1. A LÉTEZŐ LEGKISEBB KÜLÖNBSÉG
Nem sokon múlt, de vereséget szenvedett Oroszország a Nyugattól a hétvégi moldovai szavazásokon. A Románia és Ukrajna közé szorult, főleg románok lakta, de orosz kisebbséggel, sőt egy orosz katonák által megszállt területdarabbal is rendelkező 2,4 milliós országban elnökválasztást és egy EU-csatlakozásról szóló népszavazást is tartottak. Utóbbinak szimbolikus jelentősége volt, a fejletlen ország nagyon messze áll a tagságtól, de a Kreml nagyon szerette volna elérni, hogy az alkotmányba ne kerüljön be Európa, mint elérendő cél. Ennek érdekében több százezer ember szavazatát vásárolta meg, tüntetéseket szervezett, propagandával árasztotta el az országot és csaknem sikerült is megfordítania a korábban még biztosnak látszó nyugatbarát többséget. Végül a referendum 50,5-49,5 arányban csúszott át, s az elnökválasztás első fordulóját is a jelenlegi nyugatos államfő nyerte, de szintén a vártnál kisebb arányban, így az oroszbarát jelöltnek van még esélye a két hét múlva esedékes második fordulóban.
2. OROSZNAK LÁTSZÓ KOREAIAK
Már videófelvételek is vannak Oroszországban tartózkodó észak-koreai katonákról, de egyelőre csak az ukrán és a dél-koreai vezetés foglalt állást az ügyben, a legfontosabb nyugati vezetők még kivárnak. A dél-koreai hírszerzés 1500 észak-koreai katonát azonosított orosz területeken, akiknek egy része még kiképzésen van, mások pedig orosz egyenruhába öltöztetve a fronton segédkeznek az északról kapott fegyverek működtetésében. Szöul és Kijev is arra számít, hogy végül több mint tízezer északi fog harcolni tetemes jövedelemhez juttatva az arra igencsak rászoruló kommunista államot. Amennyiben tényleg így lesz, az vélhetően további válaszlépésekre fogja kényszeríteni Kijev szövetségeseit, a litván külügyminiszter máris közölte, hogy ezek után újra kéne gondolni nyugati katonák Ukrajnába küldését, amit nemrég még gyorsan elvetettek.
3. CSAK HAJÓKIRÁNDULÁS VOLT
Nem egészen egy napig élt a zseniális olasz terv, amelyről több európai vezető is azt gondolta, ez lesz az illegális bevándorlás elleni csodafegyver. Egy római bíróság ugyanis úgy döntött, nem lehet az Albániába kiszervezett menekülttáborban tartani azt a 16 bangladesit és egyiptomit, akiket hatalmas hírverés mellett tettek hajóra egy olasz kikötőben. Az albániai táborban a nyílt tengeren begyűjtött, biztonságos országból származó, egészséges felnőtt férfi menedékkérőknek lenne hely, akiknek ott kéne megvárniuk, míg döntenek a beadványukról. Ám az első transzportból két emberről kiderült, hogy kiskorú, kettőről, hogy beteg, a maradék 12-ről pedig a bírák mondták, hogy vissza kell vinni őket olasz földre, mert sem Banglades, sem Egyiptom nem tekinthető biztonságos országnak. Ugyanígy a bírák ellenállásán bukott meg annak idején a brit terv is, amely Ruandában hozott volna létre hasonló tábort. Az olasz elképzelést üdvözölték és mintának tekintették a migráció miatt kétségbeesett vezetők a múlt heti EU-csúcson, bár már akkor is felvetődött, hogy lehetnek jogi problémák.
4. AZÉRT BULGÁRIÁNAK MEGMUTATTUK
Az egy főre jutó GDP alapján Magyarország egy hajszálnyival éppen megelőzi Horvátországot, és mögöttünk van még Szlovákia, Görögország, Lettország és Bulgária is, viszont jóval előttünk járnak a csehek, lengyelek, szlovének és már a románok is. Ez derül ki az Eurostat most közzétett 2023-as uniós fejlettségi rangsorából. Horvátország fejlettsége elérte az uniós átlag 75,1 százalékát, ami komoly teljesítmény, hiszen 2014-ben még csak 60 százalékon álltak. Magyarország GDP-je az EU-átlag 75,4 százalékát teszi ki. Az idei 3 százalékos horvát és 1 százalékos magyar gazdasági növekedési ütemek alapján Horvátország a 2024-es listán már megelőzhet minket. A fogyasztásra vonatkozó jólét-mutatóban Magyarország korábban a rangsor végén állt, de a mostani friss adatok szerint sikerült megelőznünk Bulgáriát.
