1. MOST HARMINCNÁL TARTUNK
Megérkezett Donald Trump rettegett ultimátuma Brüsszelbe: az amerikai elnök 30 százalékos vámtarifát vet ki az európai (köztük a magyar) importtermékekre a jelenlegi tíz és a korábban kilátásba helyezett húsz helyett. Trump azt is kijelentette, hogy ha válaszul az EU is vámot vet ki, akkor az amerikai mérték annak megfelelően automatikusan tovább emelkedik. A levél hatására lázas egyeztetéssorozat kezdődött Brüsszelben. A hivatalos álláspont az, hogy bíznak a további tárgyalásokban, sőt a korábban mostanra tervezett viszontvámok bevezetését is tovább halasztották. Ugyanakkor dolgoznak egy megtorló vámcsomag összeállításán is, de a tagállamok nagyon megosztottak. A németek és az olaszok a szinte minden áron való megállapodás hívei, a franciák és a spanyolok sokkal keményebben válaszolnának. Európa (és a vele együtt megfenyegetett Mexikó) pozícióit rontja, hogy a legfrissebb amerikai költségvetési adatok szerint az utóbbi időben bevezetett vámok óriási bevételeket hoztak.
2. EGY MÁSIK MAGYAR HALOTT
Miközben a világ arra vár, milyen további támogatást jelent be Kijevnek az amerikai elnök, s milyen büntetéssel akarja fegyverszünetre kényszeríteni Moszkvát, addig Magyarországon tovább folyik a vita a sorozás közben meghalt kárpátaljai magyarról. Bayer Zsolt és néhány más kormányközeli újságíró szervezésében több tucatnyian tüntettek az ukrán nagykövetség előtt. Az ukrán hivatalos álláspont továbbra is az, hogy senki nem verte meg a pszichés problémákkal küzdő Sebestyén Józsefet. Az eset miatt újabb videót tett közzé a miniszterelnök is, ám kiderült, hogy az egyik képen nem Sebestyén szerepel. Közben meghalt egy magyar állampolgár az ukrán fronton, de ő nem kárpátaljai magyar volt, hanem magyarországi és önkéntesként ment harcolni.
3. VAGYONVISSZASZERZÉST ÍGÉR A TISZA
A parlamenti képviselőjelöltek bemutatására még várni kell, de programot ismertetett a Tisza Párt nagykanizsai kongresszusán. Magyar Péter beszédében kormányra kerülésük esetén nemzeti vagyonvisszaszerzési hivatal felállítását ígérte (erre reagálva Nagy Márton gazdasági miniszter azt állította, kormányzásuk tizenöt éve alatt megduplázták a nemzeti vagyont), lesz családi energetikai program, segítség a devizakárosultaknak, s a kilakoltatásokat is azonnal felfüggesztik. A Tisza képviselőjelöltjeit azért sem hozzák nyilvánosságra még jó ideig a pártelnök szerint, hogy ne vadásszon rájuk a kormánypropaganda, amúgy a kiválasztási folyamatban szeptember végéig minden egyéni kerületben három jelöltaspiráns lesz, akikről a párttagság szavazhat, az elnökség pedig véglegesít, hogy aztán november végén bemutassák a 106 egyéni indulót. A kongresszus napján a Kormorán együttes tiltakozott az ellen, hogy a Tisza egyik ikonikus dalukat „sunyi módon felhasználja” a közösségi médiában, miközben ők a kormányt támogatják.
4. A HONVÉDELMI MINISZTER A KORMÁNYNÁBOB
Szalay-Bobrovniczky Kristóf keresett legjobban tavaly az Orbán-kormány miniszterei közül, a honvédelmi tárca vezetőjének a 40 millió forintos fizetése mellett másfél milliárdos adózott jövedelme volt korábbi cégei osztalékából. Őt Rogán Antal követi 520 millió forinttal, ez főleg elhíresült találmánya (egy újfajta digitális aláírási eljárás) jogdíjaiból folyt be. A dobogóra állhatott még az utcai szócsaták harcosa, Lázár János is, a közlekedési miniszter 394 milliót keresett. Orbán Viktor tavaly miniszterelnöki fizetésből és képviselői tiszteletdíjból 74,4 milliót keresett, ami 5,5 százalékos emelkedés az előző évihez képest.
5. MAGÁHOZ TÉRT AZ ÉPÍTŐIPAR
Úgy tűnik, kezd kilábalni a gödörből a magyar építőipar. Májusban az egy évvel korábbinál 3,6 százalékkal, az előző havinál 2,5 százalékkal nőtt az építőipari termelés a KSH jelentése szerint. Májusban is nőtt (immár a negyedik hónapban) a szerződésállomány, amely 11,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.
