2025. 07. 19. szombat

1. SZÁZ OROSZ TELEPÜLÉS UKRÁN KÉZEN

Ukrajna azt állítja, hogy már száz oroszországi települést tart ellenőrzése alatt, három hét alatt összesen mintegy 1300 négyzetkilométert foglalt el, s hatszáz hadifoglyot ejtett. Bár az ukrán előrenyomulást nem sikerült megállítaniuk az oroszoknak, újabb területeket foglaltak el az Ukrajnához tartozó Donyeckben, s az elmúlt napokban rengeteg légitámadást intéztek egész Ukrajnára kiterjedően. A cél nemcsak az ukrán függetlenségi ünnep elrontása, hanem a télhez közeledve az ukrán erőművek, áramelosztó központok lerombolása. A hétvégi függetlenségi naphoz időzítve írta alá az ukrán elnök azt a jogszabályt is, amely törvényen kívül helyezi a Moszkvához közel álló ukrán ortodox egyházat és annak szervezeteit. A lakosság nagy részét kitevő ortodoxoknak ezek után csak a független ukrán ortodox egyház marad.

2. BÖRTÖNBEN AZ OROSZ ZUCKERBERG

Az ukrajnai háborút is befolyásoló, több földrészre kiterjedő ügy lett a Telagram vezér párizsi letartóztatásából. A világ egyik legnépszerűbb közösségi média applikációjának alapító-vezetőjét Párizsban fogták le, az indoklás szerint azért, mert nem működött együtt a hatóságokkal, amikor azok a Telegramon elkövetett bűncselekmények (kábítószer, gyerekpornó, csalás, stb.) miatt nyomoztak. A helyzetet bonyolítja, hogy az eredetileg orosz Pavel Durovnak van francia és egyesült arab emirátusoki állampolgársága is. Ráadásul a francia és az orosz hatalommal is ellentmondásos a viszonya. A francia vezetők hivatalosan kockázatosnak tartják és ellenzik az app használatát, ugyanakkor például a francia elnöknek is van Telegram-csatornája. Az orosz elnök annak idején még einstandolta Durov előző vállalkozását, és az üzletember el is menekült az országból, ám ma az orosz hadsereg egységei is a Telegramon keresztül kommunikálnak egymással. Mint ahogy egyébként az orosz ellenzékiek is, s mint ahogy valójában számos bűnöző és terrorista is használja a Telegramot, amelyről az hírlik, hogy nem adja ki a felhasználói adatait, így az ügy szól a szólásszabadság és a közbiztonság nehezen megtalálható egyensúlyáról is.

3. PARÁZS VITA A SÍNEKEN

Ma reggel újraindult az élet a Keleti pályaudvaron a vasárnapi vonatkisiklás okozta káosz után. A váltótörés azért is kínos, mert – mint arra a Fidesszel jóban, de a közlekedési miniszterrel rosszban lévő Vitézy Dávid emlékeztetett – Lázár János tavaly leállította Keletiben a vágányok felújításának és a legrosszabb állapotú váltók cseréjének projektjét, „a félkész terveket a kukába dobta, és a már megszerzett uniós forrást is inkább visszaadta”. Lázár személyeskedve támadta vissza Vitézyt, aki most „árulásszámba menő csúsztatásokkal uszít a MÁV ellen”. Az elmaradt fejlesztésről azt állítja, hogy azt „a szankciós infláció miatt” kellett átütemezni, és akkor sem valósult volna meg mostanáig, ha Vitézy „másik álma, a közlekedési minisztersége” teljesül.

4. MAGYAR PÉTERT ELMARASZTALTÁK

Az adatvédelmi hatóság állásfoglalása szerint a Tisza Párt vezetője jogsértően listázta az ATV munkatársait, amikor közösségi médiás oldalán azok egyházi hovatartozását rögzítette. Magyar Péter Hit Gyülekezetét kritizáló posztjait egy stúdióbeli konfliktus előzte meg, amikor a politikus elő adásban hagyta faképnél az őt számon kérő riportert. Az adatvédelmi hatóság most felszólította Magyart, törölje oldaláról a jogsértő adatokat – közben egyébként a tévécsatorna és a politikus már kibékült egymással. Magyar is él a feljelentés eszközeivel, legutóbb korrupció gyanújával az állami hivatalok ingatlanvásárlásaival kapcsolatban tett ilyet, hasonlóan a DK ilyen beadványához. Magyar azt is közölte, hogy a Völner-Schadl ügyben felülbírálati indítványt nyújt be, mert „trükkösnek” látja az ügyészség hozzáállását feljelentéséhez. A Tisza Párt digitális gyóntatószék elnevezéssel olyan kezdeményezést is hozott, amely névtelen bejelentéseket tesz lehetővé a NER viselt dolgaival kapcsolatban.

