2025. 07. 25. péntek

1. RÁFRISSÍTETTEK AZ ÁTLÁTHATÓSÁGIRA

Még szigorúbb szankciókkal sújtaná a külföldi támogatást elfogadó sajtóorgánumokat és civilszervezeteket a Fidesz-KDNP parlamenti frakciója. Az átláthatósági törvénytervezethez benyújtott módosító javaslattal már az idei egyszázalékos szja-felajánlásokat is elvetetnék a külföldi befolyás alatt állónak minősített civilszervezetektől és médiumoktól – ami alkotmányossági kérdést vet fel a visszaható hatály miatt. Az eredeti törvényjavaslat a jövő évtől tiltaná a listázottaknak, hogy adófelajánlásokat fogadjanak. A módosító indítvány egyértelműsíti azt is, hogy a magyar állampolgársággal is rendelkező személyeket nem tekintik külföldi támogatónak. Az „ügynöklistát” a kormány állítja össze augusztus elsejéig a Szuverenitásvédelmi Hivatal javaslata alapján.

2. INNEN SZÉP NYERNI

Egyre több uniós tagország akar példát statuálni a magyar kormánnyal a melegfelvonulás betiltása miatt. Németország és Franciaország is csatlakozott ahhoz a nyilatkozattervezethez, amely felszólítja az Európai Bizottságot, minden eszközt vessen be a magyar döntés ellen. Külön érdekesség, hogy a jelenleg 16 ország által támogatott kezdeményezés koordinátora az a holland kormány, amelynek a legnagyobb ereje elvileg Orbán Viktor szövetségese. Ursula von der Leyen bizottsági elnök egyébként cáfolta, hogy arra kérte volna a biztosait, hogy ne jöjjenek el egy hónap múlva a budapesti Pride-ra, mert azzal csak Orbán propagandáját segítenék. Friedrich Merz német kancellár pedig azt mondta, hogy nem lehet elkerülni a konfliktust a magyar és a szlovák kormányfővel Ukrajna és a jogállamisági gondok miatt, és mindig van arra lehetőség, hogy megvonják az uniós pénzeket. Ezzel egy időben a magyar rendőrség az új alkotmánymódosításra hivatkozva megtiltotta, hogy transz- és homofóbia elleni felvonulást tartsanak vasárnap az Andrássy úton.

3. BÁRMEDDIG ELLŐHETNEK

Amire az előző német kancellár nem volt hajlandó, azt az új megtette: már nem korlátozzák az Ukrajnának adott nyugati rakéták hatósugarát. Friedrich Merz hangsúlyozta, hogy Kijev akár mélyen Oroszországon belül fekvő katonai célpontokat is támadhat amerikai, brit, francia és német fegyvereivel. A Kreml veszélyesnek nevezte a fejleményt. Közben az oroszok folytatták a légitámadásokat Ukrajna ellen, illetve új sikeres frontot nyitottak Ukrajna észak-keleti részén, ahol négy határmenti falut foglaltak el. Az Egyesült Államok pedig továbbra is vacillál, szankciókkal reagáljon-e az oroszok hajthatatlanságára.

4. NINCS ELJÁRÁS RUSZIN-SZENDI ELLEN

A központi nyomozó ügyészségen nincs folyamatban eljárás a Tisza politikusával, a volt vezérkari főnökkel szemben, akinek közelgő letartóztatásától tart pártelnöke, Magyar Péter. Természetesen minősített eljárás lehetséges Ruszin-Szendi Romulusz ellen, hiszen akkor már a nyomozás ténye is titkos adat. Közben ma a tiszások ismét egy korábbi konfliktus terepére mentek, s gyermekotthonoknak próbáltak ajándékokat átadni, amit ezúttal nem akadályozott meg a kormányzat, bár Magyarék közlése szerint egy intézményvezetőnek megtiltották a közvetlen találkozást. Magyar Péter a Fidesz-frakció őt kritizáló szóvivőjére is lőtt ma, Németh Balázs vezetés közben készített videója szerinte kimeríti a közúti veszélyeztetés bűntettét.

5. ZENÉSZEK POLITIKAI HÚROKON

Elérkezett az idő a könnyűzenészek politikai hitvallására, népszerű előadók egymás után szállnak be megjegyzéseikkel a politikai térbe. Molnár Ferenc Caramel szegedi koncertjén a megosztó, gyűlöletkeltő kormánypárti megnyilvánulások ellen kelt ki magából (erre reagálva a fideszes politikus Hoppál Péter három évvel korábbi fideszes kampányrendezvény fotóját posztolta a fellépő Caramellel), másnap a Quimby-frontember Kiss Tibor beszélt a megosztás helyett lényeges összetartozásról, míg a Halott Pénz énekese, Marsalkó Dávid semlegesebben említette koncertjén a barátság és család politikánál fontosabb szerepét – velük ellentétben Muri Enikő énekesnő a Harcosok Klubjához csatlakozva a jobboldaliságát érő támadások miatt emelte fel hangját. Eközben feltűnt Magyar Péter gyalogmenetéhez csatlakozva a népszerű jobbos influenszer, Tibi atya alias Tóth Máté is, aki szerint a magyaroknak elegük van abból, hogy mindig harcolni kell valami, valaki ellen. Lengyel Tamás kormánykritikus színész már jelezte is, a népszerű előadók nem úszhatják meg hallgatással a következő hónapokat.

