2025. 07. 12. szombat

1. SE BÉKE, SE CSÚCS

Kútba esett az a csúcstalálkozó, amely pedig amerikai remények szerint már ezen a héten elhozta volna az orosz-ukrán békét. Amerikai, európai és ukrán vezetők ma Londonban találkoztak volna, hogy elfogadják az amerikai javaslatokat, amelyek azonban annyi engedményt adnak az oroszoknak, hogy Kijev kapásból nemet mondott rájuk, így végül az amerikai külügyminiszter és Donald Trump elnök megbízottja le is mondta részvételét. Trump terve szerint az ukránoknak el kellene ismerniük, hogy a Krím jogilag is az oroszoké, amúgy pedig apróbb területcserékkel a mostani a frontvonal mentén fagyasztották volna be a konfliktust, miközben Moszkvát mentesítik a gazdasági szankciók alól. Az amerikai alelnök szerint a javaslat tisztességes, és abba fogják hagyni a közvetítést, ha nincs előrelépés.

2. BRÜSSZEL KONTRA WASHINGTON

Gigantikus büntetéseket szabott ki Brüsszel két amerikai techóriásra, ami tovább terhelheti az amerikai elnök vámjai miatt amúgy is sok sebből vérző amerikai-európai kapcsolatokat. Az Európai Bizottság szerint mind az Apple, mind a Meta megsértette a digitális monopóliumok ellen hozott európai jogszabályt. Mivel a Facebookot és az Instagramot üzemeltető Meta már korábban végrehajtott olyan változásokat, amelyeket Brüsszel kért tőle, ezért most megúszta 200 millió eurós, azaz mintegy 80 milliárd forintos büntetéssel, az Apple azonban félmilliárd eurót kapott a nyakába, azzal, hogy ha nem változtat gyorsan, még többet kell fizetnie. Washington már korábban is keményen bírálta és a vámokhoz hasonlította az európai büntetéseket, miközben Brüsszel a tavalyi megabirságoknál és most is azt hangsúlyozza, hogy egyszerű jogi kérdésről van szó. Nem volt jó napja az amerikai gazdaság másik zászlóshajójának, a Teslának sem: az első negyedévben több mint hetven százalékot csökkent a nyeresége az egy évvel korábbihoz képest, úgyhogy Elon Musk be is jelentette, hogy a jövő hónaptól kevesebbet fog a kormányzat átalakításával foglalkozni, és inkább a cégeire koncentrál.

3. CSŐSTÜL JÖN A BAJ A GAZDÁKRA

Még nem sikerült meggátolni a száj- és körömfájás járvány terjedését se, de már a madárinfluenza miatt is aggódhatnak a magyar gazdák. A Békés megyei Szarvason egy pulykafarmon ugyanis ez a vírus pusztít a laboreredmények alapján. A teljes 40 ezres baromfiállományt le kell ölni. Mindeközben a száj- és körömfájás járvány miatt Bábolnán egyeztető agrárminisztert a polgármesteri hivatal előtt elégedetlen helyi lakosok élőlánca fogadta, akik a település melletti dögkutak miatt aggódnak, ahova több ezer leölt marhát temettek el. Nagy István röviden szólt hozzájuk, de amikor kijelentette, hogy senkit nem fenyeget veszély és megköszönte a türelmüket, kinevették.

4. SZTRÁJKOLNAK A KÖZTISZTVISELŐK

Ma reggel húsz önkormányzatnál, köztük a fővárosban léptek sztrájkba a köztisztviselők. Fizetésük megduplázását, a diplomás minimálbér bevezetését és a köztisztviselői életpálya visszaállítását követelik. A köztisztviselők bérét 2008 óta számolják a 36 800 forintos illetményalap felszorzásával a végzettségnek és a ledolgozott éveknek megfelelően. A köztisztviselők szakszervezete szerint ezt az illetményalapot 80 ezerre kellene emelni, utána pedig évente kellene korrigálni az infláció mértékével, hogy megőrizze reálértékét. A sztrájk részsikere, hogy a kormány kétszer 15 százalékkal megemeli a tízezer főnél kisebb települések tisztviselőinek bérét, ami a 29 ezer dolgozó 40 százalékát érinti. A nagyobb önkormányzatoknál viszont nem lesz fizetésemelés.

5. A KORMÁNY IS LUDAS AZ MNB-BOTRÁNYBAN

A MNB-alapítványok botránya elérte a kormányt is. Kiderült, hogy a Pallas Athéné Alapítvány a Budai Vár egyik értékes épületéhez a kormány segítségével jutott hozzá. A Burg Hotelt a nemzeti vagyonkezelő árverésen akarta eladni, de az erről szóló hirdetést törölte és egy kormányhatározattal a Pallas Athéné vehette meg az épületet. Amit az alapítvány az I. kerületi önkormányzat tiltakozása ellenére lebontott. Ezt is a kormány tette jogszerűvé, amikor kiemelt beruházássá nyilvánította a beruházást. A számvevőszék vizsgálata a projektnél felvetette a túlárazás gyanúját, de aggályosnak találta azt is, hogy a projekt irányítója és kivitelezője is Somlai Bálinthoz tartozik. Somlai a volt jegybankelnök fiának a barátja. Ennek ellenére a számvevőszék elnöke azt mondta egy interjúban, hogy nem került látókörükbe Matolcsy Ádám – akit a sajtó az alapítványi ügyletek végső haszonhúzójának tart.

