1. MATOLCSY SZERINT NAGY A BAJ
Ha az embernek ilyen barátai vannak, ellenségre nincs is szüksége – mintha a mondást támasztaná alá az egykoron szoros Orbán-szövetséges Matolcsy György jegybankelnök egyre látványosabb szembefordulása a miniszterelnökkel. Az MNB első embere a közgazdász-vándorgyűlésen azt mondta, az ország 2021 óta gazdaságpolitikai útvesztésben van, miután a kormány nem hallgatott rájuk és csak 2023 óta veszi komolyan a jegybank infláció elleni harcát, miközben addig több ezer milliárdot égetett el a középosztály megtakarításaiból. Matolcsy szerint nem volt reális Orbán Viktor jóslata arról, hogy 2030-ra a legjobb öt EU-tagállam közé kerülünk: a 23. helyre csúsztunk vissza az unióban az egy főre jutó GDP-ben, vagyis ahelyett, hogy mi közelednénk a legfejlettebbekhez, a legfejletlenebbek közelednek hozzánk. Matolcsy szerint a kínai beruházásoktól nem lesz gazdag az ország, s teljes gazdaságpolitikai fordulatot sürget. A jegybankelnök szavait alátámasztják a legfrissebb kiskereskedelmi adatok is, melyek szerint a forgalom még mindig a 2021-es szint alatt áll, hiába nőttek a reálkeresetek sokkal jobban az egy évvel korábbihoz képest.
2. EGYRE JOBBAN LESZAKADNAK A NYUGDÍJAK A FIZETÉSEKTŐL
A most bejelentett jövő évi 3,2 százalékos nyugdíjemelés a februárban érkező 13. havi nyugdíjjal együtt sem lesz elég arra, hogy a nyugdíjak vásárlóereje megmaradjon. Szakértők hívják fel a figyelmet arra, hogy az idősek nyugdíjuk nagy részét alapvető élelmiszerekre költik, amik jóval nagyobb mértékben drágultak, mint az éves infláció. Ráadásul a nyugdíjemelés mértéke elmarad az aktív dolgozók keresetének jövőre várható 7,6 százalékos növekedésétől, emiatt a nyugdíjasok relatív elszegényedése felgyorsult. Az öregségi nyugdíj átlaga ez év januárjában 231 ezer forint volt, a 3,2 százalékos emeléssel jövőre havi 238,4 ezer forintot kap majd egy átlagnyugdíjas.
3. NYUGDÍJASOTTHON HELYETT A KORMÁNYFŐI SZÉKBE
Két hónappal a választások után megtalálta a kormányfőjelöltjét a francia elnök. Emmanuel Macron, aki legutóbb a lehető legfiatalabb jelöltet választotta, most igazi politikai veteránra tett. A 73 éves Michel Barnier a modern Franciaország legidősebb miniszterelnöke, akinek karrierje leginkább brüsszeli biztosként teljesedett ki. Ám nem látni, hogy ezzel véget érne az instabilitás Európa egyik legfontosabb országában, nincs ugyanis biztos kormánytöbbség. Barnier a választáson messze lemaradva negyedikként befutó középjobb politikusa, s mivel az első helyet megszerző baloldal máris felháborodottan utcai tüntetésekre buzdítja híveit, a friss kormányfőt csak a liberálisok és a szélsőjobb együttes támogatása tarthatja hatalomban.
4. SE A KORMÁNY, SE BRÜSSZEL NEM ENGED
Továbbra sem tudta meggyőzni Brüsszelt a magyar kormány, hogy miért jó ötlet könnyebben beengedni az országba (és ezzel Európába) az orosz és fehérorosz munkavállalókat. A belügyi biztos az Európai Parlament illetékes bizottsága előtti vitában elmondta, újabb levelet küldött a magyar kormánynak, amelynek meg kéne győznie őt, hogy a gazdasági előnyök nagyobbak az egész Európát érintő biztonsági kockázatoknál. Azt viszont elmondta, hogy egyelőre nem merült fel Magyarország schengeni tagságának a felfüggesztése, bár vannak képviselők, akik szerint ezt kéne tenni. A magyar kormány továbbra is hisztériakeltésnek tartja az ügyet.
5. AKADOZVA INDULT EL AZ ÚJ PALACKVISSZAVÁLTÓ RENDSZER
Nem sikerült problémamentesen elindítani az új palackvisszaváltó rendszert. Egy felmérés szerint a Mohu automatáit kipróbálók csaknem fele szembesült valamilyen problémával, és több mint fele úgy látja, hogy nem sikerült a kivitelezése az általuk amúgy jó ötletnek tartott visszaváltásnak.
