1. ÁRSTOP UTÁN ITT AZ ÁRRÉSSTOP
Aligha így tervezte a repülőrajtot a kormány: hét százalék felett az élelmiszer-infláció. De itt van ellene az új fegyver, az árrésstop. Maga Orbán Viktor miniszterelnök jelentette be, hogy március közepétől harminc alapvető élelmiszernél a kereskedők árrése nem haladhatja meg a tíz százalékot. A KSH februárban 5,6 százalékos inflációt mért, egy hónap alatt átlagosan 0,8 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak, az élelmiszereké viszont 1,2 százalékkal. Egy év alatt az élelmiszerárakon belül a liszt 44,3, az étolaj 27,5, a tojás 24,7, a tej 22,5 százalékkal emelkedett. A szolgáltatások 9,2 százalékkal drágultak, a háztartási energia ára viszont a tavalyi szinten maradt. Jó hír az autósoknak, hogy mától megint csökkent az üzemanyagok ára, a 95-ös benzinért literenként átlagosan 596, míg a gázolajért 614 forintot kell fizetni, s további esés várható.
2. BELÉPNI TILOS ORBÁNNAK IS
Hiába öltözött be a Covid-időket idéző járványszkafanderbe, s ment a helyszínre intézkedni, még Orbán Viktor sem mehetett be a szigetközi Kisbajcs szarvasmarha-telepére, ahol az országban ötven év után azonosítottak először ismét a ragadós száj- és körömfájás vírust – a gyógyíthatatlan betegség emberre ritkán terjed át, ám ahol felüti fejét állatok közt, ott minden páros ujjú patást el kell pusztítani. Az 1700 leölt marhát egyébként egy Bábolna melletti két hektáron reaktivált dögkútba temetik hét méter mélyre, a helyi polgármester jelezte, vele a főispán közölte a döntést, abba beleszólásuk nem volt, ezt a területet találták egyedül megfelelőnek a környéken.
3. HARCOSOK KLUBJA ÉS TISZA-INDULÓ
Az egyik internetes trollhadsereget gyűjt maga köré, a másik meg videóklipet mutat be a pártindulóval – Orbán Viktor és Magyar Péter is hiperaktív az interneten vívott politikai csatában. A miniszterelnök „400 nap” fedőnév alatt több ezer tagból álló titkos online sereget toboroz közösségi médiás kampányokra, a csapat a „Harcosok klubja” nevet viseli, alvezére a Fidesz szóvivője, a résztvevők pedig minden nap személyes feladatot kapnak Orbánéktól. Eközben Magyar Péter közzétette a Tisza Párt „Kell egy jobb ország!” című új himnuszát, a szám videóklipjében viszont a pártelnök nem szerepel, ahogyan a dalt éneklő Nagy Ervin színész sem mutatkozik. A lovasokkal és zászlókkal teli huszáros-arcfestékes klipet alighanem a Kent nevű svéd együttes igen hasonló dramaturgiájú búcsúvideója inspirálta.
4. VARGA TAKARÍT MATOLCSY UTÁN
Személycserékkel, belső vizsgálatokkal látott neki a munkának az MNB új elnöke. Varga Mihály már az első napokban leváltotta elődje, Matolcsy György embereit a jegybank utolsó megmaradt alapítványánál és a köré alapított cégeknél. A Pallas Athéné alapítvány élére új kuratóriumi vezetést állított és új vezérigazgatót nevezett ki az alapítvány tulajdonában lévő Optima Zrt. élére, feladatuk alapos vizsgálattal ellenőrizni a szervezetek eddigi működését. Varga az Állami Számvevőszéknek is jelezte, elérkezett az idő „a közpénzekkel, a nemzeti vagyonnal való felelős gazdálkodás” ellenőrzésére a jegybanknál. Feltűnő módon Matolcsy hivatali idejének utolsó napjaiban cserélt gazdát az Optima alá tartozó hasonló nevű alapkezelő cég, amely egy olyan magántőkealaphoz került, amelyet a volt jegybankelnök fiának, Matolcsy Ádámnak a baráti köréhez tartozó Száraz István cége menedzsel.
5. ELSZABADULTAK A BUDAPESTI LAKÁSÁRAK
Egy hónap alatt is jelentősen nőtt a lakások ára februárban, éves viszonylatban pedig brutális a drágulás. A legnagyobb ingatlanos szakportál elemzése szerint országosan egy év alatt több mint 10 százalékkal emelkedtek a lakásárak, de januárhoz képest is bő 2 százalékkal. Budapesten egy év alatt közel 17 százalékkal drágultak a lakások, és januárhoz képest is nőttek 4,4 százalékkal – februárban a társasházi használt lakások átlagára már 98 millió forint volt. A legolcsóbb budapesti kerületekben februárban még lehetett 55-60 millióért használt lakást venni, de az eladó házak átlagára már 108 millió forintra emelkedett.
