2025. 07. 18. péntek

1. BRÜSSZEL BÜNTET

Nem jönnek Budapestre az uniós tagállamok külügy- és védelmi miniszterei, hiába Magyarország a soros elnök, inkább Brüsszelben találkoznak a jövő hónap végén. A magyar kormányfő Moszkvát és Pekinget útba ejtő „békemissziója” miatt már hetek óta folyik a vita Magyarország figyelmeztetéséről, s a tagállamok eléggé megosztottak voltak a kérdésben, de végül a többség a helyszínváltoztatás mellett döntött. A magyar külügyminiszter gyerekesnek nevezte a döntést. Más téren sem terem túl sok babér a magyar kormányerőknek Brüsszelben: a baltól a középjobbig terjedő összezárás ezúttal a bizottsági elnöki és alelnöki posztoktól fosztotta meg a Fideszt is soraiban tudó Patriótákat, hiába övék a harmadik legnagyobb frakció az Európai Parlamentben. A környezetvédelmi bizottság alelnöki posztját egy patrióta helyett például éppen egy néppárti tiszás politikus kapta meg, a TISZA elnöke, Magyar Péter, pedig az alkotmányügyi bizottság alelnöke lett, hiába szavazott ellene a Fidesz és a DK jelöltje is.

2. LEGALÁBB NEM VAGYUNK EGYEDÜL

A pénzügyminisztérium is megerősítette, Brüsszel eljárást indít Magyarország ellen a túlságosan magas költségvetési hiány miatt. Ugyanakkor a tárca azt is hangsúlyozta, hogy rajtunk kívül még további hat ország ellen indul túlzottdeficit-eljárás, s hogy a bizottság nem vár semmilyen azonnali beavatkozást a kormánytól. Közben az elemzői jóslatoknak megfelelően a jegybank 25 százalékponttal 6,75-re csökkentette tovább az alapkamatot, mert ugyan az infláció feléledésének veszélye még nem múlt el, de az ország kockázati megítélése javult, s a forint is erősödött kissé az elmúlt időben, miután a kormányzat valóban elkezdett dolgozni a büdzsé hiányának mérséklésén.

3. KIEMELKEDŐ A MAGYAR DIÁKOK PÉNZÜGYI MŰVELTSÉGE

Először szerepelt Magyarország a PISA pénzügyi műveltséget mérő listáján, s a 15 éves diákok körében végzett felmérés jó számokat hozott: minden harmadik hazai tanuló magas pénzügyi műveltséggel bír, ötből négy pedig az alapszint felett járatos a pénzzel kapcsolatos témákban. A PISA felmérését 2012 óta negyedszer készítették el, abban ezúttal a 14 OECD-tagállam mellett hat partnerország vett még részt. A magyar diákok átlagpontszáma jóval meghaladta a húsz ország átlagát, de a régióban azért a csehek és a lengyelek előttünk állnak. A magyar adatok a legmagasabb eredményt a családi költségvetés megbeszélésének témakörében hozták.

4. KRÓNIKUS PÉNZZAVARBAN PINTÉR MINISZTÉRIUMA

Már a saját igazságügyi szakértőik kifizetésére sem jut a főkapitányságoknak, akkora a pénzhiány a rendőrségnél. A szakértők harapófogóba kerültek: miközben kötelező elfogadniuk a kirendeléseket, a díjukhoz nem jutnak hozzá, sőt, az elvégzett munka leszámlázása után még az adót is meg kell fizetniük. Vannak olyan szakértők, akik fizetési meghagyással próbálkoznak, mások perre viszik az ügyet. Van, aki már meg is nyerte a pert, de a rendőrség így sem fizetett, végrehajtóhoz kellett fordulni. A rendőrségnél elismerik a fizetési nehézségeket, de mint mondják, a számlák kifizetését a költségvetési források üteméhez kénytelenek igazítani Pintér Sándor tárcájánál.

5. WIKIPÉDIÁT SZERKESZTENÉNEK A SÁNDOR PALOTÁBÓL

A jelek szerint nem igazán elégedett a köztársasági elnök stábja a Sulyok Tamásról szóló Wikipédia-szócikkel, legalábbis erre utal, hogy az internetes enciklopédia közösségi szerkesztésű államfői életrajzából a Sándor Palota kommunikációs vezetője megpróbált töröltetni részeket, amelyek el is tűntek egy időre, ám később visszaállították azokat. Az államfői pályafutásból a bejegyzések alapján egy rendszerváltás körüli direkt marketinges cégalapítást szerettek volna kihagyni, miután a vállalkozást 1992-ben ügynökeik engedély nélküli árusításai miatt bezáratták. Törölni igyekeztek a DK által keltett legutóbbi botrányt is, amely Sulyok ügyvédi tevékenységét mutatja be magyar termőföldek osztrák kézre kerülését segítő zsebszerződések megkötésében a kétezres évek elején. Ezen kívül kihúzatták volna a szócikkből azt a véleményt is, hogy Sulyok az Alkotmánybíróság elnökeként kiszolgálta a kormány érdekeit.