5. VÉGE AZ LMP-FRAKCIÓNAK
A közvéleménykutatások után már a parlamentben sem lesz mérhető az LMP ereje, miután a minimumlétszámon működő ötfős frakcióból bejelentette kilépését Csárdi Antal. A belvárosban egyéni mandátumot szerzett képviselő azzal indokolta távozását, hogy meggyőző bizonyíték jutott el hozzá arról, hogy Ungár Péter pártelnök és Vitézy Dávid egyeztetett Rogán Antal propagandaminiszterrel Vitézy főpolgármester-jelöltségéről. Csárdi azt mondta, hogy Ungár sem tagadta neki a stratégiai egyeztetést, Vitézy szerint viszont „az egyetlen Tóni,” akivel ő egyeztetett az Csárdi volt, nem Rogán. Ungár és az LMP ellenzékisége régóta viták tárgya, most derült ki, hogy az Agrárminisztérium 2018-tól idáig összesen tíz és félmilliárd forintot fizetett az Ungár, valamint testvére és az édesanyja, Schmidt Mária tulajdonában álló cégnek, amelytől a tárca a székhelyéül szolgáló irodaházat bérli.
6. LÁZÁR IS KEZD KISIKLANI
Ritkák a hetek magyar vonatkisiklás nélkül, s az is biztos, hogy vonatkisiklás nem lehet Vitézy Dávid Facebook-poszt nélkül. Ma hajnalban egy mozdony siklott ki a Keleti pályaudvaron, szerencsére utasok nem voltak rajta, senki nem sérült meg, bár a forgalom megbénult. Miután az esetet a közösségi médiában a fővárosi közlekedéspolitikus Vitézy hozta nyilvánosságra, önálló vasútbiztonsági hatóság létrehozását javasolva, reagált az új MÁV-vezér is. Hegyi Zsolt szerint az augusztusinál most jóval enyhébb balesetről van szó, s jövőre a Keleti teljes lezárásával az egész váltókörzetet felújítják. Egy friss közvélemény-kutatás ugyanakkor a lakosság Lázár Jánossal szembeni türelmének fogyatkozását mutatja: 53 százalék menesztené a közlekedési minisztert, s már a Fidesz-támogatók negyede sem fogadja el a politikus folyamatos mutogatását az örökölt múltra.
7. BUDAFOK EGY NAGY CSALÁD
Havonta 1,1 millió forintért ad tanácsot Karsay Ferenc fideszes polgármesternek volt felesége, Krieger Krisztina, aki közben önkormányzati képviselő is. (Közös lányuk, Karsay Lilla pedig a külügyminisztérium indonéziai nagykövete.) Krieger 1998 óta (egy ciklus kihagyással) fideszes képviselő, most hatodszorra választották újra, s természetesen képviselői jövedelmét is felveszi. A képviselőnő állítása szerint két külön munkáról van szó, s ő mindkét fizetéséért megdolgozik.
8. RAKÉTÁVAL ROBBANTANAK BANKOT
Új célpontot talált az izraeli hadsereg Libanonban: az ellenség bankfiókjait kezdte el szétlőni. Az Irán-barát Hezbollahhoz közelálló banknak csak Bejrútban 15 fiókja van, s Izrael felszólította a libanoniakat, hogy tartsák távol magukat a célpontoktól, majd több ellen is rakétacsapást intézett. A zsidó állam szerint a pénzintézet kulcsszerepet játszik a terrorszervezet finanszírozásában. Közben még nagyobb lett egy Irán elleni izraeli légitámadás valószínűsége, a hétvégén ugyanis a Hezbollah dróntámadást intézett Benjamin Netanjahu Észak-Izraelben lévő rezidenciája ellen. A kormányfő és felesége nem volt az épületben.
9. MERT NORVÉGIÁBAN NINCS TAO
Hiába az elmúlt évek óriási sikerei, csődközelbe került a női kézilabda Bajnokok Ligáját 2021 és 2023 között háromszor is elnyerő Vipers Kristiansand. A 86 éves norvég bezzegklub egy ideje súlyos anyagi gondokkal küzd, tavaly gazdasági mentőtervet dolgoztak ki, melynek jegyében több kulcsjátékostól megváltak és fizetéseket csökkentettek. Mindez azonban kevésnek bizonyult, péntekig 850 millió forintnyi újabb pénzügyi gyorssegélyt kellett volna szerezniük a klubelnök szerint éveken át tartó felelőtlen gazdálkodás ellensúlyozására, ennek hiányában viszont bejelentették, nincs tovább, a felvidéki Hlavaty Tamás edző csapata azonnali hatállyal visszalép a BL-től és a norvég bajnokságtól is, 19 játékosa pedig szabadon igazolható. A csődbejelentés után aztán jött a következő közlemény, hogy jövő hétig mégis adnak egy esély maguknak a feltámadásra
10. REKORD A LOTTÓN
Minden idők legnagyobb nyereményével, 6,6 milliárd forinttal lett gazdagabb az ötös lottó egyetlen telitalálatos szelvényének gazdája, már ha a következő 90 napban jelentkezik a pénzért. A legnagyobb nyeremény szókapcsolat egyébként nem teljesen igaz, hiszen a 2020-as 6,4 milliárdos telitalálat valójában jóval többet ért a mostaninál, amely reálértéken az idei februári 6,5 milliárdot sem éri el.