1. EGY DINASZTIA DICSTELEN VÉGE
Több mint ötven év uralma után tíz nap alatt vége lett Szíriában az Aszad-család diktatúrájának. A lázadók elfoglalták Damaszkuszt, a hadsereg szinte alig tanúsított ellenállást, a második generációs diktátor, Bassár al-Aszad Moszkvába menekült családjával, a tömeg kifosztotta a 24 éve hatalmon lévő elnök palotáit. Egyelőre mindenki találgat, hogy ezzel valóban véget ért-e a 2011-ben kezdődött szíriai polgárháború, amely az utóbbi években már alig hozott komoly harcokat, s a világ kezdett is megbarátkozni az elnök győzelmével. Kivéve a jelek szerint a lázadókat, akik nagyon sokfélék, de legfontosabb erejük az al-Kaida helyi lerakatából vált ki, bár most békét ígér az ország keresztényeinek és a síita alavitáknak is, akikhez az Aszad-klán is tartozott. Az ő tengerparti erősségeiket egyelőre nem támadták meg, ha mégsem lesz béke, az újabb menekülthullámot indíthat el, a béke viszont sok menekült hazatérését eredményezheti. Aszad bukása nagy vereség a rezsim fő támogatóinak, Oroszországnak, Iránnak és az utóbbival együttműködő libanoni Hezbollahnak is.
2. SZEBB, MINT FÉNYKORÁBBAN
A pusztító tűzvész után öt évvel átadták az újjáépített Notre-Dame székesegyházat. A 800 éves párizsi katedrális újranyitása volt egyben Donald Trump első külföldi útja is elnökválasztási diadala óta. Az amerikai elnök a francia fővárosban találkozott francia meghívójával, s a szintén meghívott ukrán elnökkel is. Az egyórás tárgyalás után azonnali tűzszünetre szólította fel az ukránokat és az oroszokat. Trump azt is közölte, hogy az ukránok 400 ezer katonát vesztettek, mire Volodimir Zelenszkij a háború kezdete óta először közölt adatokat az ukrán veszteségekről. Szerinte 43 ezren estek el, s 370 ezren sebesültek meg, de utóbbiak fele visszatért a frontra. Ehhez képest ugyancsak szerinte az oroszok 198 ezer halottnál és 550 ezer sebesültnél járnak. A középkori gótikus építészet gyöngyszemének ünnepélyes átadása lélegzethez juttatta a nehéz helyzetben lévő Emmanuel Macront is, az elnök azt mondta, szó sem lehet arról, hogy hivatali idejének 2027-es lejárta előtt távozzék, s napokon belül meg fogja nevezni új kormányfőjelöltjét.
3. JAVÍTOTT A FITCH LEMINŐSÍTÉS HELYETT
Nemcsak megerősítette Magyarország adósbesorolását a Fitch nemzetközi hitelminősítő, hanem amellett hogy továbbra is a befektetésre ajánlott kategóriában tartotta, a kilátásait negatívról stabilra módosította. Döntését a költségvetési és a monetáris politika közti koherencia javulásával és a megfontolt monetáris lazítással indokolta. Mindeközben a pénzügyi tárca előzetes gyorstájékoztatója szerint a központi költségvetés 234 milliárd forintos hiánnyal zárta a novembert, ami jó eredménynek számít, utoljára ennél alacsonyabb novemberi deficit 2019-ben volt. November végéig az államháztartás 3 284 milliárdos hiányt halmozott fel.
4. A PÁLYAUDVAROK LÁZÁR ÚJ KASTÉLYAI
A kastélyokhoz hasonlóan 99 évre magánkézbe adja a főbb vasúti pályaudvarok ingatlanhasznosítását is a kormány. A január végén záruló pályázattal sok vidéki állomás mellett a Déli, a Keleti, a Nyugati és a Kelenföldi Pályaudvar ingatlanjai kerülnek egy évszázadra magánkézbe. Az állami vagyon kezelésének ilyen módon való kiszervezésével a kormány külső forrást akar bevonni a lepusztult ingatlanok fejlesztéséhez. A Nyugati Pályaudvart is érintő kormányzati döntés miatt Terézváros önkormányzata attól tartott, hogy ezzel befellegzett a Nyugati mellé tervezett Podmaniczky park beruházásának. Az építési és közlekedési minisztérium tájékoztatása szerint a pályaudvar környezete abból a szempontból érintett, hogy annak fejlesztését is vállalnia kell a kezelőnek. A fővárosi közlekedéspolitikus Vitézy Dávid az alapötletet nem tartja rossznak, de jelen formájában a pályázati anyag szerinte az évszázad ingatlanpanamáját jelenti.
