2025. 07. 22. kedd

1. KARÁCSONY KÉT FRONTOT NYITOTT

Bírósági ítéletértelmezési harcba kezdett a budapesti főpolgármester és a kormányzat. Karácsony Gergely szerint immár jogerősen is a fővárosnak adtak igazat a túlzott mértékű szolidaritási hozzájárulás visszavonása érdekében indított perükben, ezért az államkincstár 28,3 milliárd forintot utal majd vissza Budapestnek. Erre előbb a kincstár, aztán a pénzügyminiszter, majd Sára Botond főispán úgy reagált, hogy szó sincs visszautalásról az ítéletben, az adó nagyságát a bíróság nem vitatta, ezért a főispán törvényességi felhívást intéz a közgyűléshez, vagyis fizetni kell. Eközben a kormány reagált Karácsony azon felvetésére is, hogy a főváros élni kíván elővételi jogával a rákosrendezői mini-Dubaj területre. Lázár János szerint azt 5000 milliárdért vihetik, mivel harminc éve semmit sem kezdtek vele, Nagy Márton pedig „álságos kapálózásnak” nevezte Karácsony ajánlatát, amelyet jogilag is érvénytelennek tart, mert szerinte ahhoz az arab vevő beleegyezése is kell. Karácsony most tárgyalásra hívja az ügyben Lázár Jánost.

2. A SELYEMZSINÓRTÓL A SELYEMÚTIG

Nem fogy az új amerikai elnök lendülete: Donald Trump második munkanapján is folytatódott az intézkedésdömping. A kormányzat összes olyan alkalmazottját, aki a liberálisoknak kedves sokszínűséggel foglalkozott, azonnal fizetett szabadságra küldte, néhány vezető képviselőjüket pedig ki is rúgta. Közölte, hogy a kínai árukra kivetendő tízszázalékos vámon gondolkozik februártól, amire Peking azzal vágott vissza, hogy egy kereskedelmi háború senkinek nem lesz jó. Ezenkívül kegyelmet adott az alternatív számítógépes kultúra egyik ikonikus alakjának, aki többszörös életfogytiglani büntetését töltötte. Ross Ulbricht a sötét weben hozta létre Silk Road nevű platformját, ahol anonim módon lehetett mindent venni kriptovalutáért drogtól a bérgyilkosig. A magát a szabadság mártírjának tartó, még mindig csak 40 éves Ulbricht 11 éve ült börtönben. Közben 22 demokrata vezetésű állam lendült ellentámadásba, bejelentve, hogy bíróságon támadják meg Trump egyik első döntését, amellyel a jövőben megakadályozná, hogy az illegálisan vagy időszakos vízummal Amerikában tartózkodó emberek ott született gyerekei amerikai állampolgárok legyenek.

3. KARLENDÍTÉS ÉS INTELLIGENCIA

Nagy vihart kavart a nyugati világ baloldalán Elon Musk fasiszta karlendítésre emlékeztető gesztusa, amellyel a világ leggazdagabb embere Donald Trump híveit üdvözölte az amerikai elnök beiktatásán. Szinte minden európai baloldali vezető megszólalt az ügyben, egy baloldali spanyol miniszter pedig ünnepélyesen törölte Twitter-, azaz X-oldalát, miközben a kormányzati szerepre is készülő Musk csak annyit reagált, hogy nagyon unalmas ez az állandó nácizás. Közben bekövetkezett az első nyilvános ellentét Musk és Trump között. Az elnök ugyanis bejelentette, hogy techcégek 500 milliárd dollárt fektetnek be a mesterséges intelligencia elterjedéséhez szükséges infrastruktúrába, elsősorban adatközpontokba, ami messze felülmúl minden korábbi hasonló projektet. A bejelentésnél jelen volt az egyik legfontosabb MI-cég vezetője, Sam Altman, akinek nagyon rossz a viszonya Muskkal, ennek megfelelően utóbbi gyakorlatilag komolytalannak nevezte Trump bejelentését, mondván az érintett cégeknek nincs is ennyi pénzük.

4. BALRÓL IGAZOLT KAMPÁNYGURUT A TISZA

Tapasztalt és korábban ellenzéki sikereket is arató kampánymenedzser szerződött a Tisza Párthoz. Tóth Péter a szocialisták történetében legsikeresebb, még ma is regnáló polgármester fia, aki a XIII. kerületben gyakorlatilag örökös városvezető édesapját segítette korábban tanácsaival, illetve dolgozott a 2014-ben a Fidesszel szemben időközi választást nyert független liberális Kész Zoltánnal is. Tóth az elmúlt hat évben hátralépett a politikától és közgazdászként dolgozott, s eleinte erős kétségekkel fogadta Magyar Péter belépését a politikába, ám hamar azt vette észre, hogy potenciális rendszerkihívóról van szó, így Menczer Tamás pécsi utcai vitája után igent mondott Magyarék felkérésére. Tóth szerint – aki magát Magyar legbaloldalibb hívének tartja – országosan 30 ezer aktivistára van szükség a győzelemhez, szavazókörönként 300-400 segítőre tehát.