5. EGY LÁZADÓ, SOK TANÁCSTALAN SULI

Szembeszegül a kormány iskolai mobilhasználatot korlátozó új rendeletével az ország egyik legjobb középiskolája. A budapesti Madách Imre gimnázium nevelőtestülete arról tájékoztatta a szülőket, hogy az intézményben szeptembertől nem veszik el tanítás előtt az okoseszközöket a diákoktól, miután bármelyik órán előkerülhetnek az oktatás részeként, így a beszedésük életszerűtlen lenne. Ugyanakkor arra is figyelmeztetnek, hogy a mobilok iskolai használatát az iskola házirendje már régóta korlátozza, aminek érvényesítését viszont szigorítják. Közben számos iskolában a tanévkezdés előtt napokkal sem tudják, hogyan érvényesítsék a rendeletet, mert a mobilok beszedésének módjáról a tankerületek nem adtak útmutatást. A korlátozást ősztől szintén bevezető Romániában zárható lemezszekrényeket kaptak az iskolák a tároláshoz.

6. VÁDLOTTAK PADJÁRÓL KÓRHÁZIGAZGATÓI SZÉKBE

A belügyminiszter olyan embert nevezett ki a tatabányai kórház élére, aki költségvetési csalás miatt áll bíróság előtt. Virág József büntetőpere három éve indult, ő a hetedrendű vádlottja a Szegedi Csanád volt jobbikos EP-képviselő ügyének. Szegedi a vádak alapján bűnszövetségben elkövetett csalással 155 millió forintnyi vagyoni hátrányt okozott az Európai Parlamentnek. Virág – aki akkoriban a Péterfy kórházban dolgozott – úgy került az ügybe, hogy Szegedi őt is fiktív módon foglalkoztatta asszisztensként, és ezért 17 millió forintot kapott jogtalanul. Az orvos tagadja az ellene felhozott vádakat, a belügyminiszter hallgat.

7. A BENZIN ÁRA MÁR 600 ALATT

Ahogy az várható volt, nem nyúlt az alapkamathoz a nemzeti bank, ami azt jelenti, hogy csaknem másfél év után először tart szünetet a kamatcsökkentésben. Az ok az újra megjelenő infláció. Ez utóbbit tekintve jó hír, hogy tovább csökkent az üzemanyagok ára, a nagykereskedők a benzin literjét 4, a dízelét 2 forinttal olcsóbban adják, így 95-ös benzin literenként már 597 forintba, a gázolaj 601 forintba kerül a kutakon.

8. JÓFOGÁS HELYETT IKEA

A világ legismertebb bútorgyárának már nemcsak kimondhatatlan nevű berendezési tárgyai lesznek, hanem saját online piactere is. Az IKEA bejelentette, hogy saját platformot indít, ahol a svéd cég használt bútorait lehet majd adni-venni. Először Madridban és Oslóban tesztelik az IKEA Preowned nevű fejlesztést, de aztán fokozatosan ki akarják terjeszteni a világ más részeire is. A cég ráadásul pénzzel és kedvezményekkel jutalmazná is az ott áruló magánszemélyeket, arra ösztönözve őket, hogy hagyják ott a szélesebb áruválasztékú online piactereket.

9. AZ ÁLLAM ÉS KÍNA ELLEN

Egyre inkább nem csak az iszlamista terrorral kell együtt élnie Pakisztánnak, hanem a véres szeparatizmussal is: az ország délnyugati részén fekvő Beludzsisztánban fegyveresek lezártak egy autópályát, megállították a járműveket, s agyonlőtték a pandzsábi utazókat. Ezzel párhuzamosan máshol rendőrőrsöket, katonai támaszpontokat támadtak meg, síneket robbantottak fel, az akciókban több mint 70 embert öltek meg. Beludzsisztán a legnagyobb területű, de az egyik legkisebb népességű tartománya a negyedmilliárdos atomhatalomnak, s az ott élők nehezményezik, hogy a források az ország fejlettebb részeinek, például a legnépesebb Pandzsábnak jutnak. Külön gyűlölik az egyre növekvő kínai jelenlétet a bányákban és a kikötőkben.

10. ÚJRA ÖSSZEÁLLT A LEGENDÁS OASIS

Vége az évtizedes testvérháborúnak, így újra összeáll az ezredforduló brit popzenéjének legendás zenekara, az új Beatles-ként is aposztrofált Oasis. A visszatérést 2025 nyarára hirdették meg 14 angol és ír koncert erejéig a Gallagher-fivérek. Noel és Liam ezzel letették a fegyvert, miután utoljára 2008-ban adtak ki Oasis-lemezt, amelynek turnéján annyira összevesztek, hogy Noel 2009-ben kilépett a zenekarból, ezt követően pedig éveken keresztül egymást ócsárolták a nyilvánosság előtt. A Gallagherek anyagilag is jól járnak a béküléssel, a tervezett turné ugyanis összesen körülbelül 184 milliárd forintnyi bevételt hozhat, aminek negyede a testvérek számláján landol majd.

Comments are closed.