5. IDÉN SE LESZ PULYKAPÉNZ
A minisztériumi dolgozók elsöprő többsége idén sem kap év végi prémiumot. Egy nem nyilvános határozat rendelkezik egy kvótarendszerről, ez alapján a tárcáknál csak megszabott létszámig fizethetnek ki extra jutalmakat saját hatáskörben. A minisztériumok sajtónak adott válaszaiból az derül ki, hogy idén is csak csak nagyon kevesen, főleg politikai alkalmazottak kapnak év végi jutalmat. A Belügyminisztérium 1616 munkatársa közül csak 116-an, az Építési és Közlekedési Minisztériumnál pedig 1957 főből csupán 22-en jutnak pulykapénzhez. A honvédelmi tárcánál viszont egyedüliként háromszáznál több dolgozónak ajándékcsomagokat osztanak 58 ezer forintos értékben.
6. MEGETTE A ZSAROLÓVÍRUS AZ IGAZGATÓT
Habár a dolgok titkos természeténél fogva azt máig sem tudjuk, fizetett-e bármennyit is a honvédelmi tárca azoknak a hekkereknek, akik ötmillió dolláros váltásdíjat követeltek magyar védelmi és biztonsági beszerzések adatainak visszaszolgáltatásáért, az viszont már bizonyos, hogy az interneten megtámadott védelmi beszerzési ügynökség vezérigazgatójának állásába került az akció. A honvédelmi miniszter a felmentést azzal indokolta, hogy a gazdasági társaság vezetője a működés körében az internetes biztonságért is felelős, s közben már megvan a védelmi ipari vezetői körből az utód is. A november közepén történt hekkertámadás után a kormányzatból azt jelezték, kerültek ki védett adatok, de államtitkok nem. A zsarolóvírussal operáló csoport mindenesetre feltette oldalára az adatokat, aztán levette, majd megint visszakerültek.
7. PÜSPÖK KÖVETTE MEG AZ ÁLDOZATOKAT
Bocsánatot kért a katolikus egyház papjai által bántalmazott gyermekektől és családtagjaiktól Marton Zsolt váci püspök. A gesztus történelminek is nevezhető, miután ennyire nyílt állásfoglalásra nem volt példa az elmúlt évtizedekben a magyar katolikusoknál, holott egyébként a bocsánatkérésnek már komoly hagyománya van a modern egyházban. A váci püspök egyébként a magyar püspöki konferencia családügyi bizottságának elnökeként is foglalt állást körlevelében, amelyben megígérte a gyermekbántalmazások jövőbeli megakadályozását. Korábban Marton püspök visszavonult váci elődje, Beer Miklós is megszólalt egyházkritikusan, ahogyan december elején a püspökök együtt is elhatárolódtak az abúzusok botrányaitól.
8. VÉGE LESZ, CSAK AZ A KÉRDÉS, MIKOR
Megúszta a dél-koreai elnök a parlament vádemelési eljárását, de távolról sincs vége Jun Szongjul saját maga okozta szenvedéseinek. Egyrészt az ellenzék megígérte, hogy a jövőben is újra és újra szavaztatni akarnak a vádemelésről, hátha egyszer csak összejön a kellő számú képviselő. Másrészt az elnök pártjának elnöke is azt mondta, hogy előbb-utóbb távoznia kell az államfőnek, amiért oktalanul és jogtalanul hadiállapot bevezetésével próbálkozott az országban. Harmadrészt a sajátos puccskísérlet miatt büntetőeljárás is indult, és a botrány után lemondott védelmi miniszterét már őrizetbe is vették a nyomozók.
9. RÚZSA MAGDI ÉS RUDOLF PÉTER IS PRIMISSIMA
Idén is tíz kategóriában osztották ki a Prima Primissima-díjakat a magyar kultúra, sport, irodalom és tudomány kiemelkedő képviselőinek, akik végül három-három jelölt közül kapták meg a húszmillió forinttal járó elismerést. 2024-ben a kitüntetettek között van Temesi Ferenc író, Roska Botond neurobiológus kutató, Rúzsa Magdolna énekesnő, Gyulay Zsolt olimpiai bajnok kajakos, MOB-elnök, Rudolf Péter színművész, színiigazgató, Betlen János újságíró, Földes László építész, Salamon Beáta népzenész. A közönségdíjat a szentegyházi gyermekfilharmónia kórusa és szimfonikusai kapták. A Prima Primissimát még 2003-ban alapította a később elhunyt Demján Sándor nagyvállalkozó, a díj gondozását és finanszírozását tizenegy éve az OTP Bank és Csányi Sándor vette át.
10. NÉGY KÖZÖTT A NŐI KÉZISEK AZ EB-N
Nem beszélt a levegőbe a svájci-osztrák-magyar rendezésű női kézilabda Európa-bajnokság előtt válogatottunk szövetségi kapitánya, amikor célként az éremszerzést jelölte meg. Golovin Vladimir csapata káprázatos formában játszott végig a csoportmeccseken és a középdöntőkben is, így már biztosan ott lesz a bécsi elődöntőben – ilyen bravúr legutóbb tizenkét éve történt. Ráadásul a magyar válogatott sporttörténeti rekordjaként mind a hat eddigi mérkőzését megnyerte Debrecenben, általában fölényesen, legyőzve a svédeket és a románokat is a nagyágyúk közül, így kedden a franciák ellen már a középcsoport elsőségéért, így a címvédő norvégok elődöntős elkerüléséért játszhat.