6. DÖCÖG A KLÍMACSERE A KÓRHÁZAKBAN

A hőhullám miatt 81 hazai kórházból négyben kellett átszervezni a műtéteket, kisebb üzemzavarok mindenhol voltak, de egyetlen beteg sem maradt ellátatlanul – az egészségügyi államtitkár ezzel igyekezett csillapítani a közfelháborodást, amit a kórházi klímaberendezések egymás utáni becsődölése váltott ki, tervezett műtétek elhalasztását is okozva. Három év alatt ugyanis tízmilliárd forintos ráfordítással a 81 kórházból mindössze tizennégyben cserélték le a klímát, és idén 1,3 milliárdos keretösszeg áll rendelkezésre az elromlott berendezések javítására. Takács Péter felhívta a figyelmet arra, hogy a műtőket ellátó klímák hatalmas méretű és igen drága berendezések, mert olyan tisztaságú levegőt kell biztosítaniuk, hogy kórokozók ne juthassanak a nyílt sebekbe, a Kútvölgyi kórházban például egy teljes emeletet foglal el maga a légkondicionáló.

7. AZ AGRÁRTÁRCA KASTÉLYVITÁJA LÁZÁRRAL

Ritkán látható jelenség, de vita van kialakulóban az Orbán-kormány két minisztériuma között, méghozzá egy kastély magánosítása kapcsán. A szarvasi Csáky-Bolza kastélyt a Lázár János vezette építési és közlekedési minisztérium kastély-örökbeadási programja alapján privatizálnák, ám a terv ellen természetvédelmi egyesületek mellett az agrártárca is tiltakozik. A kastély ugyanis sikeres ökoturisztikai létesítmény, amelyre az itt székelő Körös-Maros Nemzeti Park egymilliárd forintot költött, s amelyet állatparkjával együtt négyszázezren látogattak meg az elmúlt évtizedben – ráadásul az egykori birtokos Csáky-család is elégedett jelenlegi hasznosításával. Az agrárminisztérium hivatalosan is ellenzi az eladást, az építési tárca viszont egyelőre csak annyit közölt, a fenntartás forrásigényei alapján döntenek a kastély sorsáról.

8. IVÁNYI EGYHÁZÁNAK UTOLSÓ NAPJAI

A NAV inkasszálja az Iványi Gáborhoz köthető szervezetek számláit, vagyis július közepétől a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET), az Oltalom Karitatív Egyesület és a Wesley János Lelkészképző Főiskola bankszámláira érkező összes pénzt leemeli az adóhatóság, így a működési költségeket és a pályázati támogatásokat is. Már inkasszálták az Erasmus és az amerikai NDI pályázatain nyert támogatásokat is. A MET szerint a hajléktalankórházuk normatívájának inkasszálása „a szó szoros értelmében életeket veszélyeztet”. Iványiék folyamatosan tárgyalnak a NAV és a Belügyminisztérium vezetőivel, és bíznak az inkasszó visszavonásában. Az állam 2011-ben elvette a MET egyházi státuszát, emiatt elestek költségvetésük 40 százalékától. Iványi korábban elismerte a tartozást, amit állítása szerint a jogtalanul elvont 12 milliárd forintból ki tudtak volna fizetni.

9. NŐHIÁNY MIATT ÚJRANYOMOTT OLIMPIAI MAGAZIN

Visszavonta az állami kiadású Nemzeti Sport színes olimpiai magazinját, miután a szerkesztők figyelmét elkerülte, hogy a magyar éremesélyeket latolgató címlapon kizárólag férfi sportolók szerepeltek. A sportnapilap elismerte a „bántóan egyoldalú” hibát, a magazint új címlappal újranyomták, ezúttal már Érdi Mária, Csipes Tamara és Pusztai Liza személyében női sportolókat is szerepeltetve. Eközben a párizsi játékok előtt egy héttel a francia hatóságok pedig gyerekeknek szánt olimpiai márkájú ásványvizes palackokat hívtak vissza a forgalomból, mert az újrahasznosítható műanyagban hormonháztartást károsító mérgező anyag volt határérték felett. És hiába a párizsi polgármester demonstratív Szajna-merülése, a nyíltvízi úszás holland olimpiai bajnoknője csak antibiotikum beszedése után akar a folyóban versenyezni.

10. ÁMOKFUTÁS DARUVÁRON

A magyar határtól mindössze ötven kilométerre, a horvátországi Daruváron követtek el mészárlást egy idősek otthonában. Egy 51 éves nyugdíjas katonai rendőr, a délszláv háború veteránja rontott be az intézménybe, lelőtte ott ápolt anyját, majd válogatás nélkül tüzelni kezdett mindenkire. További négy gondozottat és egy dolgozót ölt meg, hat embert pedig megsebesített. Ezután elhagyta a tetthelyet, ám nem sokkal később a közelben őrizetbe vették. Tettére nem adott magyarázatot, korábban több alkalommal is a közrend megzavarása és családon belüli erőszak miatt indult ellene eljárás.

Comments are closed.