató részeként a világ leghíresebb írónője, a feminista, de a transzjogokat ellenző J. K. Rowling beleszállt az új női és egyenjogúsági miniszterbe, amiért az még egy korábbi interjújában nem volt képes definiálni a nő fogalmát. Mivel az új kabinet hangsúlyozottan legfőbb célja a gyengélkedő brit gazdaság beindítása, a fenti összetűzésnél jóval fontosabb, hogy a brit történelemben először tölti be nő a pénzügyminiszteri posztot Rachel Reeves személyében. A kabinet harmadik legfontosabb embere, a miniszterelnök-helyettes pedig szintén nő lett, Angela Rayner, aki mondhatni a Munkáspárthoz méltóan valóban rendkívül szegény körülmények között, analfabéta anya mellett nőtt fel, s miután 16 évesen teherbe esett, az iskolát is abbahagyta.

9. PIROS RIADÓ, TŰZGYÚJTÁSI TILALOM

A legmagasabb, piros fokozatú figyelmeztetést adta ki a meteorológiai szolgálat az ország nagyobb részére, tizenkét megyére csütörtök éjfélig, mert Baranyától Szabolcs-Szatmárig a napi középhőmérséklet meghaladja a 29 fokot. A hőségriadó az ország többi, északabbi területén Vastól Borsodig ezalatt másodfokú, ami 27 fok feletti átlaghőfokot jelent. A kánikula további következményeként holnaptól Magyarország teljes területére tűzgyújtási tilalom érvényes, még a kijelölt tűzrakóhelyeken is, sőt a lakosság számára a belterületeken is csak a zárt égésterű, elektromos vagy gázgrillezést javasolnak.

10. MEGSZŰNIK A HALADÁS PROFI FUTBALLKLUB

Hónapok óta tartó pénzügyi agónia után megszűnik a magyar labdarúgás egyik patinás vidéki klubja, a 105 éves Szombathelyi Haladás, a profi csapatot működtető kft. belerokkant 600 millió forintos tartozásába, a cég hivatalos képviselet nélkül maradt. Az egyébként NB II-es Haladás licencét korábban a tartozások miatt nem fogadta el az MLSZ, majd a cég visszavonta a csapat NB III-as nevezését is, igazolt játékosai pedig mind elhagyták a klubot. A vesszőfutás akkor kezdődött, amikor a Haladást megszerző Homlok Zsolt vasúti vállalkozó elvált Mészáros Lőrinc lányától, és kezdtek elapadni állami megrendelései, miközben 2017-ben kapott vadonatúj stadionjuk működtetése is nyakukba szakadt a megyeszékhely támogatása nélkül. A szombathelyi futball jövője az amatőr újrakezdés lehet a megyei első osztályból indulva a Haladás VSE nevű egyesülettel vagy az Illés Akadémia bevonásával.

Comments are closed.