6. SZÁRNYAL A MAGYAR KÖNYVPIAC
Az olasz bezuhanásával és a német stagnálásával ellentétben hasít a magyar könyves piac. Az ágazat hazai forgalma 2024-ben 8-10 százalékos növekedést produkált az egy évvel azelőttihez képest. Tavaly 2692 nyomtatott és 1232 e-könyv jelent meg, utánnyomott címből pedig 2166-ot adtak ki újra. A piac gyengén teljesítő része a hangoskönyveké volt, ott 9 százalékos a példányszámcsökkenés, viszont erősödik a magánkiadások jelenléte. A hazai könyvpiac százmilliárd forintot meghaladó összforgalma mellett a magyarok évente átlagos jövedelmük 2,6 százalékát költik kulturális kiadásokra, bár ebbe egyházi és sportcélú költések is beletartoznak.
7. SPANYOL NYOMOZÁS MÉSZÁROS HITELE MIATT
Ha Orbán Viktor spanyol szocialista politikai vezető lenne, most bizonyosan nem Brüsszel, hanem Budapest szuverenitást csorbító beavatkozása ellen tiltakozna a szokott vehemenciával. Illegális pártfinanszírozás miatt indított ugyanis nyomozást a spanyol ügyészség a Fidesz patrióta partnerpártja, a szélsőjobboldali Vox ellen, amely a gyanú szerint 1,8 milliárd forintnyi eurót kapott egy magyar kormánnyal kapcsolatban álló banktól, ami sérti a madridi párttámogatási szabályokat. A Vox már tavaly elismerte, hogy 2023-as parlamenti és önkormányzati választási kampányukat Mészáros Lőrinc MBH Bankjától kapott kölcsönből fizették, miután otthon nem jutottak hitelhez, aminek felfújása szerintük a spanyol szocialisták figyelemelterelő műbalhéja saját korrupciós ügyeikről. A radikális jobboldal amúgy jó adós, a szintén Mészáros-banktól 2021-ben 11 millió eurós hitelt kapó Le Pen-féle francia Nemzeti Tömörülés már vissza is fizette a támogatást.
8. UKRÁN DRÓNOK MOSZKVA FELETT
Az eddigi legnagyobb Moszkva elleni dróntámadással próbálta megmutatni Ukrajna, hogy még nem adta meg magát a Szaúd-Arábiában kezdődött ukrán-amerikai tárgyalások előtt. Orosz jelentések több mint háromszáz drónról számoltak be, amelyek a főváros környékén legkevesebb három ember halálát okozták. Az ezt megelőző napokban Oroszország intézett súlyos légicsapásokat ukrán városok ellen, több tucat halálos áldozattal. A fronton eközben az oroszországi kurszki területet kivéve nagyon lelassult az orosz előrenyomulás. Ami a szaúdi tárgyalások első napját illeti, Kijev konstruktív kezdetről beszélt.
9. EGYSZERRE HÁBORÚ ÉS BÉKE
A kiújuló polgárháború és a béke között ingadozik Szíria: az elmúlt napokban másfélezer embert öltek meg a kormányerők és a velük szövetséges milíciák az ország nyugati részén. Az áldozatok nagyrészt civilek voltak és az alavita kisebbséghez tartoztak, ez a síita szekta volt a decemberben megbukott Aszad-rezsim legfőbb támasza. A kormány szerint a katonai akció véget ért, a túlkapásokat pedig kivizsgálják. Közben viszont az új vezetés békét kötött az ország észak-keleti részét uraló kurdokkal, akik kisebbségi jogokért cserébe beleegyeztek, hogy fegyvereseik beleolvadnak a szír hadseregbe. A megállapodás segíthet abban is, hogy előmozdítsa a törökországi kurdok és a török állam között az elmúlt hetekben kezdődött enyhülést.
10. HÁGA LECSAPOTT
Úgy látszik, van azért, akit képes őrizetbe vetetni a Nemzetközi Törvényszék: a fülöp-szigeteki hatóságok letartóztatták az ország volt elnökét, aki elsősorban a kábítószer elleni harcáról lett hírhedt. A 79 éves Rodrigo Duterte 2016-tól 2022-ig tartó uralma alatt arra bátorította a rendőröket, hogy nyugodtan lőjék le a drogosnak látszókat. A hatóságok és a halálbrigádok legkevesebb hatezer emberrel végeztek. Duterte egyébként 2019-ben kiléptette országát a nemzetközi törvényszék joghatósága alól, de a hágai bírák azt mondják, az azt megelőző időszak eseteit ez nem érinti. A Fülöp-szigetekhez kapcsolódó magyar aktualitás, hogy Manilában most állásbörzén háromezer magyarországi munkahelyet hirdettek meg 280-400 ezer forint közötti fizetésekkel, az állások pedig napok alatt beteltek.