6. NEM MARADT EL A HÍDI CSATA

Előbb nem engedélyezte, majd meg is akadályozta a rendőrség az Erzsébet híd immár hetek óta szokásos keddi lezárását, vagyis Hadházy Ákos ellenzéki képviselő és a Momentum politikusainak rendszeres akcióját, amelyekkel a Pride-betiltás ellen tiltakoznak. De ettől még nem maradt a főváros tüntetők és blokád nélkül, ugyanis a Szabadság hidat sikerült megszállni. A rendőrök 140 embert igazoltattak az engedély nélküli akcióban, s közlekedési szabálysértés miatt (úttest gyalogos használata) 51 személy ellen indult eljárás. Közben egy másik igen emlékezetes ellenzéki akció végére tett pontot a bíróság, amely jogerősen is bűnösnek találta Czeglédy Csaba ügyvédet a Borkai Zsoltról készült szexvideók nyilvánosságra hozatala miatt. A bíróság 600 ezer forint pénzbüntetésre ítélte Czeglédyt, aki továbbra is tagadja, hogy az „Ördög ügyvédje” blog létrehozói között lett volna.

7. VÉDELMET KÉRNEK A VASUTASOK

Határozott jogi és erős rendőri védelmet követel a Vasutasok Szakszervezete az igazságügy-, illetve a közlekedési minisztertől, miután egyre több és durvább támadás éri a vasúti dolgozókat. A szakszervezet szerint betelt a pohár, mert Lázár János hiába ígért februárban hatékonyabb védekezést, nem történtek lépések, pedig a tettleges és a verbális agresszió növekszik a vonatokon. A vasutasok azt kérik Tuzson Bence igazságügyi tárcájától, hogy a kollégáikat megtámadók ne úszhassák meg felfüggesztett büntetésekkel, hanem mindig legyen súlyosbító körülmény az ilyen esetek elszaporodása – a MÁV szerint tavaly már száz fölé nőtt az erőszakos bántalmazások száma.

8. GYORHAJTÁSI BÍRSÁGREKORD

Tavaly minden korábbinál több pénzt szedett be a rendőrség a gyorshajtóktól, összesen 56,3 milliárd forintnyi bírságot szabtak ki, amely majdnem duplája az addigi csúcstartó 2023-as 30 milliárdnak. A sebességtúllépési ügyek száma is rekordot döntött, átlagosan napi 2352 szabályszegést torolt meg a hatóság. Az új gigarekord mögött a traffipaxhálózat bővülése áll, folyamatosan nő a dobozok száma, ahova időlegesen helyeznek sebességmérőket, a budapesti új kamerák is bírságcunamit hoztak. A bevételnövekedés másik oka a bírságok összegeinek emelkedése, tavaly augusztustól 50 ezer forinttól indul a büntetés, amely a sávos rendszerben 468 ezerig nőhet.

9. TURISTÁK ÉS TERRORISTÁK

Negyedszázada nem követtek el olyan súlyos terrorcselekményt az indiai Kasmírban, mint most, amikor muszlim szeparatista fegyveresek támadtak turistákra, s 26-ot megöltek közülük. Az erdőből előrontó támadók a turisták közül kiválogatták a hindu férfiakat és kivégezték őket. A természeti látnivalókban gazdag Kasmírt mindkét atomhatalom, Pakisztán és India és magáénak tekinti, a muszlim többségű lakosság jelentős része pedig leginkább független szeretne lenni, ám India hat évvel ezelőtt a biztonsági helyzetre hivatkozva még az addigi autonómiáját is elvette a területnek.

10. CHURROS HELYETT BARNARIZS

Egészségesebb ennivalót fognak kapni a spanyol iskolások, hogy ne legyenek olyan kövérek. Egy most elfogadott, de csak egy év múlva életbe lépő jogszabály száműzi az energiaitalokat és a túl cukros üdítőket a büfékből, a menzán heti egy alkalomban korlátozza az olajban sült ételek gyakoriságát, viszont előírja, hogy a gyerekeknek minden nap kell kapniuk friss zöldséget és gyümölcsöt, hetente többször pedig teljes kiőrlésű gabonát. A túlságosan feldolgozott élelmiszerek szintén tiltólistára kerülnek. Az egészségtelen táplálkozással járó elhízás különösen az alsóbb társadalmi csoportok gyerekeit fenyegeti, akik közül minden második túlsúlyos.

Comments are closed.