6. KIHALLGATTÁK DONÁTH ANNÁT
Kihallgatta az ügyészség Donáth Anna volt Momentum-elnököt és korábbi EP-képviselőt, akit hivatalos személy ellen csoportosan elkövetett erőszakkal gyanúsítanak. Donáth panasszal élt a gyanúsítás ellen, amellyel megvárták, míg megszűnik európai parlamenti képviselőként élvezett mentessége. Szerinte ő csak testével védte 2022 februárjában Iványi Gábort, akinek karitatív egyesületénél a NAV tartott akkor házkutatást költségvetési csalás gyanújával, míg az ügyészek szerint Donáthék lökdösődtek, akadályozták a munkájukat végző pénzügyőröket. A mostani ügyészségi kihallgatás helyszínén tüntetett a Momentum, és megjelent Iványi Gábor is, akinek két iskoláját 150 milliós tartozásuk miatt záratta be a budapesti kormányhivatal, amely azonban maga is 424 millióval tartozik beszállítóinak, miközben a tankerületi központok is úsznak az adósságokban.
7. EGY IGAZÁN SIKERES CSALÁDI CÉG
Semmilyen meglepetést nem okozva a Mészáros Lőrinc családjához tartozó, 627 milliárd forintra értékelt Mészáros csoport vezeti a Forbes új ranglistáját, amit a 25 legértékesebb magyar családi vállalkozás cégeinek értékbecslésével állítottak össze. A listán második Felcsuti Zsolték családi cége, az MPF Holding (447 milliárd), míg a bronzérmes Csányi Sándorék 366 milliárdra taksált Bonafarm-csoportja. Már 209 milliárdot ér a 4. helyezett Duna Aszfalt, a NER-es vállalkozó Szíjj László családjának cége. Demján Sándor örököseinek Gránit Pólus csoportja (164 milliárd) lett az 5., míg a 6. Schmidt Máriáék Budapesti Ingatlanja (149 milliárd). A 7. a listán való szereplés elkerülése végett perelő, de azt végül elvesztő Barabás család Hell Energy cége (142 milliárd), a 8. a Bárány család csirkefeldolgozó cége, a Master Good (128 milliárd), a 9. a Kasza család Jász-Plasztik nevű vállalata (112 milliárd forint), a 10. pedig a Bige család tulajdonában álló Nitrogénművek (110 milliárd forint) lett.
8. ÚJRA EGYSÉGES A REPTÉRI FOLYADÉKBEVITEL
Visszaállítják a korábban érvényben volt folyadékkorlátozást az európai repülőtereken, azaz újra mindenhol az egydecis limit lesz az érvényes az utasok poggyászaiban szállított, jellemzően kozmetikai likvid szerek kiszerelésére. Nemrégiben olyan modern átvilágító berendezéseket telepítettek számos reptéren (Ferihegyen nem), amely kiszűrte az ártalmas anyagokat, s ezeken a helyeken el is törölték a korlátozást az utasforgalom felgyorsítása érdekében, ám az eszközök nem hozták a várt eredményeket, ezért vonják vissza az uniós szabálylazítást, s ismét használni kell az átlátszó és visszazárható tasakokat. A kivételt a gyógyszerek és a bébiételek jelentik.
9. A BARÁTJUK ELŐL NEM TUDTAK ELFUTNI
Két éven belül már a harmadik világszínvonalú futónő lett Kenyában családi erőszak áldozata. Ezúttal még a szokásosnál is borzalmasabb körülmények között: a nemrég a párizsi olimpián is indult Rebecca Cheptegeire a barátja egy vita közben benzint locsolt és meggyújtotta. A 33 éves, ugandai színekben versenyző, de Kenyában edző és élő maratonfutó annyira összeégett, hogy nem lehetett megmenteni. Hogy a nők elleni erőszak mekkora probléma Afrikában, mutatja, hogy Kenyának ezen a részén 2021 szeptemberében és decemberében is meggyilkoltak egy-egy futónőt, egyikük a 26 éves Agnes Tirop világbajnok és világcsúcstartó volt, a másikuk, a bahreini színekben versenyző Damaris Muthee gyilkosát (barátját és edzőtársát) azóta sem sikerült elfogni. Miközben a kenyai atlétanőkre társuk jelenti a legnagyobb veszélyt, a férfi atlétákra az afrikai közlekedés. Tavaly és idén is halt meg kenyai maratonista balesetben: idén a mindössze 24 éves világrekorder Kelvin Cheruiyot.
10. MÁSODIK MAGYAR ARANY PÁRIZSBAN
A mai nap lett az eddig várakozáson alul szereplő magyar küldöttség legjobb napja a párizsi paralimpián. Ekler Luca távolugrásban szerzett aranyérmet, ami már a második elsőség Konkoly Zsófia 400-as gyorsúszása mellett. Lett ma egy bronzunk is az asztaliteniszező Pálos Péternek köszönhetően, míg tegnap Major Endre lett harmadik a pingpongasztalnál. Illés Fanni száz méteres mellúszáson szerzett ezüstjének hála most már mindenféle érem van a magyar kollekcióban, ám azért a tokiói 16 medál (köztük hét arany) beláthatatlan messzeségben van.