2025. 07. 19. szombat

1. KEDVEZŐ MAGYAR HIÁNY ÉS EURÓÖVEZETI INFLÁCIÓ

Két éve nem volt olyan alacsony a kormányzati szektor negyedéves hiánya, mint 2024 második negyedévében, ami 469 milliárd forintra (a GDP 2,3 százalékára) csökkent a KSH előzetes adatai szerint. Az első félévében a büdzsé hiánya 1489 milliárd forint, ami a GDP 3,7 százalékának felel meg. A bevétel 8,3 százalékkal nőtt, főleg amiatt, hogy 511 milliárddal több tb-járulék, 470 milliárddal több termelésiadó és 462 milliárddal több jövedelemadó folyt be, mint egy évvel korábban. Kedvező adatot közölt az Eurostat is: az eurózónában az augusztusi 2,2 százalékról 1,8-ra csökkent az infláció, ami három és fél éve nem volt ilyen alacsony.

2. INKÁBB ÁRTOTT, MINT HASZNÁLT A CSOK

Csak időlegesen és csekély mértékben volt kedvező hatása a születésszámra, ráadásul az ingatlanok és az építőanyagok árát jól felnyomta a csok (családi otthonteremtési kedvezmény), aminek 2015-ös bevezetésétől a kormány legfőbb demográfiai célját, több gyerek születését akarta elérni – erre a megállapításra jutottak GKI kutatói. 2023-ig 200 ezer család igényelte a csokot, 675 milliárd támogatást és 677 milliárd kedvezményes hitelt felvéve. A kutatók a születésszámok nemzetközi összehasonlítása alapján arra jutottak, hogy akkor születik több gyerek, ha az aktív korúak jövedelme emelkedik, nem pedig ingatlantámogatások eredményeként. Ráadásul a csok össztársadalmi hatása kifejezetten kedvezőtlenül alakult, jóval drágábbak lettek az építőanyagok és megugrottak az ingatlanárak is: például egy átlagos lakás 2018-ra éppen a csokkal egyező 10 millió forinttal lett drágább, ami pedig azokat is súlyosan érintette, akik nem részesültek a kedvezményben.

3. A TISZA PÁRT ZÁSZLAJÁN 1956

Amíg a Fidesz azt mérte a napokban, vajon mennyit ártott a pártnak a kormányfő politikai igazgatójának 1956 és Ukrajna párhuzamait boncolgató félreérthető, s ezért bocsánatkérést eredményező kijelentése, addig az ellenzék élére nőtt Tisza Párt szimbolikus ügyévé emelte a konfliktust. Magyar Péter pártelnök ugyanis bejelentette, mától pártja új jelképe a legendás 1956-os lyukas zászló. Magyar arra kérte a híveket, hogy a köztévé elé szervezett hétvégi tüntetésre már lyukas nemzeti lobogókkal érkezzenek, ahogyan majd a Tisza október 23-i ünnepségére is. A politikus azt is megígérte, hogy a szabad Magyarország ezen jelképét ők nem sajátítják ki úgy, ahogyan a Fidesz tette a kokárdával – bármit jelentsen is ez.

4. KARÁCSONY KIMOZOGNÁ A FOGSÁGOT

Egészen fideszes jellegű közpolitikai kreativitásról tett tanúbizonyságot Karácsony Gergely, amivel a mától induló új fővárosi önkormányzat politikai patthelyzetét akarja feloldani. A főpolgármester a koalíciók egyetértése híján nem jelölt egyetlen helyettest sem maga mellé, ám mától korábbi jobbkezét, a baloldalon kívül elutasított Kiss Ambrust kinevezte a főpolgármesteri hivatal főigazgatójának, minden eddigi főpolgármester-helyettesi jogkörével felruházva a városüzemeltetést irányító szövetségesét. Döntését Karácsony úgy indokolta, „nem tud békejobbot nyújtani, miközben levágják éppen a jobbkezét.” A döntésre a Fidesz mellett legnagyobb városházi frakcióval bíró Tisza Párt elnöke úgy reagált, ez megoldás lehet, mert Kissre biztosan nem szavaznának. Magyar Péter azt javasolta a főpolgármesternek, kérjen minden frakciótól jelölést helyettesi posztra, s aztán a közgyűlés szavazzon meg egyet közülük.

5. MÁTÓL LÉPNEK MUNKÁBA AZ ÚJ POLGÁRMESTEREK

Mától kezdődik az új önkormányzati ciklus, amelynek polgármestereit és testületeit még június elején választották meg, ám az utána következő „béna kacsa”-időszak számos hatásköri túltengést és kicsinyes bosszút hozott a leváltott helyi politikusok részéről. A közéletből távozók vagy háttérbe vonulók közt van Horváth Csaba zuglói szocialista polgármester, Pokorni Zoltán hegyvidéki polgármester, Tüttő Kata MSZP-s főpolgármester-helyettes, az ellenzéki V. Naszály Márta I. kerületi polgármester, a volt jobbikos Mirkóczki Ádám egri városvezető, a fideszes Dézsi Csaba András győri polgármester, az ellenzéki Nyirati Klára Baja éléről, valamint Miskolc ellenzéki széthúzás miatt visszavonuló polgármestere, Veres Pál – többségük búcsúzásában már békülékeny hangot ütött meg. Közben bejelentkeznek sorban az új polgármesterek, akik általában nagyobb nyitottságot ígérnek elődjükhöz képest. A kutyapárti Kovács Gergely inkább vicces próbált lenni: „már öt perce polgármester vagyok, és még nem loptam semmit.”

