1. SAJÁT MAGUNKAT KELL AKASZTANUNK
Ezen a héten sem döntött az Európai Parlament a magyar biztos sorsáról, ahogy csúszik az egész Bizottságról szóló megállapodás is. Várhelyi Olivér az egyetlen a sima biztosok közül, akit a parlament bizottságai nem hagytak jóvá, ám egyelőre folyik a bal- és jobboldali frakciók közötti harc a hat alelnöknek is nevezett csúcsbiztos körül. A magyar biztos sorsa és hogy esetleg tovább faragják-e amúgy is soványka feladatkörét ezen a pártharcon múlik, amely egyébként már az egész Bizottság sorsát veszélyezteti: a szocdemek és a zöldek egyre nehezebben viselik, hogy a középjobb Néppárt a még jobboldalibb erőkkel összeállva gyakorol nyomást rájuk. Döntés jövő hét közepén várható, amikor az idejének végéhez közelítő magyar elnökségre is vár egy kellemetlen feladat. Hiába próbálta ugyanis a kormány elkerülni, hogy a saját soros féléve alatt is folytatódjék ellene a hetes cikkely szerinti eljárás, amelynek vége akár a magyar szavazati jog felfüggesztése is lehet. A csigalassúságú ügyről a kormány azt mondta, hogy csak más ország kifejezett kérésére tűzi ebben a félévben napirendre, s most Németország pontosan ezt kérte.
2. ALKOTMÁNYBÍRÓSÁGI BÓLINTÁS A SZUVERENITÁSVÉDELEMRE
Elutasította az Alkotmánybíróság a Transparency jogvédő szervezet beadványát, amely a szuverenitásvédelmi törvény több rendelkezésének megsemmisítését kérte. A jogvédők szerint sérti az Alaptörvényt, hogy nem lehet bírósághoz fordulni a tavaly elfogadott törvénnyel felállított Szuverenitásvédelmi Hivatal megállapításaival szemben. Az Alkotmánybíróság szerint azonban a hivatal nem hatósági eljárásban teszi megállapításait, ezért nem lehet közigazgatási pert indítani ellenük. Az Alkotmánybíróság döntésével megelőzte az unió luxemburgi bíróságát, amelyhez az Európai Bizottság fordult a jogszabály kapcsán elrendelt kötelezettségszegési eljárás keretében.
3. INDUL A DK IS BONYHÁDON, MEGVAN POTÁPI UTÓDJA
Sorban jelentkeznek az ellenzéki jelöltek a januári Tolna megyei időközi választásra, amelyet Potápi Árpád államtitkár halála miatt kellett kiírni. A bonyhádi egyéni körzet igazi fideszes fellegvárként 26 éven át volt Potápié, a Tisza Párt alighanem ezért sem száll ringbe. Az időközin elindul viszont az MSZP, Vona Gábor pártja, s a Mi Hazánk is – utóbbi Duró Dóra képviselőt indítja, aki legújabb javaslatával 100 ezer forintot adna, ha valakinek a házassága kitart tíz évig. Ma pedig a Tiszának odaszúrva a DK is bejelentette, hogy közismert helyi jelölttel száll ringbe, mert „igazi ellenzéki párt nem menekül taktikázva a választások elől”. Közben meglett Potápi Árpád kormányzati utódja, a KDNP-s Nacsa Lőrincet nevezték ki nemzetpolitikáért felelős államtitkárnak.
4. TISZA-KASZTING, AMIT SZABAD JUPITERNEK
A hangfelvétel-háborúban Magyar Péter azonnal ellentámadásba lendült, a Tisza Párt egy olyan videófelvételt tett közzé, amin egy kitakart arcú, eltorzított hangú Facebook-csoportkezelő munkatársuk számol be egy titokzatos, szám nélküli telefonhívásról, amely 500 ezer forintot ígért neki, ha beenged idegeneket admin-joggal a Tisza-csoportba. Magyar Péter eközben bejelentette, országjárásra indulnak ismét. A Tisza Pártban már zajlik a vezető- és képviselőjelölti válogatás is, négylépcsős pályázaton kell részt venni a jelentkezőknek. Nyilatkozniuk kell arról, hogy nem kapcsolódtak még MSZMP-tagként sem 1986 előtt a „szocialista diktatúrához”, nem voltak ötezernél nagyobb lélekszámú település polgármesterei 2014 óta és – némileg furcsa módon – állami vállalat 2018 utáni vezetése is kizáró tényező. Maga Magyar ugyanis 2019 és 2022 között volt a Diákhitel Központ vezérigazgatója.
5. TANÁR NYERT PERT ROGÁNÉK ELLEN
Első fokon pert nyert egy matematikatanár a Rogán Antal által felügyelt titkosszolgálattal szemben. A per azért indult a Nemzeti Információs Központ (NIK) ellen, mert az biztonsági szempontból kockázatosnak minősítette a tanárt, megtiltva neki, hogy önkéntesként részt vegyen a pápa budapesti látogatásán, később pedig megtagadták tőle a döntés magyarázatát. A tanár korábban pedagógustiltakozásokban vett részt és petíciókat is aláírt, de teljesen jogszerűen. A NIK-et azért perelte be, hogy megtudja, ki és miért nyilvánította nemzetbiztonsági kockázatnak. A NIK a tárgyaláson semmivel sem tudta bizonyítani, hogy döntése megalapozott volt, a bíróság előtt sem indokolta meg eljárását.
