1. FORRÓ KRUMPLI LETT A KOMMUNISTÁZÁSBÓL
Szerva után kontrázás, Magyar Péter visszadobta Kövér Lászlónak a kommunista címkéket, vagyis a szópárbajok sem veszélytelenek. A Bonyhádon kampányoló házelnök az ottani Wass Albert-megemlékezésen szónokolva azt mondta, a bukott posztkommunisták helyére idegen megbízói utasításra most „egy harsány hazudozó lépett, egy személyes ambícióit kordában tartani nem tudó új Károlyi Mihály”, aki árulása után „a magyargyűlölet új kunbéláinak” készíti elő a terepet. A Tisza Párt elnöke válaszában óvatosságra intette „lelkes MSZMP-tagként, KISZ-vezetőként, hithű kommunista család sarjaként” Kövér Lászlót, akinek Soros-ösztöndíjára, parlamenti csuhásozására, Trianon-kivonulására is emlékeztetett a Fidesz liberális korszakából.
2. NŐTT A KISKERESKEDELMI FORGALOM, DE A BÜDZSÉ HIÁNYA IS
2024 első 11 hónapjában 2,9 százalékkal nőtt a kiskereskedelem, novemberben pedig 4,1 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Az utóbbi időben a lakosságot fogyasztásra ösztönző nemzetgazdasági tárca sikernek tartja ezt a növekedést, amit „a több mint egy éve tartó dinamikus reálbér-emelkedés, valamint a visszaszorított infláció tesz lehetővé”. Most először Nagy Márton minisztériuma tette közzé a központi költségvetés decemberi becsült hiányát, ami 811 milliárd forint mínusz lett, az éves deficit pedig 4095,8 milliárd forint – jóval kevesebb, mint az októberben 4790 milliárdra emelt hiánycél –, ami a GDP 4,8 százaléka, a megemelt 4,5 százalékos célnál magasabb.
3. MEGINT GYENGÜL AZ IPARI TERMELÉS
Ismét visszaesett a hazai ipar, 2024 novemberében az ipari termelés 4,2 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, és 1,6 százalékkal az előző havinál is kisebb volt, pedig az októberben már növekedést mértek. A külgazdasági miniszter szerint viszont 2024 volt a magyar gazdaságtörténet második legeredményesebb éve a beruházásösztönzés szempontjából. Szijjártó Péter szerint a válságok közben a kormány 77 vállalattal kötött megállapodást összesen 4000 milliárd forintnyi beruházásról, ezek 80 százalékát Kínával, Dél-Koreával és Japánnal. A legtöbb beruházás a szegényebb régiónak számító Borsod-Abaúj-Zemplén és Komárom-Esztergom megyében valósul meg.
4. REFORMMÁ SMINKELT SEMMI
Az ígéretek többsége „naiv, kivitelezhetetlen vagy értelmetlen ötlet”, „a semmit próbálják reformmá sminkelni” – így vélekedik a fővárosi közlekedéspolitikus Vitézy Dávid a közlekedési miniszter 10 pontos MÁV-fejlesztési vállalásáról. A Lázár Jánossal elmérgesedett viszonyt „ápoló” Vitézy szerint a tavalyi 3 ezer milliárdos, öt pontos óriási vasútfejlesztési ígéretekből se lett semmi, maradt ez a 20 milliárd forintnyi 10 pont, a komoly pálya- vagy pályaudvar-fejlesztések, új járműbeszerzések mind eltűntek, és jelenleg a MÁV új üvegpalotája az egyetlen vasúti beruházás, a többit leállította Lázár. Példaként hozta fel Csehországot és Lengyelországot, ahol csak az idén több mint 1000 milliárd forintot költenek vasútfejlesztésre, ott az a kérdés vár döntésre, hogy melyik vonalon mikor lesz 200 km/h a sebesség, míg itt Lázár irreálisnak tartja az ilyen sebesség elérését. Itt Vitézy szerint marad „a lassú haladás, késő vonatok, régi járművek, de legalább tisztább lesz a WC”.
5. FŐVÁROSI POLGÁRMESTERKEDÉSEK
Megelégelte a budapesti kormányhivatalt vezető főispán, hogy Óbuda tavaly augusztus óta korrupciós gyanú miatt előzetes letartóztatásban lévő DK-s polgármestere a börtönben, munkavégzés alól mentesülve is megkapja kerületvezetői fizetését. Sára Botond ezért felszólította az ellenzéki többségű III. kerületi önkormányzatot, függessze fel Kiss László juttatásait, és kérjék vissza az eddig elutalt pénzeket, ellenkező esetben bírósághoz fordul. Az önkormányzat válasza szerint Kiss a börtönben is dolgozik. Közben új szerepkörben tér vissza a közéletbe a hűtlen kezeléssel vádolt, választáson elbukott I. kerületi baloldali expolgármester, V. Naszályi Márta a Zöld Budapestért program tanácsadója lesz. Utódja, a fideszes Böröcz László pedig azt jelezte, a Halászbástya egy nap után visszavont röpke fizetős elkordonozásával egymillió forint bevételre tettek szert a turistákból.