6. ÚJABB ÜZEMZAVAR A KORMÁNYABLAKOKBAN
A kormányablak az új MÁV: ma délelőtt megint üzemzavar miatt szüneteltek a kormányablakok szolgáltatásai. Egy hardvermeghibásodás miatt órákon át nem működött az informatikai rendszer, nem lehetett okmányokkal és járművekkel kapcsolatos ügyeket intézni.
7. HAZATÉRŐBEN KAPU TIBOR
Sikeresen levált a Nemzetközi Űrállomásról a Crew Dragon űrhajó, és Kapu Tiborral a fedélzetén több mint két hét után megkezdte a visszatérését a Földre, a hazaút közel egy napig tart majd. A magyar kutatóűrhajós az indulás előtt elmondta: csaknem harminc kutatást végzett el az anyagtechnológiától kezdve élettani vizsgálatokon át egészen a legújabb sugárzásmerő teszteléséig. Kapu szerint az elmúlt hetekben Magyarország visszakerült a világűr térképére, „éveket lépett előre olyan tudományterületeken, mint a biológia, a táplálkozástudomány, a termékfejlesztés”.
8. DÖNTŐK IZGALMAK NÉLKÜL
Több mint száz éve nem volt ilyen kiütés wimbledoni döntőben, mint most a nőknél, ahol a lengyel Iga Swiatek 6-0, 6-0-ra verte az amerikai Amanda Anisimovát. Míg a női finálét két olyan sportoló vívta, akiket a kiemelések alapján az elődöntőbe se vártak, addig a férfiaknál minden papírformaszerűen alakult: az első kiemelt olasz, pontosabban dél-tiroli Jannik Sinner alig három óra alatt négy játszmában verte a második spanyol Carlos Alcarazt. A magyar Babos Tímea női párosban nyolcig jutott, vegyespárosban pedig egyenesen az elődöntőig, ám ott horvát partnerével kikaptak a végső győztes duótól.
9. A CHELSEA A KLUBVILÁGBAJNOK
Az európai Konferencia-liga győztese, az angol Chelsea nyerte meg a labdarúgó klubvilágbajnokságot, a döntőben a BL-címvédő francia PSG fölényes legyőzésével. A londoni kékek 3-0-ra verték a fináléig még megállíthatatlanul menetelő párizsi sztárcsapatot (akik az elődöntőben a Real Madridot 4-0-ra intézték el), már az első félidőben kialakítva a sokkoló végeredményt, amit nehezen viselt a vesztes a lefújás után, játékosai és edzője is lökdösődtek. A 80 ezer néző előtti díjátadáson az amerikai elnök is kitett magáért, Donald Trump ugyanis a dobogón ünneplő Chelsea-játékosok között maradt táncolva. Az Egyesült Államokban rendezett egy hónapos, először 32 csapatosra bővített klubvébé európai dominanciát hozott, a legjobb négybe csak egy brazil jutott be. A tornát a játékosok szakszervezete is kritizálta hosszúsága és a focisták újabb egészségügyi leterhelése miatt, de a távolmaradás nem volt opció, hiszen a csapatok között soha nem látott összeget, több mint egymilliárd dollárt osztottak szét.
10. MEGHALT SCHMUCK ANDOR
A magyar politika elvesztette egyik legszórakoztatóbb bulvárszereplőjét: 54 éves korában elhunyt Schmuck Andor. Hónapok óta küzdött daganatos betegséggel, s miután barátai nem tudták elérni, a hatóságok törték be lakása ajtaját, s találták meg a holttestet. Schmuck a rendszerváltás után tűnt fel a Magyar Szocialista Pártban, ahonnan aztán 2001-ben kizárták. Párttisztséget még egyszer viselt, amikor 2012-ben a magyarországi szociáldemokraták elnöke lett, mire a törpepárt gyorsan szét is szakadt. A fénykorában testsúlyáról is ismert Schmuck azóta is rendszeresen indult önkormányzati választásokon – minden eredmény nélkül. A szélhámosgyanús politikai vállalkozásait érdekes üzleti vállalkozások egészítették ki: kezdve a mára méltán elfeledett Xénia Láztól egészen Zámbó Jimmy menedzseléséig. Legnagyobb (és egyetlen tartós) sikerét az időseknél aratta: húsz évvel ezelőtt alapította meg az ő érdekeiket képviselő Tisztelet Társaságát, amely azóta is működik.