6. AUSZTRIA ELVÁGTA AZ OROSZ GÁZKÖLDÖKZSINÓRT
Ausztria idén év elején még 80 százalékban orosz forrásokból fedezte gázszükségletét, ám mostanra más szállítási útvonalakat is talált: Németországon és Olaszországon keresztül jut cseppfolyósított földgázhoz. A bécsi energiaszabályozó hatóság vezetője ma jelentette be, hogy energiaellátásuk már nem függ az orosz gáztól, az osztrák háztartások pedig nem maradnak fűtés nélkül akkor sem, ha Oroszország leállítja a gázszállítást, az osztrák gáztározók töltöttségi szintje ugyanis meghaladja a 90 százalékot. A bejelentés előzménye, hogy a részben osztrák állami tulajdonban lévő OMV-nak 242 millió dollár kártérítést ítélt meg a bíróság az orosz Gazprommal szemben. Az OMV a kártérítést az Oroszországból érkező jövőbeli gázszállítások fedezésére akarja fordítani.
7. AMERIKA NEMCSAK ÚJRA NAGY LESZ, EGÉSZSÉGES IS
Megkapta jutalmát az elnökjelöltségtől való visszalépéséért ifjabb Robert Kennedy, aki a Trump-kormányzat következő egészségügy-minisztere lesz. A hagyományosan demokrata Kennedy család legismertebb élő tagja (a meggyilkolt elnök unokaöccse, a szintén meggyilkolt igazságügy-miniszter fia) eddig az egészség területén elsősorban oltásellenességével hívta fel magára a figyelmet, valamint azzal, hogy elmondása szerint éveken át egy halott féreg volt az agyában. Elszánt ellenzője a gyógyszerlobbinak és a szerinte az annak érdekeit kiszolgáló állami hivataloknak. Neki kéne kezelnie az Amerikát tönkretevő szintetikus kábítószerek okozta gondokat is, amiben van személyes tapasztalata, hiszen másfél évtizeden át függő volt. Vagyis – Donald Trump szavaival – neki kell újra egészségessé tenni Amerikát.
8. AFRIKÁBÓL MINDIG JÖN VALAMI ÚJ
Újabb afrikai országra terjeszti ki katonai befolyását Moszkva. Kétszáz orosz katona érkezett Egyenlítői Guineába, hogy megvédje a világ legrégebb óta hatalmon lévő és egyik legkorruptabb diktátorát. A kőolajban gazdag 1,7 milliós államot 1979 óta irányítja a ma már 82 éves Teodoro Obiang. Az elnyomott ellenzéktől nem kell félnie, ám a hatalmi elitben dúl a harc az utódlásért, amely most a világtörténelem legnagyobb szexbotrányában öltött testet. Az elnök beszédesen Bellónak becézett egyik unokaöccséről (nem mellesleg a kormányzat korrupcióellenes főtisztviselőjéről) ugyanis kiderült, hogy nemcsak lefeküdt az ország szinte minden fontos emberének a feleségével, barátnőjével, de a történéseket ráadásul fel is vette. Állítólag jó 400 ilyen videó készült, s az afrikai közvélemény legnagyobb örömére ebből számosat ki is szivárogtattak a politikai intrikák szereplői.
9. IZRAEL NEM HOZOTT PÁRIZSI FOCIBÉKÉT
Akkora botrány nem volt Párizsban, mint múlt héten az Ajax-Maccabi focimeccsen Amszterdamban, ami után palesztinbarát szélsőségesek hajtóvadászatot rendeztek zsidó szurkolókat verve, de a labdarúgó Nemzetek Ligája tegnap esti francia-izraeli mérkőzése is forrt az indulatoktól. A találkozó előtt több százan tüntettek Izrael ellen a Stade de France stadion előtt, a meccset megtekintő Macron államfőt is bűnrészességgel vádolva. A stadionban is feszült volt a légkör, lehurrogták az izraeli himnuszt, s a szurkolói bojkott miatt a hazai válogatott meccseken 13 ezres valaha volt legalacsonyabb nézőszám mellett a végeredmény amúgy 0–0 lett, a pályán kezdőként ott volt izraeli színekben a Fradi légiósa, Abu Fani is.
10. MEGHALT A VILÁGREKORDER MAGYAR ÍRÓ
Csak néhány nappal túlélve a 80. születésnapja után kapott infarktust, elhunyt az elmúlt fél évszázad legtermékenyebb magyar írója. Nemere István Széchenyi könyvtárban tartott múlt heti születésnapján a világrekordot jelentő nyolcszázadik (!) könyvének megjelenését ünnepelték, akkor a sci-fi és (ifjúsági) kalandregények hazai mestere azt mondta, bőven van még mondandója, konkurensei kihaltak, magával versenyzik – egy órával később lett rosszul. Nemere Isván Pécsen született 1944-ben Niedermayer néven, az ELTE könyvtáros szakán végzett, az eszperantó nyelvmozgalom vezéralakja volt, krimivel kezdett 1974-ben, aztán elképesztő tempóban írta máig százezres példányszámokat produkáló műveit (csak magyarul 12 milliós példányszámnál járt összesen), minden nap hajnal öttől legalább délután kettőig dolgozva, ám az írószövetségbe sosem vették fel, pedig nyolcszor jelentkezett.