5. FIDESZESNEK TEJEL A VIP-OSZTÁLY

A fideszes Papcsák Ferenc országgyűlési képviselőt, a Magyar Nemzeti Bank felügyelőbizottságának elnökét, Zugló korábbi polgármesterét, volt elszámoltatási kormánybiztost találta meg Hadházy Ákos korrupciókutató képviselő a mögött a cég mögött, amely a zuglói Uzsoki Kórház „VIP Osztályán” szervezi az emelt díjas soron kívüli betegellátást. Ezeknek a VIP-pácienseknek nem kell órákat várni a sürgősségi osztályon és éveket sem a térdprotézis műtétekre. Papcsák cége 2023-ban 360 milliót keresett a VIP Osztályon úgy, hogy egyetlen alkalmazottja se volt, a cég ügyvezetője egyedül szervezhette meg, hogy ugyanaz az orvos, ugyanabban a műtőben, ugyanazokkal az eszközökkel megműtse a VIP-beteget soron kívül milliós díjért cserébe. Papcsák ügyvédi irodája évi 12 millióért jogi tanácsokkal is ellátja a kórházat.

6. AUSZTRIA CSŐBE HÚZVA, TIBORCZ SÍNRE TÉVE

Tovább mélyült Magyarország és Ausztria között a GYSEV miatt kialakult konfliktus. Az osztrákoknál tavaly már az kiverte a biztosítékot, hogy menesztették a két állam közös vasúttársaságának osztrák vezérigazgató-helyettesét nem sokkal azután, hogy a magyar állam (a korábbi Strabag részvényekkel) jelentős többséget szerzett a cégben. Most pedig kiderült egy még sportszerűtlenebb lépés is: a közgyűlésen, ahol a felek eredetileg a tulajdoni arány fenntartásával akartak tőkét emelni, az osztrák javaslatot, hogy egy szavazással döntsenek a két tőkeemelésről a magyar fél leszavazta, s miután magyar tőkeemelésről döntöttek, az osztrákról már nem. Így jutott 75 százalék feletti minősített többséghez a magyar állam, amit rögtön ki is használt: a GYSEV teherszállító cége részvényeinek 62,5 százalékát átadta a Tiborcz István érdekeltségébe tartozó Waberer’snek.

7. ESETLEG JÖHETNÉNEK MAGYARORSZÁGRA CSEREDIÁKNAK

Már a magyar kormányhoz kötődő külföldi egyetemek sincsenek biztonságban: Brüsszel kizárta azt a bécsi egyetemet az Erasmus-programból, amelyet 2023-ban vett meg a magyar kormány kedvenc alapítványa, a Matthias Corvinus Collegium. Az Európai Bizottság álláspontja szerint a magyar felsőoktatási intézményeket az uniós programokból kizáró döntés automatikusan vonatkozik az idegenforgalmi képzésben amúgy világhírű osztrák Modul magánegyetemre is. A Modul vezetése igazságtalannak tartja a döntést és mindent megtesz annak megváltoztatásáért, addig pedig saját forrásból támogatják diákjaik külföldi tanulását.

8. TERROR EGY NÉMET PARKBAN

Újabb német városban követett el késes támadást egy migráns. A helyszín ezúttal a bajorországi Aschaffenburg, a támadó pedig egy pszichésen zavart 28 éves afgán volt, aki parkban sétálókra, köztük óvodások egy csoportjára rontott rá. Egy kétéves (marokkói származású) kisfiú és egy felnőtt férfi meghalt, egy másik kisgyerek és egy másik felnőtt súlyosan megsebesült, mire a parkban járőröző rendőrök elfogták a tettest.

9. TŰZ EGY TÖRÖK SÍKÖZPONTBAN

Egy szörnyű tragédia kellett ahhoz, hogy a világ megtudja, Törökországban is vannak síterepek: a Fekete-tenger fölé magasodó hegyekben lévő Kartalkaya síközpont egyik nagy szállodája gyulladt ki, s a tűzben 76 vendég vesztette életét. A tűz az éjszaka közepén keletkezett, feltehetően a szálló éttermében, a rendőrség azóta a hotel nyolc alkalmazottját és a tulajdonosát is őrizetbe vette.

10. ÚJABB VÍVÓ LETT A NEMZET SPORTOLÓJA

Habár az előzetes esélylatolgatások Hegedüs Csaba birkózó vagy Dunai Antal labdarúgó jelölését valószínűsítették, a grémiumban lévők végül sportolónőt választottak a januárban elhunyt Keleti Ágnes tornász helyére a Nemzet Sportolójának. A jelölést ma a 88 éves, Tokióban csapatban olimpiai bajnok tőrvívó, Sákovicsné Dömölky Lídia kapta, aki ötszörös világbajnok is fegyvernemében. Ezzel az ismét tizenkét tagú címviselő között már négy vívó lesz.

Comments are closed.