1. VIHAR KÖZBENI CSEND
Kicsit megnyugodtak a világ tőzsdéi az elmúlt napok zuhanása után, a BUX is erősödött némileg, de egyelőre nem látni, hogy ez csak lélegzetvételnyi szünet-e, hiszen minden az amerikai elnökön múlik, aki továbbra is ellentmondásos üzeneteket küld. A legnagyobb feszültség most Amerika és Kína között van, Peking ugyanis viszontvámokat léptetett életbe, amire Donald Trump közölte, hogy ha azokat nem törlik el azonnal, akkor még ötven százalékot tesz az eddigi vámokra, ami már száz százalék feletti sarcot jelentene. A kínai vezetés úgy válaszolt, hogy nem hátrálnak és készek a végsőkig harcolni. Trump elutasította az Európai Unió ajánlatát, hogy tegyék kölcsönösen vámmentessé egymás áruit, bár korábban éppen a magasabb európai vámokkal indokolta a büntetőintézkedéseket. Most inkább azt szeretné, hogy Európa importáljon 350 milliárd dollárnyi amerikai olajat és földgázt, s ezzel tüntesse el a kereskedelmi különbséget, amire Európa egyébként korábban már késznek mutatkozott, de ez akkor nem érdekelte a Fehér Házat. Állítólag a vámok miatt hűvösebbé vált az elnök és legfőbb bizalmasának, Elon Musknak a viszonya, a világ leggazdagabb üzletemberét ugyanis érzékenyen érintik a világkereskedelem viharai.
2. A VÁRTNÁL JOBB LETT AZ INFLÁCIÓ
Öt hónap után először lassult a fogyasztói árak emelkedésének üteme: a februári 5,6 százalékról 4,7 százalékra csökkent az éves infláció márciusban, holott a kormányzati intézkedések csak a hó második felében léptek életbe. Az árrésstopnak köszönhetően várhatóan az áprilisi adat is jó lesz, az viszont aggasztó, hogy a hosszabb trendeket jelentő maginfláció továbbra is nagyon magas, 5,7 százalék. Az élelmiszerek 7, a szolgáltatások 7,5 százalékkal kerültek többe, mint tavaly márciusban, februárhoz képest viszont nem változtak az árak.
3. REKORDNYERESÉG MÉSZÁROSNÁL
A gazdaság általános gyengélkedése közepette is kimagasló nyereséget könyvelt el Mészáros Lőrincék tőzsdei cége. Az Opus Global 2024-ben 631 milliárd forintos árbevétel mellett rekord magas 48 milliárdos adózott eredményt érte el, 7,1 százalékkal meghaladva az előző évit. A cég részvényárfolyama 32 százalékot emelkedett tavaly, s idén az előző évi osztalék dupláját, 8 milliárdot akarnak kifizetni. Mészáros nevén a részvények 23 százaléka van, 77 százaléknyi pakett gazdái magántőkelapok mögött rejtőzködnek.
4. TELJES KÁRTALANÍTÁST KAPNAK A GAZDÁK
Az agrárminiszter eredményesnek tartja a védekezést a száj- és körömfájás járvány ellen. Nagy István ezt azzal indokolja, hogy a vírus nem tört ki a négy érintett telepről, a másik 750 telepen végzett vérvizsgálatok sehol nem mutatták ki a kórokozót. Ez szerinte annak is köszönhető, hogy a járvánnyal érintett telepek állatállományának elpusztítása teljes állami kártalanítás mellett zajlik. A kormány átvállalja a telepeken dolgozók bérét is, egy évre hiteltörlesztési moratóriumot vezetnek be és a térség háztáji állattartói is ingyen kapják a fertőtlenítő szereket. A járványveszély miatt az osztrák után mától egy hónapra a szlovák kormány is lezár egy rakás kishatárátkelőt a magyar határon, a nagyobbak (a rajkai, a komáromi, az esztergomi és a honti) továbbra is nyitva állnak.
5. MEGFELEZTÉK A HÍDFOGLALÁST
Folytatódik Hadházy Ákos ellenzéki képviselő kezdeményezésére a keddenkénti hídfoglalás Budapesten. A tiltakozók a Pride betiltása, a gyülekezés korlátozása és a lopakodó „technofasizmus” ellen tüntetnek. Hadházyék ezúttal 24 órára akarták lezárni demonstrációjukkal az Erzsébet-hidat, ám a hatóságok ezt nem engedélyezték, s végül 12 órás hídfoglaláshoz járultak hozzá, amely szerda hajnal négyig tart majd. A mai felszólalók közt szerepel Koltai Róbert színművész, Laczó Adrienn lemondott fővárosi törvényszéki bíró és Puzsér Róbert influenszer, az eseménnyel párhuzamosan a Momentum politikusai további hidak lezárásával akcióznak.
