2025. 07. 14. hétfő

1. LENGYEL EU-START MAGYAROK NÉLKÜL

Az egyre erősebben kihűlő lengyel-magyar politikai barátság újabb jeleként nem hívták meg a varsói magyar nagykövetet a most induló féléves lengyel EU-elnökség ma esti ünnepélyes megnyitójára. Radoslaw Sikorski külügyminiszter a teljes diplomáciai testületet meginvitálta, viszont a varsói magyar nagykövetnek címzett diplomáciai jegyzékben jelezte, a misszióvezetőt „nem szívesen látják” az eseményen. A fagyos lépés közvetlen kiváltó oka az, hogy a magyar kormány politikai menedékjogot adott a korrupció miatt körözött korábbi lengyel igazságügyi miniszterhelyettesnek, aki a mostani Tusk-kormányzat ádáz ellenfeleként ellenzékbe szorult radikális jobboldali PiS politikusa. Kollégája döntését Szijjártó Péter külügyminiszter a „szánalmas és gyerekes” jelzőkkel minősítette. A varsói diplomáciai eseményen jelen lesz António Costa, az EP új elnöke is, Orbán Viktor azonban szintén nem kapott meghívást.

2. A TISZA ÁPRILISI ELŐREHOZOTT VÁLASZTÁSRA KÉSZÜL

Nemcsak újévi köszöntőbeszéde fordulatának szánta az előrehozott választás követelését Magyar Péter, hanem a Tisza Párt erre is készül. Számításuk szerint április második felében lehet reálisan megtartani a 2026-ban esedékes parlamenti választásokat, a párt elnöksége pedig ezzel is számol, ezért hétfőtől kampány-üzemmódra kapcsolnak. Az időközi választási megmérettetések elől amúgy konzekvensen kitérő Tisza felgyorsítja 106 egyéni képviselőjelöltjének kiválasztását, és arra számítanak, hogy „Orbán Viktor nem futamodik meg gyáván”. A kormány tagadja, hogy ők is előre hozott idei választásra készülnének, mert ezt a magyar politikai stabilitás nem indokolja, a 2025-ös költségvetésben szokatlan módon választásokra betervezett 8,4 milliárd forintot pedig a 2026-os voksolás előkészítésére, jelentős részben informatikai fejlesztésre költik.

3. POCSÉK ADATOK JELZIK A GAZDASÁGI RECESSZIÓT

Csökkent a foglalkoztatottak száma novemberben Magyarországon. Az előző év azonos időszakához képest 33 ezerrel kevesebben, 4 millió 679 ezren dolgoztak a statisztikai hivatal adatai szerint. A munkanélküliek száma 221 ezer fő volt. A munkanélküliségi ráta novemberben 4,5 százalék volt, elemzők szerint ennek oka az, hogy a gazdaság a tavalyi harmadik negyedévben recesszióba került. A novemberi külkereskedelemre vonatkozó adat is ezt mutatja: az export értéke éves szinten 3,5 százalékkal csökkent, míg az importé 2,3 százalékkal nőtt. A termék-külkereskedelmi egyenleg 716 millió euróval romlott. Az októberihez képest novemberben az export 2,7, az import 0,4 százalékkal csökkent. A kivitel értéke 12,6 milliárd euró, a behozatalé 11,8 milliárd euró volt, az egyenleg 742 millió euró lett. A kivitel 76, a behozatal 72 százalékát uniós tagállamokkal bonyolítottuk le.

4. A BALKÁNRA GURULÓ SZÁZMILLIÁRDOK

Újabb milliárdokat tolt a kormány az Eximbankba az Észak-Macedónnak nyújtott „baráti” hitel miatt. A korábbi 15 milliárdos emelés után most 9 milliárddal emelték meg a bank alaptőkéjét. A kormány ezen a bankon keresztül nyújt kedvezményes kamatozású kölcsönöket olyan felettébb kockázatos országoknak, mint amilyen Csád, a Maldív-szigetek vagy a Balkánon például Észak-Macedónia, ahol nyáron a Fidesszel szövetséges párt került újra hatalomra. E párt korábbi elnöke, Nikola Gruevszki, volt kormányfő évekkel ezelőtt hozzánk menekült korrupcióért kirótt börtönbüntetése elől. Észak-Macedónia már le is hívta az első 500 millió eurót (200 milliárd forintot), amit 15 éves lejáratra, 3,25 százalékos kamatra kapott, és most pedig újabb 500 millió euró lehívását tervezi. Magyarország ennél sokkal rosszabb feltételekkel jut hitelhez. Amikor a sajtó ezzel szembesítette Orbán Viktort, ő nemzeti érdeknek nevezte a Balkán stabilitását, ezért szerinte biztonságunk érdekében a kamatkülönbözetet is vállalva támogatni kell ezeket a szegény országokat.

