1. NEM SIKERÜL MEGÁLLÍTANI A JÁRVÁNYT
Újabb két mosoni marhatelepen mutatták ki a ragadós száj- és körömfájást. Darnózseliben ezer, a magyar-szlovák határhoz közeli Dunakilitin két és félezer szarvasmarhát kell megölni. Rajkától Esztergomig minden határátkelőnél fertőtlenítő pontokat alakítottak ki, csakúgy, mint a térség autópályalehajtóinál. A betegség fél évszázados magyarországi szünet után Kisbajcson jelent meg egy hónapja, ahol 1400 állatot kellett levágni, majd Levélen, ahol 2300-at. Szlovákiában azóta Medvén, Csiliznyáradon, Bakán és Lúcson igazolták a betegséget, s számos állattelepen már bent alszanak a dolgozók, hogy ezzel is csökkentsék a vírus bevitelének kockázatát.
2. A BOLTOK UTÁN A MOBILSZOLGÁLTATÓK
Az infláció letörésén dolgozó nemzetgazdasági miniszter az árrésrendelet után a telefon- és internetszolgáltatások díjait is csökkentené. Nagy Márton mára már be is rendelte a mobilszolgáltatók képviselőit egyeztetésre. A Facebook oldalára posztolt fotók alapján a Yettel, a Telekom, a One (ex-Vodafone) és a 4iG vezetői vettek részt a megbeszélésen. Közben benyújtották azt a törvényjavaslatot is, amely minden falut bankautomatához juttat. A bankok közösen is üzemeltethetik majd ezeket az ATM-eket, viszont komoly büntetésre számíthatnak, ha nem teljesítik kötelezettségüket. Ami pedig nem lesz olcsó: egy ATM telepítése tízmillió forintba, éves fenntartása további tízbe kerül.
3. KÉSZÜL AZ ÁLLAMPOLGÁRSÁGI HUNGARIKUM
Benyújtották azt a törvényjavaslatot, amely alapján felfüggeszthető a magyar állampolgársága annak, akinek van más nem európai állampolgársága is, s aki veszélyt jelent Magyarország közrendjére, köz-, illetve nemzetbiztonságára. A törvény szerint nemcsak az uniós állampolgárokat nem lehet így büntetni, hanem a svájciak, norvégok és izlandiak mellett az uniós tagjelöltek polgárait sem, azaz a törvény nem vonatkozna sem a balkáni országokra, sem Törökországra, de Ukrajnára és Moldovára sem. A jogszabálytervezet legtágabban értelmezhető része az a passzus, amely a legfeljebb tíz évre szóló felfüggesztést „idegen hatalom vagy idegen szervezet érdekében tevékenykedik”, annak „céljait valósítja meg”. Feltehetően ez alapján kerülhetnek célkeresztbe a külföldről támogatásokat kapott civil szervezetek, illetve újságok kettős állampolgárságú munkatársai, ha vannak ilyenek. Az elképzelést jogi oldalról bírálók szerint „az állampolgárság felfüggesztése” nem létező jogi fogalom.
4. HA KEDD, AKKOR HÍDFOGLALÁS
Másodszor tartottak tüntetők budapesti hídfoglalást Hadházy Ákos ellenzéki képviselő kezdeményezésére, ezúttal azonban rendőrségi engedéllyel lepték el a Pride-betiltás ellen tiltakozó ezrek az Erzsébet-hidat – hogy azután még hármat lezárjanak rövidebb időre. Hadházy jövő kedden folytatja, amikorra már 24 órás demonstrációt ígér, s csatlakozásra kérte a Magyar Péter vezette tiszás ellenzéket is, hogy elérjék a kritikus tömeget a hatalommal szemben. A tüntetések állandó színfoltja, a szegedi politikus Szabó Bálint ezúttal is úszott a Dunában, sőt trombitált a folyóban is, csak a múlt héttel ellentétben most nem kellett újraéleszteni.
5. BÚCSÚ AZ ÓELLENZÉKTŐL
Egy nagyvárosi baloldali-liberális politikai sikersztori főszereplői hagyják el egységesen a régi ellenzéki kereteket: Szombathely teljes városvezetése kilépett eddigi pártjaikból. A vasi megyeszékhelyet 2019 óta eredményesen irányító, s újraválasztott Nemény András polgármester, korábbi szocialista parlamenti képviselő az MSZP-ből távozik, alpolgármesterei és tanácsnokai (egy kivétellel) pedig a szocialisták mellett a DK-ból és a Momentumból lépnek ki, hogy mindannyian az Éljen Szombathely! Egyesületben folytassák a politizálást. Nemény a szegedi Botka László mellett a legsikeresebb baloldali városvezető volt az elmúlt években, a civil egyesületi háttérre váltás pedig nyilvánvalóan segíti a városvezetés kapcsolatát az új ellenzéki erővel, a Tiszával.