6. AZ MTA ÓVATOS, AZ ELTE TILTAKOZIK
Megszólalt a Magyar Tudományos Akadémia elnöke, bár sokat nem mondott azok után, hogy a testület gazdasági és jogtudományi osztálya a miniszterelnök ünnepi poloskázós beszéde ellen foglalt állást, mondván, Orbán Viktor „átlépte az írott és íratlan normákat”. A jogtudósok később azt mondták, csak azért aggódtak, mert többen kivonulhatnak az akadémia ünnepi közgyűléséről, ha ott megjelenik a kormányfő. Ehhez képest Freund Tamás elnök még egyet hátralépve leszögezte, az MTA küldetésénél fogva nem kapcsolódhat be politikai vitákba. Nem így tettek az ELTE oktatói és kutatói közül számosan, akik a Pride betiltása ellen tiltakoznak közleményben aláírásukkal, amit a gyülekezési jogot korlátozó megbélyegzésnek neveznek, s az egyetem LMBTQ-hallgatóinak védelmét ígérik.
7. NEM HATNAK LÁZÁR INTELMEI
Elviteti a Rákosrendezőn tárolt vasúti anyagokat és hulladékot az építési miniszter, azt viszont elvárja a főpolgármestertől, hogy „a telekkel együtt megvásárolt MÁV-on kívüli szemetet” a főváros szállíttassa el. A főpolgármester álláspontja szerint azonban a területre a leégett Budapest Sportcsarnok törmelékét rakták le 1999-ben az első Orbán-kormány idején, így a szennyező államot terheli a felelősség a megszüntetésért. Lázár János intelmei máshol sem hallgattatnak meg, a süket fülek ráadásul a saját politikai hátországában fogadták a minisztert, aki hiába ostorozta a NER-luxizást Kisvárdán, ha két nappal később a város fideszes polgármestere négyéves Volkswagen Arteonja lecseréléséről döntött, s helyette egy 25 millió forintos Tuareg luxusterepjárót szavaztatott meg képviselőtestületével. A sofőrt is tartó, a városházától egy sarokra lakó Leleszi Tibor indoklása szerint nehezen tud kiszállni a régi autóból.
8. NÉPSZERŰ SZÉLSŐSÉGEK
Évek óta most először fordult elő, hogy Európában nem Németországban adták be a legtöbb menedékkérelmet. A februári 12 775-ös adat háromszázzal kevesebb a franciánál és kétszázzal a spanyolnál. A távozó baloldali német kormány belügyminisztere szerint ez nagyrészt a szigorító intézkedések érdeme. Amelyekből lesz még bőven, ha egyszer megállapodnak a keresztény pártok a szocdemekkel, s feláll az új kabinet. Az elhúzódó alkudozás egyelőre egyiküknek sem tett jót, a felmérések szerint különösen a jobbközép támogatottsága zuhan és most már holtversenyben áll az élen a szélsőjobboldali AfD-vel. De tovább erősödött a szélsőbal is, amely viszont a zöldeket érte utol.
9. MINDIG VAN EGY MÁSIK RÉGIÓ
Az egyik orosz régióból már szinte kiűzték őket, mire most egy másikban tűntek fel az ukrán katonák. Volodimir Zelenszkij elnök nyilvánosan elismerte, hogy egységeik jelen vannak Belgorodban, bár azt nem mondta el, mekkora területen. Kurszk régió egy kis része is a kezükön van még, de a többséget már visszafoglalták az oroszok. Az oroszországi betöréseknek elég vegyes a megítélésük a katonai szakértők körében: ugyan javították az ukránok morálját és presztízsveszteséget okoztak Moszkvának, de nem sikerült megállítani velük a front más szakaszain az orosz offenzívát.
10. MENTŐAUTÓKKAL A HALÁLBA
A Vöröskereszt független nemzetközi vizsgálatot követel egy egyre nagyobb hullámokat kavaró gázai atrocitás ügyében. Maga az eset több mint két héttel ezelőtt történt, s először csak annyit lehetett tudni, hogy izraeli katonák rálőttek egy három mentő- és egy tűzoltóautóból álló éjszakai konvojra, mert az szerintük kivilágítatlanul közlekedett és Hamasz-terroristák voltak rajta. Csakhogy azután előkerült egy videó az egyik lelőtt palesztin telefonjáról, amelyen nem látszik hamaszos fegyveres, az viszont nagyon is, hogy a járművek ki voltak világítva, megkülönböztető jelzést is használtak, s nagyon úgy tűnik, hogy az izraeliek szándékosan, közvetlen közelről végezték ki a mentősöket. Ráadásul utána egy hétig nem is engedtek a helyszín közelébe senkit, a holttesteket pedig gyorsan ők maguk ásták el. Az izraeli hatóságok elismerték, hogy nem minden stimmelt az első tájékoztatásukkal és alapos vizsgálatot ígértek. Közben magában Gázában tovább folynak az izraeli katonai műveletek és a rendszeres légicsapások.