6. GYŐRBEN NŐTTEK LEGINKÁBB A FIZETÉSEK
Az országos átlagban tavaly 372 ezer forintra emelkedtek a nettó keresetek, miközben a reálkeresetek a települések 68 százalékán csökkentek. A legalacsonyabb jövedelmek 2023-ban Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében voltak, ott az átlag mindössze 297 ezer, miközben a rangsort változatlanul Budapest vezeti a havi 469 ezres átlagával. A megyei jogú városok és megyeszékhelyek 13,6 százalékos növekedéssel havi 382 ezernél járnak, a főváros után Győr és Székesfehérvár környéke mutatja a legerősebb nettó jövedelmeket. Budapesten a keresetek tavalyi emelkedése egyébként elmaradt az országos átlagtól, a legmagasabb nominális növekedést pedig Győr és vidéke produkálta több mint 60 ezer forintos többlettel – e tekintetben az ország 2023-as motorja volt.
7. ÚJ ROMÁN ELNÖK CSAK MÁJUSBAN
Még egy kis plusz időt kapott a román elit és a román közvéleménykutatók: csak májusban tartják meg ugyanis a megismételt elnökválasztást. A novemberi első voksolást azután érvénytelenítették, hogy egy teljesen esélytelennek tartott szélsőséges, Nyugat-ellenes jelölt nyerte az első fordulót, köszönhetően a megengedhetetlen orosz és kínai titkosszolgálati segítségnek, illetve a kevésbé megengedhetetlennek gondolt román titkosszolgálati és pártpolitikai kavarásnak. Mindez azt is jelenti, hogy további hónapokon át vezetheti az országot egy olyan elnök, akinek már rég lejárt a mandátuma. Az új indulók közül a kormánykoalíció jelöltje látszik biztosnak (ha van ilyen a román politikában): ő az a Crin Antonescu, aki jobboldali pártelnökként már buktatott államfőt, és ült is ideiglenesen a székben.
8. HAJLÉKTALAN HOLLYWOOD
Amit eddig katasztrófafilmek forgatásain láthattak, azt most élőben élhetik át a hollywoodi sztárok Los Angeles történetének legpusztítóbb erdőtüzei miatt – Anthony Hopkins villája már porig égett. A szárazság és a 100 km/h-s szél miatt a tűzoltóknak egyelőre esélyük sincs megfékezni a lángokat, úgyhogy maradnak a kitelepítések: eddig 130 ezer embernek kellett elhagynia az otthonát, a halottak száma ötnél jár, Biden elnök lemondta római útját, Donald Trump a kaliforniai kormányzót okolja a vízhiányért.
9. NEM GONDOLTÁK TÚL
Kéttucatnyi, bozótvágókésekkel felszerelt részeg kísérelt meg puccsot a magyar békefenntartókat repesve váró Csádban. Az elnöki palota előtt álló őröket még sikerült levágniuk, de aztán a kiérkező testőrség gyorsan legéppisztolyozta a támadókat, akiknek indítékairól nem közöltek semmit. Az incidens akkor történt, amikor a csádi diktátor heves szópárbajba bocsátkozott a francia elnökkel, aki egy beszédében hálátlansággal vádolta az afrikai vezetőket, amiért „elfelejtették megköszönni” Párizsnak, hogy tíz évvel ezelőtt katonákat küldött a Száhel-övezetbe az iszlamisták ellen. A csádi elnök neokolonialistának és lenézőnek nevezte Emmanuel Macron megjegyzéseit. Hozzá csatlakozott a szenegáli elnök is, aki szintén arra készül, hogy kiebrudalja az országban évtizede állomásozó csapatokat, ahogy azt több térségbeli ország is megtette a közelmúltban.
10. EGY HOSSZÚ PÁLYAFUTÁS VÉGE
Harminc év medencés élet után bejelentette visszavonulását Hosszú Katinka. A háromszoros olimpiai bajnok, huszonhatszoros világbajnok, harmincötszörös Európa-bajnok úszó tavaly ősz óta hezitált a befejezésen, amelyet 35 éves kora mellett nyilván a legutóbbi párizsi olimpiai lemaradás is befolyásolt, meg 2023-ban gyermeke is született. Hosszú még aktív versenyzőként döntő szerepet vállalt Gyárfás Tamás úszóelnöki megbuktatásában, de mostanában is kritizálta a szövetséget a Milák-ügy kezelése miatt, ahogyan exférjével, sikerei edzőjével, Shane Tusuppal is kiújulnak néha vitái. A korszakos versenyző öt olimpián járt, 2016-ban már azóta is működő klubot alapított Iron Lady/Swim néven, vagyis versenyzés mellett készült más feladatokra, valódi sportmárkanévvé válva. A magyar úszósport dicsőségfalán Egerszegi Krisztináé mellett az ő neve van, akiknek sikerült egy olimpiáról három arannyal hazatérni. Ráadásul az úszófenomén 2015-ös, 200 méter vegyesen elért világcsúcsát még mindig nem döntötte meg senki.