6. LÁZÁR BEÁRAZTA A VONATKÉSÉSEKET

Júniustól a MÁV és a Volánbusz járatain 20 percnél több késés esetén visszatérítik a jegy árának felét. A közlekedési miniszter újabb vállalása mellé megígérte azt is, hogy 2026 elejéig felújítják a MÁV több mint ezer mosdóját. A korábban megrendelt ezer új busz egy részét a napokban állítják forgalomba, ezen kívül a MÁV 70 darab német és francia gyártmányú használt mozdony beszerzését tervezi, amelyből 30 jövőre érkezik. Mindeközben fővárosban nagy hullámokat ver a BKV botránya, ma senki sem szavazta meg a cég éves beszámolóját a közlekedési szakbizottságban. Karácsony Gergely visszautasítja a korrupció gyanúját, pedig nemrég meneszteni kényszerült a BKV vezérigazgatóját, akinek vezetői mandátuma alatt egy bűnszervezet folyamatosan túlszámlázással károsította a céget.

7. ÖTMILLIÁRDOS OSZTALÉK A TAKARÍTÓNAK

Óriási nyereséggel zárta 2024-et is a kormány kedvenc takarítócége, a B+N Referencia Zrt. Adózott eredménye 14,6 milliárd forint volt, 6 milliárddal több az előző évinél. Tavaly 208 milliárd bevételt könyvelhetett el a cég, amelynek 26 százalékban Kis Szölgyémi Ferenc a közvetlen tulajdonosa, de a fennmaradó 74 százalék is az övé három magántőkealapon keresztül, így az 5 milliárdos osztalékot egyedül tehetette zsebre. A B+N Referencia nyerte el három évre az összes hazai kórház üzemeltetését 400 milliárdért, a cég takarítja a MÁV vasúti kocsijait, a repteret és legújabban a készenléti rendőrség megbízását is besöpörte. Kis-Szölgyémi 56 milliárdra becsült magánvagyonával a 49. leggazdagabb magyar.

8. A NISSAN UTÁN A VOLVO IS LEÉPÍT

Az európai autóipar válságának újabb példájaként most a Volvo jelentett be nagy leépítést: háromezer embert bocsátanak el, főleg Svédországban és főleg íróasztal mögött ülőket. A Volvo menedzsmentje és a központja továbbra is Svédországban van, de a tulajdonos a kínai Geely autóscég. Az európai autóipar egyik nagy problémáját amúgy éppen a kínai gyártók jelentik, amelyek egyre olcsóbban állítanak elő egyre jobb autókat. A Szegeden gyárat építő BYD például nemrég 20 százalékos árcsökkentést hajtott végre otthon, ahol a legolcsóbb elektromos autója már hárommillió forint alatt megvehető. A kínai előretörés a japánokat sem kíméli: a hónap elején a Nissan közölte, hogy 11 ezer embert kell elbocsátania.

9. KORMÁNYPÁRTI BELHÁBORÚ

A futball okozta a NER történetének egyik legélesebb konfliktusát, amely egy sikeres és népszerű kormánypárti nagyvárosi polgármester és a kormányfő köreihez sorolt milliárdos nagyvállalkozó között alakult ki. A fehérvári futballcsapat NB I-ből történt kiesése után Garancsi István tulajdonos jelezte az önkormányzatnak, hogy nem kívánja tovább üzemeltetni a klubot, azt vihetik egy forintos áron, ő már az NB II-be sem nevezi be a csapatot. Az ultimátumon felháborodva Cser-Palkovics András fideszes városvezető a nyilvánosság előtt utasította vissza az üzletember eljárását, s egy korrekt átadás-átvételi folyamatot kért, amelyben az önkormányzat nem tud profi fociklubot finanszírozni, csak utánpótlást, ezért is átmeneti további támogatásra kérte a tulajdonost, s újra Videoton néven akarja látni csapatát. Garancsi az adok-kapok során jelezte, mindent megadott a fehérvári focinak, ám tulajdonosi motiváltságát az állandó és „minősíthetetlen szurkolói kritikák” letörték.

10. GÁZOLÁSOS BAJNOKI CÍM

Nem terrortámadás történt a Liverpool angol futballbajnoki címének hétfő esti ünneplésekor, az őrizetbe vett bedrogozott férfi pánikba esve lépett a gázra, s hajtott a tömegbe, amelyből 27 embert kórházba szállítottak. A Premier League-elsőség már korábban eldőlt, a topligák legizgalmasabb, utolsó pillanatos versenyfutásában a Serie A-ban a Napoli megelőzte az Intert, s így negyedszer lett történetében bajnok. A franciáknál és németeknél papírforma szerint a PSG és a Bayern München ült fel fölényesen a trónra, míg a La Ligában a Barcelona megtörte a Real elsőségét. Óriási hármas versenyben alakult ki a bajnoki végeredmény Horvátországban, ahol a két nagyot, a Dinamót és a Hajdukot megelőzve a HNK Rijeka lett a bajnok.

Comments are closed.