6. MÉG EGY KICSIT DOLGOZNUNK KELL AZ EZERHEZ
A legmagasabb hazai hegycsúcs magasságába emelkedett a legmódosabb magyar a Forbes világranglistáján. Mészáros Lőrinc a glóbusz 1015. leggazdagabb embere az egyébként Musk-Zuckerberg-Bezos techtrió vezette ranglistán, a magyar állami tenderspecialista vagyonát az amerikai lap 3,6 milliárd dollárra becsüli. A felcsúti nábobon kívül a Forbes háromezres rangsorában ott van még magyarként 1,8 milliárddal Csányi Sándor (1947. helyezettként), valamint Felcsuti Zsolt és Veres Tibor is. A pénz pedig boldogíthat is, ennek jegyében Mészáros bordeaux-i borászata most a francia Riviérán, Cannes mellett vásárolt tízmillió euróért egy 579 négyzetméteres tengerparti luxusvillát. Ráadásul a pénz másokat is boldogíthat, Mészáros bankja, az MBH ugyanis 36,9 milliárd forintos osztalékot fizet tulajdonosainak a tavalyi teljesítmény után, ebből pedig 8,5 milliárd Matolcsy György korábbi jegybankelnök most szorult politikai helyzetű körének is jut.
7. A SZÉLSŐJOBB MINDJÁRT ÉLRE TÖR
A legnagyobb német ellenzéki párt, a szélsőjobboldali AfD ifjúsági szervezete feloszlatta magát, ezzel előzve meg, hogy a hatóságok oszlassák fel túlzott szélsőségessége miatt. Az új szervezetet a párt már szorosabban fogja, már csak azért is, mert amúgy az AfD egyre közelebb kerül a hatalomhoz. Miközben folynak a jobb- és a balközép között a koalíciós tárgyalások, addig a szélsőjobb támogatása folyamatosan nő: most először fordult elő, hogy a mérésekben az AfD immár hibahatáron belülre került a keresztény pártok mögött, minden más erő messze leszakadva következik utánuk. Ennek egyik magyarázatát adhatják a most nyilvánosságra hozott tavalyi bűnügyi statisztikák. Ezek szerint 2024-ben tovább nőtt az erőszakos bűncselekmények száma, s különösen aggasztó, hogy egyre több a fiatalkorú elkövető. A tettesek 42 százaléka nem német állampolgár, miközben a lakosságban csak 15 százalékos a külföldiek aránya, s a migrációs hátterű németeket természetesen a német tettesekhez sorolják.
8. MUSK SEM GYŐZ MINDIG
Donald Trump és Elon Musk vereségével végződött minden idők legdrágább amerikai bíróválasztása. Wisconsin állam legfelsőbb bíróságának egy megürült helyére egy liberális és egy konzervatív bíró is indult, s a kampányra csaknem százmillió dollár ment el, több mint a legutóbbi brit parlamenti választásokon. Musk, a világ leggazdagabb embere, s az elnök legfőbb harcostársa személyesen vagy húszmilliót költött, ám a politikailag teljesen kettéosztott Wisconsinban a mások között Soros György által pénzelt liberális jelölt viszonylag simán nyert, mutatva, hogy az amerikai választók nem díjazzák sem azt, amit Trump tesz a gazdasággal, sem azt, ahogy Musk leépíti az államot. Ugyanezt mutatja két ezzel egy időben tartott időközi képviselőválasztás is Floridában, ugyan mindkettőt megnyerték a republikánusok, de előnyük megfeleződött a tavalyihoz képest.
9. A HÁBORÚT A FÖLDRENGÉS SEM ÁLLÍTJA MEG
Végül háromezer fölé nőtt a Mianmart múlt pénteken megrázó földrengés áldozatainak száma. A természeti katasztrófa mellett polgárháborútól is szenvedő dél-kelet-ázsiai ország katonai diktátorai a mentések idejére sem hagyták abba az ellenzéki erők állásainak bombázását, s a harcok miatt a segélyek is csak nehezen jutnak el a károsultakhoz. A szintén a földmozgások hatására összedőlt bangkoki toronyház romjai alatt eddig 22 holttestet találtak, de még több mint hetvenre számítanak.
10. ELHUNYT VAL KILMER
Meghalt a 80-as 90-es évek amerikai filmjeinek egyik legnagyobb sztárja. Val Kilmer mindössze 65 éves volt, de gégerákját követően egy évtizede elvesztette hangját, s visszavonult a filmkészítéstől. Most tüdőgyulladás végzett a valamikor az amerikai egészség és szépség megtestesülésének számító Kilmerrel. 1984-ben kapta első főszerepét a csodálatosan abszurd Top Secret kémparódiában, majd két évre rá a Top Gunnal robbant be a köztudatba. Később játszott Batmant és megformálta a The Doors frontemberét, Jim Morrisont is, de egész karrierjét a hatalmas sikerek és a nagy bukások váltakozása jellemezte, s a nagy elismeréseket gyakran követték a legrosszabb színésznek járó jelölések.