5. DRÁGUL A BENZIN ÉS A GÁZOLAJ IS

Szombattól 2-2 forinttal drágulnak az üzemanyagok. Szombattól 95-ös benzinből 627 forintért, gázolajból 646 forintért tankolhatunk. Az áremelkedést most a forint dollárral szembeni gyengülésével és a Brent olaj hordónkénti árának növekedésével indokolják.

6. LASSAN MINDENKIRE SOR KERÜL

Dél-Koreában több elnök ellen indult vádeljárás, mint eddig bármelyik másik országban. Egyikük ellen már letartóztatási parancsot is adott ki egy szöuli bíróság. Jun Szongjult azonban letartóztatni nem sikerült, mivel az elnöki rezidenciát védő katonák nem engedték be a nyomozókat. Az államfő egy hónappal ezelőtt rendkívüli állapot bevezetésével próbált meg népszerűtlenségén javítani, ám puccskísérlete rosszul sült el. A parlament felfüggesztette hivatalából, az alkotmánybíróság elmozdítására eljárást indított, s most lázadás miatt is kihallgathatják, ami még soha nem fordult elő dél-koreai elnökkel. De a helyébe lépő ügyvezető elnök sem járt túl jól, ugyanis ellene is elmozdítási eljárást kezdett a parlament, mert nem igyekezett eléggé az elődje impeachmentjével. Így most már van egy még újabb ügyvezetője a teljes belpolitikai káoszba süllyedt országnak: az eddigi pénzügyminiszter.

7. AZ ALBÁN LÉGVÉDELEM MOST A TIKTOKRA LŐ

Lehet, hogy Trumpnak köszönhetően az amerikai betiltást megússza a TikTok, de ez nyilván nem kárpótolja a kínai céget egy még fontosabb piac elvesztéséért. Az albán kormányfő ugyanis közölte, egy évre betiltja az országban a TikTokot, mert szerinte a platform vezetett ahhoz, hogy egy 14 éves diákot leszúrt egy társa, miután összeszólalkoztak a közösségi médiában. Edi Rama miniszterelnök szerint a TikTok erőszakra buzdít, s a gyilkosság után a tettet támogató üzenetek jelentek meg rajta. A cég pekingi vezetői szerint nekik semmi közük az egészhez, a két gyereknek nem is volt TikTok-csatornája.

8. KÉSZÜLHET MINDEN GÁTAK ANYJA

A kínai hatóságok engedélyt adtak a világ legnagyobb vízerőművének megépítésére. A helyszín Tibet legnagyobb folyója, a Cangpo, amely egyben az indiai szubkontinens legbővizűbb folyója is, bár ott már Brahmaputra néven. A hatalmas gát és vízerőmű háromszor annyi energiát fog előállítani, mint a mostani világelső, a természetesen szintén Kínában található Három Szurdok. A tibetiek attól félnek, hogy az építkezés miatt sokuknak el kell hagyniuk lakóhelyüket, s hogy a hatalmas beruházás a természetben is nagy károkat fog okozni, míg az indiai és a bangladesi vezetés amiatt aggódik, hogy a mezőgazdaságuk és árvízvédelmük teljesen ki lesz szolgáltatva Kínának.

9. TAYLOR SWIFT MINDENKI FELETT

Taylor Swift tavalyi fellépéssorozata lett minden idők legnagyobb bevételű koncertturnéja. Az amerikai sztár Eras Tourjának jegybevételei elérték a kétmilliárd dollárt, miközben korábban még az egymilliárd sem jött össze soha senkinek. A földrészeken átívelő turné 149 koncertjét összesen 4,3 millióan látták élőben, de a róla készült koncertfilm is ott van minden idők legnézettebb koncertfilmjei között.

10. A SÁRGA FAL EURÓPA FELETT

Egyetlen nem európai futballklub került fel arra a 2024-es toplistára, amely a legmagasabb hazai átlagnézőszámok alapján rangsorolta a csapatokat. A Transfermarkt futballszakmai adatoldal összesítése szerint viszont az az egyetlen, az argentin óriás River Plate rögtön az első helyre is került, 84 ezer feletti közönségével Buenos Aires El Monumental nevű stadionjában. A Milliomosok becenevű piros fehéreket Európa legnagyobb nézőtéri szurkolótáborával a Borussia Dortmund követi 81 ezer feletti teljes stadionkihasználtsággal – náluk öt évbe kerül jegyet szerezni Sárga Fal nevű 25 ezres ultraszektorukba. A dobogó harmadik fokán a szintén német, rekordbajnok Bayern München áll 75 ezres nézőseregével. A top 10-ben egyébként három olasz klub szerepel (Inter, Milan, AS Roma), a BL-gigász Real Madrid csak hatodik (73 472), a Premier League pedig a Manchester United (73 701) mellett talán meglepő módon a West Ham 62 ezres táborával képviselteti magát. A lista egyébként húszas, második felében az Atlético, Arsenal, Liverpool, Celtic vagy Benfica mellett két másodosztályú klub is szerepel, a német Schalke és a Hamburger SV.

Comments are closed.