6. FIDESZ-MAGHASADÁS HEVESEN AKKUÜGYBEN

Visszalépett Heves fideszes polgármestere az akkumulátorgyártáshoz használt oldószert előállító üzem beruházásának támogatásától. Schweiczer Sándor júliusban még letagadta a cég letelepedésének hírét, most viszont azt indítványozta a képviselő-testületnek, hogy az egyoldalúan mondja fel a kínai BYN céggel korábban kötött előszerződést, miután a beruházásról helyi fideszes politikusok kezdeményeztek népszavazást. A magzatkárosító és vetélést előidéző hatásáról is ismert oldószert (N-metil-pirrolidont) előállító üzemről tartott, botrányba fulladt közmeghallgatáson élesen tiltakoztak a helybéliek.

7. SPORTBA SZIVÁRGÓ BELPOLITIKA

Miközben a párizsi olimpia magyar érmesei közül Csipes Tamara kapta a legrangosabb állami kitüntetést (Magyar Érdemrend parancsnoki keresztje), ez egyáltalán nem akadályozta meg a kétszeres olimpiai bajnokot abban, hogy utána nyilvánosan visszautasítson egy kormányzati kampányfelkérést. A sportolót a kulturális tárca kérte fel az új családpolitikai kampány arcának, de ő ezt azzal hárította el, hogy egyedülálló anyaként meg tudja érteni azokat, akik nem tudják gyermekük alapvető anyagi hátterét biztosítani, s amíg „ezek nincsenek rendbetéve, mit kampányoljak emellett?”. De érkezett konfliktus ellenzéki oldalról is, amikor a Tisza Párt EP-képviselője és aktivistái a repülőtéren fényképezkedtek Marco Rossi futballkapitánnyal, aki aztán nehezményezte, hogy a szurkolói fotót kampánytartalmú posztba foglalták. A legfrissebb hír pedig szintén a fociból: a válogatottságot az utolsó négy Nemzetek Ligája-meccsre lemondó Gulácsi Péter kapus döntését a hozzá közelálló menedzser a korábbi szivárványcsaládok melletti kiállására adott negatív szurkolói reakciókból eredezteti.

8. MÁR A SPANYOL SZÉLSŐJOBBOT IS MI FIZETJÜK

Egy Magyarországról kapott tavalyi nagy pénzinjekció lehet a hátterében annak, hogy a spanyol szélsőjobboldali Vox idén elhagyta a konzervatív európai pártcsaládot, és csatlakozott az Orbán Viktor által gründolt patrióta frakcióhoz. A spanyol sajtó ugyanis kiderítette, hogy a párt 9,2 millió eurós (3,5 milliárd forintos) hitelt kapott Mészáros Lőrinc MBH bankjától. A párt sokáig próbálta eltitkolni a választási kampányokra felhasznált kölcsön forrását, de most bevallották, egyszersmind azt is közölve, hogy már minden centet visszafizettek belőle. A Vox idén nyáron nagy meglepetésre és sűrű elnézéskérések közepette váltott frakciót az Európai Parlamentben, s ült át Giorgia Meloni konzervatív frakciójából (ahova nem vették fel a Fideszt) az attól jobbra álló patriótákhoz, amely éppen ennek az átülésnek köszönhetően hagyta le méretben a konzervatívokat.

9. NEM TUDJÁK MEGÁLLÍTANI AZ OROSZOKAT

Újabb sikert értek el az orosz csapatok: elfoglalták a stratégiai jelentőségű Vuhledar városkáját, amely a déli és a keleti front találkozásánál fekszik. Az ukránoknak két és fél éven át sikerült megvédeniük a mostanra szinte lakosság nélkül maradt bányászvárost, amely ráadásul egy magaslaton fekszik, így remek kiindulópontja a további orosz előrenyomulásnak. Közben Magyarországon négy és fél év után járt újra ukrán külügyminiszter, s a magyar-ukrán kapcsolatokhoz képest meglepően barátságos volt Szijjártó Péter és Andrej Szibiha megbeszélése. A magyar külügyminiszter reméli, hogy lesz még jószomszédi kapcsolat a két ország között, persze csak akkor, ha Kijev végre visszaállítja a kárpátaljai magyar kisebbség jogait.

10. MEGKEZDŐDÖTT A SZÁRAZFÖLDI OFFENZÍVA

Az izraeli csapatok átlépték a libanoni határt, bár hangsúlyozzák, hogy ez nem totális offenzíva, csupán célzott, korlátozott beavatkozás. Több tucat dél-libanoni település lakóit mindenesetre felszólították, hogy meneküljenek északra, ne legyenek útban, amikor összecsapnak a Hezbollahhal. Az izraeli hadsereg megölte a síita szervezet komplett felső vezetését, most szeretné megsemmisíteni a fegyverkészletét és az alagútrendszerét is.

Comments are closed.